+ 
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» Stencil....
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Stencil....  (Αναγνώστηκε 5379 φορές)
Lefterhs P
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 08:48:58 μμ »

Παιδιά στην τέχνη των stencil  έχω ένα μικρό θέμα...όχι στο σχεδίασμα αλλά στο κόψιμο....Τα σχεδιάζω σε χαρτόνια και τα κόβω με χαρτοκόπτη πράγμα χρονοβόρο και δύσκολο κάποιες φορές
Κάποια ατομά μου είπαν ότι τα έκοβαν σε οδοντιατρείο με εκίνον τον λεπτό τροχό.....μόλις το άκουσα έπαθα πλάκα αληθεύει???Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο τρόπο κοψίματος??
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 08:52:46 μμ »

poly xrhsimo oso kai voliko tha tan na xrhsimopoihseis kopidi san ayta pou xrhsimopoioun oi grafistes/diakosmhtes. kovei arketa kala kai einai epishs, poly anthektiko. proswpika pote den hmoun mh ikanopoihmenos, xeiroyrgeio leme 

trojanDUB
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:47:35 μμ »

Kai egw se xartonia ta sxediazw kai kovw alla gnwrizw oti kapoioi pernoun komati lepto plastiko kai to kovoun me auto to ergaleio pouleei kai to mauro alfa

TROJone keep hip hop real support diy scene
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:05:29 μμ »

εδω εισαι,

κοβουν αποτελεσματικοτατα κουσε χαρτονια 1000 γραμμαριων και βαλε

κοπιδια τετοιου τυπου, αν εισαι απο αθηνα, κεντρο (αλλα και γενικα) θα βρεις σταντε σε μαγαζια με ειδη γραφιστικης, ζωγραφικης κλπ, φθηνα σχετικα και αποτελεσματικα.

παραθετω κ καποια λινκς απο απλο googlarisma αν ψαξεις θα βρεις πολυ πραμα

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.060357
http://www.antoniou24.gr/p.Kopidi-TL-PC-03.47794.html

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:52:33 μμ »

εκτός απο κοπίδι όπως σωστά αναφέρθηκε (αλλά το μικρό μέγεθος, γιατί το μεγάλο δεν βοηθάει), αντί για χαρτόνι ζήτησε απο ένα φωτοτυπάδικο διαφάνειες ή ζελατίνες Α3-Α4 απ' αυτές που βάζουν στα σπιραλ (ως εξώφυλλα). Είναι το πιο καλό υλικό γι΄αυτή τη δουλειά
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:09:52 πμ »

κοπιδι εγω προσωπικα προτιμω οχι το μικρο αλλα το μεγαλυτερο, με βολεύει πιο πολύ στο χέρι όταν ασκώ πίεση αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό στον καθένα πως έχει μάθει. το μικρό ποτέ δεν με βόλεψε και έχω πάψει εδώ και χρόνια να το χρησιμοποιώ. εγώ θα σου πρότεινα δοκίμασε ποιο σου κάνει - αν τελικά πας να το πάρεις από μαγαζί και όχι από το νετ. επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ρυζόχαρτο (βγαίνει και σε φύλλα και σε ρολό) αν και εγώ θα πρότεινα κουσέ χαρτόνι (το 1000αρι ειναι αθάνατο αν και υπερβολικό αλλά φουλ στιβαρό, το 300αρι επίσης μια χαρά) και μπορείς όλα να τα βρεις πέρα από τυπογραφεία και σε μαγαζιά που εμπορεύονται είδη γραφικών υλών.

Thodorhs
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 05:10:22 μμ »

Είναι και ανάλογο με το χαρτόνι στο οποίο κόβεις στο στένσιλ. Έγω χρησιμοποιούσα Οντουλέ χαρτόνι και έκανα αρκετά μεγάλα στένσιλ χωρίς να κουραστώ ιδιαίτερα στο κόψιμο.

Η ελευθερία δεν είναι αγαθό ούτε δικαίωμα ... είναι απόφαση!
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 05:39:29 μμ »

Είναι και ανάλογο με το χαρτόνι στο οποίο κόβεις στο στένσιλ. Έγω χρησιμοποιούσα Οντουλέ χαρτόνι και έκανα αρκετά μεγάλα στένσιλ χωρίς να κουραστώ ιδιαίτερα στο κόψιμο.
όντως είναι ανάλογο, εγώ συνήθισα στο μεγαλύτερο κοπίδι επειδή κυρίως το χρησιμοποιούσα πρωταρχικά σε projects δουλειάς, κατά κόρον σε 1000αρια χαρτόνια που με το μικρό κοπίδι ήταν πολύ πιο δύσκολο το κόψιμο.  Αυτό είχε ως αποτέλεσμα εξοικείωση με το μεγαλύτερο και παράλληλα σε στένσιλ και γενικότερα. όπως μάθει ο καθένας. 

nikolasboom
Newbie
*

« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 04:49:48 μμ »

gia se olous. tora teleutaia exo katapiastei kai ego me to stencil
 kai exo vrei kapoious tropous na apoktane anthektikotita kai antoxi.

montaro to thema mou se selides a4 kai tipono se xamili analisi se kanoniko aplo xarti 80gr.
epeita ta laminaro me aytokolito pou ntinoun ta vivlia
kai an einai mikra me taineia
diafanh pou kleinoun tis koutes poy kostizei episis arketa fthina.

kopidi xrisimopoiousa to klasiko alla entelei me voleuei
to mikro akriveias einai pio leitourgiko gia mikroteres epifaneies me leptomereies.

to mono pou me diskoleuei einai ta layer.. dioti kapou kati xano ayta...

episis paizoun rolo ta spray..
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: