+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» ΔΟυλειά...9 εώς και 5!
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ΔΟυλειά...9 εώς και 5!  (Αναγνώστηκε 12598 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούνιος 02, 2005, 02:08:05 πμ »

Ένα από τα πράγματα που με κάνει να απορώ τί σκατά είναι η ζωή είναι φυσικά το ωράριο κατά το οποίο ο κάθε άνθρωπος ωφείλει να προσφέρει παραγωγική εργασία είς το κράτος..κοινώς να δουλέυει...
Τα ωράρια που είναι 8αρα δηλαδή τα 99 στα 100 είναι πλήρως απανθρωπα. Το ανθρώπινο σώμα δεν μπορεί βιολογικά να αντιμετωπίσει υπο κανονικές συνθήκες 8ωρη κίνηση και εργασία και πλέον εχουμ εμπει σε μια νέα έννοια της σκλαβιάς.. Δουλεύουμε σχεδόν όλοι σε κάτι που δεν μας αρέσει και φυσικά όταν κάνουμε κάτι που δεν μας αρέσει η ώρα περνάει πολύ πιο αργά από ότι κανονικά, το δέρμα μας γερνάει πολύ πιο γρήγορα και εμείς είμαστε κινούμενοι σκλάβοι νεκρής λογικής. Είναι ακατανόητο να σκεφτείς ότι ξυπνάς, φεύγεις για δουλειά και γυρνάς στις 6 πτώμα και βλέπεις ένα έργο και κοιμάσαι γιατί το επόμενο πρωί δουλεύεις πάλι... Και όλοι αυτοί που κορόιδευα μικρός ότι περιμένουν το Σαββάτο για να βγουν να διασκεδάσουν είχαν τόσο δίκιο... τώρα καταλαβαίνω.. και ξέρετε κάτι; Σε λίγα χρόνια εμείς δεν θα έχουμε ούτε το Σάββατο.. "Μάνα γιατί με γέννησες Δευτέρα κι έχασα το Σαββατοκύριακο;;;"

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2005, 05:26:53 πμ »

Aσε Tug τρεμω την ωρα και την στιγμη που θα χωθω στην δουλεια..και δυστιχως δεν ειναι και πολυ μακρυα η ωρα...δουλευεις 8ωρο..αν εισαι και σε μεγαλη πολη βαλε ποση ωρα θα φας στα πηγαινε-ελα...γυρνας σπιτι σου...και τι να προτοπρολαβεις??να φας?να ακουσεις μουσικη?να σκεφτεις?να επικοινωνησεις με τον ανθρωπο σου η με κανα φιλο?τι τι τι??σκατα...τελειως σκατα...και οσο πανε τα πραγματα ολο και χειροτερα θα γινονται....αλλα τι σκατα μπορεις να κανεις??απλα αν εισαι τυχερος να βρεις μια δουλεια που να σου αρεσει οσο γινεται...

σκατα...αυτα.... :lol:

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Billakos_
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2005, 11:37:32 πμ »

to 8wro einai gia ton poutso..douleua se ergostasio 7-3.30(mish wra dialeima sto 4wro).eprepe na ksypnaw stis 5.45gia na prolavw na faw na xesw na nana...sthn telikh gyrnousa spiti 4 me 4.30 ante na kaneis mpanio ante na fas ante na katseis ligo exei paei 5.30 me 6.den tha vgeis volta na deis kanenan filo?ante na vgeis ena 5wro kai tha exei paei 11.sour mour tour mexri na ksaplwseis na se parei o ypnos kai ta loipa phgame 11.30 me 12 to vrady.kai twra malaka koimhsou oute 6 wres kai pane na doulepseis thn allh mera.auta gia 6 meres thn bdomada gia psixoula...ekmetaleush pantou magkes...kai exei kai xeirotera kamia fora... :cry:  :shock:  :x  :evil:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2007, 01:11:07 μμ »

"Στο βωμο του κεφαλαιου" - javaspa

"..να παραγουμε με βαση τις αναγκες εγινε ουτοπια..."

Εκει ειναι το προβλημα οτι δεν δουλευεις για οσα χρειαζεσαι αλλα για οσα χρειαζεται το αφεντικο.
Και θα μου πεις πληρωνεσαι. Και θα σου πω δεν πληρωνεσαι αλλα εκμεταλευεσαι και σου δινουν ψιχουλα και καμια φορα κ κανα κομματι για να μεινεις σωος καταρχην (αρα να δουλευεις γιαυτους) και για να αγορασεις τα προιοντα τους με το κομματι που σου εδωσαν. δηλαδη δεν το τρως εσυ αλλα το δινεις παλι σε αυτους.

ΣΚΑΤΑ

παλι javaspa:

" Σηκωσε το χερι σου σφιγμενο σε γροθια,
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΩΛΟΑΦΕΝΤΙΚΑ"

Αντε παω δουλεια τωρα..
(δεν δουλευω, αλλα και ο "καλος" φοιτητης τα ιδια πραγματα κανει.."

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Sid
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2007, 03:04:10 μμ »

εγω δοθλεψα 8ωρο περσι το καλοκαιρι.ημουν σαν το χαχα εξω απο ενα σουπερμαρκετ και μοιραζα φυλλαδια απο ενα σουβλατζιδικο....τρελη ξεφτιλα...με τα ακουστικα στ'αυτια,να χτυπιεμαι μονος μου μεσα στη ζεστη και οποτε δινω φυλλαδιο σε καμια γρια να πρεπει να λεω και το σλογκαν:"σουβλακι καλο αν θες να φας,στου Θαναση γρηγορα να πας!".
ντροπη....
ασε ρε kmello...εχεις χασει τρελα σκηνικα λεμε...
valia
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2007, 08:09:15 μμ »

Άντε αφού άκουγες μουσική μια χαρά ήσουν!
Κι εγώ δούλεψα το περασμένο καλοκαίρι μαζί με την κολλητή μου σε ένα γραφείο!
Απλά πηγαίναμε εκεί τα απογεύματα και το προσέχαμε για πελάτες κι έτσι φάση!
Πολύ τέλεια περνούσαμε! Τα αφεντικά τα απογεύματα που δουλεύαμε ούτε που πατούσαν να δουν τι γίνεται!
Το κακό ήταν ότι είχε αφόρητη ζέστη χωρίς air condition και το πλησιέστερο fast Food ήταν πάρα πολύ μακρυά!
Και πομισθό ιακονποιητικότατος για τα προς το ζειν του καλοκαιριού!

Ίσως η αγάπη να είναι το φως και ίσως ο ήλιος να είναι νεκρός!
Immigrant Zine
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2007, 11:02:09 πμ »

Κάτι ήξεραν οι 925...
http://www.myspace.com/925

Π.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2007, 12:52:11 μμ »

Eγώ για αυτή και την αλλη βδομάδα δουλεύω 14.00 - 22.00 .δεν βολεύει καθόλου σαν ωράριο..σκατα.
Πως θα γίνει να κερδίσουμε το λοττο ρε παίδες???

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
valia
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2007, 02:07:46 μμ »

Το λόττο;
Δεν το έχω σκεφτεί!
Εγώ μια φορά είχα παίξει αλλά σκατά! Τίποτα δεν βγήκε!
Ολόκληρο 8ωρο δουλεύεις; Τι χαζομάρα! Πότε θα κοιμηθείς πότε θα βγεις πότε θα ζήσεις! Βασανιστίρια!
Αλλά άμα έχεις παρέα και η δουλειά που κάνεις σου αρέσει τότε εντάξει μια χαρά είσαι!

::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 07, 2007, 02:18:15 μμ »

Πως θα γίνει να κερδίσουμε το λοττο ρε παίδες???
αρχικά πρέπει να παίζεις.

Όπως και να το δούμε οι περισσότεροι όταν ήμασταν μικρότεροι και είχαμε τους γονείς να μας τρέφουν αλλα και να μας πιέζουν [σε οποιον βαθμό τον καθένα] αυτό που λέγαμε ήταν πως θέλουμε να την κάνουμε, να δουλέψουμε, να μην έχουμε κανέναν πάνω από το κεφάλι μας.
Αλλα ο,τι κι αν κάνουμε στη ζωή έχει επιπτώσεις και ευθύνες.

Για μένα πιο πολύ είναι να έχει τα αρχίδια ο άλλος να κάνει αυτό που θέλει επαγγελματικά ή έστω να το φτάσει μέχρι εκεί που ύστερα θα μπορεί να πει "ναι, το προσπάθησα αλλα δεν τα κατάφερα για τον a ή b λόγο".
Το 8wro πράγματι είναι βάρβαρο και θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Tug περί οργανισμού [αν το είπε ο tug  δηλαδή].
Τέλος πάντων προσωπικά έχω πάρει την ευθύνη μου και par' oti κινούμε στον καλλιτεχνικό χώρο [aaa... πολύ mαρέσει όταν το λέω έτσι] δύσκολα με περνούν στην δουλειά λόγο εμφάνισης [allo  8ema] και τις φορες που κάποιες φορες είχα έναν εργοδότη δούλευα επί ώρες, αλλα μιλάμε ώρες όχι 8wro κι έτσι και έφτανα σε σημείο να έχω συνολικό ύπνο την βδομάδα κάνα 12wro και ίσος να λέω και πολλές ώρες.
Κι επειδή δεν μπορώ να δουλεύω για τον κάθε μαλακα και για τον κάθε ένα που νομίζει πως ξέρει την δουλειά μου καλύτερα από μένα, περνώ την ευθύνη να δουλεύω μονη μου. Και μπορεί να μην έχω μόνιμη δουλειά, άρα στάνταρ μισθό αλλα έστω το κάνω με τους δικούς μου ορους, στον δικό μου χώρο και τις ώρες που με βολεύουν.

[αν και νομίζω πως έφυγα λίγο από το θέμα]
ήθελα να καταλήξω πως πιστεύω πως αν δουλεύει κάποιος πάνω σε αυτό που πραγματικά γουστάρει, μπορεί να δουλέψει παραπάνω από 8 ώρες, χωρίς να νιώσει εξάντληση.
Το βλέπω  δηλαδή και από μένα, όταν μου ζητηθεί να κάνω κάτι και το γουστάρω, ακόμα και αν ξέρω πως δεν θα πληρωθώ, μπορώ να ασχολούμαι με αυτό ολόκληρο 24wro και να μην πέσω μετά πτώμα.

valia
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2007, 02:48:12 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα!
Αν και δεν δουλεύω αλλά μπορώ να το δω με το σχολείο και τα μαθήματα! Τα περισσότερα τα διαβάζω από αγκαρία! Αν όμως έχουμε κάποιο καλό θέμα σε κάπποια εργασία που γουστάρω να δείξω την άποψη μου τότε θα ασχοληθώ με τις ώρες!
Κι εγώ θέλω να ασχοληθώ με καλλιτεχνικό τομέα! Έχω βάλει όμως κάποιους όρους για το που θα δουλεύω!
Αν το πετύχω θα είμαι πολύ ευτυτχισμένη κι ας μην κοιμάμαι μετά και ας μην δουλεύω 8ωρο αλλά περισσότερο!!!

Όσον αφορά την εμφάνιση που είπες ladykiller αυτό είναι μαλακία να μην σε πέρνουν σε μια δουλειά λόγο εμφάνισης, μιας εμφάνισης που δεν έχουν αυτοί στην ουσία επειδή δεν τους μοιάζεις σε απορίπτουν!Βασικα΄όλοι  θέλουν πρόβατα να τα κάνουν ό,τι θέλουν κι ας είσαι ο καλύτερος που υπάρχει στο είδος σου! Για μπάτσες είναι αυτοί!

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2007, 02:37:58 μμ »

αδερφέ kmellos 

Σύντροφοι εγώ το Σαββατο το έχασα είδη ...Δουλευω Δευτέρα μέχρι σάββατο με μισθό για κλάματα 15 ευρώ την ημέρα (6ωρο)...
Αυτό όμως είναι που αυξάνει το ταξικό μας μίσος...
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 12, 2007, 12:26:23 πμ »

Παιδια εχουμε φτασει στο σημειο που αν βρουμε δουλεια με 8ωρο θα πανηγυριζουμε.Απο τους φιλους μου που μπηκαν σε δουλεια κανεις δεν δουλευει 8ωρο.Και η κορυφη ειναι ο ενας που δουλευει σε εργοταξιο στην Αλεξανδρουπολη και οι ωρες τους τελευταιους 3 μηνες ειναι 7 το πρωι με 7 το νωριτερο το βραδυ ενω πολλες φορες παει μεχρι τις 9.Σαββατα σχεδον ολα εκει μεχρι τις 4.30 και πλεον και αρκετες κυριακες τελευταια..και ολα αυτα για 1200 ευρω επειδη ο φιλος μου ειναι απο Σαλονικα.Οι αλλοι που ειναι απο Αλεξανδρουπολη παιρνουν 800 ευρω.Και αυτα με πτυχιο απο πολυτεχνειο..
 Βιασμος,βιασμος,βιασμος...
 Και ladykiller σε αυτο που λες εχεις δικαιο απλα πολλες φορες απλα δεν γινεται να κανεις μονος σου κατι που γουσταρεις.ισως στον καλλιτεχνικο χωρο αυτο να ειναι πιο ευκολο...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2007, 02:23:33 πμ »

Δεν είπα πως είναι εύκολο ή δύσκολο. Απλά θεωρώ αμαρτία να δουλεύεις μια ζωή σε κάτι που δεν sαρέσει και σε ευχαριστεί.
Για μένα όπως πρέπει να προείπα μάλλον είναι να την προσπαθήσεις και να τους γράψεις όλους και από κει και πέρα ή συνεχίζεις και γουστάρεις  ή trws τα μούτρα σου και δουλεύεις σε κάποιον άλλο τομέα, αλλα δεν έχεις το "ΑΝ" είχα κάνει αυτό και το άλλο, πως θα ήμουν τώρα.

Όσο για αυτό που λες για τον καλλιτεχνικό χώρο και εκεί παίρνεις ρίσκα k.l.p.. Και εκεί για αλλα κάποιοι πήγαιναν και αλλου η ζωή τους βρήκε που λένε. Προσωπικά έφαγα τα μούτρα μου κάποιες φορες γιατί δεν άρχισα όπως ήθελα, αλλα έχω άλλη μια ευκαιρία ή να κάνω κάτι ή να τα φάω ξανά.. e, και αν τα φάω ξανά τι να κάνουμε... μακραίνω το μαλλί, το κάνω καστανό και πάω για δουλειά. 

bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 04, 2007, 11:14:22 μμ »

το ωράριο
06:00-14:00 πώς σας φαίνεται;

Καύλα ε;

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: