+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» Amparanoia και Εναλλακτικάγκουρες
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Amparanoia και Εναλλακτικάγκουρες  (Αναγνώστηκε 19117 φορές)
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 19, 2006, 02:08:09 μμ »

Παράθεση από: "Νταβατζής της Ν.Δ."
THN XORA MOU THA KANO MPOURDELO GIATI EINAI MPOURDELO

Επιτέλους, μια σοβαρή κι εμπεριστατωμένη άποψη!

-Sino.
panicline
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #31 στις: Μάιος 19, 2006, 05:17:08 μμ »

Παράθεση από: "burnthecopper"
Όπως εσείς πιστεύετε ότι τα μπάχαλα είναι ανούσια έτσι και εγώ πιστεύω ότι οι ειρηνικές πορείες δεν οδηγούν πουθενά.
Όταν έγιναν το 2003 τα αντιπολεμικά συλλαλητήρια αληθινά είχα πιστέψει ότι δε θα γινόταν πόλεμος αφού οι πρωτεύουσες όλων των χωρών είχαν κατακλυστεί με εκατομμύρια κόσμο και είχα σκεφτεί ότι ίσως να οδηγούν κάπου όταν υπάρχει τέτοια απήχηση. Αλλά εν τέλει….
Όλες οι ιδεολογίες και οι τρόποι εφαρμογής τους έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, στο χέρι μας είναι να τα ζυγίζουμε καθημερινά και να αποφασίζουμε για τον εαυτό μας αλλά να μην απαιτούμε και από τους άλλους να ακολουθήσουν τη δικιά μας πορεία. Το να θες να επιβάλεις τη γνώμη σου και να αγωνίζονται όλοι όπως έχεις εσύ κατασταλάξει ότι είναι σωστό δεν σε κάνει να διαφέρεις από αυτούς που κυβερνάνε.
Δε πρόκειται (ούτε θέλω) να πείσω κανέναν να κάνει μπάχαλα ούτε να με πείσει κανείς ότι έχω άδικο, όλα αυτά που λέγονται πάνω-κάτω τα έχουμε σκεφτεί και μόνοι μας. Απλά θέλω να δείξω πως μερικοί που δράνε με αυτόν τον τρόπο δεν είναι ανεγκέφαλοι και το κάνουν για το ξεκάβλωμα που είπε ο stavrosav χωρίς πολιτική συνείδηση. Αγωνιστείτε όπως θέλετε και αφήστε τους άλλους να κάνουν το ίδιο χωρίς να τους κριτικάρετε και να τους υποτιμάται νομίζοντας ότι στέκονται εμπόδιο στον αγώνα σας μιας που τα πραγματικά εμπόδια βρίσκονται αλλού (και είναι πάρα πολλά).

Οκ.Αλλα να τα κανουν στις δικιες τους πορειες και οχι να επιτηθονται σε αλλες, με τις οποιες δεν συμφωνουν και ολας, και να τα σπανε.

Αν εκαναν τα μπαχαλα στην πορεια τον Ατνιεξουσιαστων δεν θα υπηρχε προβλημα και δεν θα γινοταν και κουβεντα τωρα.Απο τη φασιστικη νοοτροπια να μπουκαρεις σε μια ειρηνικη πορεια και να τα σπασεις για να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ...αρχισε το ολο θεμα.

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
sarakatsana
Newbie
*

« Απάντηση #32 στις: Μάιος 19, 2006, 08:32:36 μμ »

Ρε  panicline, απο οτι παρατηρώ έχεις συγχιστει,φτιαξε κανα χαμομηλι μπας και ηρεμησεις.Ο καθενας επιλεγει διαφορετικη εναλλακτικη μορφη παλης εναντια στο συστημα.Οι ειρηνικες πορειες πρακτικα δεν αλλαζουν τιποτα απολυτως.Αν κανεις μια καταδυση στην ιστορια καμια επανασταση δεν ηταν ειρηνικα κινηματικη αλλα εξεγερσιακη.Μεσα απο την εξεγερσιακη προοπτικη και ταξικη συνειδειση επερχεται ανατροπη.Σχετικα με τους μπαχαλους που μπαινουν στις πορειες νομιζω πως εχουν σημασια οι προθεσεις.Σκοπος τους δεν ειναι το ξεγκαυλωμα αλλα η οργη τους απεναντι στην αθλια καθημερινοτητα της ζωης των ανθρωπων παγκοσμια.Αν δεν μπουν μεσα στην ειρηνικη πορεια τι θελεις ?Να τους πιασουν οι μπατσοι?Αλληλεγγυη ανεξαρτητα αν εχουν αλλες πρακτικες μεθοδους.Ολοι εχουμε ενα κοινο στοχο ανατροπη του συστηματος απλα  το μεταβατικο σταδιο,η τακτικη και η ιδεολογια ,μας διαφοροποιει.
KGBburdelo
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 19, 2006, 08:40:37 μμ »

Αυτό το στιχάκι από Μηδενιστή μου άρεσε κι εμένα πολύ!

Παράθεση
φτιαξε κανα χαμομηλι μπας και ηρεμησεις.
τι να κλάσει το χαμομήλι - συνιστώ βαλεριάνα αν είναι να μείνουμε στα φυτικά

Παράθεση
Οι ειρηνικες πορειες πρακτικα δεν αλλαζουν τιποτα απολυτως.
ενώ τα μπάχαλα;  [στην ιδανική της μορφη, η ειρηνική πορεία πάντως υποτίθεται ότι προβληματίζει κάποιους, είπαμε υποτίθεται, με με φάτε!]

Παράθεση
Αν κανεις μια καταδυση στην ιστορια καμια επανασταση δεν ηταν ειρηνικα κινηματικη αλλα εξεγερσιακη
επίσης καμία δεν την κάνανε οι αναρχικοί μόνοι τους, αλλά ήταν όλες μαζικές

Παράθεση
Ολοι εχουμε ενα κοινο στοχο ανατροπη του συστηματος απλα  το μεταβατικο σταδιο,η τακτικη και η ιδεολογια ,μας διαφοροποιει
κρατάω αυτό, γιατί μου άρεσε
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 20, 2006, 01:15:26 μμ »

kgb ues ki allo stixaki?  "ferte mou enan mpatso na ton kapsw me mpoukali kai mpafo!"  :twisted:
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 20, 2006, 01:22:01 μμ »

Παράθεση από: "Ο Καλός ο Φούρναρης"
kgb ues ki allo stixaki?  "ferte mou enan mpatso na ton kapsw me mpoukali kai mpafo!"  :twisted:

Να πας να βρεις δικούς σου ρε, γιατί να σου δώσουμε από τη καβάτζα μας;!;! :lol:

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 22, 2006, 04:48:20 μμ »

[....Μερικοί από τους τακτικούς Posters μας είχαν πονοκέφαλο ή δεν είχαν κοιμηθεί καλά και την είπανε λιγάκι ο ένας στον άλλο...  κατ' επιθυμία τους σβήστηκαν τα ποστς τους..... ]
luben
Forum Normal

« Απάντηση #37 στις: Μάιος 23, 2006, 01:55:17 πμ »

λιγο ετεροχρονισμενο το σχολιο,αλλα η φωτογραφια που εβαλες αγαπητε επισκεπτα "κι ομως" ειναι λιγο ατοπη γιατι τυχαινει να γνωριζω το εν λογω ατομο και αλλες φορες προσεχουμε τι φωτογραφιες ανεβαζουμε στο νετ γιατι ποτε δε ξερεις τι γινεται...
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #38 στις: Μάιος 23, 2006, 02:09:24 πμ »

luben:
α)το ότι λες πως τον ξέρεις δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει και επίσης δεν βοηθάει καθόλου γιατί "ποτε δε ξερεις τι γινεται..."
β)η φωτογραφία (μαζί με δεκάδες άλλες του συγκεκριμένου) έχει δημοσιευτεί δεκάδες φορές στο indymedia και έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων
γ)τις φωτογραφίες αυτές λες να μην τις έχει η αστυνομία; Ή πιστεύεις πως και οι κάμερες παρακολούθησης για κάποιο λόγο έχασαν αυτό το σκηνικό;

Μην υπερβάλουμε χωρίς λόγο, εκτός ότι έχει καλυμμένο το πρόσωπο του, η φωτογραφία έχει "πειραχτεί" ώστε να κρυφτούν οποιαδήποτε άλλα χαρακτηριστικά μπορεί να φαινόντουσαν. Όταν ανεβαίνουν τέτοιες φωτογραφίες στο διαδίκτυο, έχει γίνει η απαραίτητη επεξεργασία για την ασφάλεια των εικονιζόμενων.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
luben
Forum Normal

« Απάντηση #39 στις: Μάιος 23, 2006, 02:13:53 πμ »

τις ειδα και στο indymedia τις φωτογραφιες.απλα ανησυχω για το αν μπορι κανεις να αφαιρεσει το φιλτρο αυτο και να γινει η φωτογραφια οπως πριν(ειμαι ψιλοασχετη με αυτα).
θα ηταν κριμα να εκτεθει το παιδι το οποιο ειναι και λιγο ασχετο με τη φαση (αυτο εννοουσα και εκανα μαλακια που το ανεφερα).
φυσικα και ειμαστε ολοι πανω ακτω εκτεθειμενοι και φακελωμενοι,μαλλα εγω παρ ολα αυτα ανησυχω.
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #40 στις: Μάιος 23, 2006, 07:43:43 πμ »

Το "φιλτρο" δεν μπορει να βγει παντως

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
οχι-δεν-γραφω-ονομα!
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 23, 2006, 04:22:06 μμ »

Παράθεση από: "kmellos"
Το "φιλτρο" δεν μπορει να βγει παντως

Το οποιο το συναγεις απο που; Γιατι εγω υποθετω οτι τα χρησιμοποιουμενα φιλτρα ειναι ντετερμινιστικες και οχι στοχαστικες απεικονισεις, και αρα αν (α) ξερεις την απεικονιση, (β) ειναι αντιστρεψιμη, μπορεις να την αντιστρεψεις. Αυτα για το φιλτρο, τωρα για το αν ειναι θεμιτο να μπαινουν τετοιες φωτο στο δικτυο ας το συζητησουν οι πιο ενδιαφερομενοι. (Επισης, σχετικα με φιλτρα που δεν ειναι δυνατον αυτη τη στιγμη να αφαιρεθουν: στο συγκεκριμενο ζητημα τα "αναδρομικα" ειναι μαλλον θεμα, αν με πιανετε...)
Sivnik
Forum Normal

« Απάντηση #42 στις: Μάιος 23, 2006, 06:42:07 μμ »

δεν γινεται να αντιστραφει η εικονα. jpeg ειναι και το jpeg κραταει απλως οτι βλεπεις. Δεν κραταει φιλτρα. Ανοιξε ενα jpeg πχ με την ζωγραφικη, κανε μια παπατζα απο πανω, και αποθηκευσε το. Ε ειναι αδυνατο μετα να επαναφερεις το αρχικο...
οχι-δεν-γραφω-ονομα!
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 23, 2006, 06:55:05 μμ »

παιδι, δεν εννουσα να αντιστραφει με το corel draw. αν (ξανα)δεις, εγραψα ΑΝ ξερεις την απεικονιση (την χαρακτηριστικη του φιλτρου ρε παιδι μου, τη συναρτηση μεταφορας, το πως δουλευει τελως παντων) και ΑΝ το φιλτρο ειναι αντιστρεψιμο (συμφωνω πως εν γενει μαλλον δεν ειναι, ας πουμε η συμπιεση η ιδια ειναι ενα φιλτρο & ΕΙΝΑΙ μη-αντιστρεψιμο φιλτρο). αλλα, αν εισαι καλος κομπιουτερας και δουλευεις με το gimp ας πουμε, και κανεις ενα swirl ή κατι αναλογο, μη μου πεις οτι αυτο το φιλτρο δεν ειναι αντιστρεψιμο (σηκωμα φρυδιου); αυτα. καταλαβες τωρα τι θελω να πω; ουτε εγω τα ξερω καλα, οποτε αν ρωτησεις καποιο ατομο που δουλευει πανω σε image processing ή ακομα και σε error correction codes μαλλον θα μαθεις πολλα περισσοτερα... αυτα, τσαγια...
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 24, 2006, 05:15:49 πμ »

Ρε εδω απο το σπιτι σου πας στο περιπτερο και σε τραβανε 20 καμερες σε μπαχαλα δε 8α εχουν φωτογραφιες με στοιχεια?

Και σε γενικες γραμμες αν 8ελουν να βρουν σε βρισκουν και ουτε φιλτρα ουτε κουκουλες κανουν δουλεια.
Σελίδες: 1 2 [3]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: