Αποστολέας Θέμα: H εξομολόγηση ενός μουρλιάκια...  (Αναγνώστηκε 16647 φορές)
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 05:26:52 μμ »

Με κάλυψε ο Tug, συμφωνώ απόλυτα.
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 05:28:54 μμ »

o Zao ειμαι απο πανω

akuma no uta
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 05:52:07 μμ »

tug θα συμφωνίσω κι εγώ μαζί σου. Όμως, για μισό λεπτό.. οtug δεν διαφωνεί με εμένα?δλδ εγώ διαφωνώ με εμένα? Οχι κάτσε να εξηγήσω..
Παράθεση από: "tug"
δεν πρέπει να υπάρχει η υποστήριξη μιας χώρας - χώματος που πατάμε.

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο.. απεναντίας συμφωνώ. Όταν όμως ο κατακτητής καταλάβει την χώρα σου τότε θα καταλάβει και την ελευθερία σου. Ε γι' αυτήν θέλω να πολεμήσω..

Και χαίρομαι που έμεινε έτσι γιατί οι άνθρωποι είναι γενικά ήρεμοι, φιλόξενοι και δεν βρίσκεις πολύ ακραίες καταστάσεις...
Δεν έχει υπαρξει πόλεμος ακόμα που να θέλω να πολεμήσω και δεν υπάρχει ακόμα λόγος να μάθω να χειρίζομαι τα όπλα.

Με την πρώτη πρόταση δεν συμφωνώ. Με αυτό που λες γίνεσαι ρατσιστής . Δλδ άν στον καιρό του Χίτλερ ήσουν εβραίος δεν θα ήθελες να πολεμήσεις? Εγώ θα ήθελα αν δεν έβρισκα άλλη λύση γιατί εκεί δεν θα πολεμούσες μόνο με την ελευθερία σου αλλά για την ζωή σου. μιλάμε για επιβίωση..

1)Μπορώ αν θέλω να κατεβάσω οδηγίες από το ίντερνετ, το μόνο που ξέρω έιναι ότι αν χρειαστεί να υπερασπιστώ αυτούς που αγαπώ θα πιάσω όχι μόνο όπλο, μπαζούκας μπορεί να πιάσω. 2)Δεν χρειαζεται να το μάθω αυτό με καψιμί και αγγαρεία..

1) Χωρίς πρακτική άσκηση δεν νομίζω να καταφέρεις και πολλά δυστυχώς.. όσο για το τί θα πιάσεις άν χρειαστεί να υπερασπιστείς αυτούς που αγαπάς, δεν αρκέι να το πιάσεις, πρέπει να ξέρεις να το χειρίζεσαι κιόλας αλλίως μπορεί να πράττεις χειρότερα
2)Κ ιεδώ συμφωνώ άλλωστε έιχα πεί:
Παράθεση από: "Εγώ "
Προσωπικά συμφωνώ με τον θεσμό του στρατού αλλά όχι έτσι όπως εφαρμόζεται και όπως έχει γίνει στην κωλοελλάδα

Πρέπει κανείς μας να μην φτανει καν να σκεφτεται τους πολεμους και τα όπλα. Το θέμα δεν είναι αν χρειάζεται η γνώση που σου δίνουν στο στρατό, που αν ηταν για την γνωση θα επρεπε να ειναι μισό μήνα ο στρατός, αλλά το θέμα είναι ότι με το να πηγαίνουν όλοι συντηρείται μια πολεμική πραγματικότητα...

Ούτε εγώ θέλω τον πόλεμο ρε συ, αλλά όταν έχω κάνει ότι είναι δυνατόν να μην φτάσω εκεί και τελικά βλέπω τον εχθρό (όχι του έθνους αλλά της ελευθερίας και της ζωής μου) στην πόρτα μου δεν μου μένει, δυστυχώς άλλη λύση...
Όσο για την διάρκεια πάλι με βρίσκεις σύμφωνω άν και θα έλεγα 3 μήνες..

Στο εξωτερικό τουλάχιστον είναι μισθοφορικός και λειτουργεί και άψογα! Δες την Αμερική και άλλα μέρη και θα καταλάβεις.

Ναι ο μισθοφορικός φάινερε καλή λύση. όμως δες κα ιτην συμμετοχή των στρατιωτώ στους πολέμους και την προπαγάνδα που γίνετε (κυρίως στην αμαρική) κατά του εκάστοτε εχθρού ακ ιθα καταλάβει ςγιατί δεν είναι η καλύτερη..

ν ακόμα έχεις την εντύπωση ότι πρόκειται ποτέ να ξαναγίνει πολέμος "ελευθερίας"...διαφωνω...
Ποτέ μην λές ποτέ.. Όχι φυσικά οτι το εύχομαι.. Προς θεού (τους)

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 06:57:53 μμ »

Γενικά μίλησα για μένα προσωπικά.Αν ήμουν Εβραίος λογικά θα έφευγα από την χώρα μου,δεν θα έκανα πολεμο.ΤΟ ίδιο όπου και να είμαι. Δεν με ενδιαφέρουν δα οι χώρες και το που θα είμαι,δεν το έχω αυτό το εθνικιστικό μέσα μου και ίσως σε οποιοδήποτε χώμα και να έπρεπε να υπερασπιστώ να πήγαινα αλλού (μαζί με όσους αγαπώ και πρέπει να υπερασπιστώ). Ολοι θεωρούν δεδομένο ότι κάθεσαι και πολεμάς σε έναν πολεμο συμφερόντων για να υπερασπιστείς την οικογενειά σου και την ελευθερία σου. Δεν είναι έτσι όμως ρε συ. Η ελευθερία σου είναι όλη η γη. Σηκω φύγε, πήγαινε αλλού. Πατρίδα μας η γη, πατρίδα μου είναι εκεί που με μισήσαν πιο πολύ λέει ένα τραγούδι... υπάροχυν πολλές ένοιες για την πατρίδα, πάντως αυτό που έχουν πάρει ως αυτονόητο (ότι πρέπει να είσαι ετοιμος να πολεμήσεις) δεν ισχύει. Οσο για το αν πρέπει να ξέρω να χειρίζομαι τα όπλα το δεχομαι, αλλά από την στιγμή που αντί για μισό μήνα εκπαίδευσης μιλάμε για ενα χρόνο δεν το δέχομαι. Επίσης παίζει και κατι άλλο που είναι πολύ απλό και είναι αρκετό για να μην πας στρατό. Αποφασίζουν άλλοι τι θα κάνεις εσυ΄.Σε αναγκάζουν να μαθεις να υπερασπίζεσαι την επιβίωση σου; Με ποιο δικαίωμα; Εσυ θα αποφασίσεις πως και τι θα κάνεις. Αλλά όχι φίλε, στο επιβάλλουν και μόνο αυτό είναι αρκετο. Και ξέρεις γιατί στο επιβάλλουν; Γιατί όσο εμείς θρεφουμε αυταπάτες οτι ο στρατός χρειαζεται για να υπερασπιζόμαστε την ελευθερία μας αυτοί τρίβουν τα χέρια τους που έχουν έτοιμο στρατο για μελλοντικά συμφέροντα. Δυστυχώς έτσι είναι. Νομίζω ότι αδίκως έχουμε κολλήσει στο 1821. Εχουν αλλάξει τα πράγματα... Οι χώρες είναι πλέον ικανοποιημένες με το πως έιναι και απλά κοιτάνε να κάνουν επεκτάσιες όχι έκτασεις αλλά πετρελαίων και τέτοιων θεμάτων...
Οπως και να χει,εναν εξαναγκασμό μισού μήνα μάλλον θα τον δεχόμουν αγια να ξεμπερδέψω...αλλά αφού είναι πολύ παραπάνω δεν μπορώ να το κάνω γιατί θα ΄χάσω τον εαυτό μου.
Ολοι εχουν παει θα σου πουν και γιναν δυνατοί και μάθανε, δεν είναι τίποτα... χέστηκα τι είναι και δεν είναι, όλοι δεν είναι όπως είμαι εγώ μέσα μου... ο καθένας μας είναι μια διαφορετική οντότητα, ζυγίζει και πράτει.
Παντως καταλαβαίνω ότι γενικά συμφωνούμε ,απλά έχουμε διαφορετική οπτική στο κατα πόσο είναι θέμα επιβίωσης ή θέμα ετοιμου μάχιμου χωρίς ικανότητα σκέψης υλικού έτοιμο προς κατανάλωση για παραπέρα συμφέροντα...
Εγω πηρα μια αποφαση, την θεωρω περα για περα σωστή, αν θελήσω κάποια στιγμή να μαθω παο οπλα και τετοια υπαρχουν σχολες που μπορω να παω για μισο μηνα η ενα και να μαθω τέλεια, αν αυτό είναι όντως όπως τα λες, θα το σκεφτώ όμως τότε και μόνος μου φίλε, όχι όπως θέλουν αυτοί και όποτε θέλουν αυτοί. Πήρα μια αποφαση και χαίρομαι για αυτήν ,την εχω προχωρήσιε ως την μέση ,ελπίζω όλα να πάνε κατευχην και να γίνω ενας έλληνας πολίτης με απολυτήριο... τώρα το τί είδους απολυτήριο..να σου πω εγώ... ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ!!

:wink:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 07:14:39 μμ »

Με το να φύγεις αλλού, το πρόβλημα δυστυχώς δεν θα λυθεί.. Αν λυνόταν πίστεψε με θα το έκανα..
όσα και πιστέυεις για την έννοια της χώρας τα έχω σκεφτεί και τα συμμερίζομαι..
Αλλά σου είπα, πολέμησε γιατην δική σου ελευθερία, όχι της πατρίδας
Και ναι οκ για εμένα το σικαίωμα επιλογής ή όχι της θητείας είνα ισωστό αλλά το θέμα έιναι οτι οι περισσότεροι σήμερα είναι λουφαδόροι και σκέφτονται πόσα γαμήσια θα χάσουν στην διάρκεια της θητείας..
και ακόμα το δικαίωμα επιλογής αναιρεί και το οτι στο επιβάλλουν το οποίο όντως δεν μου αρέσει..
Γιατί όσο εμείς θρεφουμε αυταπάτες οτι ο στρατός χρειαζεται για να υπερασπιζόμαστε την ελευθερία μας αυτοί τρίβουν τα χέρια τους που έχουν έτοιμο στρατο για μελλοντικά συμφέροντα
Τότε είναι που θα πείς δεν θέλω να πάω στον επετακτικό-πετρελαικό πόλεμο σας αλλά κι εκεί θα υποστείς συνέπειες..
Α! κα ιδεν εννούσα οτι οι ποινές για τους αντιρισίες έιναι λογικές, αλλά οτι είναι λογικό να υπάρχουν..

ελπίζω όλα να πάνε κατευχην και να γίνω ενας έλληνας πολίτης με απολυτήριο... τώρα το τί είδους απολυτήριο..να σου πω εγώ... ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ!!

με το καλό αλλά σου εύχομαι να γίνεις ένα ΓΗΙΝΟΣ πολίτης

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 11:24:48 μμ »

ANyway, απλά είναι όπως το βλέπει κανεις... είμαι κατά του στρατού, είμαι κατά της βίας, είμαι κατά των πολέμων, είμαι υπερ της επιβίωσης, ας φτιάχναν μια σχολή να μαθαίνουμε τεχνικές πολέμου για μισό μηνα, είμαι κατά των κρατων και κατα του να διατηρούμε εθνη και κουλτουρες και να δοξαζουμε τόπους όταν ζουμε στην γη,την ιδια γη ολοι, είμαι κατά της ποινης των αντιρισιων και δεν την βρισκω λογικη, ειναι λογικη μονο ως παραδειγματισμο για να μην το κανουν οι αλλοι αλλα οχι λογικη με την ενοια που οφείλει να έχει η λέξη "λογική", άλλοι πάνε, άλλοι δεν πάνε, άλλοι το παίζουν, όλα καλά είναι, ο καθένας τις επιλογές του κάνει, το θέμα του να μαθεις να επιβιώνεις πιστεύω ότι δεν δικαιολογεί ολο αυτό το θέμα που λέγεται στρατός πάντως... Ολοι μας έχουμε και δικιο και άδικο, είναι πως το βλέπεις...

kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2005, 11:45:08 μμ »

E ναι ρε συ όλα σχετικά είναι..
Εγώ πάντως έχω ακόμα καιρό για στρατό.. όταν έρθει η ώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.. μπορεί να δηλώσω αντιρισίας (το πιο πιθανό).. πάντως τρελός δεν το παίζω... αλλά μέχρι τότε μπορεί και να μην παίζει στρατός..
Αν γίνει αυτό που είπες με την σχολή είναι το καλύτερο.. Αυτό λέω κι εγώ να γίνει, αυτό ονομάζω στρατό όχι αυτή η μαλακία που είναι τώρα..
τ οοτι είναι λογικό να υπάρχει ποινή στους αντιρισίες έιναι λογικό. Είναι λογικό να το κάνει το κράτος το οποίο όπως έιπες θέλει ετοιμους μάχιμους χωρίς ικανότητα σκέψης υλικού έτοιμο προς κατανάλωση για παραπέρα συμφέροντα... ε και δεν το συμφέρουν σε αυτό οι αντιρισίες..
Κι εγώ κατά είμαι φίλε απλά είναι λογικό να υπάρχει...

Zao
Forum Normal

« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2005, 01:49:34 πμ »

Παράθεση από: "kmellos"
tug θα συμφωνίσω κι εγώ μαζί σου. Όμως, για μισό λεπτό.. οtug δεν διαφωνεί με εμένα?δλδ εγώ διαφωνώ με εμένα? Οχι κάτσε να εξηγήσω..
δεν πρέπει να υπάρχει η υποστήριξη μιας χώρας - χώματος που πατάμε.

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο.. απεναντίας συμφωνώ. Όταν όμως ο κατακτητής καταλάβει την χώρα σου τότε θα καταλάβει και την ελευθερία σου. Ε γι' αυτήν θέλω να πολεμήσω..

Και χαίρομαι που έμεινε έτσι γιατί οι άνθρωποι είναι γενικά ήρεμοι, φιλόξενοι και δεν βρίσκεις πολύ ακραίες καταστάσεις...
Δεν έχει υπαρξει πόλεμος ακόμα που να θέλω να πολεμήσω και δεν υπάρχει ακόμα λόγος να μάθω να χειρίζομαι τα όπλα.

Με την πρώτη πρόταση δεν συμφωνώ. Με αυτό που λες γίνεσαι ρατσιστής . Δλδ άν στον καιρό του Χίτλερ ήσουν εβραίος δεν θα ήθελες να πολεμήσεις? Εγώ θα ήθελα αν δεν έβρισκα άλλη λύση γιατί εκεί δεν θα πολεμούσες μόνο με την ελευθερία σου αλλά για την ζωή σου. μιλάμε για επιβίωση..

1)Μπορώ αν θέλω να κατεβάσω οδηγίες από το ίντερνετ, το μόνο που ξέρω έιναι ότι αν χρειαστεί να υπερασπιστώ αυτούς που αγαπώ θα πιάσω όχι μόνο όπλο, μπαζούκας μπορεί να πιάσω. 2)Δεν χρειαζεται να το μάθω αυτό με καψιμί και αγγαρεία..

1) Χωρίς πρακτική άσκηση δεν νομίζω να καταφέρεις και πολλά δυστυχώς.. όσο για το τί θα πιάσεις άν χρειαστεί να υπερασπιστείς αυτούς που αγαπάς, δεν αρκέι να το πιάσεις, πρέπει να ξέρεις να το χειρίζεσαι κιόλας αλλίως μπορεί να πράττεις χειρότερα
2)Κ ιεδώ συμφωνώ άλλωστε έιχα πεί:
Παράθεση από: "Εγώ "
Προσωπικά συμφωνώ με τον θεσμό του στρατού αλλά όχι έτσι όπως εφαρμόζεται και όπως έχει γίνει στην κωλοελλάδα

Πρέπει κανείς μας να μην φτανει καν να σκεφτεται τους πολεμους και τα όπλα. Το θέμα δεν είναι αν χρειάζεται η γνώση που σου δίνουν στο στρατό, που αν ηταν για την γνωση θα επρεπε να ειναι μισό μήνα ο στρατός, αλλά το θέμα είναι ότι με το να πηγαίνουν όλοι συντηρείται μια πολεμική πραγματικότητα...

Ούτε εγώ θέλω τον πόλεμο ρε συ, αλλά όταν έχω κάνει ότι είναι δυνατόν να μην φτάσω εκεί και τελικά βλέπω τον εχθρό (όχι του έθνους αλλά της ελευθερίας και της ζωής μου) στην πόρτα μου δεν μου μένει, δυστυχώς άλλη λύση...
Όσο για την διάρκεια πάλι με βρίσκεις σύμφωνω άν και θα έλεγα 3 μήνες..

Στο εξωτερικό τουλάχιστον είναι μισθοφορικός και λειτουργεί και άψογα! Δες την Αμερική και άλλα μέρη και θα καταλάβεις.

Ναι ο μισθοφορικός φάινερε καλή λύση. όμως δες κα ιτην συμμετοχή των στρατιωτώ στους πολέμους και την προπαγάνδα που γίνετε (κυρίως στην αμαρική) κατά του εκάστοτε εχθρού ακ ιθα καταλάβει ςγιατί δεν είναι η καλύτερη..

ν ακόμα έχεις την εντύπωση ότι πρόκειται ποτέ να ξαναγίνει πολέμος "ελευθερίας"...διαφωνω...
Ποτέ μην λές ποτέ.. Όχι φυσικά οτι το εύχομαι.. Προς θεού (τους)

¶σχετη απορία αλλα θα το πω... ρε παιδιά πως κάνεις πολλά quote σε αντίστοιχα τμήματα που θες??

akuma no uta
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2005, 02:07:52 πμ »

Απλά πατάς το quote, βαζεις αυτό που θες και ξαναπατάς quote για να κλεισει.. μετά σχολιάζεις πανω σε αυτό που έκανες quote κι αν τυχον πιο κατω θες να σχολιασεις κι αλλο θεμα ξανακάνεις quote... το ίδιο πράμα, δεν έχει κανέναν ιδιαίτερο χειρισμό...

bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 02, 2005, 07:40:05 μμ »

... Η Ελλάδα πάλι καλά δεν πρόκειται ποτέ να κάνει κατακτητικό πόλεμο αλλά αυτό μόνο και μόνο ογιατί στο παρελθόν έχασε τα πάντα και έμεινε ένα μικρό κρατίδιο. Και χαίρομαι που έμεινε έτσι γιατί οι άνθρωποι είναι γενικά ήρεμοι, φιλόξενοι και δεν βρίσκεις πολύ ακραίες καταστάσεις...
Δεν έχει υπαρξει πόλεμος ακόμα που να θέλω να πολεμήσω και δεν υπάρχει ακόμα λόγος να μάθω να χειρίζομαι τα όπλα....

Eγώ γνωρίζω-πάντως-πως η ελλάδαέχει στρατεύματα στη Κύπρο/στη Βοσνία-Εργεζοβίνη/στο Κόσσοβο/στο Αφγανιστάν(υγειονομκό σώμα)...
Κι αυτά,κατάκτηση είναι-άλλο αν έχουνε τη κάλυψη ΝΑΤΟ-ΟΗΕ-ΕΕ και τα λοιπά..
Από 'κει και πέρα,πηγαίονοντας σήμερα στο πείπρτερο ν'αγοράσω εφημερίδες,διαπίστωσα πως οι "μικροαστοί",μόνο με βία θα καταλ΄βουνε,οπότε πολύ φοβάμαι πως θα χρειαστεί να μάθουμε και όπλα!

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 28, 2006, 03:38:42 μμ »

Παράθεση από: "kmellos"

Και ποση ωρα θες να μαθεις να χειριζεσαι τα οπλα;1 μερα;2 μερες;

Παραπανω με τιποτα.Αντε να δεχτω να πειγαινουμε δυο μερες στρατο λοιπον.

Δεν εχεις ακουσει τι κανουνε οσοι πειγαινουν στρατο;Τα `ξυνουν` 12 μηνες! Τους μαθανουν την εδικοτητα τους τον πρωτο μηνα (και σε 1,2 μερες την μαθαινουνε-απλα τους πριζουνε για ενα μηνα σαν να ειναι απο το πικπα)

Οσο για την `υπερασπιση της πατριδας` αυτα ειναι παραμυθια.Σιγα μην ερθει η Τουρκια να καταλαβει την Ελλαδα.Εδω δεν μπορει να κυβερνησει τους Τουρκους,θα κυβερνησει και τους Ελληνες;Για μαλακες τους εχεις;

Η Ελλαδα και η Τουρκια ειναι μελη του Νατο αν ξερεις και συντομα η Τουρκια θα μπει και στην Ευρωπαικη ενωση.Λες να κανει επιθεση η μια χωρα στην αλλη και οι αλλοι `συμμαχοι` να κατσουν να κοιτανε;

Αλλωστε εχουν το ειδιο εργοδοτη( Bush).Δεν προκειται να γινει τιποτα.

Στην εσχατη περιπτωση που αποφασισει καποιος τρελος πρωθυπουργος ξεκινησει πολεμο,να ξερεις οτι οι πολεμοι γινονται πλεον απο μακρυα με την αναπτυξη της τεχνολογιας.

Δεν ειναι οπως το 1800 που πειγαινε ο αλλος με τη χατζαρα και τους εφαζε ολους.Ριχνει 10 πυραυλους και διαλυει τα παντα.

Αναφερομαι στην Τουρκια γιατι μονο  αυτη μπορει να απειλησει την Ελλαδα.

Εκτος κι αν περιμενουμε επιθεση εξωγηινων!

Μην πεφτεται στην παγιδα λοιπον !

Ποια πατριδα και κουραφεξαλα.Εγω πατριδα θεωρω αυτους που αγαπω,τις αγαπημενες που συνηθειες..το μερος που ζω ισως.. αφου το εχω συνηθησει  και αλλα τετοια καθημερινα.Τα εθνη ειναι παραμυθια.

Η μονη υποχωρηση που μπορω να κανω αφου βρισκομστε σε αυτο το συστημα,ειναι ο μισθοφορικος στρατος για ειρηνικους σκοπους που εχουν σε καποιες Ευρωπαικες χωρες.Αν και το θεωρω υποχωρηση για τα πιστευω μου,θα μπορουσα να το ανεχτω.

Να πω και κατι για την ανυποταξια.Μπορει να υπαρχουν οι ποινες που προβλεπει ο νομος αλλα κανεις μεχρυ τωρα δεν εχει παει φυλακη! Μονο ο Λεσπερογλου που τον πιασανε για `τρομοκρατια`.

Δεν σου κανουν απολυτος τιποτα! Για να ξερεται τα μεγεθη...θα επρεπε σημερα να ειναι στη φυλακη για αυτον τον λογο πανω απο 200.000 ατομα.. :wink:
Χωρις να υπολογιζω τους Ι5.

Εγω πειρα αναβολη για 3 ακομα χρονια αλλα δεν ξερω τι θα κανω.Ποιον δρομο θα διαλεξω.Παντος ειμαι πολυ οριμος πλεον για να πω στρατο..Για να δεχτω διαταγες και αλλα τετοια.

Οτι παει για καταργηση η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια,ειναι δεδομενο..το ποτε δεν ξερουμε..Πολλα θα κριθουν για το στρατο στις επομενες εκλογες.

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 28, 2006, 03:49:25 μμ »

Panicline τα γάμησες όλα. Τα μισά είναι τίγκα άκυρα. Αφήνω να απαντήσει κανας άλλος που έχει όρεξη, εγώ δεν έχω όρεξη μεσημεριάτικα. Μα και το quote από kmello δεν πάει πίσω...
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 28, 2006, 10:16:02 μμ »

KGB Αν δεν εχεις ορεξη να απαντησεις μην κανεις ποστ. Τι νοημα εχει ενα ποστ χωρις νοημα;

panicline, οχι δεν θελει μια δυο μερες για να μαθεις τα οπλα. Αλλα, ναι, να μεινεις οσο χρειαζετε και φυσικα να πηγαινει οποιος θελει. Nα μην ειναι υποχρεωτικο. Επισης δεν μιλησα για υπερασπιση πατριδας αλλα υπερασπιση προσωπικης ελευθεριας  

panicline
Forum Normal

« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 28, 2006, 10:29:36 μμ »

αα οκ.Σε αυτο συμφωνω.Παντος πανω απο ενα μηνα δεν χρειαζεται.
Διφωνω με την υποχρετικη στρατιωτικη θητεια.Για την υπαρξη εστω και ενος μικρου αριθμου στρατου δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι απαραιτητος.Θελει σκεψη.Μιλαω παντα για το πολιτικο συστημα που εχουμε εμεις αλλα και οι αλλες χωρες  και οχι για την ιδανικη κοινωνια που εγω και αλλοι πολλοι πιστευουμε.

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
BeerBomber
Junior forumist

« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 28, 2006, 11:11:30 μμ »

Ρε τι στρατός και κουραφέξαλα... Αν πέταγαν όλοι τα όπλα κάτω τότε να δείτε τι γαμάτος που θα ήταν ο κόσμος. Εγώ σκοπεύω να πάω στρατό γιατί είμαι πολύ κότα για να δηλώσω α.σ. και το I5 το θεωρώ ψιλοάκυρο...

Είμαι τελείως κατά οποιασδήποτε μορφής στρατού γιατί είναι ένα όργανο εκφοβισμού(αρχικά) και σε περίπτωση σύραξης έιναι μέσω επιβολής θέσεων κτλ. ¶μυνα και τέτοια δεν τα πολυκαταλαβαίνω. Αν νομίζεις ότι ο άλλος θα σου πάρει την ελευθερία τότε πρέπει να αναρωτηθείς ποια ακριβώς ελευθερία έχεις? Αφού η ίδια σου η χώρα, και πλεον τα μεγάλα συμφέροντα παγκοσμίως, σου στερούν άπειρα πράγματα, ο κατακτητής απλά θα σου αφαιρέσει κάποιες ελευθερίες με πιο εμφανή τρόπο. Και τι τρέχει? Πάλι μέσα στη μιζέρια της τηλεόρασης, του ρατσισμού και της καταπίεσης θα είσαι.

Εγώ δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τα όπλα... Δεν θέλω να πιάσω στα χέρια μου κάτι που έχει σχεδιαστεί για να σκοτώνει το συνάνθρωπό μου.
Αλήθεια έχετε σκεφτεί τι σημαίνει να αφαιρέσεις τη ζωή κάποιου? Ακόμη και σε περίπτωση αυτοάμυνας θα ήταν το τελευταίο πράγμα που θα έκανα. Ακόμα και αν οι αγαπημένοι μου ήταν σε κίνδυνο. Σκέψου τώρα την περίπτωση αφαίρεσεις της "ελευθερίας" μου.
Δεν θα ζυγίσω ζωές Αγαπημένοι-"Κακοί". Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να άποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις. Η μαλακία είναι ότι τώρα μιλάω χωρίς να έχω αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση. Μπορεί εκείνη τη στιγμή να λειτουργήσει το ένστικτο.

Παίζει να έχω γράψει ότι να 'ναι από πάνω. Συγγνώμη για αυτό αλλά δεν έχω και μεγάλη συνοχή στις σκέψεις μου. Μου ήρθαν όλες όπων να 'ναι.

παναστάτες από την πρώτη στιγμή που είδαμε το καλό μέσα μας...
Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: