Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση περί diy, underground  (Αναγνώστηκε 21311 φορές)
Convicted
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 04:58:21 μμ »

φιλε, ξερω σε ποιον κοσμο ειμαστε, φυσικα κ γινεται να το δωσω χωρις αντιτιμο κ εγω κ αλλοι, ειναι οπως σου ειπα θεμα επιλογων κ στασης του πως βλεπει κανεις κ αντιλαμβανεται καποια πραγματα, προσωπικα εμενα δεν με νοιαζει να βιοποριστω απο την μουσικη ουτε και συντηρω αυτο που κανω μεσα απο αντιτιμα αλλα απο προσωπικο μοχθο. επισης δεν μου αρεσει να υπαρχει κανενα αντιτιμο μεταξυ στις σχεσεις των ανθρωπων. θα πληρωνες την κοπελα σου για να κανετε ερωτα? οχι βεβαια, εκτος κ αν καποιος εχει συνηθισει να πληρωνει κοπελες...

Το αν θα δώσεις κάτι χωρίς αντίτιμο, εξαρτάται από το τι ξόδεψες για αυτό, από τη ποσότητα και από το τι ανάγκες έχεις σαν μπάντα/καλλιτέχνης. Κι εγώ π.χ. θα πλήρωνα από την τσέπη μου και θα έδινα χωρίς αντίτιμο ένα CD-r με μία πρόβα την οποία ηχογραφήσαμε λάιβ και δεν δώσαμε και κανένα τρομερό ποσό. Και ειλικρινά, συγγνώμη, που εμείς (την όποια μπάντα συμμετέχω φέρνω σαν παράδειγμα) δεν έχουμε  τη δυνατότητα να δώσουμε 1.800 ευρώ για να βγάλουμε 500 LP και να τα μοιράσουμε χωρίς αντίτιμο. Αναγκαστικά θα πρέπει να υπάρξει κάποιο αντίτιμο, για να συμβάλλουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται και να διευκολύνουν με αυτόν τον τρόπο το όλο εγχείρημα. Αν αυτό το θεωρείς ότι είναι εμπόριο και επιχειρηματική δραστηριότητα, τι να πω. Και να 'σαι σίγουρος, πως αν είχαμε την οικονομική δυνατότα και αν μπορούσαμε να τα μοιράσουμε όλα ακόμη κι αν τα έχουμε πληρώσει όλα εμείς οι ίδιοι, θα το κάναμε.

Όσο γι αυτό που με ρωτάς για το αν θα πλήρωνα την κοπέλα μου για να κάνουμε έρωτα είναι τελείως άσχετο. Και δεν μιλάμε για πληρωμή σχέσεων, αλλά για την κάλυψη των εξόδων για κάποιο υλικό αγαθό. Το αντίτιμο δεν μπαίνει για να αγοραστούν ιδεολογίες, απόψεις και συναισθήματα.

και εδω εισαι αρνητικος κ προσωπικα με προσβαλλει οπως κ την δουλεια πολλων αλλων. ποια ειναι δλδ η "κυκλοφορια" σε φυσικη μορφη για να καταλαβω κ εγω? μηπως αυτα τα στερεοτυπα που λες κανουν κακο στη φαση περισσοτερο παρα καλο κ τετοιες αποψεις την πανε πισω στραγγαλιζοντας την οποια προσπαθεια για αυτοεκφραση? γιατι υποτιμας εστω κ την ζελατινα? και απο που συμπεραινεις πως δεν μπορει μια d.i.y. δουλεια χωρις αντιτιμο να μην εχει καλυτερη ποιοτητα ακομα κ απο δουλειες του εμποριου κ να μην ειναι δουλεμενη-σε καθε τομεα- με ακομα περισσοτερο μερακι οπως κ αγαπη? οταν δεν εχει καποιος να περιμενει χρηματικες απολαβες τοτε πιστευω δημιουργικα απελευθερωνεται φιλε.

Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν και για τίποτα. Κυκλοφορία σε φυσική μορφή εννοώ να κάνεις μία κανονική ηχογράφηση που κοστίζει πολύ περισσότερο από μία ζωντανή ηχογράφηση στο στούντιο και να κυκλοφορήσεις αυτό το υλικό σε κάτι χειροπιαστό όπως CD, δίσκο, κασσέτα. Αν ηχογραφήσεις κάποιο υλικό και το διαθέσεις μέσω διαδικτύου προφανώς και δεν έχει ιδιαίτερο κόστος, αλλά δεν είναι το ίδιο. Το mp3 είναι κάτι άψυχο, πρόχειρο και απλά καλύτερο από το τίποτα. Όμως, ας μην μένουμε συνειδητά σε αυτό και δεν υποτιμάω την ζελατίνα αυτή καθέ αυτή, αν είναι δυνατόν. Προφανώς και υπάρχει αγάπη και μεράκι στις - σύμφωνα με τα δικά σας κριτήρια - D.I.Y. δουλειές και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να είναι κατώτερης ποιότητας. Αλλά αναγκαστικά είναι τις περισσότερες φορές τέτοια λόγω του κόστους που απαιτείται για να είναι ανώτερης ποιότητας και είναι αδύνατον να καλυφθεί εάν δεν υπάρξει κάποιο συμβολικό αντίτιμο.

να αποκτησω εμπορικες σχεσεις με τους ανθρωπους? φιλε, σε κατι-δρομος κ αξιες αυτου-που ειναι απο τη φυση του μη εμπορευσιμο απλα δε μπορεις να τον κλεισεις σε χρημα

Μα δεν εμπορεύεσαι το δρόμο και τις σχέσεις με τους συνανθρώπους σου, βάζοντας ένα συμβολικό αντίτιμο στο υλικό σου, του οποίου το κόστος κάλυψες μόνος σου.

δεν υπαρχει αντιστοιχια σε αυτο που λες. δεν υπαρχει καμια βασικα αντιστοιχια γτ συγκρινεις κατ αρχας ανομοια πραγματα κ δευτερον, αυτο βαζει σε σκεψεις... μιλας για ατομα που πετανε φαγητο την ιδια στιγμη που παιδακια που πηγαινουν δημοτικο λιποθυμανε απο την ασυττια, ανθρωποι αυτοκτονουνε απο απογνωση επειδη δεν μπορουν να ταισουν τα παιδια τους, ανθρωποι τρεφονται απο τα σκουπιδια... και μονο η σκεψη αυτη ειναι εξοργιστικη κ φυσικα αν σε αυτους που να πετανε ξερουν κ να μην εκτιμανε ενα πιατο φαι κ προφανως τους περισσευει (γτ αμα πειναγαν, πιστεψε με αδερφε ΔΕΝ θα το πεταγαν αλλα θα το εκτιμουσαν) νομιζεις οτι απευθυνομαι εγω κ οποιος/α δρα χωρις αντιτιμο απλα κανεις λαθος. αυτο ειναι κ το λαθος στη σκεψη πολλων, οτι θεωρουν δεδομενα πολλα που αλλες ταξεις απλα δεν εχουν καν δικαιωμα στα στοιχειωδη... δε μπορω να μιλησω, ουτε να πεισω καποιον που χει ολα του τα προβληματα λυμενα (δεν αναφερομαι σε σενα) κ πεταει φαγητο τη στιγμη που ανθρωποι πεθαινουν, ειναι βλασφημια.

Ακριβώς αυτό που λες εννοώ. Είναι το λιγότερο εξοργιστικό να συμβαίνουν όλα αυτά γύρω σου. Και με το συγκεκριμένο παράδειγμα ήθελα απλά να αναφερθώ στην νοοτροπία που έχουν κάποιοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:09:12 μμ από Convicted »

Ο δρόμος δίχως τέλος, είναι ο μόνος που αξίζει το ταξίδι.
Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:26:32 μμ »

για μενα προσωπικα το diy δημιουργηθηκε απο την αναγκη να δημιουργησει καποιος με δικους του ορους ακολουθωντας το δικο του μονοπατι. θελω να πω οτι μπορεις να παραγεις αυτο που θελεις χωρις να κρεμεσαι απο τις γνωμες ενος τυπα σε μια δισκογραφικη για το τι πουλα τι ειναι σωστο και τι οχι.

Συμφωνώ με το πρώτο σκέλος. Όσον αφορά το δεύτερο, ας έχουμε κατά νου πως υπάρχουν δισκογραφικές διαφόρων τύπων. Υπάρχουν αυτές που αποσκοπούν καθαρά στο κέρδος και λειτουργούν με αυτό το κριτήριο και μόνο. Όμως, υπάρχουν και ανεξάρτητες μικρές εταιρίες στις οποίες γίνεται δουλειά με μεράκι και συνεχίζουν να λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο και με γνώμονα την πρόοδο της σκηνής γενικότερα. Και σε πολλές περιπτώσεις όχι μόνο δεν υπάρχει κέρδος για βιοποριστικούς λόγους, ειδικά όταν μιλάμε για κυκλοφορίες που δεν ξεπερνούν λίγες εκατοντάδες αντιτύπων, αλλά ίσως τα έσοδα δεν ισοσκελίζονται καν με τα έξοδα.

ενα νεο γκρουπ θα κρεμεται παντα απο ατομα που εχουν στο μυαλο τα χρηματα και το κερδος και οχι καθ αυτη την δημιουργια.

Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

το diy καλως κανει και υπαρχει

Σαφώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:58:00 μμ από Convicted »

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:47:02 μμ »

κ κατι ακομα προς convicted, θα σου αναφερω πχ μια αγαπημενη μου d.i.y. μπαντα που σεβομαι που δρα χωρις αντιτιμο σε οτι κι αν κανει κ ειναι ξεκαθαρη προς αυτο με την οποια δραση της. τους αρχη του τελους. μπορεις να ισχυριστεις πως δεν εχουν ποιοτητα, παραγωγη, εμπνευση η καλο artwork? η μηπως θα επρεπε να υποτιμησει καποιος/α μια δισκαρα σαν το θορυβος λογω του οτι το δινουν εντελως δωρεαν η να μην παει να τους δει αμα παιξουν λαιβ (που κ οι εμφανισεις τους ειναι δολοφονικες)?

Δεν είπα πως είναι απαραίτητο μία τέτοια κυκλοφορία να μην είναι ποιοτική. Απλά η ποιότητα και το τελικό αποτέλεσμα έχει να κάνει με το τί χρήματα μπορείς να διαθέσεις, είναι δυσκολότερο να έχεις άριστο αποτέλεσμα σε μια self-released κυκλοφορία που θέλεις να την διανέμεις δωρεάν. Και μακάρι να μπορούν όλοι να το κάνουν έτσι, δεν διαφωνώ σε αυτό. Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα είναι το ιδανικό. Και είναι το λιγότερο ανόητο να υποτιμήσει κάποιος/α τον οποιονδήποτε δίσκο λόγω ότι διανέμεται δωρεάν.

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:47:16 μμ »

Αδερφε, πρωτον μη ζητας συγγνωμη από κανεναν. Να στηριξουν ποιο εγχειρημα ακριβως λες? Την προσωπικη ματαιοδοξια των μελλων μιας μπαντας να δουν τη δουλεια τους κομμενη κ μαλιστα σε βινυλιο σε 500 πχ κοπιες? Καλυτερα τοτε (10000000 φορες) αυτή η μπαντα να υπογραψει κ σε μια εταιρια να βγει η δουλεια της καλλιστα κ σε περισσοτερες (χιλιαδες) κοπιες με λυμενα κ όλα τα θεματα παραγωγης/διανομης/προωθησης κ σε πολλα διαφορετικα του γουστου της μαζας, formats.  Κυνηγαει καποιος d.i.y. δημιουργος η καποια d.i.y. μπαντα κοινο η μηπως χρειαζεται ελεημοσυνη από καλα λογια? Το υλικο πρεπει να διατιθεται ειτε για free download ειτε σε οσες κοπιες μπορει να στηριξει ο καθενας χωρις αντιτιμο, κ αυτό για να μη διαιωνιζονται ταξικες διαφορες αλλα να εξισωνονται ολοι οι ανθρωποι. Κ αν το βγαλεις σε λιγοτερες κοπιες επειδη δεν θα χεις πραγματικα τη δυνατοτητα για περισσοτερες κανενας δε θα σου πει κατι γτ απλα θα το σεβαστει.

Μονοι μας δημιουργουμε τις συνθηκες διανομης κ διαθεσης που θελουμε κ δεν εχει σημασια ο χρονος οσο ο τροπος.

Το παραδειγμα με την κοπελα κ τον ερωτα ηταν για να δωθει παραστατικα το παραλογο του να ζηταει καποιος από ανθρωπους χρηματα για κατι αγνο-για μενα-όπως καποιες αξιες. Όπως σεβεται κανεις τον ερωτα κ δεν νοειται καν η διαμεσολαβηση χρηματος ετσι θεωρω πως κ σε καποια πραγματα απλα δε χωραει το χρημα σε αυτά.  Ερχεται σε πληρη αντιφαση με την ισοτητα των ανθρωπων η - ακομα κ για εστω ένα ατομο που δε θα μπορεσει  να το αποκτησει – απορριψη του λογω του ότι δεν ειχε να πληρωσει. Κ δεν μου ακουγεται καθολου καλο όπως κ ντομπρο το να το δινει καποιος σε μερικους με αντιτιμο κ σε αλλους χωρις γτ κ παλι διαχωριζει ανθρωπους ετσι. Είναι κ τι θελει ο καθενας… επισης, το χρημα είναι κατι το οποιο προσωπικα μας εχει γαμησει κ σκοπος – μιλαω προσωπικα – είναι να εξαλειφθει, όπως κ πολλα από τα σαπια στερεοτυπα των συγχρονων κοινωνιων. Δραω όπως θα δρουσα σε μια αναρχικη κοινωνια, για την οποια παλευω, και όχι συμφωνα με τα προτυπα και τα «πρεπει» της «ελληνικης».

Οσο για το θεμα της ποιοτητας, η τεχνολογια προχωραει με ραγδαιους ρυθμους κ σιγουρα μπορει καποιος να βρει πολύ οικονομικοτερες λυσεις απ ότι στο παρελθον για ικανοποιητικες ηχογραφησεις με πολύ καλο αποτελεσμα κλπ, το ιδιο ισχυει κ για τον τομεα artwork. Αν υπαρχει καλη διαθεση κ σκεψη λυσεις υπαρχουν, θεληση δεν ξερω… λες ότι θα γουσταρες να το δινες χωρις, ε καντο!

Οσο για τον δρομο κ την εμπορευματοποιηση αυτου, ακομα και ΕΝΑ cent να βγαλει καποιος είναι εμποριο, ναι. Αυτοματα γινεται προιον κ θεωρω απαραδεκτο πχ καποιος να βγαλει ακομα κ ένα cent μιλωντας για την αυτοκτονια καποιου λογω της κρισης, για μια ρατσιστικη επιθεση της ΧΑ σε μεταναστες, ξερω γω.. τι πουλας? Τον πονο των ανθρωπων? Αρνουμαι να δεχτω δημιουργους που μιλανε για δρομο κ τον πουλανε υπο την μορφη θεαματος, cds και merchandise σε μαγαζια αφεντικων. Δεν μπορεις να πεις «στον κοσμο των αφεντικων ειμαστε ολοι ξενοι…» κ να εισαι η attraction της βραδυας στο an club η στο Gagarin ξερω γω.

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:48:46 μμ »

για μενα προσωπικα το diy δημιουργηθηκε απο την αναγκη να δημιουργησει καποιος με δικους του ορους ακολουθωντας το δικο του μονοπατι. θελω να πω οτι μπορεις να παραγεις αυτο που θελεις χωρις να κρεμεσαι απο τις γνωμες ενος τυπα σε μια δισκογραφικη για το τι πουλα τι ειναι σωστο και τι οχι.

Συμφωνώ με το πρώτο σκέλος. Όσον αφορά το δεύτερο, ας έχουμε κατά νου πως υπάρχουν δισκογραφικές διαφόρων τύπων. Υπάρχουν αυτές που αποσκοπούν καθαρά στο κέρδος και λειτουργούν με αυτό το κριτήριο και μόνο. Όμως, υπάρχουν και ανεξάρτητες μικρές εταιρίες στις οποίες γίνεται δουλειά με μεράκι και συνεχίζουν να λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο κσι με γνώμονα την πρόοδο της σκηνής γενικότερα. Και σε πολλές περιπτώσεις όχι μόνο δεν υπάρχει κέρδος για βιοποριστικούς λόγους, ειδικά όταν μιλάμε για κυκλοφορίες που δεν ξεπερνούν λίγες εκατοντάδες αντιτύπων, αλλά ίσως τα έσοδα δεν ισοσκελίζονται καν με τα έξοδα.

ενα νεο γκρουπ θα κρεμεται παντα απο ατομα που εχουν στο μυαλο τα χρηματα και το κερδος και οχι καθ αυτη την δημιουργια.

Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

το diy καλως κανει και υπαρχει

Σαφώς.

για το πρωτο που λες, μη συγχεεις το underground με το d.i.y....

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:44:21 μμ »

Αδερφε, πρωτον μη ζητας συγγνωμη από κανεναν. Να στηριξουν ποιο εγχειρημα ακριβως λες? Την προσωπικη ματαιοδοξια των μελλων μιας μπαντας να δουν τη δουλεια τους κομμενη κ μαλιστα σε βινυλιο σε 500 πχ κοπιες? Καλυτερα τοτε (10000000 φορες) αυτή η μπαντα να υπογραψει κ σε μια εταιρια να βγει η δουλεια της καλλιστα κ σε περισσοτερες (χιλιαδες) κοπιες με λυμενα κ όλα τα θεματα παραγωγης/διανομης/προωθησης κ σε πολλα διαφορετικα του γουστου της μαζας, formats.  Κυνηγαει καποιος d.i.y. δημιουργος η καποια d.i.y. μπαντα κοινο η μηπως χρειαζεται ελεημοσυνη από καλα λογια? Το υλικο πρεπει να διατιθεται ειτε για free download ειτε σε οσες κοπιες μπορει να στηριξει ο καθενας χωρις αντιτιμο, κ αυτό για να μη διαιωνιζονται ταξικες διαφορες αλλα να εξισωνονται ολοι οι ανθρωποι. Κ αν το βγαλεις σε λιγοτερες κοπιες επειδη δεν θα χεις πραγματικα τη δυνατοτητα για περισσοτερες κανενας δε θα σου πει κατι γτ απλα θα το σεβαστει.

Ποια προσωπική ματαιοδοξία αδερφέ; όταν μία μπάντα θέλει να κυκλοφορήσει το υλικό της, το κάνει γιατί θέλει να μοιραστεί τις ανησυχίες της με τον κόσμο μέσω της μουσικής και των στίχων. Και φυσικά μία μπάντα D.I.Y. θέλει ανθρώπους να ακούσουν το υλικό της, άλλωστε και αυτός είναι ο λόγος της δημιουργίας της μπάντας, το γράψιμο και η κυκλοφορία υλικού. Είναι μηνύματα που ζητούν παραλήπτες, μία πολιτική πράξη. Επικοινωνία.

Ποια ελεημοσύνη για καλά λόγια φίλε μου; όταν κάνεις ένα λάιβ θέλεις να γουστάρουν οι άνθρωποι που βρίσκονται γύρω σου και να περάσετε όλοι καλά.

Το θέμα δεν είναι αν μου πουν τίποτα ή όχι. Δεν έχω να αποδείξω ούτε σαν μπάντα ούτε εγώ προσωπικά τίποτα και σε κανέναν. Αυτό που έχει σημασία είναι να μοιραστούμε στις σκέψεις μας και να εξωτερικεύσουμε τα συναισθήματά μας σε όσο περισσότερο κόσμο γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:50:22 μμ από Convicted »

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:51:46 μμ »

για το πρωτο που λες, μη συγχεεις το underground με το d.i.y....

Τους Crass τους θεωρείς D.I.Y. μπάντα;

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:57:39 μμ »

δεν υπαρχουν παραληπτες μηνυματων γτ αυτο ακουγεται ως πομποι κ δεκτες. κανενας δεν ειναι πομπος κ κανενας δεκτης αλλα ολοι ισοι. ουτε υπαρχει διαχωρισμος σε ανθρωπους πανω κ κατω σκηνης. επισης, δεν ειναι απαραιτητο οπως λες η δημιουργια μιας μπαντας για να ακουστει απο οσο περισσοτερο κοσμο.. για το κοινο δημιουργει καποιος? για το τι ειναι "In"? κ αυτο βασικα δεν εχει σχεση καμια με την πολιτικοποιημενη εκφραση.  δεν το αναγνωριζω κ αν ειναι ετσι ειναι οντως προσωπικη ματαιοδοξια των μελων κ οχι αληθινη αυτοεκφραση. η επικοινωνια επισης μπορει να επιτευχθει κ χωρις τη διαμεσολαβηση χρηματος.

για τα λαιβ τωρα.. προσωπικα ΔΕΝ θα επαιζα ΠΟΤΕ για να διασκεδασω καποιον. δεν ειμαι ουτε με θεωρω αντικειμενο διασκεδασης για κανεναν κ ουτε περναω καλα ακομα κ οταν γραφω τους στιχους που γραφω γτ πολλοι απο αυτους ειναι ακρως επωδυνοι για μενα.

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 07:11:49 μμ »

δεν υπαρχουν παραληπτες μηνυματων γτ αυτο ακουγεται ως πομποι κ δεκτες. κανενας δεν ειναι πομπος κ κανενας δεκτης αλλα ολοι ισοι. ουτε υπαρχει διαχωρισμος σε ανθρωπους πανω κ κατω σκηνης. επισης, δεν ειναι απαραιτητο οπως λες η δημιουργια μιας μπαντας για να ακουστει απο οσο περισσοτερο κοσμο.. για το κοινο δημιουργει καποιος? για το τι ειναι "In"? κ αυτο βασικα δεν εχει σχεση καμια με την πολιτικοποιημενη εκφραση.  δεν το αναγνωριζω κ αν ειναι ετσι ειναι οντως προσωπικη ματαιοδοξια των μελων κ οχι αληθινη αυτοεκφραση. η επικοινωνια επισης μπορει να επιτευχθει κ χωρις τη διαμεσολαβηση χρηματος.

για τα λαιβ τωρα.. προσωπικα ΔΕΝ θα επαιζα ΠΟΤΕ για να διασκεδασω καποιον. δεν ειμαι ουτε με θεωρω αντικειμενο διασκεδασης για κανεναν κ ουτε περναω καλα ακομα κ οταν γραφω τους στιχους που γραφω γτ πολλοι απο αυτους ειναι ακρως επωδυνοι για μενα.

Σαφέστατα και μπορείς να επικοινωνήσεις και χωρίς διαμεσολάβηση χρήματος.

Πάντως, αν δεν θέλεις φίλε μου να μοιραστείς τις απόψεις σου και θέλεις να δημιουργήσεις για τον εαυτό σου και μόνο, τότε ούτε λάιβ κάνεις, ούτε κείμενα με τις απόψεις σου μοιράζεις, ούτε τίποτα. Και προφανώς και δεν είναι ευχάριστο να μιλάς για δυσάρεστα θέματα και για προβλήματα που υπάρχουν γύρω σου.

Όλοι είμαστε πομποί και δέκτες ταυτόχρονα και δεν υπάρχει κάποιος διαχωρισμός. Ούτε υπάρχει κάποιος διαχωρισμός σε αυτούς που βρίσκονται πάνω και σε όσους βρίσκονται κάτω από τη σκηνή. Δεν είπα κάτι τέτοιο.

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 09:43:35 μμ »

φιλε κανενας δεν υποχρεωσε κανεναν να ακουσει κατι. ποσο μαλλον οταν ειναι αποκρυσταλλωμενες αναρχικες αποψεις που διακινουνται ελευθερα κ οριζοντια κ απο τη φυση τους ειναι καθετα εναντια στην επιβολη αποψεων μεσω της βιας (aka φασισμος).

τις αποψεις μου περι diy στις διατυπωσα κ επειδη το λουσαμε το θεμα, δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. στην τελικη, ελευθερος ειναι ο καθενας να εχει τα δικα του πιστευω κ για αυτο μαχομαστε ολοι, για την ελευθερια της γνωμης, αρκει αυτη η γνωμη να μην προσβαλλει την εννοια της ελευθεριας στην ευρυτητα της... εκει θα μας βρισκουν μπροστα τους. σε ακουσα με σεβασμο σε οτι ειπες αλλα δε σημαινει πως πρεπει να ασπαστω κ τα πιστευω σου.

οσο για το πως αντιλαμβανομαι εγω τη φαση.. υπαρχει ενας στιχος απο το επομενο αλμπουμ "καλυτερη συναυλια-μολοτοφ που εκτοξευεται...", βεβαια αυτο ειναι κατι προσωπικο κ σιγουρα δεν επιθυμω να ειναι αντιπροσωπευτικη κουβεντα κανενος χωρου κ καμιας σκηνης, ειναι καθαρα προσωπικη σταση κ δηλωση-αποτελεσμα χρονιων σκεψεων. ο καθενας ας το εκλαβει οπως θελει δεν προκειται να το αναλυσω, εχω δικια μου γνωμη κ δεν αλλαζει, ο καθενας ας δρα συμφωνα με τα δικα του πιστευω. με αυτο δεν αναιρω τη σημαντικοτητα αυτοοργανωμενων εκδηλωσεων/συναυλιων σε καμια περιπτωση. εχω παρει μερος παιζοντας στο παρελθον σε diy συναυλιες κ στηριζω οπως κ οποτε μπορω τη φαση ειτε δινοντας παρον, ειτε με cds, σεβομενος οσους παιζουν για καποιον σκοπο. καλη συνεχεια.

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 11:54:09 μμ »

Αέναο αλλά ενδιαφέρον πάντα θέμα. Έχω πει την γνώμη μου στις συνεντευξεις καθώς και έχω βιώσει τα αρνητικά και τα θετικά από το 1998-2007 όντας μέσα στην φάση. Έχω αλλάξει σε πολλά, μοναχικός cowboy, και θα ήθελα να μοιραστώ και με εσάς κάποιες δικές μου σκέψεις γιατί θεωρώ ότι όλοι έχετε κάποιο δίκιο.

1. Diy είναι do it yourself και χωρίς να το ξεχειλώνουμε σημαίνει αυτοοργάνωση στον έσχατο βαθμό. Όχι μαγαζιά φυσικά. Μια μπάντα που είναι diy σε όλα αλλά παίζει σε μαγαζιά και είναι ένα βήμα πιο "μέσα στα πράγματα" είναι το λεγόμενο underground.
2. Σέβομαι το diy αν και πλέον μπορεί να έχω άλλη άποψη σε πολλά σημεία του, σέβομαι απείρως και το underground. Το θεωρώ υγιές μέσα στο σύστημα που ζούμε, σε σχέση με την πλήρη εμπορικοποίηση. Και το μεν και το δεν τα αγάπησα, πρώτα το diy, τώρα το underground που μοιάζει ποιο κοντινό στο 32χρονο γερασμένο κορμί μου για 5-10 λόγους.
3. Εδώ ερχόμαστε στο ζουμί της οπτικής μου. Δεν τα διαχωρίζω με βάση το τι είναι αλλά με τον σκοπό. Τι εννοώ. Σε αυτό που αναφέρατε, δεν είχα ποτέ πρόβλημα μια μπάντα να παίξει σε diy live ασχέτως του αν έχει παίξει σε μαγαζί και τέτοιες μπάντες είχαμε φέρει και στην βίλλα και στην πάτρα. Πχ. antimaniax. Πχ. τώρα οι Bandage. Εμένα με νοιάζει στο DIY live που κάνω, το ότι η μπάντα ήρθε να στηριξει την αντιεμπορική μου κίνηση και δεν θα με προδώσει αυτή την βραδιά, ήρθε για το diy. Υπάρχουν μπάντες που στηρίζουν το diy πάντα, ασχέτως του διαφορετικού δρόμου που μπορεί να έχουν διαλέξει για την ιδιοσυγκρασία τους. Δεν είναι θέμα promotion, δεν υπάρχει promotion στο diy, δεν έχουν να κερδίσουν κάτι, αντιθέτως πιθανολογώ ότι έρχεται νέος κόσμος στην φάση και μάλιστα κολλάει κάποιος από αυτός και εξελισεται η φάση. Μπορεί να έχω και λάθος στατιστικά, αλλά τις πιστεύω και τις δύο φάσεις και ακόμα και κληρονομιά από την θειά μου να κέρδιζα θέλω να πιστεύω ότι πάντα θα της υποστηρίζω. Γιατι αγαπάω την αλληλεγγύη και τον άνθρωπο δίπλα μου και νομίζω ότι και οι δύο φάσεις έχουν παρόμοια ελπίδα για τον κόσμο, αλλά το underground είναι σαφώς πιο κεντροαστικό. Τι σκατά λέω; Anyway, you got the point.
4. Ποιος τους γαμεί τους panx romana? Θέλω να πω τι προδώσανε; πραγματικά δεν ήταν ποτέ diy οι panx romana, και καμία από αυτές τις μπάντες. Με την νοηματική έννοια του diy δηλαδή. Ουτε καν underground δεν ήταν οι panx romana. Δεν τους μειώνω, γουστάρω! Απλά λέω ότι έχουν κουβαλήσει χαρακτηρισμούς που δεν ζητήσανε ποτέ.
5. Ζούμε σε ένα γαμημένο καπιταλιστικό σύστημα. Σέβομαι και τον Μπαλάφα που χρησιμοποιησε το σύστημα για να φτάσει να σπρώχνει την μουσική του σε ανεξάρτητη εταιρεία με 4 ευρώ το cd και φτιάχνοντας εντελώς αντιεμπορική μουσική. Σέβομαι τους antimaniax που είναι γνωστοί παγκοσμίως αλλά παίζουν διαρκώς και σε καταλήψεις βάζοντας όλα τα έξοδα. Σέβομαι το underground για τα βήματά του και την ισορροπημένη του στάση. Σέβομαι το diy γιατί ιδεολογικά μου χαιδεύει το μυαλό καθώς σαφώς η αναρχία και η αντιεμπορικότητα με εκφράζει πολύ περισσότερο από άλλες επιλογές γύρω μου, όσο ουτοπια κι αν μας έχουν κάνει να πιστεύουμε ότι είναι όλα. Σέβομαι ακόμα και την εμπορική μπάντα που επέλεξε έστω πολιτικό στίχο και στάση ζωής (Propagandhi - anarchovegan punk) και παρόλο που μπορεί να ζει από αυτό έχει φροντίσει ώστε το cd να έχει 7 ευρώ, τα live να έχουν το ίδιο και κρατάει μια στάση α σε σχέση με το μαζικό αισχρό εμπορικό β.
Σέβομαι δηλαδή ότι θεωρώ διαφορετικό, σε διαφορετικό ποσοστό φυσικά. Έχει άπειρο σεβασμό ο javaspa γιατί βάζει 4 λιθάρια στο πλήρως "περνάω πολιτικό μύνημα" και σέβομαι πιο χαλαρά τους propagandhi. Δεν είναι στο ίδιο καλούπι, αλλά είναι όλοι ένα διαφορετικό μέγεθος αλλαγής. Όσο κι αν ακουγεται ανούσιο σε μερικούς οτιδήποτε διαφορετικό είναι εκτός diy. Εστιάζω λοιπόν στα ΘΕΤΙΚΑ του κάθε εναλλακτικού κόσμου γύρω μου. Δεν βρίσκω εχθρούς αλλά φίλους. Δεν βρίσκω κοινές οπτικές αλλά έστω κοινές κατευθύνσεις, έστω με διαφορά μοιρών. Δεν βρίσκω δαίμονες γιατι δεν πιστεύω. Θεωρώ στην δική μου ουτοπία ότι αν είχαμε όλοι θετική αλληλεγγύη όλα θα ήταν καλύτερα.
6. υπάρχουν και κάμποσα αρνητικά και ίσως θα ήταν καλό να αρχίσουμε να συζητάμε και για αυτά και να δούμε πως θα λυθούν ή πως σκεφτόμαστε. Ένα σημαντικό πχ. είναι η αλληλεγγύη στην πράξη. Δεν υφίσταται περαν συγκεκριμενων μικρών ομάδων. Κάποτε εδώ μπαίναν 1000 ατομα την μέρα και είχα ανοίξει ένα θέμα για δημιουργία diy ταμειου για χρηματοδότηση των cd μέσω του diymusic. Δεν υπήρξε ούτε ένα σχόλιο. Ενδεικτικά το λέω, όχι ως πικρία, αντίστοιχα φαινόμενα τα έχω ζήσει χρόνια στην φάση, και είναι ένας από τους λόγους που είμαι αλλού (ασχέτως αν θα στηρίζω διαρκώς όσο μπορώ diy και underground και μπάντες φυσικά).
Πως θα μπορούσε ο κόσμος να μην είναι τόσο παθητικός;
7. Γιατί το κείμενο που αναρτήθηκε σε αυτη την κουβεντα να μιλάει για την "πανκ" φάση; Γιατί να μην έχουμε φροντίσει να αποσυνδεθεί το πανκ από την αναρχία, η αναρχία από το αντιεμπορικό, να κατανοούμε τις έννοιες και να αγκαλιάζουμε το diy είτε είναι έντεχνο είτε είναι σκυλοπόπ; (καλά το γάμησα αλλά you got the point).
8. Πως θα σταματήσουμε να βλέπουμε διαφορές και να αρχίσουμε να κοιτάμε τις ομοιότητες; Πότε θα βρούμε κοινούς δρόμους και πότε θα αποσυνδέσουμε την εναλλακτική πραγματικότητα του diy από το μονόπλευρο μουσικό του περιτύλιγμα; Γιατί το diy δεν μιλάει για την μουσική αλλά για τρόπο ζωής.

Αυτά, πάλι καλά που δεν θα έγραφα αυτά που έχω ξαναπει. Αυτά είναι προσωπικές απόψεις, εκεί έχω καταλήξει, άλλοι που πλέον είναι πιο ενεργοί στην φάση σε αντίθεση με εμένα σίγουρα μπορούν να προσφέρουν και να πουν πολλά περισσότερα σωστά. θα χαρώ να ακούσω καμια ιδέα, καμιά αποψη, καμια σκέψη.

Α και για να μην ξεχνιόμαστε, ο άνθρωπος προήλθε από τον πίθηκο και ο χρυσαυγίτης από την αμοιβάδα - TUG / άσχετο.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Punkunin
Newbie
*

« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:28:12 πμ »

Γεια χαρα σε ολους
Convicted,
Μπορώ να σου πω ότι σε γενικές γραμμες συμφωνώ μαζί σου για το τι είναι και δεν είναι diy, όμως πήρες τη κουβέντα αλλού και μάλλον την πηρες εκει που σε/σας απασχολεί περισσοτερο στην Ελλάδα.
Το κείμενο γράφτηκε μία μέρα πριν την αντιμιλιταριστικη συναυλία (όπου και διαβάστηκε) και μία βδομάδα μετά τη συναυλία των πανξ και δε γράφτηκε για να επιτεθεί στο συγκροτημα, αλλα για να καταγγειλει τα γεγονοτα που μεσολάβησαν μετά και να εξηγησει τη θεση μας.
Θα μπορουσε να γραφτει πριν, αν η προθεσεις του ηταν να κατηγορησει τους πανξ.
Εγω προσωπικα «μεγάλωσα» μ΄αυτα τα τραγουδια (των πανξ) και γνωριζω  την ιστορια τους και τη συνεισφορα τους στη σκηνη, πριν ακομα γινουν πανξ, και αυτο ειναι κατι το οποιο το σεβομαι και επειδη εχουν τετοιου ειδους αξια και επιδη εμφανιζονται σε μια χωρα οπου ξερουν οτι εχουν οπαδους και επιδη ειναι ενα συγκροτημα με ιδεολογια (ακομα κ αν δεν την ασπαζονται ολοι) σιγουρας απαιτας κατι παραπανω..
Μια συναυλια με χορηγους (αναμεσα τους η πολυεθνικη Fridays) και 16 ευρο για εισοδο δεν ειναι κατι το οποιο θα εμενε ασχολιαστο, εστω και σε επιπεδο παρεας, δε νομιζεις?
Ακομα, εσυ δε θα περιμενες κατι διαφορετικο απ ενα συγκροτημα με εμφανη το αντιμιλιταριστικο στοιχειο οταν εμφανιζεται σε μια χωρα υπο κατοχη, με 6 στρατους, 2 χρονια στρατευσης (για τους Ε/Κ) και με διαχειτο τον εθνικισμο. Μια εβδομαδα πριν την αντιμιλιταριστικη συναυλια, η οποια ανακοινωθηκε μηνες πριν?
Ή ακομα πως γινετε μια μπαντα με τοση πειρα να μην ενδιαφερετε να δει ποιος τους φερνει και γιατι..
Αλλά, ολα αυτα ειναι απλα τασης απαγοητευσης και τιποτα παραπανω που να αξιζει να βγαλεις κειμενο. . «Το να εχεις απαγοητευτει σημαινει πως καποτε ειχες γοητευτει»
Το κείμενο μιλάει καθαρά για τα γεγονοτα που ακολουθησαν οταν ο ενας απ τους διοργανωτες κατηγορησε τους παντες, αλλα και συγκεκριμενα ατομα για την αποτυχια της συναυλιας, μιλησε υποτιμητικα και επρεπε να απαντησουμε. Αυτο καναμε..
Διαβαστε παρακαλω καλυτερα το κειμενο και μην βγαζετε συμπερασματα οπως εσεις θελετε. Και αυτο ισχιυεικαι  για τις 2 πλευρες.
Το diy για μας ειναι απλα κατευθυνση και οχι δόγμα, ουτε αυτοσκοπος!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΔΩ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ.
Υπομονη..

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 03:46:57 πμ »

1. Diy είναι do it yourself και χωρίς να το ξεχειλώνουμε σημαίνει αυτοοργάνωση στον έσχατο βαθμό. Όχι μαγαζιά φυσικά. Μια μπάντα που είναι diy σε όλα αλλά παίζει σε μαγαζιά και είναι ένα βήμα πιο "μέσα στα πράγματα" είναι το λεγόμενο underground.

Για μένα Do It Yourself είναι μία προτροπή να πάρεις τη κατάσταση στα χέρια σου και να ζήσεις με τους δικούς σου όρους και σύμφωνα με αυτά που νιώθεις. Μία προτροπή για ενεργό δράση ενάντια στον συμβιβασμό, τον εφησυχασμό, την υποδούλωση και την απάθεια. Μία προτροπή ενάντια στην φίμωση, την λογοκρισία και τον αποκλεισμό. Μακριά από πρότυπα, καλούπια, εξαναγκασμούς, όρια, κανόνες, καταπίεση και επιβολή. Μία προτροπή να πράξεις τα δέοντα, έτσι ώστε να δημιουργηθούν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες θα είναι εφικτή η πραγματικά ελεύθερη έκφραση.  

4. Ποιος τους γαμεί τους panx romana? Θέλω να πω τι προδώσανε; πραγματικά δεν ήταν ποτέ diy οι panx romana, και καμία από αυτές τις μπάντες. Με την νοηματική έννοια του diy δηλαδή. Ουτε καν underground δεν ήταν οι panx romana. Δεν τους μειώνω, γουστάρω! Απλά λέω ότι έχουν κουβαλήσει χαρακτηρισμούς που δεν ζητήσανε ποτέ.

Εμένα μου αρκεί που οι Panx Romana είναι μία γνήσια μπάντα με αγνές προθέσεις και βρίσκονται εδώ τριγύρω τα τελευταία 30 χρόνια. Μου αρκούν αυτά και επιπλέον μου αρέσει η μουσική τους, συμφωνώ με πολλές από τις απόψεις τους οι οποίες διατυπώνονται στους στίχους των κομματιών, στις συνεντεύξεις τους και στην όλη στάση τους, οπότε δεν με απασχολεί να τους τοποθετήσω κάτω από την οποιαδήποτε ταμπέλα για να αποφασίσω αν μου κάνουν ή όχι.

5. Ζούμε σε ένα γαμημένο καπιταλιστικό σύστημα. Σέβομαι και τον Μπαλάφα που χρησιμοποιησε το σύστημα για να φτάσει να σπρώχνει την μουσική του σε ανεξάρτητη εταιρεία με 4 ευρώ το cd και φτιάχνοντας εντελώς αντιεμπορική μουσική. Σέβομαι τους antimaniax που είναι γνωστοί παγκοσμίως αλλά παίζουν διαρκώς και σε καταλήψεις βάζοντας όλα τα έξοδα. Σέβομαι το underground για τα βήματά του και την ισορροπημένη του στάση. Σέβομαι το diy γιατί ιδεολογικά μου χαιδεύει το μυαλό καθώς σαφώς η αναρχία και η αντιεμπορικότητα με εκφράζει πολύ περισσότερο από άλλες επιλογές γύρω μου, όσο ουτοπια κι αν μας έχουν κάνει να πιστεύουμε ότι είναι όλα. Σέβομαι ακόμα και την εμπορική μπάντα που επέλεξε έστω πολιτικό στίχο και στάση ζωής (Propagandhi - anarchovegan punk) και παρόλο που μπορεί να ζει από αυτό έχει φροντίσει ώστε το cd να έχει 7 ευρώ, τα live να έχουν το ίδιο και κρατάει μια στάση α σε σχέση με το μαζικό αισχρό εμπορικό β.

Συμφωνώ σε όλα. Γίνεται να χρησιμοποιήσω τα μέσα μιας εταιρίας, να κυκλοφορήσω το υλικό μου με τον τρόπο που θέλω, να εξασφαλίσω χαμηλή τιμή και γενικά να γίνουν όλα όπως νομίζω πως είναι καλύτερα; Αν γίνεται, θα το κάνω. Γίνεται στη τηλεόραση σε ένα κανάλι με μεγάλη τηλεθέαση να καλέσουν τους Panx Romana και να παίξουν ζωντανά ένα τραγούδι ενάντια στο θεσμό του στρατού και να ακουστεί η άποψή τους στο ευρύ κοινό αντί για την την αισχρή προπαγάνδα των κατευθυνόμενων Μ.Μ.Ε.; Αν γίνεται, ανυπομονώ για αυτό. Αν γίνεται να χρησιμοποιήσω το σύστημα προς όφελος των από κάτω, τότε θα τα κάνω με μεγάλη χαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 06:27:08 μμ από Convicted »

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:37:25 πμ »

Γεια χαρα σε ολους
Convicted,
Μπορώ να σου πω ότι σε γενικές γραμμες συμφωνώ μαζί σου για το τι είναι και δεν είναι diy, όμως πήρες τη κουβέντα αλλού και μάλλον την πηρες εκει που σε/σας απασχολεί περισσοτερο στην Ελλάδα.
Το κείμενο γράφτηκε μία μέρα πριν την αντιμιλιταριστικη συναυλία (όπου και διαβάστηκε) και μία βδομάδα μετά τη συναυλία των πανξ και δε γράφτηκε για να επιτεθεί στο συγκροτημα, αλλα για να καταγγειλει τα γεγονοτα που μεσολάβησαν μετά και να εξηγησει τη θεση μας.
Θα μπορουσε να γραφτει πριν, αν η προθεσεις του ηταν να κατηγορησει τους πανξ.
Εγω προσωπικα «μεγάλωσα» μ΄αυτα τα τραγουδια (των πανξ) και γνωριζω  την ιστορια τους και τη συνεισφορα τους στη σκηνη, πριν ακομα γινουν πανξ, και αυτο ειναι κατι το οποιο το σεβομαι και επειδη εχουν τετοιου ειδους αξια και επιδη εμφανιζονται σε μια χωρα οπου ξερουν οτι εχουν οπαδους και επιδη ειναι ενα συγκροτημα με ιδεολογια (ακομα κ αν δεν την ασπαζονται ολοι) σιγουρας απαιτας κατι παραπανω..
Μια συναυλια με χορηγους (αναμεσα τους η πολυεθνικη Fridays) και 16 ευρο για εισοδο δεν ειναι κατι το οποιο θα εμενε ασχολιαστο, εστω και σε επιπεδο παρεας, δε νομιζεις?
Ακομα, εσυ δε θα περιμενες κατι διαφορετικο απ ενα συγκροτημα με εμφανη το αντιμιλιταριστικο στοιχειο οταν εμφανιζεται σε μια χωρα υπο κατοχη, με 6 στρατους, 2 χρονια στρατευσης (για τους Ε/Κ) και με διαχειτο τον εθνικισμο. Μια εβδομαδα πριν την αντιμιλιταριστικη συναυλια, η οποια ανακοινωθηκε μηνες πριν?
Ή ακομα πως γινετε μια μπαντα με τοση πειρα να μην ενδιαφερετε να δει ποιος τους φερνει και γιατι..
Αλλά, ολα αυτα ειναι απλα τασης απαγοητευσης και τιποτα παραπανω που να αξιζει να βγαλεις κειμενο. . «Το να εχεις απαγοητευτει σημαινει πως καποτε ειχες γοητευτει»
Το κείμενο μιλάει καθαρά για τα γεγονοτα που ακολουθησαν οταν ο ενας απ τους διοργανωτες κατηγορησε τους παντες, αλλα και συγκεκριμενα ατομα για την αποτυχια της συναυλιας, μιλησε υποτιμητικα και επρεπε να απαντησουμε. Αυτο καναμε..
Διαβαστε παρακαλω καλυτερα το κειμενο και μην βγαζετε συμπερασματα οπως εσεις θελετε. Και αυτο ισχιυεικαι  για τις 2 πλευρες.
Το diy για μας ειναι απλα κατευθυνση και οχι δόγμα, ουτε αυτοσκοπος!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΔΩ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ.
Υπομονη..

Γεια χαρά φίλε.

Κατ' αρχάς, δεν ξέρω τι γνώριζαν οι ίδiοι οι PANX για αυτούς που τους καλέσανε, ούτε αν ήταν ενήμεροι για το αντιμιλιταριστικό φεστιβάλ που αναφέρεις κτλ.

Πάντως, για να σου πω την αλήθεια, όταν διάβασα για πρώτη φορά το κείμενο, εκεί προς το τέλος, νόμιζα πως απευθυνόταν στους PANX. Όταν το ξαναδιάβασα κατάλαβα πως αναφερόταν σε αυτούς που διοργάνωσαν τη συναυλία, οπότε άλλαζε το πράμα. Αλλά είχα ήδη κάνει την πρώτη δημοσίευση και βασικά πήρα το κείμενο σαν αφορμή για να εκφράσω την άποψή μου πάνω σε αυτά που ήδη συζητάμε και με απασχολούν αρκετά τον τελευταίο καιρό.

Όταν έχεις τον χρόνο δώσε αυτά τα στοιχεία που λες για να έχουμε καλύτερη εικόνα για το τί ακριβώς συνέβη.

javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:33:52 πμ »

Για να μην επαναλαμβανόμαστε σου απαντάω σε συγκεκριμένα θέματα

Κάτσε, δηλαδή από που κι ως που να νιώθει το κίνημα μαλάκας που τοιχοκολλεί αφίσες και διοργανώνει εκδηλώσεις; Οι μπάντες βάζουν τη μουσική τους, τα στεκια βάζουν κάτι άλλο και ο καθένας κάτι διαφορετικό προς όφελος όλων. Και τα στέκια έχουν κάποια έσοδα από τον κόσμο που μαζεύεται για να ακούσει τη μουσική και και αυτά που έχουν να πουν οι μπάντες, από το μπαρ κ.α. Έσοδα τα οποία διατίθενται όπου κριθεί αναγκαίο.

Διαφωνώ  κάθετα σε αυτό που λες και εδώ φαίνεται η ιδεολογική διαφορά. Δεν υπάρχει το στέκι, οι σύντροφοι μιας πολιτικής ομάδας και η μπάντα. Στην αυτοοργανωμένη έκφραση δεν διαχωρίζονται. Όλοι εκλαμβάνονται σαν σύντροφοι και όλοι συνδιαμορφώνουν σε μια συναυλία με πλήρη αλληλοβοήθεια και συντροφικότητα. Ένα συγκρότημα δε θα έρθει απλά για να πάιξει μόνο και να φύγει, αυτή είναι μια πολύ σημαντική διαφορά μεόσους κουβαλάνε τη  λογική του εμποτίου-μπαίνω-παίζω-φεύγω

Και σε ένα αυτο-οργανωμένο λάιβ έχει κέρδος αυτός από όπου έχεις νοικιάσει τα μηχανήματα, κέρδος έχει και το εργοστάσιο το οποίο παράγει τις μπύρες που υπάρχουν στο μπαρ, οι οποίες πωλούνται σε μια συμβολική τιμή, ωστέ να υπάρχει κάποιο κέρδος για την κάλυψη διαφόρων εξόδων. Τις μπύρες γιατί τις παίρνει κάποιος με το αντίστοιχο αντίτιμο;

Τα έσοδα που συγκεντρώνονται σε μια αυτοοργανωμένη εκδήλωση τα διαχειρίζεται η συλλογικότητα για κινηματικούς σκοπούς κάτω από οριζόντιες διαδικασίες. Ουδεμία σχέση έχει με το κάρπωμα της υπεραξίας με λυστρικούς όρους από ένα αφεντικό

Αν δεν θέλεις να διαιωνίζεις λυστρικές εργασιακές σχέσεις, μην δουλεύεις σερβιτόρος σε κάποια ταβέρνα, μην γίνεσαι καθαρίστρια, μην κάνεις το οτιδήποτε, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να επιβιώσεις. Και φυσικά προτιμώ αν μπορώ να κάνω κάτι τελείως μόνος και να επιβιώνω από αυτό. Αλλά δεν είναι πάντα εφικτό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Τώρα μιλάς λες και δεν έχεις δουλέψει ποτέ. Για να κατστρέψεις αυτές τις σχέσεις κάνεις αγώνα εντός του χώρου εργασίας-του κλάδου σου, συμμετέχεις στις απεργίες κ.λπ.. Ειδικά στον χώρο της εστίασης-διασκέδασης έχει γίνει πολύ δουλειά με σωματεία βάσης κ.λπ.

Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: