Αποστολέας Θέμα: Η Οδύσσεια του Κυρίου Λαζαρέσκου  (Αναγνώστηκε 1942 φορές)
Absinthe
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάρτιος 08, 2006, 12:48:22 πμ »

Το είδε κανείς?

Η υπόθεση αφορά έναν ηλικιωμένο μεθύστακα, εγκαταλελειμμένο από την οικογένειά του, που ταλαιπωρείται πηγαίνοντας από νοσοκομείο σε νοσοκομείο μη μπορώντας να εγχειριστεί.

Εγώ πήγα -έκανα το λάθος- να δω την ταινία σήμερα μετά από μια κουραστική μέρα στη δουλειά.

Καθ'ότι έχω δουλέψει σε μεγάλο κρατικό νοσοκομείο, οι εικόνες ήταν βγαλμένες από την καθημερινότητά μου. Πολύ περισσότερο από όσο έπρεπε.

Επίσης, άρχισα να παθαίνω αναλαμπές από την αντίστοιχη Οδύσσεια που τράβηξα τώρα τελευταία στα νοσοκομεία με τον ηλικιωμένο παππού μου, εώς ότου αυτός εξέπνευσε την προπερασμένη εβδομάδα. Ταυτόχρονα, με χάλασε απίστευτα η παράλληλη ιστορία του πολύνεκρου δυστυχήματος και οι εικόνες των πολυτραυματιών, που μου θύμισαν άλλο ένα πρόσφατο τραγικό συμβάν που κόστισε τη ζωή ενός πολύ κοντινού μου προσώπου..

Δεδομένων όλων των παραπάνω, έκανα πολύ κακή επιλογή ταινίας.

Οι αργοί της ρυθμοί και το ψυχοπλάκωμα στην ατμόσφαιρα με έκαναν και σηκώθηκα και έφυγα κάπου μια ώρα πριν το τέλος. Ενδεχομένως, υπο διαφορετικές συνθήκες να είχα αξιολογήσει καλύτερα αυτήν την κατά τ'άλλα, αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία.

Συνοψίζοντας: πηγαίνετε να την δείτε μόνο αν είστε προετοιμασμένοι για μια ρεαλιστική βουτιά στη σύγχρονη καθημερινή μας μιζέρια. Αν δεν αντέχετε επιπρόσθετη μιζέρια..μακριά..!

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2006, 03:36:52 πμ »

χμμ, πρεπει να το δω...

akuma no uta
Σελίδες: [1]   Πάνω