Αποστολέας Θέμα: Μυρτώ Τάσιου - Η Αλίκη δε μένει πια εδώ [2014]  (Αναγνώστηκε 5295 φορές)
μαύρο_άλφα
Forum-stoned
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 10:34:22 μμ »

Για όσους/ες δε γνωρίζουν πρόκειται για την κόρη της Γώγου.  Ειλικρινά ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές δυσκολεύομαι να το παρουσιάσω μιας και η Γώγου αποτελεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσωπικότητα και προσωπικά μιλώντας το έργο της έχει ασκήσει τεράστια επιρροή πάνω μου με μεγάλο ειδικό βάρος... Βγάζοντας τον συναισθηματισμό στην άκρη λοιπόν, εξαιρετικό "μικρό" ΜΕΓΑΛΟ βιβλίο, ποίηση που στην φλέβα της κυλάει, θέλωντας και μη, το αίμα της Γώγου. Κάθαρση ψυχής [εδώ ως Αλίκη...] για την Μυρτώ, ρίχνει λίγο περισσότερο φως σε πτυχές της Κατερίνας που σε μεγάλο βαθμό καθόρισε τη ζωή της... Απίστευτα ανθρώπινο, το βρήκα αρκετά προσωπικό, όμορφο, ενδιαφέρον όσο και αυτόφωτο παρόλο που η γραφή της πολλές φορές μου έφερε στο μυαλό την Κατερίνα.  Δαίμονες, φως και σκοτάδι που παλεύουν χρόνια έσω μέχρι την τελική λύτρωση () και κάθαρση.  Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Καστανιώτη.  Ελπίζω και σε συνέχεια αν και από προαίσθημα δε νομίζω να υπάρξει, μιας και μάλλον οι λογαριασμοί με το παρελθόν κλείσαν (?)

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 08:17:51 μμ »

Πήγες να συναντήσεις την Κατερίνα...  κρίμα.. R.I.P.

http://newsking.gr/?p=10842#

krana
Global Moderator
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 04:08:46 πμ »

r.i.p. στην κοπέλα :((
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: