+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Θρησκεία» Περί θρησκείας...
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Περί θρησκείας...  (Αναγνώστηκε 68708 φορές)
RELATIVEX
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2005, 04:34:51 μμ »

Φίλε KGB οταν μιλάω για χριστιανική φιλοσοφία αναφέρομαι στις βασικές αρχές της χριστιανικής ιδεολογίας. Τώρα θα μου πεις βεβαια ότι οι βασικές αρχές προέρχονται από τα βιβλία και τις Γραφές και αυτα για να πω την αληθεια δεν τα εχω διαβασει και πολυ!!!παντως πιστευω πραγματικα οτι οι αρχες της αγαπης και τις ελευθερίας βρισκονται  μεσα στο πνευμα του χριστιανισμου (και οχι σε καποιο κειμενο) και ειναι κατι συμφωνα με το οποίο εγω επιλεγω να ζω.  Γιατι τελικα όλα ειναι θέμα επιλογών. Γιαυτό και απο την αρχαια ελληνική κουλτουρα κραταω το αισθημα δικαίου και απορριπτω τον επεκτατισμο, γιαυτό και απο την συγχρονη κουλτουρα κραταω την χρήση της τεχνολογίας και απορριπτω την τηλεβρωμα, γιαυτο και απο την πανκ κουλτουρα κραταω την μουσική εκτονωση και απορριπτω την βιαιη συμπεριφορά. Γενικα αυτό που εννοουσα και εννοω ειναι οτι ο καθενας επιλεγει αναλογα με τον χαρακτηρα του και τις διαθεσεις του οποτε και ο χριστιανισμος (και οχι η εκκλησια) ειναι ενα ιδεολογικο πλαισιο μεσα στο οποιο μπορει καποιος να βρει αυτα που τον εκφραζουν και τον αντιπροσωπευουν. Γιατι τιποτα δεν γεννιεται εν λευκο και ολοι χρειαζομαστε ερεθισματα στην σκεψη. Αυτη η ιδεολογικη προσεγγιση της θρησκεια γενικοτερα την αναδύκνύει σε φιλοσοφικη σταση ζωής. Και αυτη η διασταση της θρησκειας με ελκει. Δεν με ελκυουν οι παπαδες (αν και ειμαι ωραιο παιδι!!!) ουτε με ελκυει η νηστεια (και γιαυτο τελειωνω γιατι με εκοψε η λορδα).
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2005, 03:10:22 μμ »

ναι, καταλαβαίνω τι λες πλην όμως έγραψες τα ίδια περίπου. Σου ξαναλέω ότι ο χριστιανισμός ουδέποτε έιχε σαν ιδανικά την αγάπη και την αλληλοκατανόηση κτλ. Απλά αυτο-βαφτίστηκε ως θρησκεία της αγάπης. Ο χριστιανισμός είναι μια ιδεολογία με ιδανικά της τον σκοταδισμό, το μίσος για το διαφορετικό, την αποστροφή για τη γνώση, την καταπίεση της σεξουαλικότητας, την καταδίκη της ηδονής και της ευχαρίστησης, την καταδίκης της αμφιβολίας, της έρευνας και της αντίδρασης και πολλών άλλων... Δε μου εξήγησες που βρήκες αυτά τα ιδανικά της αγάπης στον χριστιανισμό.... Είναι σαν να είσαι με το ΠΑΣΟΚ, επειδή στα αρχικά του περιέχει τη λέξη σοσιαλισμός - όλοι ξέρουμε όμως ότι ο σοσιαλισμός και το Πασοκ είναι άσχετα πράγματα..., ε?

Και επίσης, γιατί φίλε μου χρειάζεσαι (χρησιμοποιώ τα λόγια σου) "ενα ιδεολογικο πλαισιο μεσα στο οποιο μπορει καποιος να βρει αυτα που τον εκφραζουν και τον αντιπροσωπευουν"; Αυτό είναι μέγιστο λάθος κατά τη γνώμη μου... Γιατί χρειάζεσαι κάποια πρόφαση ή ιδεολογία για να πράξεις έτσι η αλλιώς, από την στιγμή που λες (και σε πιστεύω) ότι επιλέγεις με πλήρη συνείδηση τι σου ταιριάζει;

Κι αν είμαι λίγο τσιτωμένος ενάντια στον χριστιανισμό είναι ΄γιατί είμαι πεισμένος ότι ο χριστιανισμός φταίει σε μεγάλο βαθμό για τα αισχη του σύγχρονου κόσμου - η αν θες ο χριστιανισμός φταίει σε μεγάλο βαθμό που δεν υπάρχει ελπίδα για μια άλλη πιο δίκαιη & πιο ανθρώπινη κοινωνια....
RELATIVEX
Junior forumist

« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2005, 04:41:33 μμ »

1.) Είπα "Γενικα αυτό που εννοουσα και εννοω ειναι οτι ο καθενας επιλεγει αναλογα με τον χαρακτηρα του και τις διαθεσεις του οποτε και ο χριστιανισμος (και οχι η εκκλησια) ειναι ενα ιδεολογικο πλαισιο μεσα στο οποιο μπορει καποιος να βρει αυτα που τον εκφραζουν και τον αντιπροσωπευουν." Αν καταλάβεις τι έγραψα δεν λέει πουθενά ότι  "χρειάζεσαι κάποια πρόφαση ή ιδεολογία για να πράξεις έτσι η αλλιώς" σύμφωνα με τα λόγια σου. Ίσως αντί "καποιος να βρει αυτα που τον εκφραζουν" να έπρεπε να γράψω "κάποιος, όχι εγώ ή εσύ αλλά ένας κάποιος΄, να βρεί ίσως κάποια πράγματα που θα ήταν δυνατόν να τον εκφράζουν σε κάποιο βαθμό", γιατί αυτό εννοούσα. Αλλά πιστεύω ότι από το πνεύμα μου θα είχες καταλάβει ότι δεν είμαι καθόλου φανατικός ή εκκλησιαστικός χριστιανός, αλλά είμαι απλώς ένας ακόμα τυπάκος που σκέφτεται και εκφράζεται.

2)Όταν λες "Ο χριστιανισμός είναι μια ιδεολογία με ιδανικά της τον σκοταδισμό, το μίσος για το διαφορετικό, την αποστροφή για τη γνώση, την καταπίεση της σεξουαλικότητας, την καταδίκη της ηδονής και της ευχαρίστησης, την καταδίκης της αμφιβολίας, της έρευνας και της αντίδρασης και πολλών άλλων..."  μιλάς για την εκκλησια.  Στην συζήτηση που έχουμε όμως, επανέλαβα πολλές φορές  (όπως μου επεσήμανες) ότι διαχωρίζω την χριστιανική σκέψη απο την εκκλησία.

3) Επειδή δεν είμαι καθόλου φανατικός χριστιανός, απλά μου αρέσει να αντιτίθεμαι σε φανατικές αντιλήψεις, γιαυτό και μόνο έγραψα αυτά που έγραψα. Ίσως να ήμουν βουδιστής και να υποστήριζα κάτι αντίστοιχο. σημασία εχει πως νοιώθει ο καθένας γενικά, και γιαυτό λέω ότι νοιώθω.

4)Άρα η διαφωνία μας δεν είναι στο αν ο χριστιανισμός είναι καλός η όχι αλλά στο αν πρέπει να υπάρχει θρησκεία ή όχι. Και εσυ υποστηρίζεις ότι δεν πρέπει να υπάρχει γιατι μόνο κακό κάνει, ενώ εγώ λέω ότι δεν κάνει κακό αν συμβαίνει στο ιδεατό επίπεδο. και ξαναλέω(σορυ για την επανάληψη) . Ου κλέψεις (κανείς δεν κλέβει), ου φονεύσεις (κανείς δεν σκοτώνει, κανείς όμως, κανείς, γιατί δεν θα υπάρχει λόγος γιατί ούτε κανένας θα σε κλέβει, ούτε τα χωράφια σου θα θέλει, ούτε θα σου φάει τη γυναίκα ούτε τίποτα), και γενικά πρέπει να καταλάβουμε ότι ενώ αυτό εσύ το βλέπεις σαν καταναγκασμό, εγώ το βλέπω σαν κάτι πολύ ωραίο αλλά ουτοπικό. Δεν θέλω να βιάσω να κλέψω να σκοτώσω να βρίσω γιατί κανείς δεν μου το προκαλέι και γιατί δεν έχω λόγο να το κάνω.

6) στο τέλος δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και γιαυτό δεν καταλαβαίνω τον επιθετικό τόνο σου...

7) προτιμώ να σταματήσουμε αυτή τη συζήτηση (μετά βέβαια από την απάντηση σου) γιατί θα αρχίσω να επαναλαμβάνομαι ακόμα περισσότερο και γενικά γιατί γίναμε αντιληπτοί πιστεύω)
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 01, 2005, 09:29:57 μμ »

να πω κι εγώ κάτι που προσπαθώ να τηρώ όλοι μου την ζωή και πιστεύω ότι είναι η χρύσή τομή για να ήταν τέλειος ο κόσμος

"μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θες να κάνουν σε σένα"

αυτό αυτόματα εσωκλείει απόλυτη ελευθερία χωρίς καταπάτηση των άλλων, εσωκλείει ακόμα και ανταλαγή αγαθών και αλληλεγυώμενη ουτοπική κοινωνία γιατί αν γυρίσεις το νόμισμα από την άλλη θα δεις και την τέλεια ολοκήρωσή του που λέει

"κανε στους άλλους αυτά που θες να σου κάνουν..αν το θέλουν κι αυτοί"

σκεφτείτε το... είναι πολύ απλό νομίζω και είναι αν μην τι αλλο σαν στάση κάτι που με εκφράζει..

:idea:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 04, 2005, 02:16:35 πμ »

Χμμμ, αν υπάρχει επιθετικότητα, που δεν το πιστεύω, είναι προς τον Χριστιανισμό κι όχι φυσικά ως προς εσένα... Γιατί ο χριστιανισμός είναι 'εχθρός' μου....΄κι όχι εσύ φυσικά, που (σαφώς!) δεν είσαι θρησκόληπτος ή υποστηρικτής τους Χριστιανισμού! Αλλά και να ήσουνα, παλι δε θα ήσουνα 'εχθρός'. 'Εχθρός' μου είναι το χριστιανικό δόγμα κι όχι ο φορέας του...  

Διαφωνώ πάλι πάντως, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος...

Ο διαχωρισμός εκκλησίας - χριστιανικής σκέψης που υποστηρίζεις είναι άκυρος γιατί εξαρχής ΤΑΥΤΙΣΤΗΚΑΝ...

Καταλαβαίνω τη σκέψη σου: επιλέγεις τι θα κρατήσεις και τι θα πετάξεις από τα χριστιανικά κείμενα... Οι δεκα εντολές είναι ένα καλό δείγμα στιγματισμού της αντι-ανθρωπιστικής συμπεριφοράς... δε πιστεύω ότι είναι εξαναγκασμός..

απλά δεν πιστεύω ότι το κομμάτι του χριστιανισμού που επηρρεάζει τον κόσμο είναι αυτό που εσύ επιλέγεις να κρατήσεις (οι 10 εντολές πχ.) Ο χριστιανισμός εξάλλου ελάχιστα επηρρεάζει πλέον σήμερα... Είναι τελείως αναχρονιστικό και συντηρητικό (κατά τη γνώμη μου), από τον τεράστιο πλούτο γνώσεων και φιλοσοφιών που είναι σήμερα διαθέσιμες, να επιλέγει κανείς να επηρρεάζεται από την φιλοσοφία που κατέστρεψε την ανθρωπότητα και τον πολιτισμό όσο τίποτε άλλο.... ή 'εστω από το ανθρωπιστικό προφιλ αυτής της "φιλοσοφίας" ...

Και λέγοντας προφίλ, εννοώ ότι αυτό το κομμάτι της "χριστιανικής σκέψης" που επιλέγεις εσύ δεν είναι κομμάτια της σκέψης του χριστιανισμού... Είναι απλά οι ιδεολογικές προφάσεις που έφτιαξε ο χριστιανισμός προκειμένου να γίνει αποδεκτός ως θρησκεία και δη ως ¨η θρησκεία της αγάπης" - όμως αυτό το κομμάτι του χριστιανισμού είναι ΜΟΝΟ το περιτύλιγμα που ούτε καν τηρείται.... Αν θες να δεις τη πραγματική χριστιανική σκέψη σε προτρέπω να διαβάσεις την ιστορία του χριστιανισμού... οι δέκα εντολές σου λένε "τι είναι κακό" - ψάξε όμως για τις διδασκαλίες που απογύμνωσαν τον άνθρωπο από οποιαδήποτε προοδευτική σκέψη και πνευματικότητα... Στην ουσία ο χριστιανισμός κατέφερε να αναιρέσει την εξελικτική πορεία εκατομυρίων χρόνων του ανθρώπου...

Υπάρχουν άπειρες καλύτερες και πιο ανθρωπιστικές φιλοσοφίες από το χριστιανισμό.

Και πάλι σόρυ για τον τσιτωμένο τόνο... Αυτό πιστεύω ότι αξίζει του χριστιανισμού (ανελέητη επίθεση) και δεν έχει καμία σχέση με εσένα ή αυτά που έγραψες....

Φιλικά...
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 07, 2005, 11:45:22 μμ »

Παράθεση από: "tug"
Χιχιχι...Συμφωνώ και επαυξανω αν και έχεις έναν πολύ "πανκ" τρόπο να τα λες!χιχιχ!Θελει πιο χαλάρωμα το πράμα.. Λοιπόν...
Η θρησκεία μόνο κακό κάνει και τίποτα άλλο. Μερικές απλές σκέψεις...
1) Διδάσκεται στα σχολεία ως μάθημα... δηλαδή πρέπει να μάθεις να είσαι Χριστιανός φίλε μου!
2) Στο βάζουν στα στοιχεία σου και στο ζητάνε παντού κοινωνικά....
3) Με λίγα λόγια είναι φασιστική ως ύπαρξη τουλάχιστον στην κοινωνία μας
4) Κάποιος που δεν πιστεύει αλλά δεν έχει κάνει ποτέ κακό στην ζωή του θα πάει στην κόλαση;;
5) Η νηστεία τί νόημα έχει, ο Χριστός είναι ίσος με τον άνθρωπο υποτίθεται και ουδέποτε επέτρεψε σε κανέναν να μειονεκτεί απέναντί του...ποιος ο λόγος και ειδικά τόσο υποκριτικά (πολλοί πάνε νοσοκομείο από το άπειρο φαί μετά την νηστεία)
6) Τα ζωα που τρώνε τα πάντα και φυσικά δεν νηστεύουν τα περιλαμβάνει ο χριστιανισμός ή έχουν άφεση αμαρτιών;;;;
7) Αν υπολογίσουμε ότι οι 9 στους 10 οδηγάνε και οι 5 στους 10 από όσους οδηγάνε βρίζουν τον χριστό και την παναγία κάθε μέρα και πολύ συχνά λόγω τιμονιού, άρα στον παράδεισο θα είναι οι ανάπηροι που δεν οδηγάνε και οι φοβούμενοι τας οδηγησεως!
Όλοι οι Ελληνες έχουν περάσει από γραφειοκρατεία άρα όλοι σχεδόν έχουν βρίσει τα θεία... ΚΟΛΑΣΗ!
9) Γιατί να πιστέψουμε σε κάτι που δεν υπάρχει πουθενά στην ζωή μας και όχι σε φίλους και αγάπες που είναι πρόσωπα υπαρχτά και παίζουν πραγματικά ρόλο στην ζωή μας;
10) Ενας είπε στον θεο να φτιάξει μια πέτρα τόσο βαρειά που να μην μπορεί να την σηκώσει ούτε ο ίδιος. Αν την φτιάξει αλλά δεν μπορεί να την σηκώσει δεν είναι παντοδύναμος ενώ άμα δεν μπορεί να την φτιάξει πάλι δεν είναι παντοδύναμος. Η παντοδυναμία καταρίπτεται λοιπόν με μαθηματικά υποθετικά κόλπα και ο θεός είναι δυστυχώς εφεύρεση των ανθρώπων. Πολύ ληπήθηκα τώρα. Μπουχαχα...
11) Δεν υπάρχει θεός πολύ απλά γιατί αν υπήρχε και όντως τα έφτιαξε όλα είναι πολύ απλό και όμορφο το να έχει πεθάνει. Το εχουν σκεφτεί αυτό οι Χριστιανοί; Κοιτάχτε τον κόσμο γύρω σας... Αν αυτος είναι ο θεός σας, ενας πατέρας που αφήνει τα παιδιά του υπέυθυνα για τις πράξεις τους..δεν τον χρειαζόμαστε..να τον χέρεστε
12) Αυτη η παπάτζα ότι δηλαδή ο κόσμος έιναι σκατα γιατι ο θεος μας δοκιμάζει και είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και γιοα αυτο δεν επεμβαίνει..είναι μέγιστη παπατζα. Τα παιδιά που πεθαίνουν εκατομύρια ανα χρόνο στην Αφρική δεν προλαβαίνουν να  ζήσουν πάνω από μερικές μερες τα περισσότερα. Τι σκατά υπέυθυνα είναι αυτά; Γιατί δεν τα σώζει;;; εεεε;;;
13) Ο Χριστιανισμός δεν είναι η επικρατέστερη θρησκεία. Ανοίχτε κανα βιβλίο να διαβάσετε.... ο Χριστιανισμός είναι η επικρατέστερη μόνο στην Ευρώπη..
14) Οταν λενε οι επιστήμονες κάτι τους ακούνε όλοι. Μόλις όμως εξηγήσανε πως προήλθε ο κόσμος κανείς δεν το δέχτηκε. Οτι τους συμφέρει ακούνε... τι να τους πεις;;
15) Ο άνθρωπος προήλθε από τον Χιμπατζή, αυτό είναι πολύ γνωστό, μέχρι και η γιαγιά μου το δέχτηκε πλέον και μου το έλεγε... γιατί δεν αφήνουμε τα βιβλια λοιπόν του Χριστιανισμού να πιασουμε τον Χιμπατζισμό να μάθουμε και τίποτα αληθινό; Δεν βαρεθηκατε ακομα το μήλο του Αδαμ και της Ευας;
16) Ολος ο Χριστιανισμος βασιζεται σε β ιβλια που γραφτηκαν απο καποιον καπου καποτε... ξερετε ποσα βιβλια υπαρχουν χρονολογικα πρωτυτερα και γενικα για αλλες θρησκειες;;

Αυτα για τωρα..ετσι χυμα και ανουσια ..η ουσια ειναι μια..δεν υπάρχει αθανασία;;;;;;;;!!30ρθ304    :shock:  :shock:

apolyta sostos!
mia erotisi: sxetika me to no 10 exeis diavasei to 'Valis" tou Ph.Dick?? giati apo kei einai.
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 07, 2005, 11:50:52 μμ »

bou hou hou, den antexo allo olo me vgazei san guest.... ego imoun pali... Tug voitheia...kane kati!    
Zao

τι να πω, όλοι οι άλλοι κανονικά με registered name γράφουν,ίσως είχες ανοιξει δυο φορες το site και κόλλησε, το παθαίνει καμια φορά γιατί αν ανοίξεις δύο παράθυρα δεν γνωρίζει αν είναι κάποιος άλλος που πάει να μπει με τον κωδικό σου στο pc σου...

Οσο για το βιβλίο που λες όχι δεν το ξέρω αλλά έψαχνα πόσο καιρό να δω από που ειναι! θα ψάξω να το βρω οποσδήποτε.!

THANX!!!
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 08, 2005, 08:55:24 μμ »

Παράθεση από: "Anonymous"
bou hou hou, den antexo allo olo me vgazei san guest.... ego imoun pali... Tug voitheia...kane kati!    
Zao

τι να πω, όλοι οι άλλοι κανονικά με registered name γράφουν,ίσως είχες ανοιξει δυο φορες το site και κόλλησε, το παθαίνει καμια φορά γιατί αν ανοίξεις δύο παράθυρα δεν γνωρίζει αν είναι κάποιος άλλος που πάει να μπει με τον κωδικό σου στο pc σου...

Οσο για το βιβλίο που λες όχι δεν το ξέρω αλλά έψαχνα πόσο καιρό να δω από που ειναι! θα ψάξω να το βρω οποσδήποτε.!

THANX!!!

nai, einai gamo ta vivlia an kai poly periergo - klasika pragmata gia Ph. Dick diladi. Na se enimeroso vevaia oti exeis elaxistes/midamines pithanotites na to vreis Ellada. Esy pou ides afti ti frasi?  :?:

akuma no uta
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 08, 2005, 10:14:42 μμ »

Την φράση την είχα ακούσει από έναν καθηγητη μαθηματικών ο οποίος μας έκανε μια ανάλυση μια εποχή περί των πραγμάτων και των μαθηματικών αποδείξεων σε όλα και επι του παντός.!!!!

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2005, 04:58:11 μμ »

Για να καταλάβετε τι μαλάκες υπάρχουν γύρω μας κι εμείς δεν δίνουμε σημασία διαβάστε...

http://www.hellenicreligion.gr/doc/jesus.htm

kmellos
Forum Addict

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2005, 06:16:50 μμ »

http://www.teithes.com/forum/index.php?act=Attach&type=post&id=842

Είπα χίλιες λέξεις..

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Kounoupas
Newbie
*

« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 02:38:47 πμ »

Μάγκες συμφωνώ με τον Relativex...Κατά την γνώμη μου η θρησκεία έχει φιλοσοφική διάσταση.Έχει να κάνει με την εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου.Αν υπάρχει παράδεισος δεν πρόκειται να πάει εκεί το κάθε γαμημένο λαμόγιο μόνο και μόνο επέιδή σταυροκοπιέται και πάει στην εκκλησία ενώ παράλληλα αδικεί τους γύρω του και δεν παλέυει ενάντια στην αδικία γενικότερα.Δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός, δεν έχει νόημα να το ψάχνεις κ πολύ.Πάλεψε ενάντια στην σαπίλα και την αδικία, βοήθα τον συνάνθρωπο και ότι γίνει.Κάνε το γιατί το πιστέυεις, μην γίνεις σαν τους υποκριτές που δήθεν βοηθάνε και τηρούν τις τυπικές εκκλησιαστικές μαλακίες για την δήθεν σωτηρία της ψυχής τους...Αν υπήρξε στ\\\'αλήθεια ο Χριστός σίγουρα θα είχε ξενερώσει με την χρησιμοποίηση του ονόματός του απο τον κάθε γαμημένο πολιτίκο, παπά και φανατισμένο λαμόγιο.Υποτίθεται ότι δίδαξε την αγάπη, δεν νομίζω να γούσταρε να ευλογούν πολέμους στο ονομά του.Επιπλέον σκεφτείται ότι άλλο πίστή(ανάγκη του ανθρώπου), άλλο θρησκεία(κατασκεύασμα της εξουσίας) και άλλο Θεός(ουδέν σχόλιο-θέλει πολύ ψάξιμο).Πιστεύω ότι πρέπει να κρίνουμε πρώτα και μετά να δεχόμαστε ή να απορρίπτουμε.Αυτό το λέω γιατί υπάρχει μια γενικότερη τάση στην σημερινή κοινωνία για απόρριψη του θείου.Δεν είμαι χριστιανός, αλλά δεν απορρίπτω την πιθανή ύπαρξη του Θεού.Στην τελική η διδασκαλία του Χριστού και άλλων τέτοιων τύπων είναι σωστή.Αν κάποιος την θεωρεί ουτοπική πρέπει να καταλάβει πως οποιαδήποτε επανάσταση και κίνημα ξεκίνησε απο ιδέες ουτοπικές.Είναι στο χέρι μας, μετά απο σωστή και χωρίς παρωπίδες κρίση, να αλλάξουμε την κατάσταση και να χτυπήσουμε το σάπιο σύστημα του σήμερα, βασιζόμενοι και σε αυτές τις ιδέες. Με λίγη παρατήρηση θα δείτε ότι η απόρριψη του θείου έχει γίνει μόδα, ειδικά απο τότε που τα γαμημένα ΜΜΕ αρχισαν να λένε για τα αίσχη των τραγοπαπάδων.Όλοι ασχολούνται με αυτές τις πίπες και δεν κοιτούν τα πραγματικά προβληματα.Κλείνω παραθέτωντας κάτι που είδα γραμμένο σε έναν τοίχο πριν μερικά χρόνια:\\\"Αν υπάρχει Θεός την γαμήσαμε\\\"!
Kounoupas
Newbie
*

« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 02:56:04 πμ »

Σχετικά με το προηγούμενο μήνυμά μου:Συμφωνώ με τον Relativex σε κάποια σημεία μεν, αλλα δεν είχα διαβάσει το κείμενο του billakou όταν έγραφα!Το αναφέρω γιατί  βρίσκω τον billako  σωστό...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 03:31:26 πμ »

Σίγουρα το τί υπάρχει κι αν υπάρχει και ποιος χέστηκε στο κάτω κάτω είναι μεγάλο θέμα αλλά ακόμα πιο σιγουρο είναι το ότι ειναι  καλύτερα να βασιζεσαι στον εαυτό σου και να δειχνεις αντικειμενικα στοιχεία που όντως μπορούν να αλλάξουν καταστάσεις, πχ.αλληλεγγύη, βοήθεια σε ανθρώπους που πεινούν, να αντιδράς σε κάθε μορφή ανισότητας κοινώςε κια να ενδιαφέρεσαι με θετικό τρόπο για αυτό που αποκαλείται άνθρωπος. Καμία θρησκεία δεν θα το κάνει αυτό για μας. Εχουμε αρκετές θρησκείες στον κόσμο,μπορεί και πάνω από 100 αλλά ο κόσμος όλο κια χειρότερα πάει και σύντομα θα καταστραφεί, (περιβάλλον, έλλειψη πλέον πηγών ενέργειας και πολλά άλλα προβλήματυα που εθελοτυφλούμε)...
ξεχάστε γι αλίγο τον θεό ,δεν υπάρχει νόημα σε κάτι τόσο πρωσοπικό..το νόημα έιναι παραπέρα,περα απο θεούς και πίστες, το νόημα είναι στην εξωτερικευση θετικότητας και στην εμπόδιση περαιτέρω καταστροφής και εκμετάλλευσης του τωρινού μας σκατόκοσμου...
 :evil:

Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 26, 2005, 03:15:17 πμ »

Όντως, οι θρησκείες αποτελούν μέσο ελέγχου της κοινής γνώμης και καταστολής της ελεύθερης και ανεξάρτητης σκέψης.Συνεχίζω να πιστεύω και να λέω ότι δεν έχει σχέση η πιθανή ύπαρξη του Θεού και η ανάγκη του ανθρώπου για πίστη σε κάτι ανώτερο(είτε είναι ιδέα, είτε είναι Θεός κλπ) με τις καλοκατασκευασμένες, σάπιες θρησκείες...Θα θέσω και ένα άλλο θέμα με αφορμή το παραπάνω  κείμενο του tug:Την αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων απο οπαδούς θρησκειών και απο τους υπόλοιπους ανθρώπους.Θυμάστε πριν κάτι χρόνια τον πανικό που προέκυψε σχετικά με την συνθήκη Σέγκεν ή όπως σκατά την λένε;Παπάδες και κολλημένοι μαζεύτηκαν έξω απο την βουλή και τα έσπαγαν επειδή φοβούνταν ότι θα έρθει ο αντίχριστος.Που και να έρθει τελικά, ποιοί είναι αυτοί που θα τον σταματήσουν;Και τα κωλοΜΜΕ περιφέρονταν γύρω απο αυτό το θέμα.Κανείς όμως δεν ανέφερε πως με αυτή την συνθήκη το κράτος ενδυνάμωνε τους μηχανισμους αστυνόμευσης και παραβίασης της προσωπικής μας ζωής.Άραγε οι δήθεν πιστοί σκέφτηκαν έστω ελάχιστα κάτι τέτοιο;Δεν νομίζω...ήταν απασχολημένοι με την αποτροπή της έλευσης του σατανά, έπρεπε να σώσουν την εγωιστική ψυχή τους!Ίσως να κάνω κάποιο λάθος στην περιγραφή των παραπάνω γεγονότων, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχουν ανακρίβειες.Τέλος πάντων, δεν κάνω κριτική στους πιστούς γενικότερα(ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει και μαγκιά του αν τηρεί τις πεποιθήσεις του και είναι σωστός άνθρωπος), αλλά στους κολλημένους φανατικούς...Άραγε ο Χριστός που (λέγεται) ότι μίλησε για ισότητα και αδελφοσύνη και για βοήθεια στον συνάνθρωπο θα δεχόταν τις γαμημένες ρατσιστικές ιδέες των ακροδεξιών κινημάτων;Κινημάτων που βάζουν την θρησκεία σαν βιτρίνα και άβουλοι μαλάκες ακολουθούν;Οι ίδιοι οι κολλημένοι πιστοί αποτελούν παράδειγμα για τα σκατά των θρησκειών.Τέλος πάντων, η κουβέντα είναι για την θρησκεία κυρίως και όχι τόσο για την πίστη ή όχι στον Θεό.Πιστέυω όπως και ο tug ότι ο καθένας πρέπει να βασίζεται στον εαυτό του και να παλέυει ενάντια στην κάθε μορφή εκμετάλευσης,να προσπαθεί να μην αναλώνεται σε μαλακίες θρησκειών, μόδας, τηλεόρασης κλπ!Πρέπει να κινηθούμε εμείς οι ίδιοι,είτε με είτε χωρίς την πίστη σε κάποιο Θεό!Διαλέγει και παίρνει ο καθένας!Απλά αφήνω ένα παραθυράκι ανοιχτό γιατί, ποιός ξέρει, ίσως υπάρχει αυτό που λέμε Θεός...
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: