+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» Ρατσισμός εμφάνισης...
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Ρατσισμός εμφάνισης...  (Αναγνώστηκε 22136 φορές)
ένας
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 10, 2005, 09:25:49 μμ »

Αν κι εγώ ντύνομουν και ντύνομαι πολύ απλά.. :roll:
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2005, 12:10:30 πμ »

Παράθεση από: "anapofasistos"
Βασικά μετράνε πολλά πράγματα..
Ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας στην Ελλάδα συνηθιζει να σχολιάζει αρνητικά το ξεχωριστό..Ειδηκά το παράδειγμα που αναφέρατε είναι πολύ σοβαρό..μιλάω για το ότι πολλοί δεν βρίσκουν δουλειά λόγο της εμφανισής τους..
Έτσι ο άνθρωπος καταπιαίζει τον εαυτό του να αλλάξει..Εξασφαλίζει μια δουλειά, όμως γαμιέται ψυχλογικά..και 'προδίδει' τα πιστεύω του..
Ντάξει..είναι γνωστό πως ένα μέγαλο μέρος των ελλήνων είναι κολλημένα μυαλά, και σ' αυτό φταίει κυρίως το περιβάλλον που μεγαλώνει, απ' ότι πιστεύω εγώ..
Όμως..!Όλα είναι θέμα αυτοέλενχου, ο καθένας μπορεί να ελένξει τον εαυτό του και να αλλάξει την οποιαδήποτε στιγμή..ακόμα κι αν ζει σε ένα κόσμο που μια εξέρεση στον κανόνα φένεται σαν τρέλα.
Μετράει επίσης και κάτι άλλο..ότι πολλοί λένε..α κοίτα τους κολλημένους, ασχολούνται με μένα που ντύνομαι έτσι κτλ..αλλά σχολιάζουν αρνητικά τους trendy..
Παραδέχομαι ότι το έκανα κι εγώ κάποτε..αλλά έχω μετανιώσει.

xμμμ, αλλο να σχολιάζεις κάτι αρνητικά και άλλο να αντιμετωπίζεις κάποιον διαφορετικά ή να του δίνεις λιγότερες ευκαιρίες (όπως είπες για άτομα που δε βρίσκουν δουλειά) λόγω της εμφάνισης του.

ΥΓ: ωραίο άβαταρ :lol:
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2005, 12:12:40 πμ »

that was me

akuma no uta
ένας
Newbie
*

« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2005, 08:57:01 πμ »

Ντάξει δίκιο έχεις σ' αυτό, υπάρχει διαφορά...απλά είπα να το αναφέρω...
Ευχαριστώ... :wink:  
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2005, 05:46:50 μμ »

Για να εξελιχτούν τα μυαλά πρέπει να πάψουν όπως λες κι εσύ,οι "μυαλωμένοι" να κρίνουν τους κυριλέ και πάει λέγοντας. Αλλά όλοι εχουν μία κακία κριτικής μέσα τους...
Παντως είναι τρελό ζήτημα αυτό με την Ελλάδα.. έξω τα πράγματα είναι καλύτερα σαφώς αλλά μόνο αν ενδιαφέρεσαι για δουλειά σε ψιλικατζίδικο, αν πας σε πιο σοβαρή δουλειά είναι τα ίδια με εδώ και χειρότερα, έχουν και το λεγόμενο dress code... Χαλαρά καλύτεροι πάντως έιναι σε θέματα σκουλαρικιών,τατουάζ και άλλα...
Γενικά όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας με κολλάνε καμια φορά στον τοίχο και τα κοιτάω όλα και λέω "Ο ΛΑΛΑ!!!! ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ!"..μιλάμε γι αμυαλά με άχυρα...και δυστυχώς μιλάμε για μια αέναη πραγματικότητα...ΥΠΟΜΟΝΗ...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2005, 12:56:45 πμ »

Παράθεση από: "tug"
Για να εξελιχτούν τα μυαλά πρέπει να πάψουν όπως λες κι εσύ,οι "μυαλωμένοι" να κρίνουν τους κυριλέ και πάει λέγοντας. Αλλά όλοι εχουν μία κακία κριτικής μέσα τους...
Παντως είναι τρελό ζήτημα αυτό με την Ελλάδα.. έξω τα πράγματα είναι καλύτερα σαφώς αλλά μόνο αν ενδιαφέρεσαι για δουλειά σε ψιλικατζίδικο, αν πας σε πιο σοβαρή δουλειά είναι τα ίδια με εδώ και χειρότερα, έχουν και το λεγόμενο dress code... Χαλαρά καλύτεροι πάντως έιναι σε θέματα σκουλαρικιών,τατουάζ και άλλα...
Γενικά όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας με κολλάνε καμια φορά στον τοίχο και τα κοιτάω όλα και λέω "Ο ΛΑΛΑ!!!! ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ!"..μιλάμε γι αμυαλά με άχυρα...και δυστυχώς μιλάμε για μια αέναη πραγματικότητα...ΥΠΟΜΟΝΗ...

σαφώς και είναι  καλύτερα τα πράγματα στο εξωτερικό όσον αφορά την ¨οινωνική αποδοχή" (sic) των tattoos και του piercing... αλλά ακόμα και στον τομέα "ντύσιμο" πιστεύω πως είναι πιο ανυχτόμυαλοι... κανείς δεν φτάνει τους έλληνες

akuma no uta
napalmdeathgr
Junior forumist

« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 10:42:13 μμ »

πάντως στον τομέα piercing  είμαστε αιώνες πίσω! το βιώνω σε καθημερινή βάση! Στην καλύτερη περίπτωση σε κοιτάν σαν εξωγήινο !Πρόσφατα μάλιστα ένας "αγανακτισμένος" μαλάκας όταν πέρασα από μπροστά του άρχισε να με βρίζει με τον χειρότερο τρόπο!

οld rock Sucks cock!!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 05, 2006, 03:32:34 πμ »

Επρεπε να φτερνιστείς πάνω του να μην σε ξαναενοχλήσει!

:lol:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
napalmdeathgr
Junior forumist

« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 05, 2006, 04:10:53 μμ »

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

οld rock Sucks cock!!
kate
Newbie
*

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2007, 03:14:15 μμ »

μούχου,μπήκα σ αυτό t thread gt smr πήγα σχολειό+η βλαμμένη η διευθύντρια άρχισε η m τη λέει:
"που πας κορίτσι m με t σκισμένο σορτσάκι σ παραλια είσαι??"
στην αρχή νόμιζα ότι t θεώρησε κοντό η kt τέτοιο..αλλα συνέχισε:
"d ξέρεις ότι t σχολειό μας έχει ένα όνομα?τα καλύτερα παιδιά έρχονται εδώ..τι θες,η σ συγκρίνω με τα σχολεια της γκράβας??"
γαμώ την ώρα+τη στιγμή που πήγα σ ιδιωτικό:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2007, 11:43:20 μμ από tug »

love-life-lethe
karkkatzalj
Newbie
*

« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 01, 2007, 03:43:01 μμ »

σκισμένα παντελόνια σε ιδιωτικά σχολεια.

κάποιοι green day και λοιποί φύτεψαν την (oufit) επανάσταση στα εφηβικά καταπιεσμένα μυαλά και διογκώνεται τω είδος τον πινκίδων με τα λεφτά του μπαμπά και τις μαμάς.
μαμάδες που αγοράζουν "σταράκια" και fred περί κοντομάνικα (60 euro έκαστο), μπαμπάδες που πληρώνουν ιδιωτικά σχολεια και ενοίκια για μεταπτυχιακά στην αγγλία αλλα και χαρτζιλίκια για αγοραστούν τα απαντα τον ramones.
κάτι τέτοια φιντάνια πρέπει να δημιούργησαν και μια "ψιλογνοστι" φίρμα με πολύ παραπέρα punkoemo ρούχα ονόματι "no work generation".

δεν αναφέρομαι στην kate μιας και δεν την ξέρω, αλλα για άλλους αυτά ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2007, 11:43:05 μμ από tug »
valia
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 01, 2007, 05:03:01 μμ »

Kate σε καταλαβαίνω τι λες!
Ξέρω πως είναι να σου τη "μπαίνουν" για την εμφάνιση σου (όποια κι αν είναι αυτή)μιας και το έχω βιώσει ευτυχώς όχι στο σχολείο!
Γραψ' την διευθύντριά σου  στα παλιά σου τα παπούτσια και συνέχισε!
Εγώ άλλαξα την εμφάνιση μια φορά γιατί δεν άντεχα να βλέπω κάποιους να με κοιτάνε τρομακρατιμένοι και άλλοι με ίκτο! Μαλακία μου!
Τώρα όμως έχω πάλι την εμφάνιση που είχα παλιά γιατί ξες τι κατάλαβα; Το τι είσαι μέσα σου μετράει και αν μπορείς να το δείξεις με μια ματιά τότε έχεις κερδίσει και τους άλλους και δεν κοιτάνε πλέον το πως ντύνεσαι.
Εγώ τουλάχιστον πιστεύω πως το πέτυχα γι αυτό και σου το λέω!

Ίσως η αγάπη να είναι το φως και ίσως ο ήλιος να είναι νεκρός!
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 06, 2007, 01:04:42 μμ »

ναι kate. Και αν θες να δειξεις και στον εαυτο σου ακομα οτι η δικη σου εμφανιση δεν εχει σημασια (εκτος κ αν πιστευεις οτι εχει σημασια και σκοπο), φορα τα παλια σου τα παππουτσια με την διευθυντρια γραμμενη πανω τους.
Πιστευω θα σκισει. (γαμησει λεω κανονικα αλλα τωρα κολωσα )

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
paul
Newbie
*

« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 05, 2007, 06:01:35 πμ »

atyxhs h anafora sta fred perry dioti ta foran kai oi skinades!
kostas 1990 .|.
Newbie
*

« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 05:39:24 μμ »

βασικά γιατί δεν το κοιτάμε κι απ' την άλλη μεριά το ζήτημα?
γιατί κοιτάμε τον ρατσισμό εμφάνισης απέναντι στα πανκιά, στα σκισμένα παντελόνια και δεν ξέρω και 'γω τι, κι όχι απέναντι σε παιδιά με πιο συντηριτική ας πούμε η τρέντυ εμφάνιση(καλά όχι πως τα σκισμένα παντελόνια τα λούκια με καρφιά κτλ δεν είναι κι αυτά μόδα πλέον αλλά τεσπα). Πως αντιμετωπίζονται τα ημο πχ από τον κοινωνικό τους περύγυρο πχ? μην μαλακιζόμαστε, ακόμα και την αντίδραση στο κατεστημένο(όπως είπε ένας) μας την πουλάνε στο μοναστιράκι με τα σαλδάρια τις μπλούζες με τα αλφάδια, και οτιδήποτε άλλο θεωρήτε και καλά εναλακτικό, άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για αντίδραση στο κατεστημένο φωρόντας τον "εξοπλισμό της εναλακτικής νεολαίας, το ζήτημα είναι ο καθημερινός τρόπος ζωής του καθενός, και εκεί θα υπάρχει, αν υπάρχει, και η αντίδραση του στο κατεστημένο, είτε φωράει λουστρίνια και γραβάτα, είναι φωράει σκισμένα και έχει μοϊκάνα και δεν ξέρω γω τι.-

τέλος παραθέτω τους πάντα επίκερους στίχους των ντεντ κέννεντυς
Step right up folks

Anarchy for sale!
T-shirts only 10 dollars
Badges only 3.50
I nicked the design, never asked the band
I never listen to them either

Buy Buy Buy from Circle A
Like hula hoops, it's a disposable craze
Another fast-food fad to throw away

Get your Anarchy For Sale
Anarchy For Sale