Αποστολέας Θέμα: V for Vendetta  (Αναγνώστηκε 22575 φορές)
AHGIANNHS
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 18, 2006, 05:35:49 μμ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΗ ΓΙΑΝΗΗ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΤΟ ΚΟΜΙΚ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΟ "Π FOR ΠΕΤΣΕΤΑ" ΠΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ... :twisted:  :twisted:  :twisted:
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 18, 2006, 09:52:48 μμ »

Για αλλη μια φορά απλά το θέμα που αντιμετωπίζω είναι η διάσταση των οπτικών μας. Εγώ ανήκω σε αυτούς που θεωρώ ότι η επανασταση μπορεί να γίνει και μέσα από τις πιο ξεφτιλισμένες εφημερίδες (ασχέτως αν βάλουν κάποιο άρθρο που θα θεωρήσουν ότι πουλήσει, το ότι μπορεί να ξεσηκώσει και να αφυπνήσει κόσμο και να λειτουργήσει εναντίον τους είναι πιθανό), ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν ότι μπορώ να πάρω ένα γαμάτο νόημα από ένα γαμάτο έργο χωρίς να πνίγομαι στο όνομα warner ,πολύ απλά γιατί αν σκεφτόμαστε και την Warner και βλέπουμε παντού μάυρο και κανένα θετικό θα πνιγούμε μόνοι μας, απλά θα πάμε να βουτήξουμε στο κενό να τελειώνουμε, ιδίως ανμ συνηδητοποιήσουμε ότι με το που ξυπνάμε μέχρι να βραδιάσει έχουμε χρησιμοποιήσει 8.000 παιδάκια που δουλέυουν σαν σκλάβοι και έχουμε βοηθήσει 1000 εταιρείες κι ας μην θέλουμε να το βλέπουμε (ξύπνημα, σώβρακο καλής μάρκας να μην φαγωθούν τα αρχίδια μας, καλτσούλες ακριβές γιατί της λαικής σκίζονται, μουσική στο pc ,ωραίο το αυθεντικό καινούριο cd των slayer, βόλτα για καφέ, πάμε στον Μάκη που είναι Undergound (κι ας βγάζει 10.000.000 τον μήνα), σύνέχεια με φαί έξω, αυλόγυρο ή goodys? Μπα πάμε στον παππού που είναι φτηνός. Πάμε και σινεμά το βράδυ, αφού ακούσουμε και λίγο τα demo μας, ναι αυτά που είναι σε άγραφα cd tdk. Υπάρχουν λοιπόν δύο οπτικές, μία αυτή που κοιτάει παραπέρα και μία αυτή που προσπαθεί να τα αντιμετωπίσει όλα και πιστεύω ότι αυτό είναι καθαρά αδιέξοδο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν θέλω να θίξω κανέναν, εγώ το σέβομαι απόλυτα κι αυτό.
Απλά να πω ότι είναι ένα έργο που δεν έχει καμία σχέση με το κόμικ, το σενάριο γράφτηκε εξαρχής και αρκετά διαφορετικό επειδή ο κομίστας δνε ήθελε πολλά πολλά, τελικώς το κόμικ δεν ήταν ούτε κατά το ήμισυ πολίτικαλ και το σενάριο πέρασε από χίλια δυο κύμματα ώσπου να εγκριθεί και τελικώς εγκρίθηκε χάρις στους δημιουργούς του Μάτριξ που χρυσοπουλάνε και τους εμπιστευτήκανε καθώς αναλάβανε και το βεντέτα.
Αυτά. Είναι απλά ένα έργο που αν και καθαρά ανατρεπτικό μπορεσε να κυκλοφορήσει σε μια εποχή που η αμερικάνικη ταινία και σινεμά όπως χόλυγουντ έχει καθολική πτώση πανευρωπαικός ,πράγμα που το προσέξαν οι αμερικάνοι καθώς οι πωλήσεις φτάσαν και στο 30% πτώση παγκοσμίως και αρχίσαν να δοκιμάζουν πιο ευρωπαικά πράγματα όπως syrianna και σοφιστικέ πολιτικέ κουλτουρέ ανατρεπτικο καταστασιοκο-έργα.
Ολα για το χρήμα, σαφως, αλλά μόνο από τα δικά τους μάτια. γιατί μέσα από τα δικά μου μάτια και πολλών άλλων δεν είδα τα ταμεία που γεμίσαν αλλά ένα έργο που πραγματικά μπορεί να ξυπνήσει κόσμο. Και όταν στον μέλλον (να το παμε και λίγο ουτοπικά) κάποιο κείμενο του Μαρξ άλλαξε όλο τον κόσμο, κανείς από τις εφημερίδες που χρυσοπουλάγανε δεν το περίμενε.
 :idea:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 20, 2006, 04:05:27 μμ »

ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΜΑΠΑ.
ΟΚ,ΔΕΝ ΚΛΑΙΩ ΤΑ ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ COMIC.

ΤΩΡΑ ΦΙΛΤΑΤΕ TUG AN ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΑΝ ΟΧΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ...

ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΣΑΚΩΝΑ ΤΩΡΑ[ΚΛΑΣΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ!!]ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΙΩΣΩ.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2006, 05:05:08 μμ »

Ειδα εχθες την ταινια και επαθα την πλακα μου..Ταινιαρα!!Και σεναριο γαμω,και σκηνοθεσια πολυ καλη..Αξιζε πραγματικα τα 6 ευρωπουλα....

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 05, 2006, 08:53:51 μμ »

Η ταινία είναι φοβερή σαν "ταινία"

Μόνο και μόνο για αυτόν τον μονόλογο και τον τρόπο που ο V τον εκφέρει αξίζει να δείτε τη ταινία:

Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a bygone vexation stands vivified, and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin vanguarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition. The only verdict is vengeance; a vendetta held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous. Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose, so let me simply add that it's my very good honor to meet you and you may call me V.

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
standXup
Junior forumist

« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 05, 2006, 11:08:11 μμ »

Μάπα ταινία....100% hollywood ντυμένη με λίγα αναρχικά στοιχεια για να γινόμαστε επαναστάτες του καναπέ με ποπκόρν. Δεν βαριέστε ρε παιδιά να βλέπετε ένα rambo να τους σκοτώνει όλους, και μια χωρα να αλλάζει ιδεολογία επειδή τους τω επιβάλει ο v. τω μονο που άξιζε είναι που ανατινάζει τι βουλή!!!

προσωπικά προτιμώ τω fightclub και τω συγκρίνω, επειδή είναι πολύ πιο ρεαλιστικό, και πιο κοντά στη σημερινή μας κοινωνία. αν και σεξιστικό δείχνει πιο ωραία τω κίνημα εναντια στο κατεστημένο.
mag
Newbie
*

« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2006, 11:19:37 μμ »

MAPA...MOYFA TRELH...
8a symfwnhsw me ton Stand....
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 12:34:13 μμ »

Εγώ πάλι πιστεύω πως σαν ταινία ήταν καλή. Δεν τη κρίνω για την ιδεολογική της βάση ή το κατα πόσο είναι αληθινή ή υποκριτική αλλά σαν ταινία. Όπως λόγου χάρη μου αρέσει "ο Νονός" χωρίς να γουστάρω τους μαφιόζους στην πραγματική ζωή έτσι μου αρέσει και το V χωρίς να πιστεύω ότι έχει κάποιο ιδιαίτερο να κερδίσει αυτός που τη βλέπει πέρα απ'την απλή ψυχαγωγία που του προσφέρει η κάθε ταινία.

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 02:19:54 μμ »

Σορρυ ρε παίδες αλλά δνε πάμε καλά. Βγαίνει ενα εργο που υμνεί την επανάσταση (φυσικά ειναι κομικ μην το ξεχνάμε, λογικό να έιναι λίγο "ψεύτικο"), σου δείχνει την βία της εξουσίας και εχει και θεικό φινάλε και το μόνο που έχετε να πείτε ειναι ότι ειναι μάπα και είναι χόλυγουντ?
Επειδή δεν το βλέπω στα επόμενα χιλια χρόνια  να βγει diy ταινία ώστε να μην την καταφάμε ως εμπορική και μούφα ,προς το παρόν η επανάσταση ειναι χόλυγουντ.
Ελεοςςςςςςς.

Κόβω τον... τυροσαλάτα μου ότι αν το έργο ήταν παραγωγής underground αυτή την στιγμή θα προσκυνάγαν όλοι..
Οσο για το fight club ναι όντως ήταν τρομερά έξυπνο κάποιος να ειναι διπλή προσωπικότητα και αυτοπυροβολείτε στο κεφάλι ,πεθαίνει η αλλη προσωπικότητα αλλά όχι αυτός! Πιο μουφα φινάλε δεν εχω δει στην ζωή μου. This is my friend... HOLLY-FUCKING-WOOD
 :lol:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
houlio_m.t.s_
Newbie
*

« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 03:26:55 μμ »

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

1) ε-χεμ....εγω πιστευω οτι ειναι γαμω τις ταινιες και οτι οτιδηποτε που εχει επαναστατικο χαρακτηρα και παγκοσμια προβολη ειναι γαματο επειδη μπορουν -οχι ολοι- αλλα καποιοι ανθρωποι που θα δουν την ταινια να αρχισουν να σκεφτονται διαφορετικα και εν τελει να τους αλλαξει την κοσμοθεωρια και τον τροπο σκεψης γενικοτερα....και αυτη ειναι η ουσια, αυτος ο ανθρωπος που θα βγει απτο σινεμα με αλλα μυαλα και οχι αμα ειναι μια παραγωγη της γουορνερ η της βιλλας, ποιος νοιαζεται? ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ....σκεφτειτε.....ειναι σαν την διασημη φωτογραφια του che guevarra που πλεον εχει μετονομαστει σε cliche guevarra. Ο ανθρωπος αυτος πολεμησε ολη του τη ζωη εναντια σε ολες τις καπηταλιστικες ιδεες και καμποσα χρονια μετα η μορφη του εχει γινει απο τις πιο εμπορικες εικονες της ιστοριας....ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΟ....αλλα μαζι με αυτο υπαρχει και ενα θετικο....καποιος που το βλεπει τοσο συχνα γυρω του μπορει μια μερα να κατσει να το ψαξει και στο τελος να στραφει εναντια στην ιδεολογια που εκανε την εικονα του che τοσο εκμεταλλευσιμη......οποτε κατι βγαινει και απο αυτο....σκεφτειτε

2) ΤΟ V FOR VENDETTA ΕΙΧΕ ΩΣ ΒΑΣΙΚΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΟΧΙ MΟNΟ ΤΟ ΚΟΜΙΚ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΓΛΟΥ ΟΝΟΜΑΤΙ GUY FAWKES ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ HOUSE OF PARLIAMENT ΑΠΟΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 1605....εκσου και το στιχακι που παιζει μεσα στην ταινια γραμμενο απο τον John Wilson το 1612:

Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason
Should ever be forgot.

....ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΓΓΛΕΖΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ GUY FAWKES NIGHT η αλλιως BONFIRE NIGHT η FIREWORKS NIGHT, OΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΝ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΑΝΕ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...οποιος εχει ζησει Λονδινο τα ξερει αυτα........παρτε και ενα λινκ για τον τυπα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes
standXup
Junior forumist

« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 09:05:07 μμ »

Παράθεση
Οσο για το fight club ναι όντως ήταν τρομερά έξυπνο κάποιος να ειναι διπλή προσωπικότητα και αυτοπυροβολείτε στο κεφάλι ,πεθαίνει η αλλη προσωπικότητα αλλά όχι αυτός! Πιο μουφα φινάλε δεν εχω δει στην ζωή μου. This is my friend... HOLLY-FUCKING-WOOD

Daxi eki me exis...

Ala ego pistevo oti ine mufa epidi i omorfi-romadiki idea tis epanastasis parusiazete se atomiko epipedo. gia mena den ine epanastisi o v. ine o superiroas pu tus gamai olus. eki xenerosa. Lei stin tenia o v oti "ideas are  bulletproof" ke skotoni tus pades ke xevevgi apo 30 batsus. gia vlakes mas pernane?! Orea epanastasi, stin epomeni tenia na valun ton lenin na kerdizi tin kokkini epanastasi mono tu!

Παράθεση
παραγωγη της γουορνερ η της βιλλας, ποιος νοιαζεται

Ti exi na xasi i guorner, ke ti exi na xasi i villa me ton na dixi mia tenia pu pragmatika tha prokalesi, ke tha dimiurgisi idees epanastasis. Oxi oti iparxi tetia tenia, den to gnorizo, ala pistepse me, i tenies tis guorner ine gia na pulane. Fadasu na evgaze i guorner tenia na dixni to v na anatinazi tus didimus pirgus, i kati paromio, pu tha xtipage mia kinonia tu simera, oxi mia fasisstiki pu mas vriski sxedon olus adithetus.

I tenia katafere na dimiurgisi epanastatikes idees enadia se mia akrea katastasi. An ekane to idio stin kinonia tu simera tha simfonusa. (tug giafto mu aresi to fight club an ke sto telos to gamai)

Evtixos pu iparxun ta download!

(molis tora ida to the wind that shakes the barley, tu ken loach, avti malista!)
Thought_Criminal
Junior forumist

Anarchopunx και τα λοιπά

« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 01:28:08 μμ »

Επειδή η ταινία μου άρεσε αρκετά (αν και προτιμώ το fight club σαν "πολιτική" ταινία) και διάβασα πρόσφατα και το κόμικ θέλω να προσθέσω και εγώ το κατιτίς μου στο θέμα.
Το κόμικ ήταν απείρως καλύτερο κατεμέ αφού από την ταινία έχουν αφαιρεθεί κάποιες από τις καλύτερες σκηνές και έχει πειραχτεί το σενάριο σε αρκετά μεγάλο βαθμό ώστε να μην γίνονται ξεκάθαρες οι πολιτικές ιδεολογίες που υπάρχουν στο κόμικ. Όπως είπε και ο Alan Moore:

"[The movie] has been "turned into a Bush-era parable by people too timid to set a political satire in their own country… It's a thwarted and frustrated and largely impotent American liberal fantasy of someone with American liberal values standing up against a state run by neoconservatives—which is not what the comic V for Vendetta was about. It was about fascism, it was about anarchy, it was about England."

Αυτό φαίνεται από το ότι ο V δεν μιλάει πουθενά για Αναρχία σε ολόκληρη την ταινία σε αντίθεση με το κόμικ στο οποίο διαχωρίζει και τις έννοιες χάους και αναρχίας λέγοντας στην Evey αφού το χάος έχει εξαπλωθεί παντού και πυροβολισμοί πέφτουν στους δρόμους όταν τον ρωτάει αν αυτή είναι η αγαπημένη του Αναρχία, "Anarchy means “without leaders”; not “without order.” This is Chaos".

Και για να παραθέσω και την καλύτερη ίσως σκηνή του κόμικ που κόπηκε από την ταινία για προφανείς λόγους όπου ο V μιλάει με το άγαλμα της δικαιοσύνης:

(V is talking to the statue of Madam Justice atop the Old Bailey.)
    V: Hello, dear Lady. A lovely evening, is it not? Forgive me for intruding, perhaps you were intending to take a stroll, perhaps you were merely enjoying the view. No matter, I thought that it was time we had a little chat, you and I. Ahh...I was forgetting that we are not properly introduced. I do not have a name. You can call me V. Madam Justice, this is V. V..this is Madam Justice. Hello Madam Justice
    V (as Madam Justice): Good evening, V
    V: There, now we know each other. Actually, I've been a fan of yours for quite some time. Oh, I know what you're thinking... "The poor boy has a crush on me...an adolescent infatuation". I beg your pardon, Madam. It isn't like that at all. I've long admired you... Albeit only from a distance. I used to stare at you from the streets below when I was a child. I'd say to my father "Who is that Lady?" And he'd say "That's Madam Justice" And I'd say "Isn't she pretty" Please don't think it was merely physical, I know you're not that sort of girl. No, I loved you as a person, as an ideal. That was a long time ago, I'm afraid there's someone else now...
    'Madam Justice': What? V! For shame! You have betrayed me for some harlot, some vain and pouting hussy with painted lips and a knowing smile!
    V: I, Madam? I beg to differ! It was your infidelity that drow me to her arms! Ah-ha! That surprised you, didn't it! You thought I didn't know about your little fling, but I do! I know everything! Frankly, I wasn't surprised when I found out. You always did have an eye for a man in uniform.
    'Madam Justice': Uniform? Why, I'm sure I don't know what you're talking about. It was always you, V. You were the only one...
    V: Liar! Slut! Whore! Deny that you let him have his way with you, him with his armbands and jackboots! Well? Cat got your tongue? I thought as much. Very well. So you stand revealed at last, you are no longer my Justice. You are his Justice now, you have bedded another. Well, two can play at that game!
    'Madam Justice': Sob! Choke! Wh-Who is she, V? What is her name?
    V: Her name is Anarchy. And she has taught me more as a Mistress than you ever did! She has taught me that Justice is meaningless without Freedom. She is honest, she makes no promises and breaks none. Unlike you, Jezebel. I used to wonder why you could never look me in the eye. Now I know. So goodbye, dear Lady. I would be saddened by our parting, even now, save that you are no longer the woman that I once loved. Here is a final gift. I leave it at your feet.
    (V leaves a small heart-shaped chocolate box at the statue's feet. The box explodes, destroying the Old Bailey and the statue.)
    V: The flames of Freedom, how lovely, how just. Ahh, my precious Anarchy... "O beauty, 'til now I never knew thee"

Τέλος συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους να διαβάσουν το κόμικ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2007, 01:34:19 μμ από Thought_Criminal »

* WAR IS PEACE
* FREEDOM IS SLAVERY
* IGNORANCE IS STRENGTH

Thoughtcrime does not entail death. Thoughtcrime IS death
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 11:01:44 μμ »

Οντως το κομικ τα σπαει..Και εχει πολυ καλη εκδοση..Το μονο κακο ειναι η τσουχτερη του τιμη..

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Aramil
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 04:50:50 μμ »

Συστείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε την συνέντευξη του συγγραφέα του comic εδώ

http://www.infoshop.org/inews/article.php?story=2007alan-moore-interview

Η ταινία σαν ταινία δράσης ήταν καλή έως πολύ καλή.Όμως από το concept του comic έχει αφαιρεθεί τελείως η πολιτική του διάσταση.Γι αυτό άλλωστε και ο Moore αρνήθηκε να αναγραφεί το όνομα του στους συντελεστές της ταινίας..

Πάντως από το να πάω να δω οποιαδήποτε ταινία του hollywood που παιζόταν εκείνη την εποχή,το V for Vendetta ήταν η καλύτερη επιλογή.

Υ.Γ Στην συγκεκριμένη περίπτωση το "πρώτα το βιβλίο μετά η ταινία" δεν είναι καθόλου κλισέ πάντως...Άλλο αυτό κι αλλο το Harry Potter (για να μην πω για την θρυλική ατάκα "Θα βγάλουν και 4ο?" που είχα ακούσει για το Lord Of the Rings κάποτε στο σινεμα....)
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #29 στις: Μάιος 09, 2011, 11:34:32 μμ »

egw pistevw pws to ergo htan poly kalo (an eksairesoume thn emporeymatopoihsh pou ypesth vevaia..), yphrxan kapoia idanika opws kai ousia. an kai de vlepw ka8olou tv edw kai xronia, pleon oute tainies, elaxistes mporw na pw.. up apo mena, eidika sto shmeio pou milage o diktatoras mesa apo th thleorash... idia logia me ka8e politiko ka8arma ka8e topou. to 8ema omws einai gt na perimenei apo mia tainia tou hollywood o laos pou koimatai na ksypnhsei.. pffft paparia, allou einai h epanastash kai oi anatropes, oxi stis o8ones.

Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: