+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» Ρατσισμός εμφάνισης...
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Ρατσισμός εμφάνισης...  (Αναγνώστηκε 22135 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάιος 27, 2005, 02:43:38 πμ »

Υπάρχουν άπειρα πράγματα που θα μπορούσα να γράψω για αυτή την χώρα...
Θα περιγράψω τους λόγους που σιχένομαι τον ρατσισμό της εξωτερικής εμφάνισης. Τα σκουλαρικια πχ. ή οι κοντές φούστες, τα μακριά μαλλιά ή ακόμα και τα σχισμένα ρούχα... επιτελους πότε θα δεχτούν ότι η εμφάνιση είναι απλά ενα ασήμαντο πράγμα που ο καθένας το χτίζει διαφορετικά κάθε μέρα...; Στην Σκωτία που βρέθηκα για μια βδομάδα περσι μπήκα στα πιο ακριβά μαγαζιά έτσι απλά για να κάνω τον λεγόμενο τουρισμό...χιοχιχι...λοιπόν εκει μέσα δουλεύανε μοικάνες και σχισμένα ρούχα δίπλα από γιάπιγες με κουστούμια, διπλα απο γραβάτες και σμόκιν και δίπλα από σχισμέν αφρίδια και τρυπημένα αυτιά και περιεργα τατου σε όλο το σώμα...όλα αυτά στο ίδιο μαγαζί και ξέρετε κάτι...μισησα την ελλάδα.... εδώ ειλικρινά αν σου αρέσει κάτι τέτοιο πάνω σου δεν θα βρεις δουλειά φίλε... λυπάμαι...
σταματώ τώρα γιατί είναι 3 ξημερώματα και συγχήστικα, πάντως για να ξέρετε 15 Ιουλίου φεύγω πάλι για Σκωτια και εσείς εδώ καλά να περνάτε!χιχιχι!

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2005, 04:09:48 πμ »

Φιλε tug θα ξεφυγω τελειως απο το θεμα αλλα με αυτα που μου εγραψες που εδωσες αφορμη να γραψω για καποιες σκεψεις που εχω κανει σε σχεση με το ντυσιμο και την διαφορα Ελλαδας-εξωτερικου..Το συμπερασμα το εχω βγαλει μετα απο 2.5 μηνες στην ιταλια και μετα απο συζητηση με φιλο που βρισκεται στο Βερολινο...

Λοιπον πιστευω οτι στην ελλαδα πολλες φορες μπορεις να καταλαβεις απο το ντυσιμο του αλλου αν ειναι ενδιαφερον τυπος η οχι..π.χ. εχουμε στην ελλαδα τους σκυλαδες που κανουν μπαμ...
 Στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ πιο πολλοι τυποι με καπως ανεξαρτητο ντυσιμο(τι μαλακιες λεω βραδυατικα...)αλλα που στα μυαλα ειναι σαν τους δικους μας σκυλαδες...

και τελικο συμπερασμα της ερευνας μου..πιστευω οτι οι νεοι στο εξωτερικο σαν μεσος ορος ειναι πολυ πιο πανω απο ελλαδα αλλα στην ελλαδα μπορει οι τυποι που γουσταρω εγω για παρεα(ετσι και αλλιως το θεμα εδω ειναι τελειως υποκειμενικο..μιλαω για τα ατομα που γουσταρω εγω να κανω παρεα) να ειναι λιγοτεροι αλλα ειναι πιο ωραια ατομα...

Πως σας φενεται η θεωρια μου?εε?τι αθλιος που ειμαι..λες και εγω ειμαι ο γαματος και τους κρινω ολους...

τελως παντων σταματαω εδω...

και θα επανελθω με πραγματα που μου την σπανε στην ελλαδα γιατι ειναι και πολλα...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2005, 12:05:29 πμ »

Εγώ πιστεύω φίλε μου ότι γενικά στον κόσμο δεν υπάρχουν φυλές, χώρες και λοιποί διαχωρισμοί. Ουσιαστικά υπάρχουν ανθρωποι που κάνουν τυχαία πράματα. Δεν υπάρχει λόγως να διαχωρίζουμε, αφού είναι θέμα τύχης το που θα γεννηθούμε, θέμα μυαλού το πως θα εξελιχτούμε και φυσικά υπάρχει και το θέμα του περιβάλλοντος...αλλα αν θες να γίνεις κατι διαφορετικό γίνεσαι πιστεύω. Δεν σημαίνει ότι αν εγώ μεγάλωσα με σκατογονεις θα πρεπει να γινω κι εγω σκατας... free will... ελεύθερη βούληση και φυσικά εξέλιξη. Με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι ο Ελληνας είναι καλύτερος, όλοι ίδιοι είμαστε απλά μπορεί σε κάποια πράγματα να έχουμε άλλα ποσοστά και άλλη κουλτούρα...

stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2005, 05:39:14 μμ »

Συμφωνω σε αυτα που λες tug απλα ειναι μια θεωρια μεταξυ αστειου και σοβαροττητας και πιο πολυ για συζητηση στιλ καφενειου..αυτη η θεωρια που λεω...και εγω ετσι πιστευω..οτι καθε ον ειναι διαφορετικο...απλα δεν ξερω ποσο ευκολο αν εχεις μεγαλωσει σε μια συγκεκριμενη κουλτουρα και σε σκατα περιβαλλον να μπορεισεις να αλλαξεις...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2005, 10:55:39 μμ »

το πιο απλο πραγμα ειναι να φρικαρουν οι αλλοι οταν εχεις μια extreme εμφανιση για αυτον το σκοπο,να προκαλεσεις με την εμφανιση σου δηλαδη,να δειξεις την αντιθεση σου σε καθε τι κατεστημενο,οταν αυτη η eχtreme εμφανιση γινει πια σουπα τοτε δεν ενοχλει κανενα,ειναι κατι συνηθησμενο.
κ σορρυ παιδια αλλα η εμφανιση κ κυριως η extreme,ειναι το τελευταιο που θα με απασχολουσε:σημασια εχει το μυαλο κ οχι πως ειναι τα μαλια πανω στο κεφαλι
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2005, 02:48:39 μμ »

Ενοείται φίλτατε smurfpunk και μάλιστα θέλω να προσθέσω ότι με θλίβει το γεγονός ότι οι άνθρωποι πλέον δεν κοιτάνε μέσα στον άλλον, δεν κοιτάνε καν το τι μπορεί να κάνει ο άλλος, δεν κοιτάνε ούτε καν το τι άνθρωπος είναι ο άλλος..κοιτάνε την εμφάνιση..αλλά να λες πάλι καλά που είναι έτσι μόνο στην Ελλάδα και σε μερικές άλλες χώρες (κυρίως τριτοκοσμικές).. γι ααυτό σας λέω, πάμε όλοι να φτιάξουμε ένα δικό μας πλανήτη να ησυχάσουμε.  :lol:

Zao
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2005, 09:15:47 μμ »

Ναι στην Ελλάδα υπάρχουν παρα πολλά complex σχετικά με την εμφάνιση...και δεν μιλάω μονο για θείτσες και θεούσες, παρόμοια σκέφτονται και πολλά άτομα τις ηλικίας μας που ως νεότεροι υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι.εντάξει, παλιότερα με πείραζαν όλα αυτά, τώρα πια δεν κάθομαι να ασχοληθώ καν με όλα αυτά τα low-life μαλακισμένα που θεωρούν ότι μπορούν να κρίνουν το ντύσιμο(?), τι σοβαρότητα (?) και την αξια (?) τον άλλων... το μονο που πραγματικά με πειράζει είναι ότι ένα σορό παιδιά που είναι μια χαρά άτομα αναγκάζονται να αλλάξουν την εμφάνιση τους σε αυτό που σιχαίνονται για να έχουν πιθανότητα να βρούν δουλειά... αυτός ο "εμφανισιακός ρατσισμός" όμως δεν είναι αυτόνομα φαινόμενο απλά αυτό που λέμε η "κορυφή του παγόβουνου". Ο μέσος έλληνας είναι ρατσιστής και προκατειλημμένος σε κάθε τομέα...γιατί η εμφάνιση να αποτελεί εξαίρεση? μην συγκρίνεις την ελλάδα με εξωτερικό γιατί είμαστε πολύ υπανάπτυκτοι σε τέτοια θέματα... εδώ θεωρείται η Άντζελα Δημητρίου "καλλιτέχνης" και το punk...ποιο punk?  :evil:  :evil:

akuma no uta
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 01:59:30 πμ »

1) τα ράσα δεν κάνουν τον παππά
2)εσείς γελάτε με μένα επειδή είμαι διαφορετικός...εγώ γελάω με σας επειδή είστε όλοι ίδιοι!!!
cheers Trendy dudes

κουω ακομα green day
liam
Newbie
*

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2005, 03:30:35 μμ »

σε αυτή την χωρα μπορείς να σιχαθείς παρα μα παρα πολλά πράματα....πχ ρατσισμός,σε λίγο με την νδ δεν θα μπορούμε να βγαίνουμε μετά τις 9 :Σ και προπαντός αυτό που μισώ σε όλο τον κόσμο είναι οι φασίστες αντί-nazi action

unk rock  is my life
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2005, 12:35:54 πμ »

Παράθεση από: "tug"
Δεν υπάρχει λόγως να διαχωρίζουμε, αφού είναι θέμα τύχης το που θα γεννηθούμε, θέμα μυαλού το πως θα εξελιχτούμε και φυσικά υπάρχει και το θέμα του περιβάλλοντος...αλλα αν θες να γίνεις κατι διαφορετικό γίνεσαι πιστεύω. Δεν σημαίνει ότι αν εγώ μεγάλωσα με σκατογονεις θα πρεπει να γινω κι εγω σκατας... free will... ελεύθερη βούληση και φυσικά εξέλιξη.

Δυστυχώς το περιβάλλον είναι ο κυριότερος παράγοντας για την διαμόρφωση του χαρακτήρα μας.
Αν μεγαλώσεις με σκατογονείς θα γίνω κι εσύ σκατας. Αυτό είναι σιγουρότατο. Όμως δεν είναι εφικτό γιατί δεν θα μεγαλώσεις ΜΟΝΟ με τους γονείς αυτούς.. Θα μεγαλώσεις ΚΑΙ με τους φίλους σου, την μουσική σου και άλλα πολλά που θα σε επιρεάσουν και ίσως σε αποτρέψουν απο το να γίνεις σκατάς.
Τα μωρά δεν έχουν προσωπικότητα ούτε χαρακτήρα, αυτά θα διαμορφωθούνε κατα την διάρκεια της ζωής τους. Είναι ασύληπτο το τί μπορείς να κάνεις ένα μωρό μέσω την παιδείας που θα του δώσεις.. και πολύ τρομακτικό..
Μίλας για ελεύθερη βούληση.. τι θα γίνει αν απο μικρό σε μάθουν να μην έχεις τέτοια?

Προς liam: Αυτό που διαπρέπει τους ρατσιστές είναι το μίσος που έχουν για κάποιες ομάδες ανθρώπων..
Παράθεση από: "liam"
και προπαντός αυτό που μισώ σε όλο τον κόσμο είναι οι φασίστες αντί-nazi action

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2005, 02:40:21 πμ »

Παράθεση από: "kmellos"

Προς liam: Αυτό που διαπρέπει τους ρατσιστές είναι το μίσος που έχουν για κάποιες ομάδες ανθρώπων..
Παράθεση από: "liam"
και προπαντός αυτό που μισώ σε όλο τον κόσμο είναι οι φασίστες αντί-nazi action

το μίσος για το ρατσισμό δεν είναι ρατσισμός... όπως δεν είναι ρατσιστής όποιος δε "χωνεύει" τους ρατσιστές.

akuma no uta
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2005, 02:53:30 μμ »

Ε δεν είπα οτι είναι ρατσιτής
Απλά συμπεριφέρεται μερικώς σαν αυτούς (μίσος)
Όμως για κάτσε λίγο..
Δλδ ρατσισμός είναι το μίσος προς κάποιες ομάδες εκτός αν η ομάδα που μισείς είναι ρατσιστές?
Εφ' όσον κρίνεις κάποιον λόγω της ιδεολογίας τους χωρίς να τον γνωρίσεις καλύτερα ρατσιστίζεις (πω τη λέξη!!).
πολύ περίεργη κατάσταση αυτή.. την έχει θήξει και ο tug σε ένα άλλο topic οπότε άν είναι να το συνεχίσουμε πάμε εκεί..

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 09, 2005, 03:11:36 μμ »

Πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο γιατί ο ρατσιστής κρίνει κάτι χωρίς να το γνωρίσει και χωρίς κανένα λόγο ,ενώ ο αντιρατσιστής κρίνει τον ρατσιστή επειδή ήδη έχει γνωρίσει ένα απαίσιο στοιχείο του... όντως μεγάλο θέμα... το συνεχίζουμε αν είναι στο άλλο τόπικ..

Zao
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2005, 09:20:26 μμ »

εεε, πως λεγόταν είπαμε το τόπικ?? :?:

akuma no uta
ένας
Newbie
*

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 10, 2005, 09:23:04 μμ »

Βασικά μετράνε πολλά πράγματα..
Ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας στην Ελλάδα συνηθιζει να σχολιάζει αρνητικά το ξεχωριστό..Ειδηκά το παράδειγμα που αναφέρατε είναι πολύ σοβαρό..μιλάω για το ότι πολλοί δεν βρίσκουν δουλειά λόγο της εμφανισής τους..
Έτσι ο άνθρωπος καταπιαίζει τον εαυτό του να αλλάξει..Εξασφαλίζει μια δουλειά, όμως γαμιέται ψυχλογικά..και 'προδίδει' τα πιστεύω του..
Ντάξει..είναι γνωστό πως ένα μέγαλο μέρος των ελλήνων είναι κολλημένα μυαλά, και σ' αυτό φταίει κυρίως το περιβάλλον που μεγαλώνει, απ' ότι πιστεύω εγώ..
Όμως..!Όλα είναι θέμα αυτοέλενχου, ο καθένας μπορεί να ελένξει τον εαυτό του και να αλλάξει την οποιαδήποτε στιγμή..ακόμα κι αν ζει σε ένα κόσμο που μια εξέρεση στον κανόνα φένεται σαν τρέλα.
Μετράει επίσης και κάτι άλλο..ότι πολλοί λένε..α κοίτα τους κολλημένους, ασχολούνται με μένα που ντύνομαι έτσι κτλ..αλλά σχολιάζουν αρνητικά τους trendy..
Παραδέχομαι ότι το έκανα κι εγώ κάποτε..αλλά έχω μετανιώσει.
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: