Αποστολέας Θέμα: λογοι σοβαροι για χωρισμο? υπαρχουν ?  (Αναγνώστηκε 5315 φορές)
Thanos T.
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:36:27 μμ »

Και βεβαια υπαρχουν...αλλα αν σε εναν χωρισμο ο λογος ειναι λιγο υπερβολικος, εγωιστικος,απο τι μια πλευρα τι γινετε?
Σορρυ για το απροσδιοριστο θεμα (που δεν λεω κατι συγκεκριμενο) δεν το επιτρεπει η στιγμη...
Θα ηθελα να ακουσω διαφορες καταστασεις που εχουν να κανουν με τον χωρισμο σε μια σχεση αγαπης.πως λειτουργισε ? Οι αιτιες και αλλα τετοια διαφορα πραγματακια που μας χαλασαν τη μερα η και μια ολοκληρη ζωη....και καλα...!
hiphopas
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:32:05 μμ »

Αν κατάλαβα καλά. Λες τι γίνετε όταν ένας χωρισμός
γίνετε από τον έναν άνθρωπο και όχι και από τους 2;
μμ τι γίνετε απλά σέβεσαι την άποψη του/της και τελειώνει εκεί καλώς ή κακώς.

Thanos T.
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:17:42 πμ »

Οχι οχι δεν εννοω αυτό...εννοω οτι και οι δυο να θελουν να ειναι μαζι να αγαπιουντε , αλλα για καποιο λογο η μια πλευρα ,να ειναι αγυριστο κεφαλι και ο λογος που να θελει να χωρισουν να ειναι τελειος λανθασμενη και να μη το καταλαβαινει, και βεβαια με τη σειρα του ο αλλος να νιωθει οτι ολο αυτο ειναι υπςρβολικο και να μην κανει πισω. 
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:48:23 πμ »

με το ζορι αδερφε τιποτα δεν μπορει να υπαρξει... πρεπει να ειναι αμφιδρομα τα συναισθηματα σε μια (οποιουδηποτε τυπου σχεση, ερωτικη, φιλικη.. κλπ). οπως κ σιγουρα αν καποιος/α θελει να εχει καποιον ανθρωπο στη ζωη της/του, τον/την εχει παρολα τα πακετα της ζωης. κοινως το ζευγαρι συμπεριφερεται σαν ΕΝΑ και οχι σαν 2 οντοτητες κ κανει το σκατο του παξιμαδι που λεμε να βρει τη λυση-αν μιλας για αληθινη αγαπη (που ειναι τεραστια λεξη δε νομιζεις..?). απο την στιγμη που ο ενας δε γουσταρει ομως, αυτο σημαινει πολλα-οτι κι αν ισχυριστει-για να εχει φτασει καποιος να μη γουσταρει σημαινει πως ο συντροφος του εχει παψει να τον καλυπτει συναισθηματικα (δε μιλαω υλικα γτ αυτο φυσικα κ δεν ειναι αγαπη αλλα αλλου ειδους σχεση...). γνωμη μου? οταν ραγιζει το γυαλι δεν ξανακολαει κ αμα κολλησει ξανα, ποτε δεν θα ειναι το ιδιο οπως πρωτα... κ καλυτερα να τραβαει ο καθενας τον δρομο του κ να κανει νεο ξεκινημα παρα να επιμενει αδικα σε κατι πηγαινοντας πισω τον αλλο στη ζωη του κ γαμωντας τον/την συναισθηματικα που αν παραμεινει στη σχεση θα το κανει απο λυπηση. καμια σχεση δεν ειναι υγιης αν ειναι απο λυπηση προς τον αλλο και οχι απο ανοθευτο συναισθημα. κ για μενα ειναι κ θεμα αυτοσεβασμου, δεν θα μπορουσα ποτε να ειμαι με μια γυναικα που απλα για τον α η β λογο δε θα θελε να ειναι πλεον μαζι μου. το να μην κανει καποιος πισω κ να εκβιαζει συναισθηματικα τον αλλο επισης ειναι ασχημο οπως κ φασιστικο γτ ειναι ειδος προσπαθειας επιβολης των θελω του ενος στα θελω του αλλου, αρα αυτοματα δεν υπαρχει σεβασμος στον αλλο κ μια σχεση που δεν υπαρχει σεβασμος (η βαση της για την περαιτερω αναπτυξη της, οπως καλλιεργεια εμπιστοσυνης κλπ..) απλα δεν μπορει να υπαρξει.

Thanos T.
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:34:33 μμ »

Συμφονω φιλε σε αυτα που λες...ξερεις τι γινετε οως..στην περιπτωση που ο λογος που δημιουργειτε ,πραγματικα ειναι για τον πουτσο ,δεν υπαρχει καποιο σημαντικο προβλημα ολα στη σχεση λειτουργουν ωραια ,παρα μονο ενα που δημιουργει αυτο το μπουρδελο μερικες φορες μυαλο... δηλαδη η μια πλευρα θελει να κανει κατι που ουτε στο ελαχιστο θα δημιουργισει κατι κακο στη σχεση και απο την αλλη μερια δεν το θελει αυτο με τιποτα ,και να προσπαθει να δωσει να καταλαβει ο αλλος οτι αυτο που θελω να κανω δεν ειναι τιποτα το κακο ωστε να με ακολουθισεις να το κανουμε μαζι ή αν δεν θες στη τελικη να ακολουθισεις ασε με εμενα να το κανω..θεορω οπως ειπες κ εσυ οτι σε μια σχεση πρεπει να λειτουργει σαν ενα μια μαζα ,να ακολουθει ο ενας τον αλλον , αλλα οταν δεν γινετε αυτο δεν θελει ο μεν να ακολουθισει σε κατι τον δεν ,ειναι λογικο να να γινει αυτο μεμονομενα ,χωρις τσακομους καξ αμφιβολιες.το θεορω ποιο υγειες...και στην περιπτωσει που δεν το καταλαβαινει ολο αυτο ,και στην ουσια γινετε η απαγορευσει των πραγματων,αυτοματα γινετε πιο πολυ το "θελω" να το κανω..αλλα εχεις και στο μυαλο σου οτι απο την αλλγ μερια ειναι λαθος να σπασει αυτη η σχεση για ενα λογο που δεν τιποτα....
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 05:03:14 μμ »

Φιλε Θανο, απο μονος σου ειπες κατι που ειναι κ η λεξη-κλειδι στην ολη φαση: ο παραγοντας μυαλο. η καθε αποφαση που παιρνουμε η μας βιδωνει να την υλοποιησουμε η οχι ειναι ενα "κλικ" του μυαλου. κ κανενας κ καμια δεν μπορει να ξερει τι ακριβως κρυβεται 100% πισω απο ενα προσωπο που αντικριζουμε-εστω κ καθημερινα.. εννοω πως κανενας δεν μπορεσε ποτε να μπει εξολοκληρου στο μυαλο ενος αλλου ανθρωπου κ να δει τι πραγματικα παιζει η ποια ειναι τα απωθημενα η οι εμμονες η οι ανασφαλειες του αλλου ανθρωπου. κ βεβαια δεν μπορει να ισχυριστει κανεις οτι ξερει, μαλλον ΞΕΡΕΙ πραγματικα τον αλλο, οταν ουτε εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε στο 100% τον ιδιο μας τον εαυτο η το πως θα αντιδρουσε ο εαυτος μας κατω απο καποιες ας το πουμε δυνατες συνθηκες... μπορει καποιος να χει εναν φιλο 10 χρονια κ αυτος ο "φιλος" να σε μαχαιρωσει πισωπλατα κ να αποδειχτει οτι ηταν απλα ενα φιδι...................

το ιδιο μπορει να συμβει καλλιστα κ σε οποιαδηποτε ανθρωπινη σχεση. δεν σημαινει πως καποιος η καποια επειδη ισχυριζεται καποια πραγματα πρεπει να ακολουθει κ ολα τα θελω των αλλων. τα συναισθηματα αλλαζουν (συμβαινει) κ σιγουρα η λεξη αγαπη απο την λεξη μισος ενωνονται με καποια πολυ λεπτη γραμμη... σκεψου το... πολλες φορες το μισος ειναι πληγωμενη αγαπη, ετσι δεν ειναι φιλε? οπως κ το οτι η λεξη αγαπη ειναι πολυ σπανια οπως κ παρεξηγημενη.

το οτι ολα λειτουργουσαν ωραια (αν οντως λειτουργουσαν κ δεν ηταν απλα μια μονομερης ψευδαισθηση αυτο) δε σημαινει πως κ οντως ηταν ωραια η οπως τα χει καποιος στο μυαλο του-μαλλον εσυ εισαι αυτος στον οποιο αναφερεσαι απ οτι συμπεραινω ευλογα απο το κειμενο- προφανως δεν ηταν ολα ωραια κ ονειρεμενα η αυτο ηταν απλα η φαινομενικη αντιληψη σου κ οχι της συντροφου. φιλικοτατα ολα αυτα, σε μια σχεση ποτε δεν φταιει ο ενας, κ ξερεις κατι? οταν αγαπας πολυ καποιον το δειχνεις κ με το να μπορεις να τον απομακρυνεις απο την ζωη σου... κανενας ανθρωπος δεν ειναι ιδιοκτησια αλλου κ τα συναισθηματα αδερφε δεν ειναι συμβολαια φυσικα.

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:00:59 πμ »

Thanos, δυστυχώς επειδή νομίζω κατάλαβα τι λες, υπάρχουν πράγματα που δεν χώνονται στην ιδιοσυγκρασία κάποιου ανθρώπου όσο χαζό κι αν φαίνεται. Παίζει ρόλο βέβαια και η ηλικία. Πχ. θεωρητικά speaking, μία κοπέλα που λατρευόμαστε και είναι vegan μπορεί να μην αντέχει πραγματικά το να μην είμαι, όσο και αν αυτό μοιάζει επιφανειακό σαν πρόβλημα, μπορεί για την κοπέλα να είναι υπαρκτό. ¨ όπως είπαν και οι άλλοι όταν μπλέκει το μυαλό για θέματα που είναι αντίθετα του εαυτού σου υπάρχει πρόβλημα.
Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, είτε για σταφ μιλάμε είτε για διαφορές άλλες, ο καθένας κουβαλάει τις εμπειρίες του, μερικοί μπορεί να κουβαλάνε και εμπειρίες που δεν θέλουν να ξαναζήσουν. Προσωπικά δεν θα με επηρέαζε μάλλον αλλά το έχω ζήσει και δεν νομίζω ότι θα έβγαινε σε καλό και δεν θα το ξαναέκανα (αυτό που λέμε περι εμπειριών), αλλά αυτό είναι η δικιά μου οπτική. Απλά δεν γίνοταν να κρατήσει. Ήταν διαφορετικές οι καθημερινότητές μας σε μεγάλο βαθμό. Για αυτό παίζει και ρόλο το κατά πόσο μια διαφορά σας έχει χρόνο στην ζωή σας. Αν δεν παίζει τέτοιο θέμα τότε δεν ξέρω γιατί να χαλάσει η σχέση, δηλαδή αν ο χώρος ενός ζευγαριού (δηλαδή το να έχει ο καθένας τον χώρο του γενικά ως έννοια) αυτό είναι ότι πιο υγιές.
Α! και για να γελάσουμε και λίγο, με χρυσαυγίτισα ούτε με σφαίρες. Ε δεν τρελάθηκα ακόμα.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:08:59 πμ »

χαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! με αυτο για την χρυσαυγιτισσα ψοφησα στο γελιο!!! πατωμα ομως!!! αχαχααααχαχαχ!! 

σε αυτο για την ηλικια κ εγω θα συμφωνησω με τον tug αλλα εν μερει γτ υπαρχουν κ περιπτωσεις γνωστων μου που φτασανε τα 30 κ ειναι μαζι απο τα 17! σπανιο αλλα αληθινο. σιγουρα ειναι και θεμα εμπειριων, οπως κ των διαφορετικων οπτικων που η ταιριαζουν η οχι...

στην τελικη ειναι ολα πιστευω θεμα ελξης. κοινως η γουσταρεις και γουσταρει η οχι, μεση λυση δεν υπαρχει σε αυτα! 

Thanos T.
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:31:31 μμ »

Εγω κολαω πολύ στη σκεψη για χωρισμο,οταν βεβαια και απο τη μερια μου λαταλαβαινω πως με το να χωρισω (σαν σκεψη παντα) για εναν λογο ο οποιος ειναι σκατα,σκατα βεβαια απο την αποψη οτι "ρε σι τυπισα" δεν ειναι δα και τοσο κακο και μαλιστα καθολου κακο,ισα ισα θα βοηθισει στη σχεση στο να ειμαστε καλα,με το να εχω το χωρο μου,και με τη σκεψη οτι εχω την ελευθερια οτι σημερα θελω να κανω αυτο το κατι...και οτι διποτε να ειναι αυτο ,ειτε μιαβολτα με ενα κολητο ,μια συναυλια μπαντα που δεν θα της αρεσει,μια πορεια που δεν θα ακολουθισει,μεχρι και για χεσιμο που λεει ο λογος,αν εχω τον χωρο μου και την δυνατοτητα να παω μονος χωρις να  τσακοθουμε τοτε μου δημιουργητε η αισθηση του να διαλεξω μονος μου και αυτο να ειναι να μη παω πουθενα και να κατσουμε το βραδυ μαζι...αυτη η αισθηση της ελευθεριας (οχι τη  free κατασταση ,τονιζω) σε μια σχεση ειναι πιστευω και το κλδει..μη κανεις τον αλλον να διαλεξει αυτο που θες εσυ μονο και μονο για να μην τσακοθετε...ενταξει ειναι ο χωρος που λετε.
Οποτε  αν δεν υπαρχει το ξεκαθαρισμα σε μια σχεση τοτε ειναι αδιεξοδος για μενα....
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: