Αποστολέας Θέμα: Ιερές Βλακείες - Στέλιος Κανάκης  (Αναγνώστηκε 2888 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:54:25 μμ »

Αυτό το βιβλίο το διάβασα μέσα σε 2 μέρες. Δεν θα κάνω review, θα κάνω κάποια στιγμή στο blog (διαφήμιση alert  ) αλλά προτείνω να το διαβάσουν όλοι.
Έχει βιβλιογραφία από άπειρες θρησκείες, και είναι φοβερό το πως κάποια γεγονότα και λογικές είναι ίδιες και καταπιεστικές σε όλες τους.

Λεπτομέρειες

Μήνας Έκδοσης: Μάρτης
Έτος Έκδοσης: 2010
Τόπος Έκδοσης: Αθήνα
Αριθμός Σελίδων: 352
Εξώφυλλο: Μαλακό εξώφυλλο
Διαστάσεις: 21χ14
Περιγραφή

Θεέ, θεέ, είσαι εδώ; Πώς ξεκίνησαν όλα; Πώς πορευτήκαμε ιστορικά, "χέρι-μαχαίρι", με τη θρησκεία; Πώς καταντήσαμε έτσι;
Με σαρκασμό και πολύ χιούμορ, οι "Ιερές βλακείες" κάνουν λέξεις όσα καθημερινώς, στην προσωπική και κοινωνική επαφή μας με τα "θεία", είναι βασανιστικές σκέψεις στο μυαλό του καθενός μας. Πολλοί θεοί, πολλά "κόλπα", οικονομικά αλισβερίσια, φασισμός ιδεών, θρησκευτική τρομοκρατία, όλα υπό τη σκιά ενός ρητορικού ερωτήματος: Τελικά, ζούμε χωρίς θεό;

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 12:01:20 πμ »

to pshnw asxhma na to diavasw  ksereis twra.. pop corn k xristianikes malakioules gia na pernaei cool h wra!  xaaxaxaxax

mass hypnosis.......................

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 04:07:12 μμ »

Όχι αυτό το βιβλίο θάβει. Αφού φαντάσου για εισαγωγή σου λεει ότι αν δεν ξέρεις τι αγορασες πήγαινε άστο πάλι στο ράφι τώρα! χαχαχα θεος...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 04:49:50 μμ »

Ναι ρε! κοζαρεις πως το λεω!  παντως αν ειναι οπως το φανταζομαι θα ναι ηδονη να βλεπεις με επιχειρηματα να ξεφτυλιζονται οι ξεφτυλισμενες θρησκειες! χαχααχαχαχ

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: