Αποστολέας Θέμα: άστεγοι ζητιάνοι,αλήθεια η ψέμα;  (Αναγνώστηκε 2990 φορές)
Thanos T.
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάρτιος 07, 2013, 03:10:32 πμ »

http://oktv.gr/giati-koimountai-ta-paidia-twn-zitianwn/
Πέφτοντας σε αυτό το άρθρο μόλις τώρα θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες από εμάς εδώ.
Καιρώ τώρα δίνοντας πάντα κάτι από την τσέπη μου σε ζητιάνους στα φανάρια, πάντα από μικρός είχα την απορία αν όντως χρειάζονται βοήθεια και ότι δεν μας εξαπατούν, βέβαια αυτή η απορία μου γεννήθηκε ακούγοντας του μεγάλους να λένε ότι είναι ψεύτες και βαριούνται να δουλέψουν άλλους τους έλεγαν βρώμικους και ότι θα κολλήσουμε καμία αρρώστια για αυτό λέει να μην του πλησιάζουμε.βέβαια εγώ ουδέποτε πίστεψα τέτοιες κουβέντες (κατ εμένα ρατσιστικές αντιλήψεις)   ακόμα και τώρα συνεχίζουν να λένε τα ίδια πράγματα και διαβάζοντας και αυτό το άρθρο τώρα δίχως να το ψάξω παραπάνω (μιας και δεν ξέρω πώς) μπήκα στον κόπο να ανοίξω μία κουβέντα εδω.

Αλήθεια η ψέμα.βέβαια για να είμαι ποιο ξεκάθαρος εννοείται ότι στην περίπτωση που είναι ψέμα και όλο αυτό είναι κύκλωμα τα άτομα αυτά είναι σε ποιο μειονεκτική θέση και χρειάζονται μεγαλύτερη βοήθεια από ότι μερικά ψηλά κέρματα.
Και βέβαια δεν λέω για τους άστεγους που ζουν στο δρόμο κοιμούνται στα πεζοδρόμια, άλλα για αυτούς που είναι στα φανάρια και τους βλέπω σε πολλά και διάφορα φανάρια άλλα ποτέ δεν τους έχω δει να περιπλανιουνται έξω στους δρόμος.και  μιλάω για ίδιες καθημερινές φάτσες.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:10:43 μμ »

Καλημέρα Θάνο. Δε θα τοποθετηθώ πάνω σε αυτά που λέει ο "αγνωστος συγγραφεας" αλλά θα μιλήσω για κάποια σκηνικά που χω δει με τα ίδια μου τα μάτια. Σίγουρα, υπάρχει μεγάλη πείνα και φτώχια, ειδικά πλέον, περισσότερη από πριν λίγα χρόνια και σίγουρα πολλοί άνθρωποι τρέφονται είτε από σκουπίδια είτε επιβιώνουν ζητιανεύοντας. Αυτό είναι απόλυτα σεβαστό όσο και κατανοητό. Και εγώ ο ίδιος έχω βρεθεί σε ανάλογη σκατοφάση παλιά και όχι μια αλλά πολλές φορές.. Το να ζητας ή να κλέβεις κατι που δεν μπορεις να εχεις, μονο ανθρωπινο το χαρακτηριζω. Been there..

Πέρα από αυτό όμως...

Και στην Αθήνα και εδώ στα χωριά, ειδικά εδώ, υπάρχουν ολόκληροι καταυλισμοί τσιγγάνων. Εχω πετύχει όχι μια αλλά πολλές φορές, "εξόρμηση" απ τα χωρια στην κοντινοτερη πολη "ομαδας" 20 plus από γύφτισσες με πρόσεξε! - άδεια καρότσια μωρών. με είχε παραξενέψει αρχικά, δεν είναι και το πιο "normal" θέαμα να βλέπεις 20 γυναίκες με καρότσια αλλά.. χωρίς μωρά μεσα! Για να μην μακρυγορώ μετά από κάποιο καιρό το μυστήριο λύθηκε. Μπροστά στα μάτια μου μια μερα τους παραδοθηκαν μωρα σε κοινο σημειο συναντησης, μια αλλη μερα πάλι, μια γύφτισσα πήγε στο.. σημείο εργασίας (πόστο της αλλιώς) να αντικαταστήσει την προηγούμενη και το τραγικό, -εδώ δώσε βάση- είδα το μωρό να το πασάρει η μια στην άλλη. Από την αγκαλιά της μιας κατέληξε στην αγκαλιά της άλλης και μάλιστα να θηλάζει και από το βυζί της! Τα μωρά αυτά φίλε βαράνε στον δρόμο μην σου πω και συνεχόμενα 20ωρα και φυσικά-είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις που οι γυναίκες που τα κρατάνε είναι οι αληθινές τους μάνες. Τις περισσότερες φορές ή είναι κλεμμένα μωρά ή "δανεισμένα" από τους βιολογικούς τους γονεις. Ειδικά οι γύφτοι συνηθίζουν να απαγαγουν μωρα, τα κοριτσια-εχεις δει ποτε ξανθα γυφτακια?-καταληγουν πουτανες της μαφιας και τα αγορια για ζητιανια.

Δεν είμαι κατά στην "εξαπάτηση", γιατί όταν υπάρχει αναγκη εξαπατας για να επιβιωσεις και γενικα.. την βλεπεις αλλιως.. ειναι δρομος. και εγώ έχω εξαπατησει ή φερμάρει. Αυτό που είμαι καθετα ενάντιος φίλε είναι η εκμετάλλευση μωρών/ζωων. Ειπαμε, ζούμε στη σαπίλα αλλά αν εισαι μαγκας και αλανι να επιβιωσεις να σαι απο μονος σου στηριζομενος/η στα δικα σου αρχιδια.

Thanos T.
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2013, 08:16:25 μμ »

Καλημέρα Θάνο. Δε θα τοποθετηθώ πάνω σε αυτά που λέει ο "αγνωστος συγγραφεας" αλλά θα μιλήσω για κάποια σκηνικά που χω δει με τα ίδια μου τα μάτια. Σίγουρα, υπάρχει μεγάλη πείνα και φτώχια, ειδικά πλέον, περισσότερη από πριν λίγα χρόνια και σίγουρα πολλοί άνθρωποι τρέφονται είτε από σκουπίδια είτε επιβιώνουν ζητιανεύοντας. Αυτό είναι απόλυτα σεβαστό όσο και κατανοητό. Και εγώ ο ίδιος έχω βρεθεί σε ανάλογη σκατοφάση παλιά και όχι μια αλλά πολλές φορές.. Το να ζητας ή να κλέβεις κατι που δεν μπορεις να εχεις, μονο ανθρωπινο το χαρακτηριζω. Been there..

Πέρα από αυτό όμως...

Και στην Αθήνα και εδώ στα χωριά, ειδικά εδώ, υπάρχουν ολόκληροι καταυλισμοί τσιγγάνων. Εχω πετύχει όχι μια αλλά πολλές φορές, "εξόρμηση" απ τα χωρια στην κοντινοτερη πολη "ομαδας" 20 plus από γύφτισσες με πρόσεξε! - άδεια καρότσια μωρών. με είχε παραξενέψει αρχικά, δεν είναι και το πιο "normal" θέαμα να βλέπεις 20 γυναίκες με καρότσια αλλά.. χωρίς μωρά μεσα! Για να μην μακρυγορώ μετά από κάποιο καιρό το μυστήριο λύθηκε. Μπροστά στα μάτια μου μια μερα τους παραδοθηκαν μωρα σε κοινο σημειο συναντησης, μια αλλη μερα πάλι, μια γύφτισσα πήγε στο.. σημείο εργασίας (πόστο της αλλιώς) να αντικαταστήσει την προηγούμενη και το τραγικό, -εδώ δώσε βάση- είδα το μωρό να το πασάρει η μια στην άλλη. Από την αγκαλιά της μιας κατέληξε στην αγκαλιά της άλλης και μάλιστα να θηλάζει και από το βυζί της! Τα μωρά αυτά φίλε βαράνε στον δρόμο μην σου πω και συνεχόμενα 20ωρα και φυσικά-είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις που οι γυναίκες που τα κρατάνε είναι οι αληθινές τους μάνες. Τις περισσότερες φορές ή είναι κλεμμένα μωρά ή "δανεισμένα" από τους βιολογικούς τους γονεις. Ειδικά οι γύφτοι συνηθίζουν να απαγαγουν μωρα, τα κοριτσια-εχεις δει ποτε ξανθα γυφτακια?-καταληγουν πουτανες της μαφιας και τα αγορια για ζητιανια.

Δεν είμαι κατά στην "εξαπάτηση", γιατί όταν υπάρχει αναγκη εξαπατας για να επιβιωσεις και γενικα.. την βλεπεις αλλιως.. ειναι δρομος. και εγώ έχω εξαπατησει ή φερμάρει. Αυτό που είμαι καθετα ενάντιος φίλε είναι η εκμετάλλευση μωρών/ζωων. Ειπαμε, ζούμε στη σαπίλα αλλά αν εισαι μαγκας και αλανι να επιβιωσεις να σαι απο μονος σου στηριζομενος/η στα δικα σου αρχιδια.

Το να ζητάς το βρίσκω και εγώ ανθρώπινο και το καταλαβαίνω με όλο μου το είναι.άλλα το κλέβεις από κάποιον άλλον τον οποίο μπορεί και αυτός να μην το έχει σε ποσότητα αυτό που θες να έχεις και προφανώς μιλάμε για θέματα επιβιώσεις όπως φαγητό για μένα είναι μαλάκια,και δεν μιλάω να μπω μέσα στο σούπερμάρκετ και να το ρημάζω,αυτό μου είναι απόλυτος φυσιολογικό για κάποιον που δεν έχει.
Τώρα βέβαια σαν σκέψεις που κάνω θα μπορούσα να υποστηρίξω την κλοπή από κάποιον αφού προηγούμενος όπως πολλές φορές όταν ζητάνε βοήθεια άστεγοι η ότι διποτε ,από ανθρώπους που τους βλέπουν σαν σκουπίδια και τους μιλάνε με τον χειρότερο τρόπο ,να καταφύγουν σε αυτή τη πράξη.ναι είμαι υπέρ.το νιώθω...το έχω κάνει σε παρόμοια περίπτωση.
Δώσε ένα χέρι βοηθείας στο συνάνθρωπο σου φίλε..κάνει τον κόσμο λιγουλάκι καλύτερο.

Τώρα αυτά που λες με τα μωρά και που τα έχεις δει με τα μάτια σου,επιβεβαιώνεις κάποιες καταστάσεις.και είναι πραγματικά τραγικό το που έχουν φτάσει εδώ και χρόνια βέβαια τα πράγματα.
Άλλα θα ήθελα να μάθω εκτός τις γύφτισσες με τα μωρά, αυτοί που είναι με κομμένα πόδια κομμένα διαμελισμένα χέρια ,είναι και αυτοί της μαφίας να το πω έτσι της εξαπατήσεις του ατόμου,ή τα λέτσοι είναι καθαρά δικά τους;;;
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2013, 08:38:36 μμ »

η ανοχη φιλε ειναι μηδενικη, ειναι απολυτα σεβαστο και ανθρωπινο δικαιωμα του καθενα το δικαιωμα της επιβιωσης και της ζωης. της αναπνοης.. οπως και της ισοτητας. υποστηριζω την κλοπη και στο φαι και σε πολλα αλλα. οταν βλεπεις (οχι εσυ, ο καθενας) ανθρωπους μπροστα σου να βαζουν το χερι μεσα στα σκουπιδια και να ψαχνουν φαγητο και συνεχιζεις την βόλτα σου απαθης και γελωντας με το φιλο/η σου, η τον/την συντροφο σου ε να πας να γαμηθεις, βαλε ενα οπλο μεσα στο γαμημενο στομα σου τραβα τη σκανδαλη και αυτοκτονα μπας και αδειασει η κολαση απο ενα αναισθητο γαμηδι σαν εσενα (δε μιλαω για σενα το ξαναλεω προς αποφυγη παρεξηγησεων). φιλε, πολλα πραγματα ο δυτικος κοσμος μεχρι προτινος τα ειχε ως δεδομενα, ευτυχως πολλα -οχι αλλαζουν-απλα ΤΩΡΑ δειχνουν το πραγματικο τους προσωπο. οταν κραζω εγω για φτωχια σημαινει πως εχω περασει απο σκηνικα που ειναι γαμησε τα, και ψωμι με μαμουνια να περπατανε πανω του ζωντανα εχω φαει και τσιγαρο οταν δεν ειχα σαλιο για να παρω απο πεταμενες χρησιμοποιημενες γοπες αλλων τις μαζευα απ το δρομο και εστριβα ενωνοντας απ ολες τους τον καπνο που δεν ειχε καταστραφει που ειχε η καθε γοπα για να κανω  "νεο" τσιγαρο και αλλα πολλα σκατα που δεν εχουν σημασια να αναφερθουν εδω. ο καθενας ξερει και μονο αυτος την ιστορια του. πως να μην υπαρχει ταξικο μισος μετα ρε φιλε?

τα σκηνικα με τα μωρα που σου ειπα εννοειται πως ισχυουν αλλα δεν θελω αυτα τα λογια να "καπελωσουν" κοινωνικες ομαδες, νταξ.. συνηθιζεται κατα κορον αλλα δεν ειναι ολοι μαφια, ειναι αυτονοητο αυτο. επισης, μη θεωρεις πως ενας οπτικα "λετσος" δεν ειναι φραγκατος.. αν δεις γυφτο με κουρελια να οδηγαει καγιεν τι θα πεις? και ομως φιλε. και καγιεν και καλασνικοφ και ΧΟΝΤΡΟ εμποριο πρεζας παιζει που ουτε οι μπατσοι δεν κουνιουνται (ακομα και αυτοι που δεν ειναι μπλεγμενοι..) πηγαινε μια απο ανω λιοσια και ζεφυρι και κοζαρε βιλαρες και αστο..

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: