Αποστολέας Θέμα: Πέρι μουσικής και ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 5691 φορές)
Nosfi
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 02:32:39 μμ »

http://main.makeuseoflimited.netdna-cdn.com/tech-fun/wp-content/uploads/2010/08/heardasong.png

αφορμή για το θέμα είναι αυτή η εικόνα που πέτυχα περιπλανώμενος στο διαδίκτυο.
Θυμήθηκα μια φάση γύρω στο 2000 που μικρός και χαζός ων, αλλάζοντας σταθμούς σε ένα ράδιο πέτυχα ένα τραγούδι απο Βαβυλώνα. Ετρεξα να πατήσω το rec και εγραψα ένα μέρος του κομματιού. Ήτανε αποκάλυψη για μένα αφού μέχρι τότε πίστευα ότι χιπχοπ κάνουμε μόνο τα ημισκούμπρια και το "άκου μάνα". Το δε 'ακου μάνα' παραήτανε  βαρύ για τα γούστα μου.. Πέρασαν κανα 2 χρονια σίγουρα μέχρι να μάθω το όνομα του συγκροτήματος..
Άλλα η όλη φάση είχε μια μαγεία ρε αδερφέ    .

Προχθές έψαχνα στο γιουτιουμπ κάτι και πέτυχα ένα νέο συγκρότημα. Σήμερα έχω άκουσει τους δυο δίσκους τους. Το θέμα έιναι ότι παλιά που τους έπαιρνα με το κομμάτι, τους μελετούσα, τους άκουγα και τους ξανάκουγα. Τώρα με πιάνω να πατάω σκιπ χωρίς λόγο, ή και να προσπερνάω δίσκους ακούγοντας έτσι δυο κομμάτια.
ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΙΑ!

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:48:23 μμ »

Που ειναι ο onealpha να γουστάρετε ρε Nosfi
Εγώ γενικά έχω κόψει την μουσική ρε γμτ.. μαλακία

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:27:09 μμ »

δεν ακούω ράδιο.
καλά πόσο μάλλον δεν ξυπνάω στις 9 για να ακούσω ένα υπέροχο τραγούδι στο ράδιο

Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:19:45 μμ »

Παράθεση
Εγώ γενικά έχω κόψει την μουσική ρε γμτ.. μαλακία
καλα εσύ είσαι απάλευτος * και θες να κάνουμε και collab?

ωραίο το σχηματάκι

εγώ προσωπικά χαίρομαι που πρόλαβα μερικά πράγματα που δε πρόλαβαν οι 15χρονοι του σήμερα και μάλιστα με θεωρώ τυχερο που ανήκω σε αυτούς που είναι τώρα 30.

μερικά από τα πράγματα αυτά :

*computer gaming σε ασπρόμαυρο PC με CGA Και 20MB σκληρο, amstrad 6128 & amiga φίλων
*μπάλα και διάφορα άλλα παιχνίδια στη γειτονιά - εποχή που λίγοι παίζαν videogames στο NES, super NES, master system, megadrive, gameboy
*μουσική απο ραδιόφωνο , εγγραφή σε κασέτες;
*πολυκάναλες ηχογραφήσεις [πρώτες κασέτες KGB] με συμβατικό διπλό κασετόφωνο
*εποχή χωρίς κινητά
*εποχή χωρίς Internet
*όλη την εξέλιξη του Internet , π.χ. dial-up, napster, audiogalaxy κτλ

π.χ.

Αυτή τη στιγμή βρίσκεις την πλήρη δισκογραφία του Θάνου Μικρούτσικου για κατέβασμα.

το 2002 δεν υπήρχε τίποτα πέρα από τα κλασικά. Βρήκα το μεγαλύτερο μέρος της στην Αθήνα, σε δίσκους Μοναστηράκι και σε CD σε δισκάδικα. Δε με χαλάει όμως, χαίρομαι που τα βρήκα τότε [τα περισσότερα] αλλά χάρηκα που τα βρήκα όλα μαζί σε mp3.

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:15:54 μμ »

εγώ λυπάμαι που δεν θα ζήσω να δω την ημερα της εξέγερσης των μηχανών δεν θα ζω για να δω την μετεξέλιξη του ανθρωπινου είδους σε καραφλούς απογόνους με αναπτυγμένες πνευματικές επικοινωνιακές ικανότητες και το κυριότερο λυπάμαι που δεν ζήσω να δω την συνειδητοποίηση της ύπαρξης και της ολικής αρμονίας με την φύση-περιβάλλον και την τελική αποκήρυξη των ιεραρχιών και της μισαλλοδοξίας και όλα τα κατακάθια που αυτές γεννάνε και μας κρατάνε σε προγονική μορφή.

love is the basis of our revolution
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:08:06 πμ »

εγώ λυπάμαι που δεν θα ζήσω να δω την ημερα της εξέγερσης των μηχανών
και όμως, την είδες το 2003

Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:49:42 μμ »

καλα ρε αυτά είναι basics , Terminator δεν έχετε δει?

δηλαδή λυπάσαι που δε θα δεις να πραγματοποιούνται οι υποσχέσεις που οι ίδιοι τάξαμε στο ανθρωπιστικό εγώ μας?

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:25:33 μμ »

ωραιο θεμα.. προσωπικα αναπολω πολλα πραγματα που πλεον (δυστυχως για μενα) εχουν περασει κυριολεκτικα στο ντουλαπι του χρονου. πισω στο 94-95 θυμαμαι, οταν αρχιζα να "χωνομαι" στη μουσικη πιο σοβαρα απο το να ακουω "επειδη ετυχε που ειχε βαλει καποιος ραδιο", αντιγραφαμε κασετες φουλ, αλληλογραφια με παιδια που καναμε tape trading απο κρητη μεχρι ευρο!!! την αγωνια του να ερθει το γραμμα με τη νεα κασετα που ειχαμε κουβεντιασει στο.. προηγουμενο γραμμα  βλεπεις, η λεξη κινητο κ pc ηταν αγνωστα τοτε σε μας..  μνημες... δε θα ξεχασω ποτε την καβλα να ακουμε απο ενα τελειωμενο walkman με εναν τοτε φιλο ολο το βραδυ κασσετες με ακουστικο που χαμε βαλει διπλη υποδοχη κ να πηγαινουμε να χεσουμε υπαιθριο διπλα διπλα για να μην φυγουν τα ακουστικα απ τα αυτια μας!!! μεγαλες φασεις! η καβλα του πρωτου μου cd που ηταν ουσιαστικα το δωρο της συσκευασιας ενος απορρυπαντικου που χε παρει η μανα μου! lol!!

τοτε ανταλλασαμε στιχους γραμμενους σε τετραδια και αποστηθιζαμε τα παντα, μεχρι κ τα thanx αργοτερα. αυτος που γουσταρε να ασχοληθει εντρυφουσε στη μουσικη κ δεν ηταν ρηχος/επιδερμικος μαζι της. το tape trading πλεον κατεληξε να γινει ενα μειλ με λινκ για download... αοσμη εποχη για αοσμους ανθρωπους. κ αυτη η ψευτικη νοοτροπια δυστυχως περασε σε πολλα περισσοτερα απο τη μουσικη. η πλατεια πλεον για εκατομμυρια ανθρωπους εγινε ο εικονικος κοσμος του facebook. το μονο καλο πλεον ειναι οτι μπορει να βρει καποιος το χ,ψ,δ δυσευρετο demo απο 80s ξερω γω με ενα κλικ, το ποσο θα το εκτιμησει βεβαια κ δε θα μπει απλα σε εναν φακελο ενος σκληρου δισκου ειναι αλλο θεμα κ σιγουρα παιζουν σημαντικο ρολο τα βιωματα κ το αρωμα μιας παλιας εποχης που (σε μεγαλο βαθμο) οριζεται πλεον ως retro.

analogue is real!!!

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: