+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Θρησκεία» Περί θρησκείας...
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Περί θρησκείας...  (Αναγνώστηκε 68848 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 27, 2005, 05:30:03 μμ »

Λοιπόν κατεύθασα και πάλι, μαζευτείτε!  

Λοιπόν, όποιος είναι θρησκευτικώς/θεολογικώς ευαίσθητος, να μη διαβάσει το ποστ μου. Είναι το μόνο που μπορώ να πω. Δε με ενδιαφέρουν καθόλου σχόλια που θα έχουν να κάνουν με το επιθετικό μου ύφος (είναι επιθετικό προς τη θρησκεία και το θείο και όχι εσάς) - αν είναι γράψτε επι της ουσίας... Οποιος πάραυτά τα διαβάσει και προσβληθεί, ΔΕ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ: ήταν στις προθέσεις μου!

===========================
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
+++++++++++++++++++++++++++

Παράθεση
Επιπλέον σκεφτείται ότι άλλο πίστή(ανάγκη του ανθρώπου), άλλο θρησκεία(κατασκεύασμα της εξουσίας) και άλλο Θεός(ουδέν σχόλιο-θέλει πολύ ψάξιμο).

Το κατά πόσο η πίστη είναι ανάγκη του ανθρώπου, είναι υπο συζήτηση. Σίγουρα ο άνθρωπος έχει ανάγκη από φίλους, από ένα ή περισσότερους συντρόφους, από κοινωνικοποίηση, από την αίσθηση ότι κάποιος τον χρειάζεται και άλλα πολλά. ΑΝ όλα αυτά τα φυσιολογικά δε συμβαίνουν, πάλι είναι λογικό να εναποθέσει ένα μέρος της ζωής και της σκέψης του στην θεεική ανταμοιβή της επόμενης ζωής  που , τραγικά, δε βρήκε στην πραγματική ζωή, και φυσικά δε θα βρει ούτε στην επόμενη, αφού επόμενη δεν υπάρχει - θα πεθάνει όμως με την πίστη &  την ελπίδα.  Αν εσάς αυτό σας φαίνεται θρίαμβος, εμένα μου θυμίζει ποντίκι παρά άνθρωπο, αν και το ποντίκι ξέρει τι του γίνεται και δεν έχει ανάγκη κανένα πούστη θεο (αρχίζω και τα παίρνω)

Το αστείο είναι ότι όλοι, ακόμα και οι \\\\\'αρκετά πιστοί\\\\\', απορρίπτουν την εκκλησία ως κατασκεύασμα του ανθρώπου, ώς διαφοροποίηση και παραχάραξη του λόγου και της φιλοσοφίας της αγάπης του Χριστού - όμως η ίδια αυτή η θρησκεία και ο υποτιθέμενος θεός προκύπτει από τις ίδιες συνόδους, από τους ίδιους μπινέδες που επιβάλλαν τη θρησκεία... Πόσο δηλαδή πρέπει να διαβάσει ο καθένας για να δει ότι ο Θεός του οποίου απορρίπουμε (και καλά) την εκκλησία, αλλά δεν απορρίπτουμε τον ίδιο, είναι ο ίδιος κακός, εκδικητικός θεός , τον οποίο δεν έχουμε ΚΑΜΙΑ ανάγκη, κι ούτε υπήρξε ποτέ η παραμικρή ένδειξη ότι υπήρξε!

Λέει κάποιος , και καλά , πως είναι μόδα η απόρριψη της θρησκείας. Απαντώ, πως η ευρώπη είναι δεκαετίες μπροστά ΚΑΙ σε αυτό το θέμα. Εμείς είμαστε αρκετά θρήσκοι, ακόμα. Επόμενο ήταν, καθυστερημένα, εν έτοι 2005 να αρχίζουμε να παίρνουμε χαμπάρι τα ψέματα που φορτώθηκε στην πλάτη της η ανθρωπότητα για 2 χιλιετίες με την κατάρα του χριστιανισμού. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε το χριστιανισμό να σιγο-πεθάνει! Εγώ πιστέυω ότι πρέπει να πιέσουμε τη σκανδάλη στη μάπα του γερασμένου χριστιανισμού. Ο λόγος είναι κυρίως ότι πολλά στοιχεία της χριστιανικής ηθικής και ιδεολογίας ΠΕΡΑΣΑΝ στην ζωή μας , και αναφέρομαι στη σύγχρονη ζωή. Οι περισσότεροι λένε οτι ο χριστιανισμός δεν επηρρεάζει πλέον τη ζωή μας, κι έχουνε δίκιο, μας επηρρεάζει όμως έντονα η χριστιανική κληρονομιά που ενσωματώθηκε στην κυρίαρχη ηθική... Και αυτό δεν είναι μια αόριστη θεολογική συζήτηση άνευ ενδιαφέροντος, αλλά ζήτημα της τωρινής και μελλοντικής απελευθέρωσης του ανθρώπου.

Και επειδή πολύ τονωμένο βρίσκω το θρησκευτικό συναίσθημά σας, μέρες που είναι, και το βρίσκω μάλλον δειλία (σκεπτικισμός, αγνωστικισμός) να εντοπιζεις τα ψέματα και να τα απορριπτεις, αλλά να αφήνεις και μια πισινή μπας και υπάρχει αυτός ο μπάσταρδος θεός και σε στείλει στην κόλαση. Ντροπή και αίσχος! Όπως λέει και ο θεός ο Douglas Adams, ακόμα κι αν υπήρχε αυτός ο μίζερος, καταπιεστής εκδικητικός χριστιανικός θεός, εγώ θα επέλεγα να μην τον αποδεχτώ....

Και μερικά άγια λόγια για το τέλος:ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ & ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ - ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
ΑΘΕΙΣΤΕΣ ΟΧΙ ΑΘΕΟΙ (αντιστρέφοντας τον Πετρόπουλο)
Σκοτώστε το θεό πριν πεθάνει από μόνος του!!!!!!
 :evil:  :twisted:  :evil:  :twisted:  
:evil:  :twisted:  :evil:  :twisted:
 :evil:  :twisted:
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 03:42:23 πμ »

Παράθεση

ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ - ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ

όλα τα λευτά

akuma no uta
themis
Junior forumist

« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 07:47:03 μμ »

για αρχη θα συνφωνησω απολυτα με τον KGB οσα εγραψε με εκφαζουν οχι απολυτα αλλα κατι παραπανω..ειναι ακριβως οτι θα ηθελα να γραψω σε αυτο το ποστ....παρολαυτα....

αν διαβασει κανεις την βιβλο η καποιο απο αυτα τα βιβλια τελος παντων και το διαβασει πολυ προσεκτικα θα βρει μεσα πολλα πραγματακια που σου λενε καταμουτρα οτι η θρησκεια σου σε θελει ενα φοβιτσιαρικο μυξιαρικο ανθρωπακι χειροτερο απο δουλο με σκημενο το κεφαλακι του που παντα ζηταει συνχωρεση για την λυτρωση του...σε αυτα τα βιβλια λοιπον σε βριζουν καταμουτρα στην λενε με τον ποιο ασχημο τροπο και το χειροτερο ειναι οτι αρκετοι τα συγοτραγουδουν στους οικους του θεου μη χεσω.....

γιατι να πρεπει να παρω συγχωρεση λοιπον και απο ποιον απο τους μαυροφορεμενους σκοταδιστες με τα απλυτα γενια και το μπρελοκ της μερσεντες μεσα στην τσεπη τους...απο αυτους που πετανε μια επιγραφη  ριξατε τον οβολο σας και το βραδυ παιζουν κλοτσομπουνιδια στο παγκαρι....αν μπορουσα να εκτελεσω καποιον σιγουρα θα ητανε παπαδες-τραγοι......

ευτηχως οι νεοι καπως ξυπνανε τωρα αλλα οπως ειπε και ο ΚGB η βαρια κληρονομια του χριστιανισμου θα τους κυνηγαει για πολλα χρονια ακομα....σε μια δυσκολη στιγμη θα ζητισουν την βοηθεια του χριστουλη και των αλλων ΑΓΙΩΝ...χωρις να αφηνω απεξω κατι τυπους οπως ΑΛΑΧ- ΒΟΥΔΕΣ και σου πα μου πες....

ποσο ηλιθιο ειναι να αφηνεις την ζωη σου στα χερια ενος αχριστου Χριστου........περιμενοντας πως μια καλυτερη μερα θα ξημερωση ...

:?

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 01:18:03 πμ »

Είχα πει και επίμένω...

\"Τι νόημα έχει να πιστεύεις σε κάτι που δεν θα υπάρξει ποτέ στην ζωή σου;;;\"

Εϊναι πολύ απλό,ο θεός δεν υπάρχει, ακόμα κι αν δεχτούμε τους αγνωκιστές που δεν ξέρουν ακόμα το γεγονός είναι ένα,ότι ουδέποτε θα εμφανιστεί μπροστά τους,ουδέποτε θα επηρεάσει την καθημερινότητα τους,ουδέποτε δεν θα βρεθεί εκεί όταν θα είναι 70 χρονών και θα ψαχνουν γερασμένοι να βρούνε τροφή στα σκουπίδια σε κάποιο σοκάκι καθώς πλέον μείναν μόνοι τους αντιμέτωποι με το θάνατο.

Ξυπνήστε, ο θεός είναι μια δικαιολογία του φόβου που έχει ο άνθρωπος για το ότι η ζωή τελειώνει. Δυστυχώς τελειώνει, απολαύστε την όσο κρατάει κι αν σας φαίνεται πολύ σκατά καλύτερα να γίνετε μύγα!

:idea:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 02:48:31 πμ »

Παιδιά ξέρετε τις απόψεις μου απο το post μου και δε θα τις ξανααναφέρω...Απλά μην κολάμε τόσο πολύ στις λέξεις!Μην βλέπετε τον θεό σαν οντότητα, σαν τον σωτήρα που μοσχοπουλάνε οι θρησκείες.Θεός μπορεί να είναι οτιδήποτε για κάθε άνθρωπο.Μπορεί να είναι η φύση, η ζωή η ίδια, μπορεί να είναι η αίσθηση του καλού και του δικαίου μέσα μας(Και αντίστοιχα του κακού ο διάβολος κλπ).Επίσης δε γουστάρω να κρίνω κάποιον πιστό μόνο και μόνο επειδή πιστεύει κάτι που ίσως δεν υπάρχει.Οφείλουμε να κρίνουμε τους άλλους βάση των πράξεών τους και όχι βάση της θρησκείας τους.Ο καθένας έχει δικιές του ανάγκες και έχει ζήσει άλλη ζωή, πέρασε απο καταστάσεις για τις οποίες πιθανότατα δεν ευθυνόταν.Αυτές οι καταστάσεις διαμόρφωσαν τον τρόπο σκέψης και τις πεποιθήσεις του!
Kounoupas
Newbie
*

« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 02:57:21 πμ »

Μάγκες ο κούνουπας είμαι.Μιλάω για το παραπάνω post.Κάποια παπαριά έκανα κ με έβγαλε Guest! :wink:
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 07:42:36 μμ »

Φίλε, έχεις δίκιο. Δε νομίζω όμως ότι κατηγορήσαμε κάποιον για τη θρησκεία του, κατηγορούμε (εγώ τουλάχιστον) την ίδια τη θρησκεία. Και δεν πρόκειται να σταματήσω να επιτίθεμαι και να είμαι βλάσφημος (στη θρησκεία και αυτόν το θεό) εν ονόματι του σεβασμού της πίστης του άλλου.

Κανείς δε με σέβεται οταν δε θέλω να συνδέσω το θάνατο ενός αγαπημένου προσώπου με τους παπάδες και τους σταυρούς και τις στημένες τελετές, κανείς δε με σεβάστηκε όταν πιέστηκα στην 1η Λυκείου να παρακολουθώ το μάθημα των θρησκευτικών και αναγκάστηκα να μείνω (ευτυχώς πέρασα τη χρονιά με το μέσο όρο) για λόγους συνείδησης.... Κανείς δε σέβεται όλους τους κατεστραμμένους, την κακομοίρα την ανθρωπότητα για όσα έχει τραβήξει από το χριστιανισμό , αλλά απαιτείται από μας να σεβόμαστε τη θρησκεία του άλλου. Ε, λοιπόν, ΟΧΙ!

Δεν είμαι πλέον παιδί και ΔΕ ΜΙΛΩ ΑΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. Αρνούμαι να σεβαστώ τη θρησκεία οποιουδήποτε.
themis
Junior forumist

« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 08:44:28 μμ »

Φιλε ΚΟΥΝΟΥΠΑ
Καλα τα λες αλλα δεν νομιζω πως καποιος κατηγορισε καποιον για αυτα που πιστευει..ο καθενας που εγραψς κατι εδω ειπε την γνωμη του σχετικα για το τι πιστευει ο ιδιος...φυσηκα και δεν εχω το δικαιομα να την πω σε κανεναν περι θρησκειας....αλλα στην ιδια την θρησκεια ναι και να προσθεσω φιλε KGB σε ολα οσο ειπες πριν..οι πιο βαρετες ωρες της ζωης μου ηταν αυτες που απο πιτσιρικα στο δημοτικο με τραβολογουσαν στις εκκλησιες  με το ζορι και τα ρουχα ποτιζαν απο τα λιβανια και το κεφαλι απο τις μαλακιες των παπαδων...... :roll:

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
Anarchy
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 03, 2006, 08:48:03 μμ »

Θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες KGB & tug.  Εννοείται ότι συμφωνώ με ότι έχει ειπωθεί για τον χαρακτήρα και την εφαρμογή της θρησκείας μας.  Μάλιστα τα λεγόμενα του Ιησού έιναι παρμένα από παλαιότερους νομοδιδάσκαλους του Ισραήλ. Επίσης θα έχετε όλοι ακούσει για την πιθανή ερωτική σχέση του Χριστού με τη Μαρία, η απόλυτη βλασφήμία - θου Κύριε φυλακί τω στόματί μου!!!  :twisted:

Πέρ' απ' αυτό, από μικρός είχα δύο ατράνταχτα επιχειρήματα:
1)Ποιος μου λέει ότι η δική μας θρησκεία είναι η σωστή, ενώ εδώ δίπλα ο φίλος μου πιστεύει στον Αλλάχ, ή το Βούδα, ή το Δία και τον Thor; Αυτός ο εγωισμός είναι μικρότητα των ανθρώπων και μου τη δίνει.  :x
2)Όπως προαναφέρθηκε, γιατί να ασπαστώ το Χριστιανισμό; Επειδή μου λένε ότι η Ελλάδα είναι χριστιανικό κράτος;  Επειδή η γειτόνισσα και η μάνα της και η γιαγιά της, μα και η δική μου γιαγιά είναι χριστιανοί (ο περίγυρος γενικότερα). Ή μήπως επειδή μου τα μαθαίνουν στο σχολείο; Δεν αντιτάσσομαι τόσο πολύ στην έννοια της θρησκείας, όσο στην έλλειψη δυνατότητας επιλογής από τα νέα μέλη της κοινωνίας.

Τώρα που ανέφερα τη θρησκεία, τα περισσότερα μοντέρνα ρεύματα προέρχονται από παλαιότερα, τα οποία με τη σειρά τους κατάγονται από μία και μοναδική θρησκεία (αν το ψάξετε θα ανακαλύψετε υπερβολικά πολλά κοινά στοιχεία σε Ισλάμ, Χριστιανισμό, Δωδεκάθεο κι αρχαία Αίγυπτο) ή οποία δημιουργήθηκε με μοναδικό σκοπό τη συγκαλλυμένη μεταφορά απόκρυφης γνώσης για τη φύση, την ενέργεια, ίσως και για την προέλευση του είδους μας και της ζωής γενικότερα μέσω των ιερών συγγραμάτων.
Βέβαια οι υπαίτιοι εκμετταλεύτηκαν την ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο (άλλη μικρότητα, η χειρότερη κατά την άποψή μου) για στήριξη στα δύσκολα (όπως το κάπνισμα ή το ποτό και τα ναρκωτικά).

Όχι που θα έρχεται ο κάθε μαλάκας νεοέλληνας και θα μου λέει ότι λέω ότι δεν πιστεύω επειδή και καλά θέλω να το παίξω ψευτοεπαναστάτης αναρχοκουμμουνιστής! Ορίστε ρε φίλε, αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό, αυτά έχω να σου πω, τι απάντηση έχεις να δώσεις; Α, δεν έχεις... Α, μάλιστα... Ναι, ξέρω, σε καταλαβαίνω, αυτά που λέω είναι παραμύθια και δεν ξες πως στο καλό τα φαντάζομαι, ε; Ναι, ναι, αυτά μου λέει ο Λιακόπουλος, αυτά σου λέω και 'γω... Βρε α γαμήσου παλιομαλάκα παρωπιδοφόρε που θα μιλήσεις κιόλας! ¶ντε τράβα στον "πνευματικό σου πατέρα" μη χέσω που είναι μάγκας γιατί γλιτώνει και το στρατό, γλιτώνει και τους φόρους, τρέχει στο Όρος αν παρανομήσιει για να μην τον χώσουν μέσα και πηδιέται όποτε θέλει με τον αρχιερέα (ωραίο κωλαράκι έχει ο κύριος, δε λέω) χωρίς να τον ενοχλεί κανείς, ενώ αυτός στέλνει στην πυρά τους ομοφυλόφιλους!
Και μετά τράβα στην εκκλησία, σ' αυτό το "Σύμπαν που θαμπώνει" (Διάφανα Κρίνα, Μέρες αργίας), για να προσευχηθείς για την ψυχή μου ενώ θα μαστουρώνεις με λιβάνι και ζωγραφιές στους τοίχους!!!
Όχι που θα στείλω και το παιδί μου στο κατηχητικό για να το δω στο παράθυρο του Alter μεθάυριο να παραπονιέται ότι "Ο παπάς μου χάιδευε το μπούτι...". Όχι που δεν θα χρησιμοποιώ καπότες για να κάνω 538 κουτσούβελα (για να γεμίζει και το κατηχητικό βρε παιδί μου...) και να δουλεύω μετά σα σκυλί για να τα ταϊσω, κι αντί να ψάχνω λίγο χρόνο να ανοίξω τα μάτια μου στη σκατοκατάσταση τη δική μου και της χώρας μου, να σκύβω το κεφάλι και να μουρμουρώ "Έχει ο Θεός..."!!!

Ορίστε μου τη σβούριξε πάλι!!!!.....

Anyway, τον πάω πολύ τον Jesus (όπως μας τον μαθαίνουν και όπως θέλω να τον φαντάζομαι), λατρεύω την ιδεολογία του, προσπαθώ να την εφαρμόσω ακούγοντας beatles (και όχι μόνο) τη στιγμή που γράφω αυτήν την πρόταση, αλλά δεν ανέχομαι αυτά τα πράγματα.

Σχετικά με την ιστορική αλήθεια μπορείται να διαβάσετε το "Ιησούς: Οι Μαρτυρίες" του Ian Wilson από τις εκδόσεις Κονιδάρη. Είναι εύπεπτο, το διάβασα σε δυο μέρες όταν πήγα ¶γιον Όρος, όποτε έβρισκα καιρό από το βρισίδι που έριχνα στους ιερείς για το τουπέ τους προς τους επισκέπτες που τους θυμίζουν ότι έξω είναι καλύτερα και για ηδονή με την οποία σε πιέζουν σώνει και καλά να ξεράσεις στην εξομολόγηση ό(,)τι ανωμαλία έχεις κάνει, κι ακόμα κι άλλες που δεν έχεις κάνει, επειδή αυτοί μόνο να τις φαντάζονται μπορούν.

Love is all u need dudes, ούτε λεφτά και σπίτια κι αυτοκίνητα, ούτε τσιγάρα και ποτά και ναρκωτικά κι εκκλησία.

"Το μόνο που χρειάζεται για να είσαι αισιόδοξος είναι να πιστεύεις στον εαυτό σου και στα αισθήματά σου, μόνο έτσι γλιτώνεις από τον τρελό κόσμο που ζούμε. Να αγαπάς, να ονειρεύεσαι και να ελπίζεις!", αυτό μου έστειλε για τη νέα χρονιά η Μαργαρίτα η φίλη μου, και παρότι έχω 3310 που χωράει 20 μηνύματα στη μνήμη κι έχω 2 χρόνια που δεν αποθηκεύω πλέον τίποτα, αυτό το κράτησα.

¶ντε και δεν αξίζει ούτε καν να μιλάμε για τη θρησκεία έτσι που έχει γίνει, που εκμετταλεύεται τα αγνά αισθήματα των ανθρώπων και, αφού τους ξεζουμίσει, τους μαντρώνει καλά-καλά σαν υπάκουα πρόβατα-ρομπότ/μαριονέτες (ξέρατε ότι το #1 κίνητρο για πόλεμο είναι ο θρησκευτικός φανατισμός; Ο κ David Icke στο Μυστικό όλων των εποχών δηλώνει ότι περιμένει να δει την Παναγία ως ολόγραμμα από δορυφόρο να καλεί τους ανίδεους σε πόλεμο;...)

Ούτως ή άλλως κανείς δε βρήκε απαντήσεις και κανείς δεν πρόκειται, κι αυτό σας το λέει το πλέον ανήσυχο πνεύμα. Μάλιστα είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος από μας μάθαινε με κάποιον τρόπο την Αλήθεια για ορισμένα πράγματα, το νευρικό/πνευματικό του σύστημα θα κατέρρεε από την κατάπληξη (όχι εκπληξη, κατάπληξη).

Cheers παιδιά! Σας αγαπάω όλους και σας καλώ να κάνετε κι εσείς το ίδιο, γιατί ακόμη κι αν ρίξουμε το καπιταλοσύστημα αυτό θα βρει τρόπο να ξανάρθει, ενώ αν όλοι μάθουμε να αγαπάμε κι εξαλειφθεί ο φθόνος και η απληστία, οι hippies θα κυριαρχήσουν και πάλι!!!
 (¶σχετο: Τώρα που είπα hippies, θα ανοίξω κάποια στιγμή στο ΣΚΕΨΕΙΣ ένα θέμα για την απάτη του Woodstock. Όσο για το ανώτερο ον, έχω στείλει ένα επαναστατικό postακι στο σχετικό topic)

Ελπίζω να μη σας ζάλισα.

Τσεκάρετε μια από τις αγαπημένες μου εικόνες: http://www.u2arg.com/home/img/coexist.jpg

Επίσης, το Όνομα Του Ρόδου είναι ένα καταπληκτικό μυθιστόρημα μυστηρίου τοθ Umberto Eco, (παρά)θρησκευτικού περιεχομένου με απίστευτη πλοκή.

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 02:58:16 πμ »

Τι να πω...τα είπες όλα..συμφωνώ απόλυτα..με εξάιρεση τους χίπιδες..εσωκλείουν και πολλές απόψεις που ίσως δεν μου ταιριάζουν...το στιχάκι που σου έστειλε η Μαργαρίτα είναι από αυτά που τα θεωρούμε τόσο αυτονόητα αλλά όταν τα ακούμε κατανοούμε το πόσο αληθινά και γαμάτα είναι...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 10:37:48 πμ »

καποιες θεωρητικες μπουρδες γενικεςς αλλα και περι τις σχεσης Χριστιανισμου-κ Ιουδαισμου :
η διπλη υποσταση του Χριστου ερχεται σε αντιθεση με τα οσα λεει ο ιουδαισμος  για τη μια κ μοναδικη υποσταση του Μεσσια.
ιουδαικες πηγες δεν υπαρχουν για τον Χριστο παρα μονο στα  Ταλμούδ και  Τολεδωθ Γιεσουα ,δυο βιβλια τα οποια ειναι μεταγενεστερα κατα αρκετους αιωνες κ του τα χωνουν γερα

η αληθεια ειναι πως στις απαρχες του κ πριν πεθανει (ο Χριστιανισμος πεθανε απο τη στιγμη που εγινε θρησκευτικο δογμα ενω ξεκινησε σαν κοινωνικο-θρησκευτικο κινημα) υπηρξαν χριστιανικες κοινοτητες με καθαρα εξισωτικες κοινωνικες δομες,μια μορφη πρωτογονου κομμουνισμου,καπου εδω πανω στα Βαλκανια ηταν οι Βογομιλοι,οι Θαβοριτες στη σημερινη Τσεχια,οι Καθαροι κλπ αλλα πηραν τον πουλο σαν αιρετικοι ολοι τους.οποιος ειδε ή διαβασε το Ονομα του Ροδου,εκει γινεται λογος για τους Ντολτσινιστες που σφαζαν τους πλουσιους κ τα μοιραζαν στους φτωχους κλπ
η ολη διαστροφη φαινεται πρακτικα απο την καθημερινοτητα κ οσα βγαινουν στη φορα αλλα κ θεωρητικα
απο την αντικατασταση του Ανθρωπισμου απο την υποκριτικη φιλανθρωπια

δεν εχω κανενα προβλημα με τον ερημητη που απαρνηθηκε τα κοσμια κ βιωνει υπαρξιακα την πιστη του,
τι να πεις για αυτον?οτι ειναι λαθος επειδη διαλεξε κατι επιπονο κ συ το αποριπτεις χωρις κοπο κ συνεπειες? ολοι οι αλλοι με τα χρυσα αμφια κλπ δεν ειναι τιποτα αλλο απο πνευματικοι εκμαυληστες
που ανακατεβουν θρησκοληψια,σκοταδισμο,εθνικοπατριωτισμο(στη Ελλαδα) κ οτι αντιδραστικο υπαρχει κ μεσα απο το θεικο δεος τα πιανουν χοντρα.η πιστη οτι δεν τελειωνουν ολα κ οτι συνεχιζει να υπαρχει μετα το θανατο ειναι αυτο που αποτελεσε σε μεγαλο ποσοστο τη βαση για την εδραιωση σαν θρησκεια.πιστη που βασιζεται στο φοβο(για τη θεια τιμωρια,κολαση κλπ) κ την ανταμοιβη(μεσω της Φιλανθρωπιας )
κουιζ:
1)ποσο στοιχησε η καθε βραδυα του Χριστοδουλα στο Παρισι πριν λιγες μερες?
2)ποιος ο προυπολογισμος για τα ετησια ταξιδια του?
3)ποσοι βρεθηκαν ενοχοι απο την γνωστη Καθαρση που ελαβε χωρα φετος?που βρισκεται τωρα ο γνωστος Επιφανιος? ή εκεινος που οπλοφορουσε μεσα στη Χρυσοπηγη? ο Κωλοσουζας? ο Αττικης?,ο Δυδιμοτειχου?η σχεση του Δημητριαδος με την Αντωνια Ηλια? η σχεση του Χριστοδουλα με Γιοσακη κ Βαβυλη?
..συγνωμη παραφερθηκα:λοι αθωοι!!!!
Anarchy
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 05:55:40 μμ »

Notice: Ο τωρινός Πάππας (Ιωάννης Παύλος κάτι νομίζω, τον οποίο συτνηρούν με το ζόρι με φάρμακα γαι να μην αλλάξει χέρια η εξουσία, συνεπώς αλλοιωθούν και οι ζώνες επιρροής) έχει στην ιδιοκτησία του (στη δική του, όχι της Εκκλησίας του Βατικάνού, το οποίο παρεπιπτόνως έχω επισκεφτεί και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ο ναός του Αγίου Πέτρου, νομίζω, εκεί στην πλατεία του Βατικανού είναι ένα εκπληκτικό μνημειώδες κατασκεύασμα που σου προκαλεί δέος, συνεπώς σε εκνευρίζει παράλληλα με τον εντυπωσιασμό που οι Καθολικοί θέλουν να προκαλεί. Εκεί μέσα, μεταξύ άλλων, έχουν βαλσαμώσει τον προηγούμενο Πάππα. Τον καημένο!) 1000 διαμερίσματα μόνο στη Ρώμη! Του πούστη τα ενοίκια παίρνει το σάψαλο...

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 09:42:59 μμ »

Παράθεση
Επόμενο ήταν, καθυστερημένα, εν έτοι 2005 να αρχίζουμε να παίρνουμε χαμπάρι τα ψέματα που φορτώθηκε στην πλάτη της η ανθρωπότητα για 2 χιλιετίες με την κατάρα του χριστιανισμού. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε το χριστιανισμό να σιγο-πεθάνει! Εγώ πιστέυω ότι πρέπει να πιέσουμε τη σκανδάλη στη μάπα του γερασμένου χριστιανισμού.

Αυτό ξαναπέστο! Όχι μόνο ο Χριστιανισμός αλλά όλες οι θρησκείες είναι κατάρες! :evil:

ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 26, 2006, 10:42:16 πμ »

Για αρχη , παραθετω ενα αποσπασμα με το προταγμα του οποιου συμφωνω :

...Η λατρεια ή αποδοση τιμων σε οποιοδηποτε ον , ειτε φυσικο ειτε υπερφυσικο , θα αποτελει παντα μια μορφη αυτο-υποταγης και δουλείας που τελικα καταληγει στην κοινωνικη κυριαρχια , ανεξαρτητα απο το αν αυτο γινεται στο ονομα της φυσης , της κοινωνιας , του γενους ή της θρησκειας ... Τη στιγμη που τα ανθρωπινα οντα θα γονατιζουν μπροστα σε οτιδηποτε "ανωτερο" απο αυτα , η ιεραρχια θα καταγραφει τον πρωτο θριαμβο της επι της ελευθεριας και οι ανθρωποι θα ειναι ετοιμοι να σηκωσουν ολα τα βαρη που μπορει να τους επιβαλλει η κοινωνικη κυριαρχια...
Murray Bookchin
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 26, 2006, 10:45:58 πμ »

Σημειωση : ο negro_zine ειμαι , εγραψα το παραπανω αλλα ξεχαστηκα πριν να συνδεθω ... :oops:

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: