+  Diymusic.org
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Θρησκεία» Περί θρησκείας...
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Περί θρησκείας...  (Αναγνώστηκε 40494 φορές)
Billakos_
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάιος 28, 2005, 10:25:56 μμ »

δεν έχω κατασταλάξει ακόμα για το εάν υπάρχει θεός η oxi.me διαφορες σκέψεις μου έχω πειστεί ότι δεν υπάρχει αλλα ώρες ώρες και μου \"ψιλογυρνανε\" τα μυαλά καμια φορα..πάντως ποιο πολύ τείνω στο ότι δεν υπάρχει.. και αν υπάρχει θα υπάρχει όχι με τον τρόπο που μας τον πασάρει η θρησκεία.τα ποιο πολλά σημεία που \"πατάει\" πάνω η θρησκεία όπως νηστεία και και και είναι πράγματα(έθιμα θα έλεγα καλύτερα) τα οποια τα βάλαν άνθρωποι να τα τηρούμε και καλά για να είμαστε καλοί άνθρωποι. το αν είσαι καλός άνθρωπος δεν φαίνεται από το εάν νηστεύεις η εάν πηγαίνεις κάθε κυριακή στην εκκλησια.φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεσαι στους γύρω σου.μακάρι όλοι να συμπεριφέρονταν . σωστά στους συναθρώπους τους και να μην πατούσε κανεις το πόδι του στη εκκλησια.έτσι και allliws ένα κτήριο είναι μιας θρησκείας δημιουργημένης από ανθρώπους.εκκλησια.μαλακίες για να κάνουν πλύση εγκεφαλου τους ανθρώπους με βάση την πιστη τους .πριν μερικά χρονια αν έλεγες tpt για papa θα βγαίνανε οι γιαγιάδες με τα μπαστούνια να σε πάρουν στο κυνήγι.έτσι είναι τα κολλημένα μυαλά.δεν θέλανε να ακούσουνε για πούστηδες παπάδες στο άγιο ορος ενώ όλη η ελλάδα ήξερε τι συμβαίνει εκεί.τώρα όμως με τις \"αποκαλυψιες\"(ποίες αποκαλύψεις?) των gay παπάδων το έχουνε voulwsei.to άλλο?το \"φιλόπτωχων ταμείο\"?άλλη μαλακια για να τρώνε λεφτά..πως γίνεται το φιλόπτωχο να είναι μες την αλεπού και το ζαρκάδι και τον κροκόδειλο(γαμώ τα \"γουνικα\" του και την κακοποίηση των ζωων) και καλά βοηθάει τους φτωχούς...πάει και η μαλακό η γιαγιά και δίνει λεφτά στο \"κωλοταμειο\" αντί να πάρει ένα κομμάτι ψωμί να φάει το ορφανό παιδί..που καταντήσαμε ρε πούστη..ξέφυγα λίγο και ας επανέλθω στο θέμα μας.ολέσει θρησκείες είναι παγίδες για να ελέγχουνε με έναν ακόμα τρόπο την συμπεριφορά του ανθρώπου και να τον ypotasoun.des τώρα θρησκεία ο χριστιανισμός άκου να δεις:είπε ο χριστός--->εάν κάποιος λέει σε βαρέσει από το ένα μάγουλο γυρνα και το άλλο...ποιος μαλάκας την σκέφτηκε αυτήν την μαλακια?καλο κόλπο για να γαμάς τους πολίτες και να σου λένε και ευχαριστώ θα μας πάρεις και από την άλλη την τρυπα?e ρε πρόβατα που κοιμούνται ήσυχα και δεν ξέρουν τι τους γίνεται...αλλα αυτή είναι η δουλειά μας..να τους ξυπνήσουμε από τον λήθαργο που κοιμούνται...αναμένω απάντηση για να αναπτύξω περαιτέρω τις απόψεις μου.....
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2005, 04:04:58 μμ »

Χιχιχι...Συμφωνώ και επαυξανω αν και έχεις έναν πολύ "πανκ" τρόπο να τα λες!χιχιχ!Θελει πιο χαλάρωμα το πράμα.. Λοιπόν...
Η θρησκεία μόνο κακό κάνει και τίποτα άλλο. Μερικές απλές σκέψεις...
1) Διδάσκεται στα σχολεία ως μάθημα... δηλαδή πρέπει να μάθεις να είσαι Χριστιανός φίλε μου!
2) Στο βάζουν στα στοιχεία σου και στο ζητάνε παντού κοινωνικά....
3) Με λίγα λόγια είναι φασιστική ως ύπαρξη τουλάχιστον στην κοινωνία μας
4) Κάποιος που δεν πιστεύει αλλά δεν έχει κάνει ποτέ κακό στην ζωή του θα πάει στην κόλαση;;
5) Η νηστεία τί νόημα έχει, ο Χριστός είναι ίσος με τον άνθρωπο υποτίθεται και ουδέποτε επέτρεψε σε κανέναν να μειονεκτεί απέναντί του...ποιος ο λόγος και ειδικά τόσο υποκριτικά (πολλοί πάνε νοσοκομείο από το άπειρο φαί μετά την νηστεία)
6) Τα ζωα που τρώνε τα πάντα και φυσικά δεν νηστεύουν τα περιλαμβάνει ο χριστιανισμός ή έχουν άφεση αμαρτιών;;;;
7) Αν υπολογίσουμε ότι οι 9 στους 10 οδηγάνε και οι 5 στους 10 από όσους οδηγάνε βρίζουν τον χριστό και την παναγία κάθε μέρα και πολύ συχνά λόγω τιμονιού, άρα στον παράδεισο θα είναι οι ανάπηροι που δεν οδηγάνε και οι φοβούμενοι τας οδηγησεως!
Όλοι οι Ελληνες έχουν περάσει από γραφειοκρατεία άρα όλοι σχεδόν έχουν βρίσει τα θεία... ΚΟΛΑΣΗ!
9) Γιατί να πιστέψουμε σε κάτι που δεν υπάρχει πουθενά στην ζωή μας και όχι σε φίλους και αγάπες που είναι πρόσωπα υπαρχτά και παίζουν πραγματικά ρόλο στην ζωή μας;
10) Ενας είπε στον θεο να φτιάξει μια πέτρα τόσο βαρειά που να μην μπορεί να την σηκώσει ούτε ο ίδιος. Αν την φτιάξει αλλά δεν μπορεί να την σηκώσει δεν είναι παντοδύναμος ενώ άμα δεν μπορεί να την φτιάξει πάλι δεν είναι παντοδύναμος. Η παντοδυναμία καταρίπτεται λοιπόν με μαθηματικά υποθετικά κόλπα και ο θεός είναι δυστυχώς εφεύρεση των ανθρώπων. Πολύ ληπήθηκα τώρα. Μπουχαχα...
11) Δεν υπάρχει θεός πολύ απλά γιατί αν υπήρχε και όντως τα έφτιαξε όλα είναι πολύ απλό και όμορφο το να έχει πεθάνει. Το εχουν σκεφτεί αυτό οι Χριστιανοί; Κοιτάχτε τον κόσμο γύρω σας... Αν αυτος είναι ο θεός σας, ενας πατέρας που αφήνει τα παιδιά του υπέυθυνα για τις πράξεις τους..δεν τον χρειαζόμαστε..να τον χέρεστε
12) Αυτη η παπάτζα ότι δηλαδή ο κόσμος έιναι σκατα γιατι ο θεος μας δοκιμάζει και είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και γιοα αυτο δεν επεμβαίνει..είναι μέγιστη παπατζα. Τα παιδιά που πεθαίνουν εκατομύρια ανα χρόνο στην Αφρική δεν προλαβαίνουν να  ζήσουν πάνω από μερικές μερες τα περισσότερα. Τι σκατά υπέυθυνα είναι αυτά; Γιατί δεν τα σώζει;;; εεεε;;;
13) Ο Χριστιανισμός δεν είναι η επικρατέστερη θρησκεία. Ανοίχτε κανα βιβλίο να διαβάσετε.... ο Χριστιανισμός είναι η επικρατέστερη μόνο στην Ευρώπη..
14) Οταν λενε οι επιστήμονες κάτι τους ακούνε όλοι. Μόλις όμως εξηγήσανε πως προήλθε ο κόσμος κανείς δεν το δέχτηκε. Οτι τους συμφέρει ακούνε... τι να τους πεις;;
15) Ο άνθρωπος προήλθε από τον Χιμπατζή, αυτό είναι πολύ γνωστό, μέχρι και η γιαγιά μου το δέχτηκε πλέον και μου το έλεγε... γιατί δεν αφήνουμε τα βιβλια λοιπόν του Χριστιανισμού να πιασουμε τον Χιμπατζισμό να μάθουμε και τίποτα αληθινό; Δεν βαρεθηκατε ακομα το μήλο του Αδαμ και της Ευας;
16) Ολος ο Χριστιανισμος βασιζεται σε β ιβλια που γραφτηκαν απο καποιον καπου καποτε... ξερετε ποσα βιβλια υπαρχουν χρονολογικα πρωτυτερα και γενικα για αλλες θρησκειες;;

Αυτα για τωρα..ετσι χυμα και ανουσια ..η ουσια ειναι μια..δεν υπάρχει αθανασία;;;;;;;;!!30ρθ304    :shock:  :shock:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Billakos_
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2005, 04:32:33 μμ »

xaxaxaxa.wraios tug.tha ithela na stathw se auto pou les sthn apopsh no4 kai na symfwnhsw oso den paei.opoios pisteuei ston xristianismo tha swthei kai opoios den pistepsei oxi.wraia thriskeia..dld merikoi pou mporei na mhn gnwrisan ton xristianismo tha kaoun sto pyr to ekswteron?
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2005, 12:13:31 πμ »

10) Ενας είπε στον θεο να φτιάξει μια πέτρα τόσο βαρειά που να μην μπορεί να την σηκώσει ούτε ο ίδιος. Αν την φτιάξει αλλά δεν μπορεί να την σηκώσει δεν είναι παντοδύναμος ενώ άμα δεν μπορεί να την φτιάξει πάλι δεν είναι παντοδύναμος. Η παντοδυναμία καταρίπτεται λοιπόν με μαθηματικά υποθετικά κόλπα και ο θεός είναι δυστυχώς εφεύρεση των ανθρώπων. Πολύ ληπήθηκα τώρα. Μπουχαχα...

Μεχρι σημερα ημουν ευσεβης χριστιανος και ημουν ετοιμος να σου στειλω στο σιτε σου χιλιαδες ειδικους ιους που μου εχει δωσει ο αρχηγος μου ο αξιοτιμος κ.χριστοδουλος....

..αλλα σημερα ενω μπηκα να τους στειλω ειδα το νο10 απο τις σκεψεις και μετανοησα...δεχτητε με απιστοι...σας παρακαλω...πλεον δεν ειμαι χριστανος...κατσε να ανοιξω μια μπυρα να το γιορτασω..χι χι...

παντως φιλε tug σε παραδεχομαι γιατι μπορεις και βγαζεις τις σκεψεις σου οργανωμενα...εγω αν μου ελεγες να μιλησω για την θρησκεια θα εβγαζα ενα μπαχαλο κειμενο...

αντε καληνυχτα και ο θεος μαζι σας...μπουαχαχαχα.....

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2005, 05:57:24 μμ »

Παράθεση
13) Ο Χριστιανισμός δεν είναι η επικρατέστερη θρησκεία. Ανοίχτε κανα βιβλίο να διαβάσετε.... ο Χριστιανισμός είναι η επικρατέστερη μόνο στην Ευρώπη..
>>>>>>>>>>> αυτό είναι σχετικό, γιατί από τη στιγμή που είναι ο χριστιανισμός είναι ο απόλύτος κυρίαρχος στην ευρώπη, την Βόρεια και τη Νότια Αμερική, και αν σκεφτείς ότι η Αμερική κάνει κουμάντα στη γη, τότε πρέπει να αναθεωρήσεις αυτό που λες οτι δεν ειναι η επικρατέστερη θρησκεία. Επίσης, όχι μόνο είναι η επικρατέστερη, είναι και η θρησκεία που έχει κάνει τις μεγαλύτερες καταστροφές (κειμένων, αρχαίων πολιτισμών), και στο όνομά της έχουν γίνει και οι μεγαλύτεροι πόλεμοι και "εξυγχρονισμοί"...

Επίσης ΚΑΙ ο μουσουλμανισμός ΚΑΙ ο χριστιανισμός προέρχονται από τον εβραϊσμό.

Και τέλος, όχι μόνο πρέπει να είμαστε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ μαχητικοί ενάντια στον χριστιανισμό, αλλά πρέπει να οπλιστούμε με γνώσεις για να στέλνουμε αδιάβαστο κάθε θρησκόληπτο τσουτσέκι που θα τολμήσει να μας πει για τα την "μια και μοναδική θρησκεία".

Βεβαίως, θα μου πείτε, πρεπει να σεβόμαστε τα πιστεύω του άλλου, ε? Όσο και του ναζήδες ή περισσότερο; Γιατί και αυτοί πιστεύω έχουνε. Για να μην πω ότι ο χριστιανισμός ήταν (και είναι!) πολλαπλάσια βλαβερός για τον ανθρωπο σε σχέση με το ναζισμό. Γιατί ο ναζισμός κράτησε αυτυχώς λίγο. Ενώ ο χριστιανισμός γαμάει την ανθρωπότητα 200 χρόνια τώρα....

Αν θέλετε πηγές, πείτε μου. Τσεκάρετα πάντως αυτό το αφιερωματάκι:

http://punk.gr/kgb/Keimena/religion-quo.htm
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2005, 05:59:54 μμ »

Εγώ ήμουν πριν. Ο ο χριστιανισμός γαμάει την ανθρωπότητα 2000 χρόνια τώρα, όχι 200!
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 06, 2005, 11:28:41 μμ »

vaya con dios! ο θεος μαζι σας αδερφια!!!
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2005, 08:34:17 μμ »

kala re cs den einai k na to psaxnete k polu.vash 8rhskeias mporousa na dosw 14 ant-epixeirhmata sto keimeno tou tug,exontas diavasei olh thn agia grafh k gnorizontas ta apeira gia thn 8rhskeia par olo pou den eimai xristianos.alla tlhstn gnorizw apo monos mou ti leei sta alithia i sigkekrimenh 8rhskeia k den vasizomai se legomena filwn ktl ktl.
to mono pou exei shmasia einai oti ka8e 8rhskeia k oxi apla o xristianismos exoun bgei gia na kalipsoun kapoia kena twn an8rwpwn k gia na tairiazoun me thn etoimologia ths le3hs:
ΑΝΘΡΩΠΟΣ=ΑΝΩ+ΘΡΟΣΚΩ=ΚΟΙΤΑΩ ΠΑΝΩ(gia na vrw kati anwtero apo mena...)
cheers-fuck religions

κουω ακομα green day
themis
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2005, 03:31:02 πμ »

ΕΕΕΕΕ!!!!! αρε ρε αθειοι δεν ντρεπεστε??? Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΟΜΕΝΟΣ ΔΥΝΑΤΟΣ !!!!!!μπουχοχοχοχο!!!!!! ο ΤΑΓΚ ΜΕ καλυπσε σχεδον απολυτα και λεω σχεδον γιατι μονο σε ενα διαφωνω...στην θεωρια περι χιμπατζιδων.... :roll: δεν στεκει ρε παιδια αν οντως ειμαστε απογονοι των χιμπατζιδων τωρα γιατι οι χιμπατζιδες σταματισαν να μταλασοντε σε ανθρωποι ενω κανονικα θα επρεπε ακομα να γινοντε ?....παντως να τονισω εδω οτι ειμαστε η μονη χωρα στον κοσμο που το υπουργειο παιδιας ειναι ενα με το υπουργειο θρησκευματων(ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΙΑ&ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ)λεει η ταμπελα δεν νομιζω να ειναι τυχαιο?ουτε το να σε μαθενουν τις παραβολεσ απο την πρωτη δημοτικου και να λες αχχ μαμα τι καλος αυτος ο γερακος ο μωυσης........!!!!!!!! :twisted:  :evil:  :twisted:  :evil:  :twisted:

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2005, 04:28:12 πμ »

η ιστορία με τους χιμπατζήδες φίλτατε δεν είναι δικιά μου σαφώς, είναι αποδεδειγμένη επιστημονικά. Προερχόμαστε από το ίδιο πρόγονο ας πούμε, έχουμε σχεδόν ίδιο dna, είμαστε η ίδια αρχή για να καταλάβεις με άλλη εξέλιξη για να στο πω πιο απλά. Δεν έχει σημασία που εξελιχτήκαμε και βγήκε αλλο ζώο, δες και τις γάτες κ μετά κοιτα τις μεγάλες γάτες. Ναι αυτές στην ζούγκλα με τα κοφτερά δόντια...κι όμως η μία είναι εξέλιξη κι αλλη απλά μια γάτα...

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2005, 04:22:06 μμ »

Καλό είναι να μη λέει ο καθένας οτι του κατέβει (αυτό πάει σε σένα TUG) - άκου εκεί τα μεγάλα αιλουρουειδή είναι εξέλιξη της γάτας. Βασικά οι σημερινές γάτες είναι εξέλιξη (και διασταυρώσεις) της αγριόγατας που είναι ελάχιστα μεγαλύτερη, τόσο αυτής της βόρειας ευρώπης, όσο και της αφρικανικής αγριόγατας. Τα μεγάλα αιλουροειδή (τίγρεις, λιοντες, τσίταχ, λεοπαρδάλεις) απλά ανήκουνε στην ίδια κατηγορία ζώων, και το πως προέκυψαν, αν πρέπει να το πούμε, ας το πει κάποιος που ξέρει για την εξέλιξη των ειδών...

Όσο για το δαρβίνο, που λέει ο themis, φίλε πρεπει να καταλάβεις ότι αυτές οι αλλαγές (η εξέλιξη) που αναφέρει η θεωρία του, αυτές οι αλλαγές λοιπόν γίνονται μέσα σε εκατοντάδες χιλιάδες ή και εκατομύρια χρόνια... Οι αλλαγές αυτές, η θεωρία της εξέλιξης, αν αυτή τελικά ισχύει, φυσικά και συνεχίζεται μέχρι σήμερα, απλά μην περιμένεις να τις δείς εσύ ή εγώ που ζούμε 70 χρόνια... Μιλάμε για αλλαγές που σχηματοποιούνται σε τεράστιες χρονικές περιόδους... Πάντως σε διαστήματα χιλιετιών, υπάρχουνε ενδείξεις ότι η θεωρία της εξέλιξης ισχύει: αλλαγές στο χρώμα, στο τρίχωμα, στο ύψος του ανθρώπου...
RELATIVEX
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2005, 05:32:03 μμ »

Βασικα....αλλο πραγμα η θρησκεια και αλλο η εκκλησια....αλλο πραγμα η φιλοσοφια μιας θρησκειας και αλλο πραγμα η επιβολη αυτης της φιλοσοφιας απο καποιους. Βεβαια,  η χριστιανικη θρησκεια δεν μπορει να αποτρεψει την δημιουργια δυναμεων που εκμετελευονται την φιλοσοφια της και την σιγουρη δημοτικοτητα της και αναφερομαι σε μεγαλο βαθμο στην εκκλησια. Ομως δεν ειμαι ακομα μωρο παιδι και εχω κριτικη σκεψη, οποτε μπορω να κρινω αν αυτο που εχει σημασια ειναι η φιλοσοφικη διασταση μιας θρησκειας και η εφαρμογη της στην ζωη,  και οχι απλα οι τυπικες διαδικασιες και οι λειτουργ(ε)ιες του δογματος. Ακριβως δηλαδη το αντιστοιχο με αυτο που συμβαινει με τις πολιτικες ιδεολογιες και την ενταξη σε τυπικες και διαδικαστικες λειτουργιες με παροπιδες κομματικης κατευθυνσης. Προσωπικα για εμενα η ουσια της χριστιανικης φιλοσοφιας ειναι πολυ σωστη, αν ιδεατα την αφομοιωναν ολοι. Ετσι λοιπον  αφου  βασιζεται στο αγαπατε αλληλους, δηλαδη στην αγαπη μεταξυ ολων των ανθρωπων, κανεις δεν θα λειτουργει βλαπτικα για τον αλλον και οι ολοι θα συμπεριφερονται μεταξυ τους αρμονικα. Δεν θα υπαρχει δηλαδη λογος καποιος να σκοτωσει γιατι δεν θα χρειαστει να κλεψει γιατι δεν θα πειναει γιατι αυτος που θα εχει φαγητο θα το μοιραστει.Θα ειναι ολοι ισοι αλλα οχι ιδιοι... Και βεβαια δεν θα χρειαζεται κανεις να επιβαλλει σε κανεναν βαθμο και με κανεναν τροπο την εξαπλωση της φιλοσοφιας αυτης, γιατι οπως το βλεπω εγω στηριζεται στο  "πιστευε και μη, ερευνα" (και οχι οπως καποιοι θελουν να μας κανουν να νομιζουμε στο "πιστευε, και μη ερευνα") στο κομμα ειναι η διαφορα (και οχι το κομμα)..... Αυτα ...........θεωρητικα παντα!
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2005, 05:35:05 μμ »

σωστος....
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2005, 07:00:54 μμ »

Kgb έχεις δίκιο σε αυτό που λες,αλλά δεν λέω μωρε ότι μου κατέβει ,απλά μιλάω γενικότατα μιας και οι γνώσεις που έχω όσο έχω ασχοληθεί είναι γενικότατες. Ενοείται ότι καλό είναι κάποιος που ασχολείται και εχει διαβάσει παραπάνω να γράφει τίποτα τεκμηριωμένο,όπως καλά κάνεις εσύ. Πάντως αυτό είχα ακούσει γενικώς ότι πολλά ζώα είναι απλά εξέλιξη άλλων ζώων, τωρα με τις γάτες παράδειγμα ήταν..
Πάντως σε αυτό που λέει ο relative ότι η θρησκεία είναι καλή αν αφομοιωνόταν, διαφωνώ και συμφωνώ με τον kgb που αναλύοντας πολύ απλά σε ένα προηγούμενο άρθρο απορούσε τι είναι καλό στο να γυρνάς και το άλλο μάγουλο και σε διάφορα άλλα που λέει ο χριστιανισμός. Και συμφωνώ απόλυτα. Είμαι απίστευτα ειρηνιστής αλλά ο χριστιανισμός παρόλο που είναι καλός σαν ιδεολογία και έχει διάφορα πολύ καλά σημεία περισσότερο μου θυμίζει Ξανθόπουλο παρά πραγματικότητα...
Πάντως η ατάκα έπρεπε να είναι πίστευε και μη, ερέυνα,α λλά και αφού ερευνήσεις μη πίστευε γιατί η αλιθινή πίστη είναι στα μάτια του άλλου. Οτι σε γεμίζει είναι αρκετο για να πιστεύεις. Δεν χρειάζεται όμως να δγημιουργούμε καταστάσεις. Υπάρχουν χειροπιαστές πίστες όπως οι ίδοι οι φίλοι σου. Ο θεός δεν θα βγει ποτέ για καφέ μαζί σου φίλε.. πάρτο κι ετσι.

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2005, 01:06:21 μμ »

Κοίτα φίλε, θεωρητικά έχεις δίκιο, όπως σωστός αναλογικά είναι και ο παραλληλισμός που κάνεις π.χ. με τις πολιτικές ιδεολογίες... Αν όμως σε ενδιαφέρει πραγματικά το θέμα, σε προτρέπω να διαβάσεις για την ιστορία του χριστιανισμού από κάποια ανεξάρτητη πηγή. Εκεί θα δεις πολλά ενδιαφέροντα....

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Τι εννοείς χριστιανική θρησκεία; Η χριστιανική θρησκεία ταυτίζεται με την εκκλησία. Όχι στην πορεία του χριστιανισμού, αλλά από την αρχή... Εξ αρχής δεν απέμεινε τίποτα αυθεντικό. Εξ αρχής ο ρουφιάνος, προδότης και διπρόσωπος αγιος Παύλος (είδατε τι καλούς αγίους έχουμε;) δημιούργησε την "θρησκεία" της αγάπης καταπώς σύνέφερε την εξουσία και τα συμφέροντα των τότε κυρίαρχων.... Και έτσι αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικότατα κάθε απειλή ή εξέγερση από τους τότε φωτισμένους ανθρώπους....

Εκτός αν εννοείς ως χριστιανική θρησκεία τον τρόπο ζωής και αυτά που δίδαξε ο Χριστός... Και αυτό όμως είναι μέγιστο ιστορικό λάθος - πλην όμως πολύ καλά κρυμένο, όπως διαπιστώνω.... Ο Χριστός ουδέποτε είπε αγαπάτε αλλήλους.... Όπως και ποτέ δεν είπε Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι (δηλαδή "ευτυχισμένοι οι χαζοί"!) - αυτό που είπε ήταν ευτυχισμένοι οι φτωχοί [απλά πτωχοί] πολύ απλά γιατί μετά την επανάσταση θα ευτυχήσουν... Με τη σταύρωση του Χριστού εξαφανίστηκε σχεδόν κάθε ίχνος του αυθεντικού του κηρύγματος (αν θέλουμε να ερευνήσουμε καλύτερα τη φιλοσοφία του, πρέπει να ανατρέξουμε στη σχέση του Χριστού με τους Εσσαίους - μία από τις 4 εβραϊκές αιρέσεις- , πράγμα που η επίσημη ιστορία δεν δέχεται, το΄δέχεται μόνο για τον Ιωάννη) υπάρχουν βέβαια κάποια ελάχιστα σημεία στις γραφές που αναφέρουν λόγια του... Με το θάνατό του Χριστού, ένα μεγάλο μέρος του κοινωνικού επαναστατικού κινήματος της Ιουδαίας που συσχετιζότανε με τους Εσσαίους και τις διδασκαλίες τους, καπελώθηκε από τον Παύλο και εκφυλίστηκε σε μια δήθεν θρησκεία που στην ουσία μόνο θρησκεία δεν ήταν, παρά η εδραίωση του εμετικού χριστιανικού θεϊσμού & τη διαιώνιση του σκοταδισμού για 2000 χρόνια...

Ο Χριστός ανέφερε σε κάποιους μαθητές: "θα σας κυνηγήσουνε και θα σας μισήσουνε εξαιτίας μου"... αλλού "θα έρθει η εποχή που στις οικογένειες τα 3 μέλη θα μισούνε και θα τσακώνονται με τα άλλα 2" και αλλού "... θα ακούσετε για πολέμους, καταστροφές, αλλά μη φοβηθείτε... αυτές οι μάχες ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν..."  φυσικά όλα αυτά αναφέρονται στις γραφές κι όχι στα 100% ψεύτικα ευαγγέλια κατα Ματθαίον, Λουκά και τα ρέστα και αναφέρονται στον ιουδαϊκό εμφύλιο, που είχε έντονο κοινωνικό και ταξικό χαρακτήρα...

και γω κάτι τέτοια πίστευα για τον καλό Χριστό. Τελικά ο Χριστός δεν ήταν αυτό που νομίζαμε τόσα χρόνια....
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: