Αποστολέας Θέμα: V for Vendetta  (Αναγνώστηκε 22521 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Απρίλιος 04, 2006, 03:20:10 πμ »

Λοιπόν παιδιά το μόνο που ήξερα για αυτό το έργο ήταν ότι είναι από κόμικ μεταφορά σε έργο και ότι είναι πολύ ακραίο κόμικ. Το τι είδα τελικά με άφησε άναυδο καθώς ήταν ίσως ότι καλύτερο εχω δει σε πολιτικό επίπεδο εδώ και πολλά χρόνια. Δηλαδή και διπλάσια τιμή να ήταν το εισητήριο πραγματικά άξιζε τα λεφτά του.
Το εργο χώνει διαρκώς ανα 2 λεπτά με ατάκες φτιαγμένες από φιλοσοφικό ξυράφι στην εξουσία και στην διαστρέβλωση των media, στην καταπίεση των ανθρωπων, στον φασισμό, στους πολέμους, σε ότι μπορεί να σου κατέβει που κρύβει από πίσω εξουσία. Μιλάμε για το απόλυτο αναρχοsomething κόμικ. Ολο το έργο σου μιλάει για επανάσταση, επάνάσταση, επανάσταση... Συγκλονιστική σκηνοθεσία, σκηνές που σε ανατριχιάζουν από συγκίνηση και δέος, δεν θα αποκαλύψω λεπτομερειες γιατί πραγματικά πρέπει αν την δούνε όλοι.
V for vendetta...
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν ήταν κομικ η μεταφορά του δεν θα γινόταν δεχτή ποτέ.
Στο έργο επίσης παίζει η Νάταλι Πόρτμαν (η κοπελίτσα που έπαιζε στο Leon) και δίνει καταπληκτική ερμηνεία.
Ασχετο!

:twisted:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2006, 04:30:20 πμ »

χωρίς να έχω δει την ταινία μπορώ να πω πως δεν περιμένω κάτι "επαναστατικό" από την warner bros!! Δηλαδή τι μας λες ρε tug, ότι η warner και η κάθε warner θα έβγαζε κάτι επικίνδυνο προς αυτή; Μην κοροϊδευόμαστε!
Το κόμικ είναι γραμμένο από τον Alan Moore ο οποίος δεν θέλει να έχει καμία σχέση με την ταινία και ζήτησε ακόμα και το όνομα του να αφαιρεθεί από την αφίσα και από τα credits.
Σε αμερική και ευρώπη έχουν ξεκινήσει δράσεις έξω από τα σινεμά, με μοίρασμα flyers κτλ που λένε για την διαστρέβλωση της ιστορίας αλλά και για προπαγάνδα, με συζητήσεις με τους θεατές της ταινίας, διανομή προπαγανδιστικού υλικού κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες:
http://aforanarchy.org/

Όπως είπα δεν έχω δει ακόμα την ταινία και δεν σκοπεύω να την δω πριν διαβάσω το κόμικ. Έτσι πρέπει να γίνεται με κάθε ταινία που βασίζεται σε βιβλίο.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Distaros
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2006, 03:22:13 μμ »

Μπορεί να ακουστώ και λίγω αιρετικός,άλλα αυτό το "πρώτα το βιβλίο και μετά η ταινία" μου ακούγεται λίγο παπαγαλία,λίγο ανούσιο...
Αν είναι έτσι,να διαβάζουμε πρώτα το σενάριο του σεναριογράφου,και μετά να βλέπουμε την ταινία...
Ρε παιδιά,η ταινία δεν είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ μεταφορά ,είναι απλά η άποψη του σκηνοθέτη.Πρέπει να το δεχόμαστε ως ξεχωριστό αντικείμενο απ'το βιβλίο/κόμιξ και να το κρίνουμε ως έχει,και όχι συγκριτικά...
asxetos
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2006, 03:33:39 μμ »

ναι μπορεί.Ξέρει κανείs αν υπάρχει το κομικs το αυθεντικό και οχι κάποια κινηματογραφική μεταφορά;και αν ναι φαντάζομαι στα γνωστα τα μέρη;
Κοίτα πάντωs και το "κοράκι"που πρώτα είδα την ταινία και μετά διάβασα τα κόμiκs.Η ταινία αν και καλή μου φάνηκε χειρότερη από οτι διάβασα.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2006, 05:10:46 μμ »

Φίλε distaros εφόσον το βιβλίο είναι πιο ολοκληρωμένο έργο από την ταινία γι'αυτό συνηθίζω να διαβάζω κάτι πριν δω την μεταφορά στην οθόνη. Επίσης μόνο έτσι έχεις τα ίδια κριτήρια με τον σκηνοθέτη/παραγωγούς που έκαναν την ταινία, γιατί εφόσον αυτοί δεν δημιούργησαν από το μηδέν αλλά αντέγραψαν κάτι, γιατί και'συ σαν θεατής να πας να δεις την ταινία χωρίς να έχεις την βάση που είχαν και αυτοί όταν την έφτιαξαν; Επίσης το έργο είναι του συγγραφέα. Ο ταινία μπορεί να το παραποιήσει, διαστρεβλώσει κτλ, καλό είναι λοιπόν να κρίνεις πρώτα το αυθεντικό έργο και μετά την μετατροπή του.
Ίσως να είναι λίγο διαφορετικό σε ταινίες που η ιστορία έχει εμπνευστεί από κάποιο βιβλίο αλλά δεν είναι η μεταφορά του. Δηλαδή κάποια στοιχεία απλά είναι παρμένα από το βιβλίο. Εκεί μιλάμε για σχεδόν πρωτότυπη δουλειά οπότε δεν χρειάζεται και το μέτρο σύγκρισης.

Και προσωπικά, απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον, δεν έχω δει ταινία που να είναι τόσο καλή όσο το βιβλίο. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μου άρεσαν οι ταινίες. Ακόμα και ταινίες που λατρεύω, μπροστά στα βιβλία δεν πιάνουν μια (πχ Requiem for a dream, trainspotting, High Fidelity και άλλες πολλές). Και ναι φυσικά, δεν είναι εύκολο να χωρέσει ένα βιβλίο σε 2 ώρες κτλ κτλ αλλά σε αυτό το θέμα είμαι λίγο αυστηρός γιατί έχω δει πολλές ταινίες που έχουν πετσοκόψει/καταστρέψει το story και την ποιότητα του βιβλίου.

Όλα αυτά φυσικά δεν είναι η απόλυτη αλήθεια, έτσι; Άποψη μου είναι και ούτε ακούγεσαι αιρετικός. Πολλοί είναι αυτοί που τα αντιμετωπίζουν σαν ξεχωριστές δημιουργίες.

Άσχετε, το κόμικ με την “μόδα” της ταινίας φαντάζομαι θα το έχουν φέρει τα γνωστά κομιξάδικα και θα μπορείς να το πάρεις από’κεί. Θα’ναι λίγο τσουχτερό βέβαια. Είναι ένας τόμος που έχει τα δέμα τεύχη που βγήκαν από το 82 έως το 89 αν θυμάμαι καλά. Εγώ το έχω σε ηλεκτρονική μορφή αλλά είναι τεράστιο (200ΜΒ). Αν κάποιος το θέλει και έχει καμιά καλή ιδέα για να μεταφερθεί ας μου στείλει pm.

Τέλος διάβασα στο site του αθηνόραματος πως οι εργαζόμενοι στα village όπου παίζεται η ταινία φοράνε διαφημιστικά μπλουζάκια με το σήμα V. Και όπως έγραψε κάποιος στο παραπάνω site, λέτε η επανάσταση να αρχίσει από τα village;  

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2006, 05:29:33 μμ »

Φϊλε μου κι όμως. Η warner και η κάθε χολυγουντ εταιρεία έχει καταλάβει πλέον ότι τα αναρχοκόμικ στις μεταφορές τους τραβάνε άπειρους νέους κι όχι μόνο εξ αμερικής και χεστηκανε για το αν μιλάει για διάλυση της εξουσίας. Αυτοί λεφτά θα βγάλουνε. Οτιδήποτε επαναστατικό στο γυαλί μπορεί να βγάλει άπειρα φράγκα, τι σου φαίνεται περίεργο, το ότι είναι η warner? Λεφτά θελει.
Ετσι βγήκε και το syrianna, και το ημερολόγια μοτοσυκλέτας και πολλά άλλα καλά. Μήπως θυμάστε και τα ντοκυμαντέρ του Μαικλ μουρ;
Οπως και να χει το συγκεκριμένο είναι ένα σενάριο βασισμένο στο κόμικ αλλά όχι ίδιο. Το θέμα είναι ότι με αυτό που είδα αμφιβάλλω αν το κόμικ είναι πιο ακραίο, μάλλον το αντίθετο. Τώρα προπαγάνδα δεν υπήρχε καμία, αν θέλουμε μπορούμε να βρούμε προπαγάνδα και στον στάθη ψάλτη, αλλά τώρα αν το ότι διαδραματίζεται στην Αγγλία το πάρουμε ως προπαγάνδα και πάει λέγοντας...εγώ δεν τα βλέπω έτσι. Ξέρω ότι είναι απλά ενα γαμημένο έργο και περνω ότι έχει να μου προσφέρει. Αυτό έχει άπειρα, είναι σαν ένα μικρό βιβλίο φιλοσοφίας. Εγώ έτσι το είδα (και όσοι άλλοι ήταν μαζί μου αλλά και όσοι έχουν κάνει reviews τα ίδια έχω δει να λένε). Anyway, όσο για τον κομικ δημιουργό που δεν ήθελε καμία σχέση με την ταινία αυτά είναι προσωπικές απόψεις του καθενός. Δεν ήθελε, καλά έκανε. Πάντως συμφωνώ ότι αν υπάρχει το κόμικ θα ήθελα να το διαβάσω κι εγώ... κανείς να το έχει;;;;;;

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2006, 07:45:58 μμ »

Η ταινία είναι ταινία, το κόμικ κόμικ και το βιβλιο βιβλίο. Είναι απολύτως φυσιολογικό (και καθόλου αιρετικό) να αντιμετωπίζει κανείς το κάθε ένα  σαν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ μορφές τέχνης.

Φυσικά υπάρχουν οι αρπαχτές (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο βιασμός των βιβλίων του Stephen King) , αλλά προσωπικά, μια καλή "μεταφορά" βιβλίου σε ταινία δεν είναι βιβλίο, αλλά ταινία και σαν ταινία την εκλαμβάνω.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2006, 08:37:02 μμ »

Απλά ρε tug πως μπορεί να θεωρηθεί επαναστατικό κάτι που έγινε από επαγγελματίες σκηνοθέτες, σεναριογράφους, παραγωγούς κλπ κλπ και έναν από τους μεγαλύτερους οικονομικούς κολοσσούς με μόνο σκοπό το οικονομικό κέρδος; Και φυσικά και θα πουλήσει, δεν είπα εγώ το αντίθετο. Είναι η ίδια ιστορία με τα συγκροτήματα με επαναστατικούς στίχους που βγάζουν δίσκους στην sony. Η διαφορά είναι πως οι μπάντες μπορεί να έχουν και ειλικρινείς σκοπούς κατά βάθος. Οι μεγαλοσκηνοθέτες και παραγωγοί όμως όχι.
Όσο για αυτό για την προπαγάνδα εννοούσα ότι αναρχικοί εκμεταλλεύονται την προβολή της ταινίας για να προπαγανδίσουν τις ιδέες τους έξω από τις αίθουσες. Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά πριν και κατάλαβες λάθος.

Όσο για τις ταινίες/βιβλία, εγώ επιμένω πως εφόσον η ταινία δεν είναι κάτι το αυθεντικό, θα πρέπει και ο θεατής να έχει την ίδια βάση που είχε και ο δημιουργός της. Το να κρίνεις απλά μια ταινία από το αν είχε καλούς ηθοποιούς και καλή φωτογραφία είναι πολύ εύκολο. Αλλά όταν το story δεν είναι αυθεντικό πρέπει να το συγκρίνεις με κάτι. Όπως και με τα remake ταινιών. Πως να κρίνεις το remake αν δεν έχεις δει την πρωτότυπη.

Και όπως είπε και ο KGB για τον Stephen King, πείτε μου εσείς μια ταινία βασισμένη σε βιβλίο του, εκτός από το Stand by me και την Λάμψη (άντε και το πρώτο μισό του IT, αυτά μπορώ να θυμηθώ τώρα), που θα έκαναν τον θεατή να θέλει να διαβάσει και το βιβλίο. Παρ’όλα αυτά κάποιες ήταν ευχάριστες στην παρακολούθηση. Αν ξέρεις όμως για τα βιβλία είναι υπερβολικά μαλακίες!

just my two cents...

Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2006, 12:31:45 πμ »

Eγώ, απλά, να συνεισφέρω τη ρήση του Λένιν:
¨ο τελευταίος καπιταλιστής θα κρεμαστεί με το σκοινί που θα έχει ήδη πουλήσει¨...
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 05, 2006, 10:34:55 πμ »

ΠΕΡΙ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΤΛ

βασικά η συζήτηση που έπιασα με τον dim είναι πιο γενική και όχι για αυτήν την ταινία, αφού ούτε το κόμικ έχω ιδαβάσει, αλλά ούτε και την ταινία είδα...

αλήθεια dim, έχεις δει ταινία της οποίας ο σκηνοθέτης έχει γράψει και το βιβλίο; για αυτήν την περίπτωση τι θα πεις; ότι ο σκηθοθέτης 'απέτυχε να απεικονίσει το όραμα του συγγραφέα', ενώ είναι ο ίδιος;
(παράδειγμα το HELLRAISER του Clive Barker & Το Μaximum overdrive του King)
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2006, 11:12:05 μμ »

Φϊλε μου doesitmatter απλά δνε το κατάλαβα σωστά όπως το είχες διατυπώσει στην αρχή, συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ως προς το ξεπούλημα των πάντων.
Πάντως παραμένω σε αυτό που είπα ότι θα πάρω ότι μπορώ από κάθε τι που υπάρχει (πολύ απλά γιατι τα πάντα πουλιούνται κι αν τα κρίνουμε έτσι ούτε βιβλία δεν θα διαβάζαμε για να καταλάβουμε τί είναι η αναρχία η η εξέλιξη του πνεύματος..).
Θα πω μια ατάκα από το έργο " μπορεί όλα να πουλιούνται και να πεθαίνουν αλλά οι ιδέες δεν πεθαίνουν.. " κάπως έτσι..

doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2006, 03:13:17 πμ »

Ακόμα και αν την ταινία την έχει σκηνοθετήσει ο ίδιος ο συγγραφέας μπορεί κάτι άλλο να μην πάει καλά στην μεταφορά βιβλίο-->σενάριο. Όπως είπαμε δύσκολο να γίνει αυτή η μετατροπή. Επίσης ένας καλός συγγραφέας δεν είναι απαραίτητα και καλός σκηνοθέτης ή μπορεί απλά να μην του βγει. Μπορεί οι παραγωγοί να μην του αφήσουν πολλά περιθώρια κτλ. Χίλια πράγματα μπορεί να συμβούν για να μην βγει καλή μια ταινία.
Μιας και τα ανέφερες πάντως, το Hellraiser που έχει σκηνοθετήσει ο Barker (το πρώτο μόνο έχει κάνει ο ίδιος, σωστά;) δεν θυμάμαι αν είναι ένα από αυτά που έχω δει, πάνε και χρόνια. Όπως και το Μaximum Οverdrive. Α, και θυμήθηκα και άλλες καλές ταινίες βασισμένες σε βιβλία του King αλλά και πάλι είναι η μειοψηφία. Τέλος πάντων, άσχετο αυτό το τελευταίο.

Φίλε tug, φυσικά και κρατάμε οτιδήποτε είναι καλό από οπουδήποτε και αν προέρχεται. Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά οι προθέσεις και το ποιόν την πηγής θα πρέπει να μας απασχολεί και να κρίνεται. Η αρχική μου ένσταση ήταν ότι κατά την άποψη μου παρουσίασες την ταινία σαν κάτι υπέρ-επαναστατικό, ενώ εγώ το βλέπω σαν ένα ακόμα εμπορικό τρυκ μιας μεγαλοεταιρίας που ξόδεψε κάποια εκατομμύρια δολάρια και περιμένει τα ανάλογα κέρδη. Αλλά ας μην το κουράζουμε και πολύ. Δεν νομίζω πως διαφωνούμε και τόσο τελικά.

Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 18, 2006, 01:08:22 μμ »

Καλημερα και γεια σας ξανα

Ειχα καιρο να παω στο σινεμα οποτε ειπα να παω σε αυτην την ταινια.Η ταινια με κρατησε κολλημενο στην καρεκλα ακομα και οταν ειχε τελιωσει.Λειτουργει για την αποψη μου κα8αρα σαν "εμβατηριο" πριν απο μια ενεργεια.Πολυ καλη σκηνο8εσια και φωτογραφια,μυνηματα λεπιδια κα8αρα και κατανοητα τα οποια μπορει να κατανοησει ο κα8ενας (οχι σαν αφισακια-αυτοκολλιτακια με πομπωδες λεξιλογιο που προυπο8ετουν μια σχετικη μορφωση για  να καταλαβεις).

Για τον ρολο της ταινιας τωρα.Ειναι επαναστατικη οσο λιγες των τελευταιων χρονων και το οτι διαφημηστικε σαν υπερπαραγωγη ή ειναι δημιουργημα "μεγαλων" γνωστων σκηνο8ετων δεν εχει να λεει ισα ισα ετσι μονο θα προσελκυε περισσοτερο κοσμο να την δει.Και συγκεκριμενα σε αυτην την ταινια αυτο ηταν το νοημα να την δουν οσο πιο πολλοι γινεται.Ο συνειρμος των γεγονοτων που περιγραφει στην αγγλια με αυτα που γινονται ή 8α γινουν στην ελλαδα ηταν προφανης απο το κοινο το οποιο σχολιαζε συνεχεια μετα απο τον λογο 'η την κα8ε πραξη του περιβοιτου V.

Οπου και αν κατσει η ευκαιρια δειτε την

ω ρεβουαρ
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 18, 2006, 01:49:41 μμ »

Welcome back Απολίτιστε.

Παράθεση από: "Apolitistos"
Για τον ρολο της ταινιας τωρα.Ειναι επαναστατικη οσο λιγες των τελευταιων χρονων και το οτι διαφημηστικε σαν υπερπαραγωγη ή ειναι δημιουργημα "μεγαλων" γνωστων σκηνο8ετων δεν εχει να λεει

1. Δεν διαφημίστηκε σας υπερπαραγωγή, είναι υπερπαραγωγή.
2. Δεν είναι δημιούργημα "μεγάλων" γνωστών σκηνοθετών, είναι δημιούργημα μεγάλων γνωστών σκηνοθετών
Παράθεση από: "Apolitistos"
ισα ισα ετσι μονο θα προσελκυε περισσοτερο κοσμο να την δει.Και συγκεκριμενα σε αυτην την ταινια αυτο ηταν το νοημα να την δουν οσο πιο πολλοι γινεται.

3. Έτσι όπως το λες είναι και λες και πίσω από την ταινία και την Warner υπάρχουν αναρχικοί που θέλουν να προετοιμάσουν τον κόσμο για την επανάσταση.

Δεν διαφωνώ πως η ταινία (που δεν έχω δει ακόμα) μπορεί να είναι σούπερ πορωτική και να έχει μηνύματα αλλά αυτά είναι αποτέλεσμα του συγγραφέα του comic και ο οποιοσδήποτε πίσω από την ταινία δεν ήθελε να κάνει επανάσταση αλλά εισπράξεις. Φυσικά η επανάσταση (όταν είναι σκηνοθετημένη, πίσω από μια οθόνη και μακριά από μας) έχει πέραση, εξού και η εμπορική επιτυχία της ταινίας.

Και για να μιλήσουμε λίγο με αριθμούς:

Business Data for V for Vendetta (2005)

Budget
    $50,000,000 (estimated)

Opening Weekend
    $25,642,640 (USA) (19 March 2006) (3,365 Screens)
    £1,188,058 (UK) (19 March 2006) (410 Screens)
    €229,888 (Netherlands) (2 April 2006) (46 Screens)
Gross
    $56,659,439 (USA) (2 April 2006)
    $46,205,949 (USA) (26 March 2006)
    $25,642,340 (USA) (19 March 2006)
    £3,066,342 (UK) (2 April 2006)
    £2,434,315 (UK) (26 March 2006)
    £1,188,058 (UK) (19 March 2006)
    €240,084 (Netherlands) (2 April 2006)
Weekend Gross
    $6,295,358 (USA) (2 April 2006)
    $12,338,402 (USA) (26 March 2006) (3,365 Screens)
    $25,642,640 (USA) (19 March 2006) (3,365 Screens)
    £289,544 (UK) (2 April 2006) (277 Screens)
    £611,036 (UK) (26 March 2006) (405 Screens)
    £1,188,058 (UK) (19 March 2006) (410 Screens)
    €229,888 (Netherlands) (2 April 2006) (46 Screens)
Admissions
    11,192 (Finland) (28 March 2006)
Filming Dates
    3 March 2005 -  June 2005

(πηγή: http://www.imdb.com/title/tt0434409/business )

μπαμπης
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 18, 2006, 04:56:41 μμ »

ρε παιδια εγω να κανω μια ερωτηση...αυτη η ταινια απο οπου και αν προερχεται,warner η οτι αλλο να ναι...τι χανει καποιος η τι κερδιζει οταν βλεπει αυτην την ταινιαρα (κατα εμενα)?Μονο κερδιζει.Ο πιο βλακας μικροαστος να τη δει κατι θα παρει.Και που ειναι το κακο επειδη την εκανε η warner?Αν δεν την εκανε η warner πολυ απλα τωρα δεν θα εβλεπε τοσος κοσμος την ταινια.Τα μυνηματα και οι ατακες της ταινιας πιστευω δεν μπορουν να αφησουν ασυγκινητο καθε σκεπτομενο ανθρωπο...το οτι οι βλακες στα βιλατζ φορανε μπλουζακια με το V σιγουρα ειναι για γελια οπως ειναι και τα ιδια τα βιλατζ αλλα χανουμε την ουσια αν ασχολουμαστε με αυτο...
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: