Αποστολέας Θέμα: NOW OR NEVER - Record Label And Mailorder (Punk/Hardcore LPs, EPs, CDs and more)  (Αναγνώστηκε 14952 φορές)
NowOrNever
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάρτιος 23, 2014, 10:14:13 μμ »

Website: http://nowornever.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/NOW-OR-NEVER/396800553757474
E-mail: nowornever@espiv.net

LP's

ΑΔΙΕΞΟΔΟ / ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟYΣ - Καλή Σας Όρεξη (B-otherside/Scarecrow) - 15 € μαύρο βινύλιο / 16 € γκρι βινύλιο
ANTI... - s/t (Ειρκτή) - 15 € -
AΝΤΙ... - Μουσικά Αντίδοτα (Ειρκτή/Wipe Out) - 15 € -
ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ - Παντού Και Πουθενά (Floga) - 12 € -
ΑΠΟΓΝΩΣΗ - Δύο Λεπτά Πριν (B-otherside/Scarecrow/Stand Against Vivisection) - 13 € -
ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟYΣ - Πτώση (Scarecrow/We Don't Fight It/Sabrota) - 10 € -
ΓΚΡΟΒΕΡ - Γέννημα Θρέμμα LP + CD (Labyrinth Of Thoughts/Wipe Out) - 17 € -
ΟΜΙΧΛΗ - Η Δική Μας Καθημερινότητα (Weird Face) [μαύρο βινύλιο] - 12 € -
KATAXNIA - s/t (Self Released) - 8 € -
ΜΑΣΤΙΓΑ/REALIST/ΚΑΤΑΔΙΚΗ - Η Τιμή Της Σιωπής - 10 € -
ΜΕΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ - Φαρμακείο (Geheimnis) - 14 € -
ΝΤΕΛΙΡΙΟ - Έξω Φρενών (Noise Effect/WAK) - 11 € -
ΠΑΝΙΚΟΣ - Ο Πόλεμος Συνεχίζεται (Labyrinth Of Thoughts/Scarecrow/Now Or Never) - 13 € -
ΠΑΝΙΚΟΣ / HELLSTORM - split (Scarecrow/WAK/Symphony of Destruction/Ya basta/Dcream) - 10 € -
ΠΑΡΟΞΥΣΜΟΣ - Χημικά Κατάλοιπα/Για Πάντα Στο Σκοτάδι - (Scarecrow/Weird Face) - 11 € -
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΨΕΥΣΗ - Ανεξίτηλα Σημάδια + 2 LP (Now Or Never/Band) - 12 € μαύρο / 13 € διαφανές κόκκινο
ΣΤΑΧΤΕΣ - s/t (Labyrinth Of Thoughts/Wipe Out) - 17 € -
AGAINST ALL ODDS - Old Dens" (Self Released) - 10 € -
ALIEN MUSTANGS - River 10" (Hands In Sand) - 10 € -
APPENDIX - Money Is Not My Currency (Hoehnie) - 12 € -
ΑXEGRINDER - Rise Of The Serpent Men (Svart) [red vinyl] - 15 € -
BAD MOVIES - Behind The World - 11 € -
THE BASEMENTS - I'm Dead (Lost In Tyme) - 13 € -
BRUTAL VERSCHIMMELT - Und Die Zukunft Ist Doch Rot! (Hoehnie) - 12 € -
CLERKS' CONSPIRACY - s/t (Labyrinth of Thoughts/Punk.gr) - 15 € -
CONSPIRACY OF DENIAL - s/t (Scarecrow/WAK) - 10 € -
THE CRAZED - Black Skies Roll 10" (Liquid Bass/Eye5) - 11 € -
CRIPPLED FOX - More Fun!! More Thrash!! (Screaming Victims + more) - 12 € -
DEUS EX MACHINA - The Sound Of Liberation (Labyrinth of Thoughts /The Lab Records) - 16 € -
DYSPNEA / UNFIT EARTH - split (Various) - 8 € -
FAITHREAT - s/t (Screaming Victims) - 11 € -
HIP T WAH - Fear LP (Liquid Bass, B-Otherside, Wipe Out) - 16 € -
INSOMNIA - Days Of Alcyone (Geheimnis) - 15 € μαύρο βινύλιο / 16 € κόκκινο διαφανές βινύλιο -
KIDNAP - s/t (Euthanasie) - 13 € -
KOHU-63 - Lisää verta historiaan LP + 7" (Svart) - 15 € -
LAMA - Ja Mikään Ei Muuttunut (Svart) - 15 € -
THE LAST DRIVE - Underworld Shakedown (Labyrinth Of Thoughts/The Lab) - 18 € -
PSYYKE - 1983-1985 (Svart) - 16 € -
RATTUS - Uskonto On Vaara (Svart) - 15 € -
RESEAU D'OMBRES - Ireos LP (Eirkti) - 15 € -
SARDANAPALM DEATH - Κονομικός Κύκλος (Screaming Victims/We Don't Fight It) - 7 € -
STATUES IN MOTION - s/t - 30th Anniversary Edition (Geheimnis) - 16 € -
STRESS - Ο Ήχος Της Ανασφάλειας (B-otherside) - 15 € -
TERVEET KÄDET - s/t m-LP (Svart) - 13 € -
V/A - ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΝΤΙ-ΘΑΝΑΤΟΥ (B-Otherside) - 19 € λευκό / 18 € μαύρο -
VAURIO - Huuto Yöstä (Svart) - 16 € -

EP's

ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΙ - Η Ομίχλη (Εἰρκτή) - 7.50 € -
ΟΔΟΣ 55 - Από Την Άκρη Της Νύχτας / Ο Αόρατος Άνθρωπος (Ειρκτή) - 8 € -
ΟΡΑ ΜΗΔΕΝ - Μόνα Λίζα (Εἰρκτή) - 7.50 € -
ΠΑΡΟΞΥΣΜΟΣ / DOOMED AGAIN - Doomed Paroxysm (Screaming Victims/Clean Head Productions) - 6 € -
ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΔΕΡΑΙΟ - Άνωση [Διπλό EP] (Ειρκτή) - 15 € -
ALIEN MUSTANGS - s/t - 6 € -
BAD MOVIES - st (Noise Effect) - 5 € -
BMW ROCKERS 57 - Doctor Psycho (Noise Effect) - 5 € -
DEATH TRAP - Full Moon Possession (Weird Face) - 6 € -
DEVASTATION OF LIFE - s/t (Chronic Disease) - 4 € -
ERA OF FEAR - s/t EP (Eye 5, Liquid Bass) - 5 € -
FEMMES FATALES - Why David? / Hole Between My Eyes (Ειρκτή) - 8 € -
GUTTER - s/t (Self-releasead) - 5 € -
HEAD CLEANER - Days Of Wrath (Screaming Victims) - 5 € -
HELLSTORM - s/t EP (7inch) - 5 € -
INJUSTICE SQUAD/HUMAN SLAUGHTER - Silence Is Crime/Terror State - Split - (Weird Face) - 6 € -
MY TURN - Dead Weight (Scarecrow/Anchored) - 5 € -
OLDSCHOOL REDNEX - s/t (Noise Effect) - 5 € -
PROGRESS OF INHUMANITY - Economy Extortion - 5 € -
RAW NOISE APES / SLAUGHTERDAY - split - 4 € -
THE SOUND EXPLOSION / THE BASEMENTS - Split EP (Lost In Tyme) - 6 € -
SOUNDKRASH - Shipwreck (WAK) - 5 € -
STHENO - Damnation Is Forever (WAK/Clean Head Productions/Chaos and Hell/We Dot' Fight It/Scull Crasher) - 5 € -
TERROR DETONATOR - Awake The Victims (Screaming Victims) - 5 € -
WHIPSTRIKER - Midnight Crust (Weird Face) - 6 € -

CD's

BLITZ - Punk Singles And Rarities 1980-1983 (Captain Oi!) - 12 € -
M.D.C. - More Dead Cops (Twisted Chords) - 11 € -
PANX ROMANA - Διαγωγή Κοσμία (WIpe Out) - 7.50 € -
PANX ROMANA - Κράτος Κλειστόν (Wipe Out) - 12 € -
PANX ROMANA - Σπάσε Τη Γραμμή (Wipe Out) - 11 € -
THE BASEMENTS - I'm Dead (Lost In Tyme) - 11 € -
ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ - Ενάντια (Wipe Out) - 11 €
ΑΡΝΑΚΙΑ - Στο Στόμα Του Λύκου (Wipe Out) - 11 € -
ΑΡΝΑΚΙΑ - Ομώνυμο (Wipe Out) - 9 € -
ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ - Ρέκβιεμ (Wipe Out) - 11 € -
ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ - Έγινε Η Απώλεια Συνήθειά Μας (Wipe Out) - 11 € -
ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ - Κάτι Σαράβαλες Καρδιές (Wipe Out) - 11 € -
ΕΡΕΒΟΣ - Ανόητες Έχθρες (Wipe Out) - 9 € -
ΟΜΙΧΛΗ - Legion Of Freaks (Joe Pogo) - 10 € -
ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ - s/t - (Wipe Out) - 11 € -
ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΡΟΧΙΑ - Υπόγεια Τροχιά + Σημάδια Των Καιρών (Wipe Out) - 6 € -
ΧΑΟΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ - Μπροστά Στην Παράνοια (Wipe Out) - 9 € -
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2014, 12:19:03 πμ από NowOrNever »
ypo-
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2014, 05:36:50 μμ »

νά σου πω..δεν θεωρείς καλό -από τη στιγμή που έχεις και δικό σου blog και κάνεις μπίζνες- να μην μετατρέψεις και αυτόν το χώρο με τα τελείως διαφορετικά (στη πράξη) χαρακτηριστικά σε μικρομάγαζο σου και να αφήσεις χώρο σε άλλους/ες που όντως σημαίνει κάτι γ' αυτούς/ές και είναι όντως πεδίο εκτόνωσης και έκφρασης...?και στην τελική το 80 περίπου της εκατό των πραγμάτων που ΠΟΥΛΑΣ (ούτε καν συζήτηση για ανταλλαγές) δεν είναι ΚΑΝ D.I.Y.
είναι μπάντες που γράφουν σε εταιρίες(η σε αυτα τα καινούργια υβρίδια κάτι μεταξύ distro και εταιρίας σαν και 'σένα) ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ,και προφανώς το παίζουν οι ποιο πολλοι/ες rockstar και κάτι τρέχει στα ''ρομάνι'' χωρίς ούτε μια προσπάθεια έμπρακτης εναντίωσης προς το ''κυρίαρχο υπάρχον''   που τόσο κράζουν ...οπότε θα σε συμβούλευα να πάρεις τα ομιχλοχατρικοηλιθιο-δισκάκια σου,τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.
(και για να μην πείς οτι κρύβομαι πίσω απο καμια internetik-η ανωνυμία...) Τόλης από υποκουλτούρα 
NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2014, 02:04:46 πμ »

νά σου πω..δεν θεωρείς καλό -από τη στιγμή που έχεις και δικό σου blog και κάνεις μπίζνες- να μην μετατρέψεις και αυτόν το χώρο με τα τελείως διαφορετικά (στη πράξη) χαρακτηριστικά σε μικρομάγαζο σου και να αφήσεις χώρο σε άλλους/ες που όντως σημαίνει κάτι γ' αυτούς/ές και είναι όντως πεδίο εκτόνωσης και έκφρασης...?και στην τελική το 80 περίπου της εκατό των πραγμάτων που ΠΟΥΛΑΣ (ούτε καν συζήτηση για ανταλλαγές) δεν είναι ΚΑΝ D.I.Y.
είναι μπάντες που γράφουν σε εταιρίες(η σε αυτα τα καινούργια υβρίδια κάτι μεταξύ distro και εταιρίας σαν και 'σένα) ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ,και προφανώς το παίζουν οι ποιο πολλοι/ες rockstar και κάτι τρέχει στα ''ρομάνι'' χωρίς ούτε μια προσπάθεια έμπρακτης εναντίωσης προς το ''κυρίαρχο υπάρχον''   που τόσο κράζουν ...οπότε θα σε συμβούλευα να πάρεις τα ομιχλοχατρικοηλιθιο-δισκάκια σου,τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.
(και για να μην πείς οτι κρύβομαι πίσω απο καμια internetik-η ανωνυμία...) Τόλης από υποκουλτούρα  

Κατ' αρχήν, με συγχωρείς για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά μόλις τώρα είδα την ανάρτησή σου, η οποία βρίθει από άγνοια, θολή λογική, ισοπεδωτική υπεραπλούστευση, φασίζουσα επιβολή κανόνων και επιθετικό ύφος. Θα αρκεστώ στο να γράψω δημοσίως, πως είναι φοβερά ψυχοφθόρο και κουραστικό το να γίνεσαι αποδέκτης τέτοιου είδους συμπεριφορών την ίδια στιγμή που προσπαθείς με νύχια και με δόντια, με ό,τι χρόνο, κόπο, χρήματα μπορείς να διαθέσεις και πολλές φορές και με διαφορετικής - και πολύ χαρντκορ κάποιες φορές - μορφής θυσίες, να προσφέρεις και να βοηθήσεις. Ελπίζω το πάθος και η αγάπη όλων όσων ασχολούνται, να υπερτερούν πάντα έναντι της στενόμυαλης λογικής και των επιδερμικών αντιμετωπίσεων, να μην το βάλουν ποτέ κάτω και να συνεχίσουν να μάχονται για αυτά που κρύβουν βαθιά μέσα τους.

Νίκος/Now Or Never
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2014, 02:08:20 πμ από NowOrNever »
ypo-
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2014, 11:10:47 πμ »

συγκινητική η απάντησή σου αλλά αφού μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις γιατί δεν το κάνεις σωστά και πάνω σε αυτά που σου καταλογίζονται?
όσο για τη ''φασίζουσα'' συμπεριφορά μην ανησυχείς είναι κλασσική η συνήθεια να λέμε φασίστες τους άλλους για να βγούμε απο τη δύσκολη θέση
και να χαιδέψουμε τη ταραγμένη συνείδησή μας..θολή λογική?συγνώμη που δεν κάνω τα στραβά μάτια (είτε γιατι φοβάμαι να εκφραστώ, είτε γιατι με συμφέρει...).δέν είμαι σε φάση να μιλήσω για θυσίες και ούτε να κολλήσω τα παράσημα στον καλύτερο αναρχικό..οπότε για σένα νίκο now or never RECORD LABEL,που δεν απαντάς σε καμία αντικειμενικά ερώτηση και απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα όμορφο κλίμα γύρω απο το όνομά σου και την εταιρία σου,έχω τη βασική ερώτηση..απο τη στιγμή που ο λόγος σου παραπέμπει σε πολιτικό υποκείμενο μπορούν να το κάνουν και οι πράξεις σου?
μπορείς να σεβαστείς αυτον το χώρο?κανένας δεν σου είπε να μην κάνεις οτι γουστάρεις στο blog σου,αλλα απο τη στιγμή που ο συγκεκριμένος ιστότοπος έχει κάποια αντιεμπορευματικά χαρακτηριστικά(αυτό ισχύει και για μικρούς και για μεγάλους εμπόρους) και προωθεί ένα ανατρεπτικό και επικίνδυνο
για τη μουσική βιομηχανία κίνημα οφείλεις εδω 'μέσα να λειτουργείς ανάλογα...

*υστ. Άν δεν απαντήσεις σοβαρά και σταράτα δεν πρόκειται να μπώ στον κόπο να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα.
        και θεωρώ πως στο θέμα ειλικρίνειας ήδη δεν τα πάμε πολύ καλά... 

NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2014, 09:27:40 μμ »

συγκινητική η απάντησή σου αλλά αφού μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις γιατί δεν το κάνεις σωστά και πάνω σε αυτά που σου καταλογίζονται?
όσο για τη ''φασίζουσα'' συμπεριφορά μην ανησυχείς είναι κλασσική η συνήθεια να λέμε φασίστες τους άλλους για να βγούμε απο τη δύσκολη θέση
και να χαιδέψουμε τη ταραγμένη συνείδησή μας..θολή λογική?συγνώμη που δεν κάνω τα στραβά μάτια (είτε γιατι φοβάμαι να εκφραστώ, είτε γιατι με συμφέρει...).δέν είμαι σε φάση να μιλήσω για θυσίες και ούτε να κολλήσω τα παράσημα στον καλύτερο αναρχικό..οπότε για σένα νίκο now or never RECORD LABEL,που δεν απαντάς σε καμία αντικειμενικά ερώτηση και απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα όμορφο κλίμα γύρω απο το όνομά σου και την εταιρία σου,έχω τη βασική ερώτηση..απο τη στιγμή που ο λόγος σου παραπέμπει σε πολιτικό υποκείμενο μπορούν να το κάνουν και οι πράξεις σου?
μπορείς να σεβαστείς αυτον το χώρο?κανένας δεν σου είπε να μην κάνεις οτι γουστάρεις στο blog σου,αλλα απο τη στιγμή που ο συγκεκριμένος ιστότοπος έχει κάποια αντιεμπορευματικά χαρακτηριστικά(αυτό ισχύει και για μικρούς και για μεγάλους εμπόρους) και προωθεί ένα ανατρεπτικό και επικίνδυνο
για τη μουσική βιομηχανία κίνημα οφείλεις εδω 'μέσα να λειτουργείς ανάλογα...

*υστ. Άν δεν απαντήσεις σοβαρά και σταράτα δεν πρόκειται να μπώ στον κόπο να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα.
        και θεωρώ πως στο θέμα ειλικρίνειας ήδη δεν τα πάμε πολύ καλά...        

Η απάντησή μου ήταν απολύτως σοβαρή και ξεκάθαρη και δεν νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ για τίποτα και σε κανέναν. Παρ' όλα αυτά, κι επειδή μπορεί μια πιθανή μη-απάντησή μου να εκληφθεί από τη μεριά σου ή αυτή των υπολοίπων αναγνωστών του φόρουμ ως υπεκφυγή, θα κάνω μια προσπάθεια να γίνω πιο συγκεκριμένος:

Με κατηγορείς πως κάνω μπίζνες, ενώ δεν έχεις ιδέα πώς λειτουργεί μια διανομή, πόσο κοστίζει ο κάθε τίτλος, τι εύρος κέρδους υπάρχει, τι κύκλος ανθρώπων προμηθεύεται κάτι από όλα αυτά, τι παράπλευρα κόστη υπάρχουν, πόσος χρόνος χρειάζεται να σπαταλήσεις για αποθήκευση, πακεταρίσματα, πολλαπλές αναμονές στο ταχυδρομείο. Έχεις άγνοια, γιατί σε περίπτωση που τα γνώριζες όλα αυτά, απλούστατα δεν θα είχες οδηγηθεί στο συμπέρασμα πως κάνω ...μπίζνες.

Στο φόρουμ υπάρχει μία κατηγορία Γενικά Θέματα, στην οποία συμπεριλαμβάνεται η υποκατηγορία Παζάρι. Στην περιγραφή αναγράφεται ξεκάθαρα - μεταξύ άλλων - πως μπορεί κάποιος  να κάνει μια δημοσίευση εκεί και να αναρτήσει κάτι το οποίο πουλάει. Έχοντας δημιουργήσει ένα σχετικό θέμα εκεί, ανανεώνοντας το κατά άτακτα χρονικά διαστήματα, έχω την εντύπωση πως δεν κάνω κάτι μεμπτό που να θίγει τους αναγνώστες του φόρουμ ή κάτι που να είναι άσχετο. Όσο για την ανταλλαγή στην οποία αναφέρθηκες, ναι, κάνω ανταλλαγές, αλλά συνήθως όχι με πράγματα τα οποία παίρνω για διανομή από άλλα λέιμπελς ή από τις ίδιες τις μπάντες. Κι αυτό όμως γίνεται καμιά φορά, δεν έχω πρόβλημα. Αλλά ξέρεις, για να πάρω 5 κομμάτια από το LP των Πανδημία για παράδειγμα και να βοηθήσω τη μπάντα θα πρέπει να τους δώσω χρήματα και όχι να τους προτείνω να κάνουμε ...ανταλλαγή με άλλους δίσκους. Πιστεύω πως έκανες το σχετικό σχόλιο θέλοντας να καταδείξεις πως προτεραιότητά μου είναι ...τα ευρώ. Κι όμως, έπεσες έξω.

Κι αυτό το φαινόμενο πάλι, να βαφτίζονται ροκ σταρς όσοι τους νοιάζει να έχουν αξιοπρεπή ήχο ή επειδή βγαίνουν απλώς κάποιες φωτογραφίες με ακάλυπτα τα πρόσωπά τους ή επειδή παίρνουν κάποια - λιγοστά - χρήματα, ποτέ δε το κατάλαβα. Ο καθένας μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, όπως νιώθει. Αν διαφωνείς με τις απόψεις του οποιουδήποτε, είναι δεκτό και σεβαστό , αλλά δεν θα του πεις ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος τι θα κάνει. Μπουχτίσαμε στους ξερόλες δογματιστές και στους αναρχοπατέρες. Δεν σκέφτηκες καθόλου το ενδεχόμενο να είναι υπαρκτή αυτή η «φασίζουσα συμπεριφορά» και για αυτό να γίνεται τόσο συχνά λόγος για αυτήν;

Και πληροφοριακά, με έναν πρόχειρο υπολογισμό, αυτή τη στιγμή με όλο αυτό που κάνω είμαι περισσότερα από 1.000 ευρώ μέσα, αλλά δεν μου καίγεται καρφί, γιατί πολύ απλά το κάνω επειδή γουστάρω. Εσύ μπορείς ελεύθερα να συνεχίσεις να πιστεύεις πως εμφανίστηκα ως ένας άλλος καπιταλιστής που βρήκε το τρόπο να πλουτίσει εν μέσω κρίσης, πουλώντας ...Υποκουλτούρα με 2 ή 15 ευρώ. Να ΄σαι καλά.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2014, 12:52:21 πμ από NowOrNever »
NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 12:23:48 πμ »

Απ 
Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:29:39 πμ »

Απ 

D.i.y σημαινει το κανω μονος μου.Απο αρχη ως τελος..Ουτε εταιριες,ουτε κορακια-ηχοληπτες ουτε δηθεν επαγγελματιες (επαγγελματιας=καποιος που περνει χρημα) που ανακυκλωνουν την μιζερια εθελοτυφλωντας καθοτι επωφελουνται.Ο ηχος μπορει να ειναι τελειος με μηδαμινα μεσα χωρις τους καπιταλιστικους σας μονοδρομους-δεν γραφουμε με adat οπως το 80 ουτε συμβαινει κατι τετοιο σε αξιοπρεπη στουντιο.Το ιδιο τελεια μπορει να ειναι και η αξιοπρεπεια καποιου οταν απεχει απο ολο αυτο το πανυγηρι.Τελος να δηλωσω πως γελασα με την ψυχη μου με τους χαρακτηρισμους προς τον [πρωτο που απαντησε (απιστευτος μακιαβελισμος και εκφασισμος του τιποτα) και πως πλανταξα στο κλαμα γελωντας εκει που ειπες για την ποιοτητα ηχου.Τα 3/4 απο τους τιτλους σου,χωρις να τα εχω ακουσει αλλα εχοντας τσεκαρει καμποσες μπαντες οτι εχω ακουσει ηχοληπτικα ειναι τραγελαφικοι υποηχοι κατωτεροι της ποιοτητα που μπορω να βγαλω με τον υπολογιστη που εχω 10 χρονια και 3 πλαγκ ινς για μαστερινγκ [που χρησιμοποιουν σε στουντιο απλα εγω ειμαι τσιφτης diy και δεν στηριζω εταιριες αλλα κατεβαζω πειρατικα.Καλη συνεχεια.
Sid
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 02:40:27 μμ »

συγχαρητηρια!
το σημερινο βραβειο αυτοοργανωσης σου ανηκει δικαιοωματικα...
Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 03:04:38 μμ »

συγχαρητηρια!

της ωρας οχι της ημερας μη με υπερεκτιμας ετσι  
 Συγχαρητηρια επισης στους "diy" εισοδηματιες της μουσικης.Ολα στο κερδος καταληγουν.Επειδη καποιοι πληρωσαν ακριβα μηχανηματα νοιωθουν οτι τους χρωστανε χρηματα.Το "παρε λεφτα και καν΄το μονο σου για μενα ηχοληπτη "δεν υπαρχει.Ουτε ηχοληπτης που κανει κατι τετοιο επι πληρωμη αφορα το diy εν συνεπεια το σαιτ και το φορουμ.Το οτι με προσχημα το diy ανθρωποι εχουν ριξει τσουβαλια χρηματων και αλλοι εχουν θησαυρισει τα λεει ολα για την ατυπη βιοτεχνια και ας εχει σαν προσχημα την μουσικη.

Y.γ:Διασκεδασα το πως υιοθετησες μονος σου τον ρολο του ηχοληπτη-κορακι περισσοτερο απο το οτι θιχτηκες για να με συγχαρεις.Να'σαι καλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2014, 03:09:02 μμ από Τυφλοπόντιξ »
NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:59:14 μμ »

Απ 

D.i.y σημαινει το κανω μονος μου.Απο αρχη ως τελος..Ουτε εταιριες,ουτε κορακια-ηχοληπτες ουτε δηθεν επαγγελματιες (επαγγελματιας=καποιος που περνει χρημα) που ανακυκλωνουν την μιζερια εθελοτυφλωντας καθοτι επωφελουνται.Ο ηχος μπορει να ειναι τελειος με μηδαμινα μεσα χωρις τους καπιταλιστικους σας μονοδρομους-δεν γραφουμε με adat οπως το 80 ουτε συμβαινει κατι τετοιο σε αξιοπρεπη στουντιο.Το ιδιο τελεια μπορει να ειναι και η αξιοπρεπεια καποιου οταν απεχει απο ολο αυτο το πανυγηρι.Τελος να δηλωσω πως γελασα με την ψυχη μου με τους χαρακτηρισμους προς τον [πρωτο που απαντησε (απιστευτος μακιαβελισμος και εκφασισμος του τιποτα) και πως πλανταξα στο κλαμα γελωντας εκει που ειπες για την ποιοτητα ηχου.Τα 3/4 απο τους τιτλους σου,χωρις να τα εχω ακουσει αλλα εχοντας τσεκαρει καμποσες μπαντες οτι εχω ακουσει ηχοληπτικα ειναι τραγελαφικοι υποηχοι κατωτεροι της ποιοτητα που μπορω να βγαλω με τον υπολογιστη που εχω 10 χρονια και 3 πλαγκ ινς για μαστερινγκ [που χρησιμοποιουν σε στουντιο απλα εγω ειμαι τσιφτης diy και δεν στηριζω εταιριες αλλα κατεβαζω πειρατικα.Καλη συνεχεια.

Ούτε κι εσύ ο ίδιος δεν τηρείς τους ευφάνταστους κανόνες του βιβλίου που έχεις δημιουργήσει στο μυαλό σου, τους οποίους κανόνες προσπαθείς να μου επιβάλεις να ακολουθήσω. Μου λες πώς δεν γουστάρεις εταιρίες, επαγγελματίες και το χρήμα, την στιγμή που μου γράφεις από ένα μηχάνημα που πλήρωσες κατά πάσα πιθανότητα πιο ακριβά από όσο κοστίζει το μάστερινγκ ενός δίσκου σε κάποιο στούντιο. Κι αυτό το μηχάνημα το αγόρασες από κάποιο μαγαζί, μεγάλο ή μικρό, στηρίζοντας την hewlett packard ή την dell, τον bill gates, την microsoft (ή μπορεί και να το ψείρισες ή και να το έφτιαξες ...μόνος σου). Και το πήρες το μηχάνημα για να ηχογραφήσεις ένα τραγούδι που έγραψες παίζοντάς το σε μία κιθάρα που αγόρασες από κάποιο μαγαζί (ή μπορεί και να την ψείρισες ή και να την έφτιαξες ...μόνος σου). Και το τραγούδι θα το μαστεράρεις με πρόγραμμα το οποίο υποκλέπτεις, όντας συνδεδεμένος στο διαδίκτυο, με την ευγενική υποστήριξη της cyta, πληρώνοντάς την, εκτός κι αν είσαι συνδεδεμένος με τρόπο παρασιτικό και ξενιστή τον γείτονα στο δίπλα διαμέρισμα, που πληρώνει αυτός τη νύφη και της κρατάτε συντροφιά παρέα. Και σε ενοχλεί αν κάποιος πληρώσει για να ηχογραφήσει, μιξάρει και μαστεράρει τα κομμάτια του σε κάποιο στούντιο και τυπώσει τη μουσική του σε αντίτυπα βινυλίου σε κάποιο εργοστάσιο που θα πληρωθεί για αυτό και δεν θα αρκεστεί σε μια κρύα ψηφιακή μορφή ή σε κάποια home-made CDr (γράφοντάς τα στο παραπάνω μηχάνημα φυσικά!). Μα πόση υποκρισία.

Συγγνώμη αν σε απογοητεύσω, αλλά the system that you hate, is the system you support. Καλή καρδιά.
NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:00:46 πμ »

συγχαρητηρια!

Μετά τους αναρχοπατέρες, έχουμε και τους DIYfathers.
Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:03:40 μμ »

Απ  

Ούτε κι εσύ ο ίδιος δεν τηρείς τους ευφάνταστους κανόνες του βιβλίου που έχεις δημιουργήσει στο μυαλό σου, τους οποίους κανόνες προσπαθείς να μου επιβάλεις να ακολουθήσω. Μου λες πώς δεν γουστάρεις εταιρίες, επαγγελματίες και το χρήμα, την στιγμή που μου γράφεις από ένα μηχάνημα που πλήρωσες κατά πάσα πιθανότητα πιο ακριβά από όσο κοστίζει το μάστερινγκ ενός δίσκου σε κάποιο στούντιο. Κι αυτό το μηχάνημα το αγόρασες από κάποιο μαγαζί, μεγάλο ή μικρό, στηρίζοντας την hewlett packard ή την dell, τον bill gates, την microsoft (ή μπορεί και να το ψείρισες ή και να το έφτιαξες ...μόνος σου). Και το πήρες το μηχάνημα για να ηχογραφήσεις ένα τραγούδι που έγραψες παίζοντάς το σε μία κιθάρα που αγόρασες από κάποιο μαγαζί (ή μπορεί και να την ψείρισες ή και να την έφτιαξες ...μόνος σου). Και το τραγούδι θα το μαστεράρεις με πρόγραμμα το οποίο υποκλέπτεις, όντας συνδεδεμένος στο διαδίκτυο, με την ευγενική υποστήριξη της cyta, πληρώνοντάς την, εκτός κι αν είσαι συνδεδεμένος με τρόπο παρασιτικό και ξενιστή τον γείτονα στο δίπλα διαμέρισμα, που πληρώνει αυτός τη νύφη και της κρατάτε συντροφιά παρέα. Και σε ενοχλεί αν κάποιος πληρώσει για να ηχογραφήσει, μιξάρει και μαστεράρει τα κομμάτια του σε κάποιο στούντιο και τυπώσει τη μουσική του σε αντίτυπα βινυλίου σε κάποιο εργοστάσιο που θα πληρωθεί για αυτό και δεν θα αρκεστεί σε μια κρύα ψηφιακή μορφή ή σε κάποια home-made CDr (γράφοντάς τα στο παραπάνω μηχάνημα φυσικά!). Μα πόση υποκρισία.

Συγγνώμη αν σε απογοητεύσω, αλλά the system that you hate, is the system you support. Καλή καρδιά.
Αυτά μου τα λεγανε στο δημοτικο οσοι κονομουσανε σαν παρασιτα...Εγω εχω πληρωσει μηχανηματα (σε 10 χρονια 1000 ευρω με θυσιες και βοηθεια) που κοστιζουν οσο η κιλοτα σου για να γαμιεμαι να κανω κατι μονος μου.Πληρωσα για να κανω κατι εγω οχι εσυ η οποιοδηποτε αλλο κορακι καθεστε και κλαιγεστε που ζητε απο λεφτα.Ειμαι συνδεδεμενος για να προωθω εγω τη μουσικη μου οχι για να την προωθουν γελοιοι σαν εσενα..Αρκετα με τη χλευη και την ειρωνια εδω μεσα δεν νομιζεις?Σχολειο πας ακομα η η εγωπαθεια σου και το δικο σου βιβλιαρακι βολεματος κωλαρας τα γραφει καλυτερα ρε κερδοσκοπε.Το πιο αστειο απο ολα ειναι οτι μιλας εσυ για υποκρισια και οσα θιγεις ειναι δικαιολογιες που ακουγονται στα σχολεια...Το εκανε αυτο το παιδακι αρα μπορω να το κανω και εγω!Αλλα οχι μονο αυτο!Τι συγκρινει?Το να κονομαει εις βαρος μου για πραγματα που αφορουν τεχνη και μπορω να μαθω να κανω μονος η σε συνεργασια με φιλους ανιδιοτελως με το να μην κονομαει επειδη απλα τα κανω μονος μου...Δεν θες να κανω μουσικη μονος μου για να πληρωνεσαι εσυ και μου το λες στο diymusic.Σάλτα φιλε,εδω ειναι παζαρι diy.Ουτε τσιφλικι σου ειναι εδω ουτε τιποτα.Επισης εσυ και οι ομιοι σου ειστε ο καρκινος του πλανητη...Φασιστακια που ποτε δεν θα βγουν απο την λογικη του ετσι ειναι,της τραπεζας και του "ετοιμα στο πιατο"...Ποσο εισαι τωρα κοντευεις 40 και λες αυτα που λες χωρις ντροπη?Πες και το αλλο το "ου αφου φορανε nike να κλεισει η καταληψη ρε φιλε ουγκ τι υποκριτες ειναι αυτοι φιλε ουγκ"."Η κοιτα ενα μπλουζακι καπιταλιστικο δικαιολογει την γουνα μου"."Θελω λεφτα ουγκ πουλαω σιντι ουγκ"..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 12:08:51 μμ από Τυφλοπόντιξ »
Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:09:54 μμ »

μετα τον αδωνι και τα βιβλια του εχουμε τον diy-records-κοράκι.
 the system that you hate, is the system you support
Και βαλε και την καλη σου καρδια διπλα στα σιντι των "καν'το εσυ για μενα" συγκροτηματων """diy""".
Ο ρολος σας ως "ρεκορντς" δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι.Διαμεσολαβητες και ενα ταδε % η παρεχεται δωρεαν ολα τα εξοδα παραγωγης για ολες τις μπαντες και μετα τις προωθειτε αφιλοκερδως.Τα λεφτα που λες πανε σε στουντιο diy η σας κοβουν και αποδειξη?Αμα σου κανω λογαριασμο 60 ευρω θα μου κοψεις diy αποδειξη η απλα θα κονομησεις diy σαν κορακι απο σιντι της γουαιπ αουτ ρεκορντς με τους diy καλλιτεχνες οπως διαφανα κρινα και στερεο νοβα.Που πουλας σιντι και 17 ευρω....
Αν ηξερες αγγλικα η τι σημαινει do it yourself δεν θα μιλουσες για βιβλιαρακια και φανφαρες...Η μαλλον θα το εκανες οπως και να εχει..χρημα θες.Καλα κανετε οτι κανετε απλα εχετε μπερδεψει την """ανεξαρτητη""" (απο βιομηχανια) σκηνη (η αλλιως βιοτεχνια) με το να κανει καποιος κατι μονος του
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 12:42:24 μμ από Τυφλοπόντιξ »
NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 12:07:26 πμ »

Αυτά μου τα λεγανε στο δημοτικο οσοι κονομουσανε σαν παρασιτα...Εγω εχω πληρωσει μηχανηματα (σε 10 χρονια 1000 ευρω με θυσιες και βοηθεια) που κοστιζουν οσο η κιλοτα σου για να γαμιεμαι να κανω κατι μονος μου.Πληρωσα για να κανω κατι εγω οχι εσυ η οποιοδηποτε αλλο κορακι καθεστε και κλαιγεστε που ζητε απο λεφτα.Ειμαι συνδεδεμενος για να προωθω εγω τη μουσικη μου οχι για να την προωθουν γελοιοι σαν εσενα..Αρκετα με τη χλευη και την ειρωνια εδω μεσα δεν νομιζεις?Σχολειο πας ακομα η η εγωπαθεια σου και το δικο σου βιβλιαρακι βολεματος κωλαρας τα γραφει καλυτερα ρε κερδοσκοπε.Το πιο αστειο απο ολα ειναι οτι μιλας εσυ για υποκρισια και οσα θιγεις ειναι δικαιολογιες που ακουγονται στα σχολεια...Το εκανε αυτο το παιδακι αρα μπορω να το κανω και εγω!Αλλα οχι μονο αυτο!Τι συγκρινει?Το να κονομαει εις βαρος μου για πραγματα που αφορουν τεχνη και μπορω να μαθω να κανω μονος η σε συνεργασια με φιλους ανιδιοτελως με το να μην κονομαει επειδη απλα τα κανω μονος μου...Δεν θες να κανω μουσικη μονος μου για να πληρωνεσαι εσυ και μου το λες στο diymusic.Σάλτα φιλε,εδω ειναι παζαρι diy.Ουτε τσιφλικι σου ειναι εδω ουτε τιποτα.Επισης εσυ και οι ομιοι σου ειστε ο καρκινος του πλανητη...Φασιστακια που ποτε δεν θα βγουν απο την λογικη του ετσι ειναι,της τραπεζας και του "ετοιμα στο πιατο"...Ποσο εισαι τωρα κοντευεις 40 και λες αυτα που λες χωρις ντροπη?Πες και το αλλο το "ου αφου φορανε nike να κλεισει η καταληψη ρε φιλε ουγκ τι υποκριτες ειναι αυτοι φιλε ουγκ"."Η κοιτα ενα μπλουζακι καπιταλιστικο δικαιολογει την γουνα μου"."Θελω λεφτα ουγκ πουλαω σιντι ουγκ"..

Έχεις πληρώσει για να αγοράσεις μηχανήματα για να κάνεις κάτι και κατηγορείς ένα γκρουπ που πλήρωσε κι ενοικίασε χώρο και μηχανήματα για να κάνει το ίδιο πράγμα. WHAT THE FUCK? Σαν να κατηγορείς μια ομάδα ανθρώπων που πλήρωσε κι ενοικίασε ηχητικό εξοπλισμό για να οργανώσει μια συναυλία σε μια πλατεία αντί να αγοράσει τον εξοπλισμό, που προφανώς και το κόστος θα ήταν πολλαπλάσιο! Εσύ πλήρωσες για να αγοράσεις, ενώ στην άλλη περίπτωση πλήρωσαν για να ενοικιάσουν. Ακόμη κι ένα παιδί που πηγαίνει στο δημοτικό θα καταλάβαινε πως η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι ότι έδωσες εσύ 1000 ευρώ για να αγοράσεις κάτι που κάνει 1000 ευρώ, ενώ οι άλλοι δώσανε 500 ευρώ για να χρησιμοποιήσουν κάτι που κοστίζει 20 φορές περισσότερο (τυχαία τα νούμερα και οι αντιστοιχίες). Το τι χρήματα θα διαθέσει κάποιος εξαρτάται και από το αποτέλεσμα που θέλει να έχει κι εσύ δεν έχεις κανένα απολύτως δικαίωμα να επεμβαίνεις και να προσπαθείς να επιβάλεις δρόμους και πεπατημένες. Ποιος θαρρείς πως είσαι;

Αλήθεια, πόσο τυφλωμένος μπορεί να είσαι για να πιστεύεις ότι είμαι ένας από τους ...καρκίνους του πλανήτη; Δεν είχαν άλλες δουλειές οι καρκίνοι του πλανήτη, θα κάθονταν να ασχοληθούν να πουλήσουν δίσκους των Καταχνιά στο diymusic με 8, 10 ή 15 ευρώ. Μάλλον εσύ θεωρείς το χώρο τσιφλίκι σου και με προστάζεις να ...σαλτάρω από αυτόν.

Φασισμός είναι να προσπαθείς να επεμβαίνεις στις ζωές των άλλων και να επιβάλεις μονοπάτια συμπεριφορών, περιορίζοντας τη διαφορετικότητα και περιφράσσοντας την ελευθερία επιλογών με δογματικές και στενόμυαλες πρακτικές. Μάντεψε ποιανού συμπεριφορά ταιριάζει στη περιγραφή και κέρδισε το βραβείο του τσίφτη ντι-αι-γουαι απολυταρχικού άρχοντα.

Ούγκανος είναι όποιος κρίνει επιδερμικά, δίχως να λαμβάνει υπόψιν συνθήκες και δεδομένα. Open eyes, open ears, brains to think and a mouth to speak, my friend.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2014, 01:23:36 πμ από NowOrNever »
NowOrNever
Newbie
*

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 01:07:51 πμ »

μετα τον αδωνι και τα βιβλια του εχουμε τον diy-records-κοράκι.
 the system that you hate, is the system you support
Και βαλε και την καλη σου καρδια διπλα στα σιντι των "καν'το εσυ για μενα" συγκροτηματων """diy""".
Ο ρολος σας ως "ρεκορντς" δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι.Διαμεσολαβητες και ενα ταδε % η παρεχεται δωρεαν ολα τα εξοδα παραγωγης για ολες τις μπαντες και μετα τις προωθειτε αφιλοκερδως.Τα λεφτα που λες πανε σε στουντιο diy η σας κοβουν και αποδειξη?Αμα σου κανω λογαριασμο 60 ευρω θα μου κοψεις diy αποδειξη η απλα θα κονομησεις diy σαν κορακι απο σιντι της γουαιπ αουτ ρεκορντς με τους diy καλλιτεχνες οπως διαφανα κρινα και στερεο νοβα.Που πουλας σιντι και 17 ευρω....
Αν ηξερες αγγλικα η τι σημαινει do it yourself δεν θα μιλουσες για βιβλιαρακια και φανφαρες...Η μαλλον θα το εκανες οπως και να εχει..χρημα θες.Καλα κανετε οτι κανετε απλα εχετε μπερδεψει την """ανεξαρτητη""" (απο βιομηχανια) σκηνη (η αλλιως βιοτεχνια) με το να κανει καποιος κατι μονος του

Είναι πασιφανές ότι δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται, και για αυτό άλλωστε γράφεις και όλα αυτά τα ευφάνταστα περί κέρδους. Τα κόστη είναι τεράστια και η όποια διαφορά υπάρχει στη τελική τιμή, είναι και για να καλύπτονται τα όποια έξοδα και οι τυχόν απώλειες από δίσκους που ...στοκαρίζονται και είναι άγνωστο πότε και αν θα φύγουν. Αν εσύ μπορείς να διαθέσεις 1.000 ή 2.000 ευρώ και η κατάστασή σου, σου επιτρέπει να αδιαφορείς για το αν τα πάρεις ποτέ πίσω, τότε καλώς να το κάνεις. Όμως έτσι δεν μπορεί να κυλήσει η ιστορία και να υπάρξει πρόοδος.

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να συντηρείται μόνο του όλο αυτό, όσο γίνεται. Όχι ότι δεν θα βάλω πάλι από τη τσέπη μου, πάλι θα βάλω, απλώς δυσκολεύεται έτσι η διαδικασία. Πρέπει όλοι να βοηθάνε όλους για να γίνεται όσο το δυνατόν πιο εύκολα μια κυκλοφορία πραγματικότητα. Πρέπει να βοηθιέται το γκρουπ, ο διανομέας, οι διοργανώσεις συναυλιών κι όλα αυτά και για να είναι βιώσιμο το όλο πράγμα θα πρέπει να υπάρχει κατανόηση και αλληλοβοήθεια.

Όσον αφορά εμένα ή τους άλλους διανομείς θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Βγάζουν καινούριο δίσκο οι Δύπνοια, οι Antimob, οι Πανικός, Οι Αρχή Του Τέλους και οι Los Pasados. Εσύ είσαι από το Αγρίνιο και θέλεις και τους 5 δίσκους. Ή περιμένεις να παίξει κάποιο λάιβ στη περιοχή σου το κάθε γκρουπ (πράγμα που μπορεί να μη γίνει ποτέ) και να προμηθευτείς τον δίσκο από τους ίδιους ή θα πρέπει να παραγγείλεις τον δίσκο να σου τον στείλουν ταχυδρομικώς και να πληρώσεις 5 φορές μεταφορικά! Εδώ βοηθάει η διανομή, που μπορείς να προμηθευτείς και τους 5 δίσκους από έναν διανομέα και να πληρώσεις μόνο μία φορά μεταφορικά έξοδα και όχι 5! Μπορεί να μην πληρώσεις και καθόλου μεταφορικά αν υπάρχει κάποιος στην περιοχή σου που ασχολείται με την διανομή, οπότε ακόμη καλύτερα!

Προσπαθείς να δημιουργήσεις ψευδές εντυπώσεις ή έχεις κάποιο πρόβλημα όρασης. Όσο και να έψαξα δεν υπάρχει κάποιο σιντί που να το δίνω 17 ευρώ. Τα πιο ακριβά είναι στα 12 ευρώ.

Αν είχαν πεθάνει o Penny Rimbaud ή ο Steve Ignorant θα έτριζαν τα κόκαλά τους με τη προσπάθεια που καταβάλλεις κι εσύ και διάφοροι άλλοι να καπηλευτείτε το DIY και να το προσαρμόσετε σε καλούπια που σας βολεύει. Το χειρότερο όλων είναι να πιστεύεις πως υπάρχει μόνο μία πραγματικότητα και να προσπαθείς να την επιβάλλεις ετσιθελικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2014, 01:10:09 πμ από NowOrNever »
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: