+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Κοινωνική πολιτική
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Κοινωνική πολιτική  (Αναγνώστηκε 3258 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούλιος 19, 2005, 01:30:13 μμ »

Βρίσκομαι στην Σκωτία και θα βρίσκομαι για κάποιο καιρό ,ίσως και παραπάνω από 1-2 μήνες..Αυτό τον καιρό έω παρατηρήσει από κοντά κάποιες έντονες διαφορες. Η κοινωνική τους πολιτική, δηλαδή το πως λειτουργεί το κρατος τους είναι τελειως διαφορετική από πολλές άλλες χώρες του κόσμου, πόσο μάλλον από την Ελλάδα...
Εδώ έχουν ειδικά agencies, γραφεία που σε καταχωρούν και σου βρίσκουν άμεσα δουλειες διαθέσιμες και αν θες πηγαίνεις. Εχουν επιδόματα ανεργίας ακόμα και να μην είσαι από εδώ. Εχουν επίδομα για ανυπαντρους γονείς. Εχουν ότι μπορείς να φανταστείς, έχουν τελεια σχεδόν κοινωνική δόμηση και πλήρης σχεδόν απορόφηση των μεταναστων στον τρόπο ζωή τους και στην εργασία.
Φανταστείτε ότι τα σπίτια έχουν σταθερή πάγια τιμή για το ρεύμα ασχέτως αν αφήνεις όλη μερα τα φώτα ανοιχτά. Το ιντερνέτ τους εδώ έχει 30ευρώ τον μήνα συνολικά έξοδα για 1024 γραμμή ίντερνετ την ίδια στιγμή που το αντίστοιχο στην Ελλάδα έχει 150 ευρώ αν υπολογίσεις όλα τα απαιτούμενα έξοδα..
Εχουν μέχρι και πακιστανικές αγορές με ύμα φρούτα σαν τις λαικές της Ελλάδας. Οι τιμές γενικά κυμαίνονται ακριβώς στα ίδια επίπεδα εκτός εξαιρέσεων (νοικια, ουίσκυ και μερικά είδη διατροφής). Αν σκεφτείς όμως οτι εδώ ο βασικός μισθός είναι τριπλάσιος του Ελληνα απορείς για το σε τι χώρα ζούμε...
Εγω συγκεκριμένα μιλάω για το Εδιμβούργο μιας που βρίσκομαι εκεί αλλά η κοινωνική δομή και οργάνωση είναι ένα θέμα που η Ελλάδα μου φαίνεται ότι κατέχει την τελευταία θέση στην σειρά του παγκόσμιου χάρτη...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: