Αποστολέας Θέμα: Εκπληκτικό: Μαρια Λόύζα Μπερνέρι - Περιήγηση στην ουτοπία  (Αναγνώστηκε 4203 φορές)
javaspa
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Απρίλιος 24, 2006, 06:43:02 μμ »

Φοβερό βιβλίο για τις ουτοπίες απο την αρχαία ελλάδα μέχρι σήμερα..Αναλύει αντιεξουσιαστικές μέχρι και τις πιο ρεφορμιστικές ουτοπίες με περιληπτικό αλα κατατοπιστηκότατο τρόπο...Να σημειώσω ότι λίγο πριν δει το βιβλίο της τυπωμένο (το πιο μεγάλο έργο που έβγαλε ποτέ) πέθανε..  
οι εκδόσεις είναι "Νησίδες"
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2011, 01:18:12 πμ »

ειναι ενδιαφερον βιβλιο οντως, κυριολεκτικα ειναι αυτο που λεει ο τιτλος του.. και εχει παρα πολυ καλο τροπο γραφης η μπερνερι. περναει στον αναγνωστη ουσια χωρις ανουσια μπιμπλικια.

theodor
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2011, 11:10:10 πμ »

μπορώ να έχω λίνκ ...??

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2011, 10:54:41 μμ »

link δε ξερω αν υπαρχει αδερφε αλλα σιγουρα ειναι και γαμω τα βιβλια και αξιζει σιγουρα να ψάξει να το βρει και να το διαβασει κανεις. Και πολυ ομορφα δομημενο ειναι και προσεγμενο πολυ οσον αφορα το γραψιμο του. Γενικα, το θεωρω σαν οαση, ταξιδι... ειναι απο τα βιβλια που αν ειχε διαβασει ΟΛΟΣ ο κοσμος σιγουρα ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος.  ακτινοβολει φως ρε φιλε! και σιγουρα εχει παρα πολυ ενδιαφερον να μπει κανεις εστω και νοερα στις ιδεωδεις κοινωνιες που περιγραφονται διαδοχικα στις σελιδες αυτου του βιβλιου! 

κροποτκιν, φραπα και ξερο ψωμι για καλοκαιρι και ειμαστε γαμω ΓΑΜΩΩΩΩ ΤΗ ΖΕΣΤΗ!!!

gapoint
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2011, 12:30:53 μμ »

Επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον η συγγραφέας τό έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι είναι όντως η κόρη του αναρχικού Καμίλο Μπερνέρι.
Απλά προς ενημέρωση.

Κάποια στιγμή θα το τσιμπίσω κι εγώ να το διαβάσω..

Στο μυαλό είναι ο στόχος, το νου σου, ε;
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2011, 01:00:36 μμ »

όντως, κορη του ηταν. 

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: