Αποστολέας Θέμα: diy:αυτοοργανωση παντου?  (Αναγνώστηκε 8997 φορές)
Thanos T.
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:47:00 πμ »

[/quote]
Καλημέρα Θάνος. Κοίτα, αν εννοεί αυτό που λες, προσωπικά το βρίσκω λίγο "κάπως", εννοώ δεν μπορείς να παίξεις σε μαγαζιά μουσική που αρνείται και εναντιώνεται σε αυτά. είναι γελοίο. πέρα απ' αυτό για μένα η φάση δεν είναι "διασκέδαση".

σαφώς και δεν συμβαδίζει από ιδεολογικής άποψης. τώρα, για το παράδειγμα που πες-προσωπικά κάτι τετοιο, αν υπήρχε εν γνώση μου, θα κρινόταν εντελώς μη επιθυμητό, όσο και εξοργιστικό το λιγότερο..-και φυσικά δεν 'εχουν να κάνουν οι βουλές του οποιουδήποτε με τη στάση του εκάστοτε δημιουργού. Από τη στιγμή που κάτι "φεύγει" από σένα δεν μπορείς, είναι πρακτικά αδύνατο, να ξέρεις που μπορεί να "χρησιμοποιηθεί"..

υγ. ταχυδρομείο θα πάω αύριο πρωι αγόρι, δεν πρόλαβα 
[/quote]

Συμφωνώ..
Όσο για το ταχυδρομείου, έλα ρε... Χαλαρά εγώ περιμένω..
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 28, 2013, 02:09:25 μμ »

και που ουτε κατανοει και για μαπες.

συμφωνώ σε γενικές γραμμές σε αυτά που ειπώνονται αλλα διαφωνώ κάθετα σε αυτό που λέει ο μαύρο_alpha αν το εννοεί κυριολεκτικά. το ότι οποιος Diy dj παίζει σε μαγαζί είναι για μάπες. Από την μια καταδικάζουμε κάποιον ο οποιος πετάει ένα ζώο στη θάλασσα, και από την άλλη επικροτούμε τη χρήση βίας στο όνομα της παραποίησης μιας ιδεολογιας, ιδέας κτλ. και στην τελική ποιος ή τι είναι το κριτήριο που καθιστά τη χρήση βίας ως λύση. Θα μπορούσα να πω πολλά αλλα θα το κλείσω με κάτι που διάβασα πρόσφατα και μ'αρεσε. "The pen is mightier than the sword"...

love is the basis of our revolution
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 28, 2013, 02:53:02 μμ »

και που ουτε κατανοει και για μαπες.

συμφωνώ σε γενικές γραμμές σε αυτά που ειπώνονται αλλα διαφωνώ κάθετα σε αυτό που λέει ο μαύρο_alpha αν το εννοεί κυριολεκτικά. το ότι οποιος Diy dj παίζει σε μαγαζί είναι για μάπες. Από την μια καταδικάζουμε κάποιον ο οποιος πετάει ένα ζώο στη θάλασσα, και από την άλλη επικροτούμε τη χρήση βίας στο όνομα της παραποίησης μιας ιδεολογιας, ιδέας κτλ. και στην τελική ποιος ή τι είναι το κριτήριο που καθιστά τη χρήση βίας ως λύση. Θα μπορούσα να πω πολλά αλλα θα το κλείσω με κάτι που διάβασα πρόσφατα και μ'αρεσε. "The pen is mightier than the sword"...
Κατάλαβες λάθος, δεν εννοούσα αυτό που εσύ κατάλαβες. Aναφερόμουν - και η διατύπωση της πρότασης ήταν ξεκάθαρη: φυσικό πρόσωπο=κανείς (dj), μουσική (diy) - σε dj που θα επέλεγε με αμοιβή/η είσοδο η οτιδήποτε, να παίξει diy μουσική σε clubs.... Δεν κράζω τους dj που εργαζονται σε clubs παιζοντας μουσικη του εμπορίου (αυτό ως δουλειά είναι σεβαστό), κράζω αυτόν που θα εμπλεκε έννοιες απόλυτα αντιφατικές μεταξύ τους.

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:00:24 μμ »

και για να μην παρεξηγηθω, δε σημαινει οτι ενας που κανει diy μουσικη δεν μπορει να κανει παραλληλα τον dj σε μαγαζι. ο καθενας μπορει να το κανει. αλλα οχι με το diy ονομα του γτ αυτοματα παυει να ναι diy. αν μπει σε μαγαζι υπαρχει μια αλλη κλιμακα που αρχιζει απο το underground και καταληγει στο mainstream. ας μην μπασταρδευουμε ορους. εννοω αν πηγαινα εγω να παιξω σε ενα μαγαζι-υποθετικα μιλαμε- δε θα το κανα ως μαυρο α, γιατι αυτοματα θα προδιδα οτι αντιπροσωπευει το αλφαδι για μενα, αλλά ως dj ταραμοσαλάτας ξερω γω.. τεσπα, ειναι οπως το βλεπει κανεις. δεν μπορουμε να μιλαμε ως diy για κατι απο τη στιγμη που μπλεκονται αφεντικα/μαγαζια σε αυτο. αλλο πραγμα η αυτοεκφραση και αλλο πραγμα η επιβιωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2013, 04:54:45 μμ από μαύρο_άλφα »

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:12:28 μμ »

Όσο για τις μάπες που αναφέρονται ξεκάθαρα σε αυτούς που θα καπηλεύονταν κάποιες αξίες για να βγάλουν κέρδος (δηλαδή τα αφεντικά βάζοντας είσοδο ή απλά πουλώντας μπύρες κ.λπ. ή και αυτοί ένα ποσοστό=μεροκάματο) σε ρωτάω: εσύ θεωρείς ηθικό να χρησιμοποιούν/καπηλεύονται κάποιοι το έργο ανθρώπων που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σε έναν χώρο, και επίσης, προσβάλλοντας στον μέγιστο βαθμό ταυτόχρονα το ιδεολογικό υπόβαθρο αυτού του έργου? γιατί εγώ δεν το βρίσκω ηθικό.  Δεν μπορεί πχ να βάλει κάποιος σπείρα ή αμόκ ή (τυχαία παραδείγματα) σε club με είσοδο και να ναι οκ αυτό το πράγμα.  Αν ήταν οκ, ποιός ο λόγος της άρνησης των δημιουργών να παίξει κάποιος σε club αν θα διναν συγκατάθεση να παιζόταν ακόμα και από τα ηχεία ενός dj σε club..? είμαι κάθετος σε αυτό που λέω και το υποστηρίζω στο φουλ γιατί αν το δεχτώ πως μπορει να υπαρξει ως πραγματικοτητα αυτοματα εκφυλλίζεται η φάση. περα απ αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αποτελεί βία προς εμενα (όπως και ολικό βιασμό των αξιών μου) το οτι θα με επαιζε καποιος σε ενα κωλομαγαζο γιατι "ετσι του καπνισε", με σκοπο να βγαλει καποιος τριτος φραγκα και εγω αν τον ηξερα να μην του σπαγα του μουτρα. με diy "παρασημα" καριέρες και φράγκα από επίδοξους "wannabe stars" δε χτίζονται...

Thanos T.
Junior forumist

« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:23:05 μμ »

Εεε ένταξη όλοι πάνω κατω νομίζω εδώ θα συμφωνούμε περί diy.
Απλά είναι καλό να παίζουμε με της λέξεις ως προς την εξέλιξη και να προσέχουμε και τι κάθε μας κουβέντα τι αντιπροσωπεύει,  και κακό όταν πιανόμαστε από αυτές και ας καταλαβαίνουμε τι εννοεί ο καθένας,αλλά και πάλιτο "το κακό" καλό είναι για να ξεκαθαρίζουμε τη θέση μας.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:41:30 μμ »

Εεε ένταξη όλοι πάνω κατω νομίζω εδώ θα συμφωνούμε περί diy.
Απλά είναι καλό να παίζουμε με της λέξεις ως προς την εξέλιξη και να προσέχουμε και τι κάθε μας κουβέντα τι αντιπροσωπεύει,  και κακό όταν πιανόμαστε από αυτές και ας καταλαβαίνουμε τι εννοεί ο καθένας,αλλά και πάλιτο "το κακό" καλό είναι για να ξεκαθαρίζουμε τη θέση μας.
Γι' αυτό και τοποθετήθηκα για να μην υπάρχουν "γκρίζα σημεία" ως προς τα λεγόμενα μου. Και καλό είναι να 'μαστε ξεκάθαροι και να μην μπλέκουμε έννοιες που μεταξύ τους δεν υπάρχει σημείο τομής.  Ειδικά έννοιες τόσο σημαντικές όσο της αυτοοργάνωσης στη ζωή μας (αναφέρομαι στην ολότητα και τη βαθύτερη ουσία της λέξης..)

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 28, 2013, 08:36:55 μμ »

Φιλε μαύρο a μην ανησυχείς πάντα καλοπροαίρετα γράφω ποτε δεν υπονοώ κατι αλο απο αυτο που φαίνεται εκτος και αν με προκαλούν. Σύμφωνο και ασπάζομαι αυτά που λες και με βοηθάνε και εμενα πολύ τα όσα ειπώνονται εδώ για να μπορέσω να καταλήξω πάντα και στα δικά μου συμπεράσματα.  Έχω ουκ ολίγες φορες θέσει τα ίδια ερωτήματα στον περίγυρο μου. Πάνω στο θέμα μας, όντως δεν κατάλαβα πολύ αυτό που είπες και το γενίκευσα ως προς το θέμα της βίας όμως συγκεκριμένα.  Δεν μιλάω για εμπόλεμες ζώνες και εμφυλιους, αλλα είμαι της άποψης ότι η χρήση βίας πρέπει να είναι η τελευταία οδός ως προς την επίλυση των διαφορων μας (όχι αυτοάμυνας άλλο αυτό), τα έχουν πει άλλοι πολύ καλύτερα από όσο μπορώ να το διατυπώσω εγώ. (http://bit.ly/10cVbSx). Όσον αφορά την ανηθικότητα της πράξης συμφωνώ απόλυτα αλλα από κει και πέρα αρκούμαι με μια απλή διαγραφή από την δικη μου λίστα, ούτε ρόπαλα ούτε φάπες. αυτά τα ολίγα για την αποκατάσταση του diy

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 28, 2013, 08:49:46 μμ »

Φιλε μαύρο a μην ανησυχείς πάντα καλοπροαίρετα γράφω ποτε δεν υπονοώ κατι αλο απο αυτο που φαίνεται εκτος και αν με προκαλούν. Σύμφωνο και ασπάζομαι αυτά που λες και με βοηθάνε και εμενα πολύ τα όσα ειπώνονται εδώ για να μπορέσω να καταλήξω πάντα και στα δικά μου συμπεράσματα.  Έχω ουκ ολίγες φορες θέσει τα ίδια ερωτήματα στον περίγυρο μου. Πάνω στο θέμα μας, όντως δεν κατάλαβα πολύ αυτό που είπες και το γενίκευσα ως προς το θέμα της βίας όμως συγκεκριμένα.  Δεν μιλάω για εμπόλεμες ζώνες και εμφυλιους, αλλα είμαι της άποψης ότι η χρήση βίας πρέπει να είναι η τελευταία οδός ως προς την επίλυση των διαφορων μας (όχι αυτοάμυνας άλλο αυτό), τα έχουν πει άλλοι πολύ καλύτερα από όσο μπορώ να το διατυπώσω εγώ. (http://bit.ly/10cVbSx). Όσον αφορά την ανηθικότητα της πράξης συμφωνώ απόλυτα αλλα από κει και πέρα αρκούμαι με μια απλή διαγραφή από την δικη μου λίστα, ούτε ρόπαλα ούτε φάπες. αυτά τα ολίγα για την αποκατάσταση του diy
χαίρομαι που με αυτό που μόλις είπες με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Και εγώ καλοπροαίρετα γράφω και τα σχόλεια ήταν με σκοπό να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα γιατί απ' ότι παρατηρω/ούμε υπάρχει κόσμος που δεν τα χει ξεκαθαρα μεσα του και εύλογα του γεννιούνται απορίες τι είναι και τι δεν ειναι αυτοοργανωση. το θέμα είναι αυτές οι απορίες να λύνονται και να εξελισσόμαστε, να πηγαίνουμε μπροστά και όχι πίσω.  αυτοί οι διάλογοι του φόρουμ κατα τη γνώμη μου, αποτελούν και αληθινή κληρονομιά και βάσεις.

και που 'σαι τρελέ, ανθρώπινες σχέσεις χωρίς εντάσεις δεν είναι κουλ  , αν δεν "τσακωθεί" (καλοπροαίρετα και με διάλογο να βρεθεί λύση) και λίγο με τους ανθρώπους που συσχετίζεται κανείς δεν είναι ΥΓΙΗΣ μια ανθρώπινη σχέση (παντός τύπου)-αυτούς που σου λένε όλο "ναι, ναι" να φοβάσαι.. 

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 28, 2013, 08:57:45 μμ »

ααα και επί της ευκαιρίας επειδή το ξέχασα θέλω να θέσω και εγώ τα δικά μου παραδειγματα - ερωτήματα... το site αυτή τη στιγμή όπως σας ενημέρωσα έχει γύρω στα 500 zips από ολόκληρη την ιστορία του ελληνικού diy / underground κτλ. Όπως κατανοείτε δεν είναι εφικτή η ολική επανεξέταση της στάσης των σχημάτων σχετικά με το diy σε σχέση με την πάροδο του χρόνου από τότε μέχρι σήμερα. Είναι για μένα ένα πρόβλημα αυτό. Οποτε αρχικά σκέφτομαι να τα βάλω όλα όπως ητανε και από κει και πέρα οποιος νομίζει ότι κάποιο σχήμα δεν συμβαδίζει ας ενημερώνει με οποιο τρόπο θέλει. 

Επίσης πάνω σε αυτό που έλεγες σχετικά με djs κτλ, φαντάσου το εξής σενάριο, ένα site προσφέρει για κατέβασμα diy μουσική και κάποιος άσχετος τα βρίσκει και τα παίζει χωρίς να έχει ιδέα σε εμπορικό ραδιοφωνικό σταθμό. έχει αμέσως δημιουργηθεί ένα τεράστιο κενό για το οποιο όμως είμαστε και συνυπεύθυνοι. από κει και πέρα όμως δεν σημαίνει ότι εγώ ασπάζομαι αυτήν την κίνηση του τάδε dj. Έχουν γίνει άπειρα τέτοια. Και δημιουργούνται ουκ ολίγες λάθος εντυπώσεις και έχω πέσει και εγώ σε αναλογου τύπου διαφωνίες στο παρελθόν.   

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:07:11 μμ »

κάποια έχουν διαγραφτεί.

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:14:19 μμ »

ααα και επί της ευκαιρίας επειδή το ξέχασα θέλω να θέσω και εγώ τα δικά μου παραδειγματα - ερωτήματα... το site αυτή τη στιγμή όπως σας ενημέρωσα έχει γύρω στα 500 zips από ολόκληρη την ιστορία του ελληνικού diy / underground κτλ. Όπως κατανοείτε δεν είναι εφικτή η ολική επανεξέταση της στάσης των σχημάτων σχετικά με το diy σε σχέση με την πάροδο του χρόνου από τότε μέχρι σήμερα. Είναι για μένα ένα πρόβλημα αυτό. Οποτε αρχικά σκέφτομαι να τα βάλω όλα όπως ητανε και από κει και πέρα οποιος νομίζει ότι κάποιο σχήμα δεν συμβαδίζει ας ενημερώνει με οποιο τρόπο θέλει.  

Επίσης πάνω σε αυτό που έλεγες σχετικά με djs κτλ, φαντάσου το εξής σενάριο, ένα site προσφέρει για κατέβασμα diy μουσική και κάποιος άσχετος τα βρίσκει και τα παίζει χωρίς να έχει ιδέα σε εμπορικό ραδιοφωνικό σταθμό. έχει αμέσως δημιουργηθεί ένα τεράστιο κενό για το οποιο όμως είμαστε και συνυπεύθυνοι. από κει και πέρα όμως δεν σημαίνει ότι εγώ ασπάζομαι αυτήν την κίνηση του τάδε dj. Έχουν γίνει άπειρα τέτοια. Και δημιουργούνται ουκ ολίγες λάθος εντυπώσεις και έχω πέσει και εγώ σε αναλογου τύπου διαφωνίες στο παρελθόν.  
για το πρώτο σκέλος και εγώ θα συμφωνούσα να μπαίναν όπως ήταν και σίγουρα επανεξετάζονται κάποια άλμπουμς αν είναι diy η underground, εδώ βρίσκεται και η ομορφιά της αλληλεπίδρασης-συνδιαμόρφωσης. αν κάποια άλμπουμς είναι σπάνια για να βρεθούν (αλλά Underground) θα μπορούσε (ίσως.. It's up to you) να δημιουργηθεί μια υποκατηγορία Underground albums-λέω εγώ τώρα..-ώστε να είναι πιο ανόθευτο το πραγματικά diy υλικό του site και να μην μπερδευεται και ο κοσμος.

για το δεύτερο ερώτημα, όπως προείπα, από τη στιγμή που κάτι φεύγει από τον δημιουργό αυτόματα είναι πρακτικά αδύνατο να ξέρει-ο δημιουργός-που μπορεί να καταλήξει το υλικό ή με ποιο σκοπο/κίνητρο θα "χρησιμοποιηθει". Γι' αυτό τον λόγο πρέπει να αποσαφηνίζονται τα όρια (τι είναι diy, τι είναι underground κ.λπ) και να είναι ξεκάθαρα και να υπερασπίζεται η αυτοοργάνωση όσο γίνεται απ' τον καθένα μας.

8285
Newbie
*

« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2013, 03:41:22 μμ »

Αν και δεν είμαι τρέλα χωμενος στο DIY εχω καταλάβει οτι λίγοι ειναι αυτοι που θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν(δεν μιλαω για τις μπάντες) και οτι οι περισσότεροι απλα διασκεδάζουν με τις συναυλίες το φτηνό αλκοολ και τη μη ύπαρξη εισιτηρίου!δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν μπορει κάποιος απλα παίζει μουσικη και να βγάζει ενα μεροκάματο ετσι ώστε να μην χρειαστεί να εχει απο πάνω του ενα αφεντικό καθε μέρα ώστε να μπορει στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο του να παίξει μουσικη.σε συζήτηση που είχα και με άτομο πολυ γνωστής μπάντας που εδω και λίγο καιρο εχουν διαλυθεί μου έλεγε το ίδιο...
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: