Αποστολέας Θέμα: diy:αυτοοργανωση παντου?  (Αναγνώστηκε 9225 φορές)
fuck.tha.swag11
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 08:55:06 μμ »

Λοιπον ποσταρω αυτο το θεμα διοτι θελω να λαβω καποιες απαντησεις σχετικα με εναν προβληματισμο που ειχα τον τελευταιο καιρο.
Γνωριζω οτι ειναι αναγκαιο καποιος που ακολουθει την υποκουλτουρα του χιπ χοπ η του πανκ να αυτοοργανωνει την μουσικη του και να απεχει απο μαγαζια αφεντικα κ.λ.π ηθελα ομως να θεσω το εξης ερωτημα. Μπορει καποιος να δημιουργει μουσικη χιπ χοπ για παραδειγμα και να ειναι diy αλλα ταυτοχρονα να ασχολειται με ενα αλλο ειδος μουσικης (π.χ electronic ξερω γω..) και να την παιζει σε μαγαζια  Αν πραξει ετσι τοτε χανει τον σεβασμο των αλλων ως diy χιπχοπας ας πουμε          υ.γ    ειναι ψιλοηλιθιο το θεμα αλλα θελω μια απαντηση
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 09:10:32 μμ »

πανω σε αυτο που λες, εγω προσωπικα δεν ειμαι αρνητικος στο να παιζει καποιος σε μαγαζια αν αυτο που κανει γινεται για να ζησει, υπαρχουν πολλοι συντροφοι που παιζουν και σε σκυλαδικα ακομη για να ζησουν αλλα το αντιμετωπιζουν καθαρα ως μια οποιαδηποτε δουλεια. ετυχε να ξερουν καλα ενα οργανο, να μην εχουν αλλα εφοδια και αρα για να επιβιωσουν παιζουν σεσσιοναδες σε ηχογραφησεις η σε λαιβ. για μενα δεν εχει να κανει με την αυτοεκφραση αυτο. δεν εχει διαφορα εννοω το να δουλευεις σε ενα οποιοδηποτε μαγαζι η εργοστασιο σαν κανονικη δουλεια απ το να δουλευεις υπαλληλος σε μια μπαντα. γιατι και οι μπαντες που παιζουν σε μεινστριμ κυκλωματα μικρες η μεγαλες επιχειρησεις ειναι με merchandise και ειδη που πουλανε. και μενα πολυ στενος μου φιλος επαιζε σε πολυ γνωστη εμπορικη μπαντα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει ουτε με την ιδεολογια του ουτε με τα - ανεξαρτητα - προτζεκτς της αυτοεκφρασης του. το αντιμετωπιζε απλα ως μια οποιαδηποτε δουλεια που απ αυτην πληρωνοταν ωστε να ζησει. δεν ειναι κακο απαραιτητα αυτο, απο καπου πρεπει να ζησει ο καθενας και η καθεμια. αλλο η αυτοεκφραση και αλλο η γαμημένη δουλειά (αναγκαιο κακο...). προσωπικα σεβομαι οποιον ειναι ξεκαθαρος σε αυτο που κανει αρκει να μην μπερδευει εννοιες, εννοω μην το "γυρισει" με το ιδιο ονομα που ηταν diy και αρχιζει και το ξεπουλαει. δλδ αν σου δωσει καποιος ενα σιντι diy και δουλευει σε εργοστασιο ειναι πιο "true" απο εναν που θα σου δωσει ενα diy cd και δουλευει σε μπαντα?

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 09:45:36 μμ »

η δουλειά (η κάθε δουλειά) σημαίνει μισθωτή δουλεία. το ίδιο πράγμα είναι να έχεις έναν μαλάκα προιστάμενο που να σε γαμάει και να στα πρήζει σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα, το ίδιο πράγμα είναι να έχεις έναν μαλάκα που να σε πληρώνει για να πουλήσεις τον εαυτό σου κάποιες ώρες παίζοντας ένα όργανο.  φυσικά επειδή οι μαλάκες δεν είναι η ζωή μας αλλά απεναντίας μας τη γαμάνε, αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα όλων στην αυτοοργανωμένη έκφραση. 

fuck.tha.swag11
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 08:09:16 πμ »

σωστο σε βρισκω .. με καλυψες
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 09:03:53 πμ »

όπως προαναφέρθηκε κανένα απολύτος πρόβλημα. Αν και συγκεκριμένα το πανκ και το hip hop έχουν μια πολύ συγκεκριμένη βαρύτητα. Δηλαδή δεν είναι απλά μουσικά είδη που μπορούν τόσο εύκολα να χρησιμοποιούν και ως πλήρως ιδεολογικά αποστειρωμένες μουσικές εμπορίου (για σκοπούς αυτοσυντήρησης δηλαδή). Αλλά και πάλι, εφόσον κάποιος/κάποια ξεκαθαρίζει τη θέση του και δεν τα συνδέει δεν υπάρχει ζήτημα
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:51:54 μμ »

Λοιπον ποσταρω αυτο το θεμα διοτι θελω να λαβω καποιες απαντησεις σχετικα με εναν προβληματισμο που ειχα τον τελευταιο καιρο.
Γνωριζω οτι ειναι αναγκαιο καποιος που ακολουθει την υποκουλτουρα του χιπ χοπ η του πανκ να αυτοοργανωνει την μουσικη του και να απεχει απο μαγαζια αφεντικα κ.λ.π ηθελα ομως να θεσω το εξης ερωτημα. Μπορει καποιος να δημιουργει μουσικη χιπ χοπ για παραδειγμα και να ειναι diy αλλα ταυτοχρονα να ασχολειται με ενα αλλο ειδος μουσικης (π.χ electronic ξερω γω..) και να την παιζει σε μαγαζια  Αν πραξει ετσι τοτε χανει τον σεβασμο των αλλων ως diy χιπχοπας ας πουμε          υ.γ    ειναι ψιλοηλιθιο το θεμα αλλα θελω μια απαντηση

να ειναι χορτοφαγος και να δουλευει σε κρεοπωλιο το σκεφτηκες αυτο?

καλο ειναι η τεχνη να μην συνδεεται με το χρημα γιατι στο τελος θα δημιουργεις για τους αλλους και οχι για τον εαυτο σου.  γενικα τα πιστευω σου θα πρεπει να συμβαδιζουν με τις πραξεις σου.
οσο λιγοτερο τσαλακωσεις τον χαρακτηρα σου και την ηθικη σου προσπαθωντας να επιβιωσεις τοσο το καλυτερο. αλλωστε υπαρχουν εναλλακτικες.
εχει να κανει με τις αντοχες του καθε ανθρωπου. αλλα και αυτο χτιζεται με τον καιρο, να ατσαλωσεις τον χαρακτηρα σου και να μην σκυβεις συνεχεια το κεφαλι και να συμβιβαζεσαι.

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 03:49:09 μμ »

σιγουρα, απλα εγω θεωρω πως καθε δουλεια αυτοματα ειναι συμβιβασμος/εξευτελισμος και δυστυχως σκυψιμο του κεφαλιου. σε μια οποιαδηποτε δουλεια πουλας τον εαυτο σου για καποιες ωρες στο εκαστοτε αφεντικο. και επισης, δε σημαινει πως οσοι ειναι "επαγγελματιες μουσικοι" πρεπει να γουσταρουν κι απαραιτητα αυτο που κανουν.  ξερεις κανεναν να γουσταρει να του λενε τι να κανει ολη την ωρα, πως να το κανει και να γουσταρει τις προσβολες απο προισταμενους? και οι εναλλακτικες ποικιλλουν και εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες αλλιως κανενας μας δε θα δουλευε. αναφερομαι σε αυτη την σκατενια κοινωνια ως εχει και οχι σε μια ιδανικη (ουτοπια).

fuck.tha.swag11
Newbie
*

« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 05:42:15 μμ »

δηλαδη αν καποιος παιζει σε μια μπαντα για να βγαλει τα προς το ζην αλλα το γουσταρει κιολας(εκτος απο υποβιβασμους αυταρχικα αφεντικα κ.τλ που ολους τους συνηδιτοποιημενους εργαζομενους τους ενοχλουν) τοτε αλλαζει το θεμα?
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 06:04:46 μμ »

φίλε όποιος/α γουστάρει και δεν το κάνει από ανάγκη για να ζησει, σημαινει πως εχει κανει τις επιλογες του/της και αρα το κάνει συνειδητοποιημένα. αυτό αντιφάσκει πληρως με την λογική του diy. δεν μπορείς να σαι και να μην εισαι. σου εξηγησα κατω απο ποιους λογους δεχομαι "το να παιζει καποιος/α σε μαγαζι" και αυτοι ειναι μονο αν το δει μεσα απο το βιοποριστικο πρισμα που σαφως δεν εχει καμια απολυτως σχεση με την αυτοοργανωση. εξυπνος/η εισαι, βγαζεις τα συμπερασματα σου...

8285
Newbie
*

« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2013, 03:58:40 μμ »

Παιδια πως κρίνετε το να βάλει κάποιος μουσικη σε μαγαζι φίλου ;δεν είναι DIY?
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2013, 04:10:24 μμ »

δεν είναι diy ποιος? ζωντανη μουσικη? τι εννοεις? μπορεις να το διατυπωσεις λιγο καλυτερα?

Thanos T.
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2013, 04:16:47 πμ »

δεν είναι diy ποιος? ζωντανη μουσικη? τι εννοεις? μπορεις να το διατυπωσεις λιγο καλυτερα?

Μήπως εννοεί να βάλει μουσική diy , εγώ πχ σε ένα μαγαζί ενός φίλου μου να βάλω να παίζει CDs diy λογικής ενώ αυτό μπορεί να έχει και 5 ευρώ είσοδο.

Αν εννοείς αυτό. Κοίτα γενικά τέτοιας λογικής εγχειρήματα diy δεν πάει ο καθένας ή η κάθε μπάντα και λέει βάλε στο τάδε μαγαζί να παίζει το CD μου.όχι δεν το κάνεις από ιδεολογική άποψη δεν συμβαδίζει.
Τώρα,αν εγώ πάρω το μαύρο α το άλμπουμ αύριο και πάω και το βάλω να παίζει στη καφετέρια του φίλου μου,αυτό δεν σημαίνει κάτι γίνετε υπό τηη άγνοια του εκάστοτε diy one man band ή μπάντας.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2013, 12:14:51 μμ »

Μήπως εννοεί να βάλει μουσική diy , εγώ πχ σε ένα μαγαζί ενός φίλου μου να βάλω να παίζει CDs diy λογικής ενώ αυτό μπορεί να έχει και 5 ευρώ είσοδο.

Αν εννοείς αυτό. Κοίτα γενικά τέτοιας λογικής εγχειρήματα diy δεν πάει ο καθένας ή η κάθε μπάντα και λέει βάλε στο τάδε μαγαζί να παίζει το CD μου.όχι δεν το κάνεις από ιδεολογική άποψη δεν συμβαδίζει.
Τώρα,αν εγώ πάρω το μαύρο α το άλμπουμ αύριο και πάω και το βάλω να παίζει στη καφετέρια του φίλου μου,αυτό δεν σημαίνει κάτι γίνετε υπό τηη άγνοια του εκάστοτε diy one man band ή μπάντας.

Καλημέρα Θάνος. Κοίτα, αν εννοεί αυτό που λες, προσωπικά το βρίσκω λίγο "κάπως", εννοώ δεν μπορείς να παίξεις σε μαγαζιά μουσική που αρνείται και εναντιώνεται σε αυτά. είναι γελοίο. πέρα απ' αυτό για μένα η φάση δεν είναι "διασκέδαση".

σαφώς και δεν συμβαδίζει από ιδεολογικής άποψης. τώρα, για το παράδειγμα που πες-προσωπικά κάτι τετοιο, αν υπήρχε εν γνώση μου, θα κρινόταν εντελώς μη επιθυμητό, όσο και εξοργιστικό το λιγότερο..-και φυσικά δεν 'εχουν να κάνουν οι βουλές του οποιουδήποτε με τη στάση του εκάστοτε δημιουργού. Από τη στιγμή που κάτι "φεύγει" από σένα δεν μπορείς, είναι πρακτικά αδύνατο, να ξέρεις που μπορεί να "χρησιμοποιηθεί"..

υγ. ταχυδρομείο θα πάω αύριο πρωι αγόρι, δεν πρόλαβα 

8285
Newbie
*

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 27, 2013, 02:59:50 μμ »

Εννοω άτομο που ειναι σε DIY μπαντα να βάζει μουσικη οποιουδήποτε είδος σε μαγαζι φίλου(σε ορθαδικο πχ) δεν εννοω κλαμπ η κατι τέτοιο..
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 27, 2013, 03:32:36 μμ »

βασικά.. οι απαντήσεις στο ερωτημά σου αν ανατρέξεις το παρόν θέμα έχουν ήδη δωθεί.. diy ειναι κάτι το συγκεκριμένο, αν το χ, ψ, δ αντιτίθεται σε αυτό απλά δεν είναι diy, αλλο η αυτο-οργανωση και αλλο τα αφεντικά και η λογικη τους. και σίγουρα στα ειδη που λες, ναι αν παιξει κανεις (dj) diy μουσικη σε μαγαζι για μενα ειναι κρετινος και που δε σεβεται, και που ουτε κατανοει και για μαπες. δεν ειναι ολα εμποριο... τωρα αν παιζει σε diy σχημα η οτιδηποτε και παιξει κατι αλλο σε μαγαζι η ως δουλεια, αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει καμια σχεση με diy. γιατι να μπερδευονται λανθασμενα εννοιες που ειναι η μερα με τη νυχτα δεν καταλαβαινω.. και βασικα που κολλαει η αυτοοργανωση με τα μαγαζια..?  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 05:36:19 μμ από μαύρο_άλφα »

Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: