+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Post - Rock/Metal/core sound
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Post - Rock/Metal/core sound  (Αναγνώστηκε 13941 φορές)
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2005, 09:34:41 μμ »

Ο τιτλος γραφει post-rock/metal/core και οχι post-rock. Με τον όρο αυτό (ξέρω ότι δεν είναι πολύ επιτυχημένος :roll: ) εννοώ συγκροτήματα εταιριών όπως η hydrahead, Relapsed κλπ.

Περιλαμβάνοντας δλδ συγκροτήματα με επιρροές από post-rock αλλά με ένα hardcore υπόβαθρο/παρελθόν όπως οι Isis, Neurosis, Cave In καθως και post-hardcore bands όπως οι These Arms Are Snakes, Harkonen, Running With Scissors, Riddle Of Steel ή απλά συγκροτήματα που μπλέχτηκαν με τέτοιους ήχους όπως οι (θεοί ) Burst.

Δεν εννοούσα αποκλειστικά post-rock bands όπως οι Mogwai(οι οποίοι παρεμπιμπτόντως θα παίξουν στο πεδιο του Αρεως στις 1 Οκτωβρη) ή οι Godspeed You! Black Emperor.

Αυτά

akuma no uta
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 26, 2005, 11:57:49 πμ »

Παράθεση από: "bhoy"
Κατά τ' άλλα βέβαια,δε μπορώ να καταλάβω γιατί κοστίζουνε τόσα πολλά λεφτά οι συναυλίες τους-όταν μάλιστα οι gybe δηλώνουνε και 'κάπως'.. :shock:

Τι εννοεις κοστιζουν πολλα λεφτα; Οι συναυλιες Godspeed στο Μοντρεαλ & απο γυρω (βορεια αμερικη) κοστιζουν καπου US$15 που δε το θεωρω τραγικο ποσο αν αναλογιστεις οτι γινονται σε (καθαρα κερδοσκοπικα) clubs οι περισσοτερες. Η συγκεκριμενη μπαντα αποτελει & πολυ καλο case study για το πως θα μπορουσε να λειτουργησει το DIY σε μια μπαντα τετοιας απηχησης (γιατι ειναι πια πολυ μεγαλοι για επιπεδο indie μπαντας σε πραγματικα indie label) - μπορεις εσυ να σκεφτεις πως θα μπορπυσαν να παιζουν σε DIY χωρους & να βολευουν τους 1000+ ανθρωπους που τρεχουν στις συναυλιες τους; Περιμενω απαντηση, γιατι καλη η κριτικη χωρις αντιπροταση ειναι καθαρα πνευματικη ασκηση !
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 26, 2005, 04:47:21 μμ »

Παράθεση από: "automaton3"
Κατά τ' άλλα βέβαια,δε μπορώ να καταλάβω γιατί κοστίζουνε τόσα πολλά λεφτά οι συναυλίες τους-όταν μάλιστα οι gybe δηλώνουνε και 'κάπως'.. :shock:

Τι εννοεις κοστιζουν πολλα λεφτα; Οι συναυλιες Godspeed στο Μοντρεαλ & απο γυρω (βορεια αμερικη) κοστιζουν καπου US$15 που δε το θεωρω τραγικο ποσο αν αναλογιστεις οτι γινονται σε (καθαρα κερδοσκοπικα) clubs οι περισσοτερες. Η συγκεκριμενη μπαντα αποτελει & πολυ καλο case study για το πως θα μπορουσε να λειτουργησει το DIY σε μια μπαντα τετοιας απηχησης (γιατι ειναι πια πολυ μεγαλοι για επιπεδο indie μπαντας σε πραγματικα indie label) - μπορεις εσυ να σκεφτεις πως θα μπορπυσαν να παιζουν σε DIY χωρους & να βολευουν τους 1000+ ανθρωπους που τρεχουν στις συναυλιες τους; Περιμενω απαντηση, γιατι καλη η κριτικη χωρις αντιπροταση ειναι καθαρα πνευματικη ασκηση !

Eδώ το κόστος ήτανε 25 και...30 ευρώ!

πού να έπαιζαν;Στο Πολυτεχνείο... :twisted:

υ.γ.δεν είμαι κολλημένος,αλλά απ' την άλλη κάπου μου ξυνίζει οι diy/underground/indie/political μπάντες,ν'αδιαφορούνε για το κόστος,να πουλάνε τις μλπούζες τους με 15 ευρώ κτλ..κτλ..

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 26, 2005, 05:45:52 μμ »

Αυτο για μενα ειναι ελληνικο προβλημα & οχι των Godspeed - μπαντες που παιζουν εξω με 10-15Ε παιζουν εδω με 30Ε, παραδειγματα δεν γραφω γιατι αν αρχισω θα γεμιω μιση σελιδα (& ειναι & πολυ ευκολο να βρειτε τιμες εισιτηριων για συναυλιες εξω που κανουν καποιες μπαντες που ειδατε εδω). Καταλαωαινω αυτο που λες, αλλα απ'οσο ξερω οι Godspeed δηλωσαν γενικα προβληματισμενοι & οχι πολιτικοποιημενοι ή DIY ή ο,τιδηποτε αλλο - μπορει να κανω λαθος. Εμενα παντως μου ειναι συμπαθεστατοι ως μπαντα (& ως μουσικη), κυριως γιατι μου φαινονται ειλικρινεις. & μπορει αυτο να μη σωζει κανεναν, αλλα το μετραω περισσοτερο απο μια "DIY σταση" που κραταει απο τα 17 μεχρι τα 20 (απειρα παραδειγματα ανα τω κοσμω, αυτο ειναι & το προβλημα ολων των punk/HC σκηνων παγκοσμια αλλωστε...). & αυτο κυριως γιατι θυμαμαι ποσο ειχα κουραστει εγω να ζω με 3+60 μεχρι να βρω δουλεια με κανονικο μισθο & oi Godspeed ειναι μαλλον συγκρισιμης ηλικιας... οποτε πως να βγω να τους την πω που *δεν* μαλωνουν με τους διοργανωτες εδω;...

πού να έπαιζαν;Στο Πολυτεχνείο... :twisted:

Να τους καλουσατε να επαιζαν !!!
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 28, 2005, 04:40:19 μμ »

Δε διαφωνώ,απλά εμένα με εκενυρίζει η στάση ανάλογων μπαντών-δεν είμαι υπέρμαχος του DIY-που δεν αμφιβάλλουνε για τις τιμ΄ρες των εισητηρίων,που δέχονται να πουλιούνται τα μπλουζάκια τους με 15ε(ναι,ναι,για τους GYBE! ομιλώ),κτλ..κτλ..
Νομίζω πως πλέον διαλύθηκαν;Λόγω hype,έτσι;

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 28, 2005, 04:51:33 μμ »

Δεν ξερω, δεν εχω ακουσει κατι σχετικο - ισως απλα να περναν καποιο απο τα (γνωστα για πολλες μπαντες) hiatus... Οπως & να εχει, & οπως ειπα, η συγκεκριμενη ειναι μπαντα που εκτιμω για τη μουσικη τους. Σε επιπεδο εμπορευματικοτητας, & εμενα με ξενισαν οι τιμες που εχουν τα μπλουζακια τους - οι δισκοι τους εντουτοις πωλουνται σε πολυ κανονικες τιμες (για την ποιοτητα που τους χαρακτηριζει, & οποιος εχεο βινυλια τον gsybe ξερει για τι μιλαω) απο την constellation - αρκει να μενεις στον καναδα για να ειναι φτηνα τα ταχυδρομικα . & ναι, ΟΚ, πασο - οι συναυλιες τους δεν ειναι τοσο πια φτηνες, αλλα οπως προειπα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερνα καξλυτερα αν ειχα μπαντα & ξαφνικα γινομασταν ημιθεοι, οποτε προσωπικα δεν μπορω να πω πολλα παραπανω ... (& φυσικα το σκισαμε το θεμα του Ζαο!)
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 28, 2005, 05:01:46 μμ »

Παράθεση από: "Zao"
Ο τιτλος γραφει post-rock/metal/core και οχι post-rock. Με τον όρο αυτό (ξέρω ότι δεν είναι πολύ επιτυχημένος :roll: ) εννοώ συγκροτήματα εταιριών όπως η hydrahead, Relapsed κλπ.

Περιλαμβάνοντας δλδ συγκροτήματα με επιρροές από post-rock αλλά με ένα hardcore υπόβαθρο/παρελθόν όπως οι Isis, Neurosis, Cave In καθως και post-hardcore bands όπως οι These Arms Are Snakes, Harkonen, Running With Scissors, Riddle Of Steel ή απλά συγκροτήματα που μπλέχτηκαν με τέτοιους ήχους όπως οι (θεοί ) Burst.

Δεν εννοούσα αποκλειστικά post-rock bands όπως οι Mogwai(οι οποίοι παρεμπιμπτόντως θα παίξουν στο πεδιο του Αρεως στις 1 Οκτωβρη) ή οι Godspeed You! Black Emperor.

Αυτά

να με συμπαθάτε...(αν και η ιστοσελίδα δεν έχει να κάνει με το περιβόητο DIY;!)
Τελικά,πώς θα 'χαρακτηριζόταν' αυτό το στυλ,από τίποτα 'μουσικογράφους' ;πειρματικό metal;post core,χλωμό.

Zao
Forum Normal

« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2005, 01:27:17 πμ »

δεν ξέρω... το post-hardcore υπάρχει σαν όρος. Τους 'μουσικογράφους' πάντως τους έχω στα @@ μου.   :wink:

akuma no uta
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2005, 08:13:43 μμ »

Ναι, κι εγώ από τότε που άκουσα το Oceanic (έχω προσωπική μούρλα με τον Patton και το πέτυχα στην δισκογραφική του, Ipecac) έπιασα την όλη "σκηνή" που έποιζε στο Αμέρικα -- πέρα των Neurosis φυσικά...

Zao, φίλε μου, παρεπιπτώντως: και το Parade of Chaos των Zao το βρήκα καταπληκτικό. Μέχρι τότε δεν μου είχαν κάνει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση, αλλά αυτό το album μ' έχει σημαδέψει -- βλέπε απανωτά ακούσματα του Suspension/Suspend στη σκοπιά...  

-Sino.
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2005, 06:41:58 μμ »

Είναι δισκάρα, πως να το κάνουμε :lol: !

Αν και έχει πολύ καλύτερα κομμάτια από το 'Suspension/Suspend'
 :wink:

Α, και η Ipeac είναι κ γαμώ τις εταιρίες!

akuma no uta
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 31, 2005, 10:40:21 μμ »

Ολόκληρο είναι δισκάρα, απλά το Suspension/Suspend κολλούσε στη κατάσταση ("When the dawn comes / And you are found suspended high / Above the ground / Now kiss the wires") εξ' ου και τα απανωτά ακούσματα...

-Sino.
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: