Αποστολέας Θέμα: Μια ταινια για τις τεχνες (?)  (Αναγνώστηκε 50309 φορές)
Nantiawaldschnepfe
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

.

« στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 12:20:47 μμ »

Σκεφτόμουν να πάω σχολείο την ταινία που μου έστειλε ο javaspa (Πέρα απο το γκρίζο) για να την προβάλουμε την ώρα τον καλλιτεχνικών...
Ο καθηγητής συμφώνησε, αλλά μου είπε ότι η ταινία αυτή είναι γυρισμένη απο ανθρώπους που κάνουν γκραφιτι και θα ήταν καλύτερο να βρω κατι, που θα παρουσιαζει -τέτοιου είδους τέχνη ή και όχι- άπο όλες τις πλευρές.

Έχει κανεις καμιά ιδέα αν υπάρχει καμια σχετική ταινία ή κατι τέτοιο ?

-παλι δεν μου ' ρχοταν σχετικός τίτλος :p -

.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:34:46 μμ »

καλημέρα! σορρυ κιόλας αλλά δε νομίζεις πως κάποια πράγματα δεν έχουν σχέση με τα σχολεία, χώρους πειθαρχίας κ επιβολής δλδ που εκτρέφουν μελλοντικούς εργάτες? εννοώ, αν δεις στο έργο του javaspa υπάρχουν ένα σωρό κομμάτια ενάντια στο εκπαιδευτικό σύστημα (δημόσια σχολεία, μέχρι και στο τελευταίο άλμπουμ υπήρχε τραγούδι ειρωνικό προς τα σχολεία κλπ), δε νομίζω πως και ο ίδιος ο javaspa θα ήταν σύμφωνος σε κάτι τέτοιο... κάποια πράγματα καλύτερα να βλέπουμε πίσω από την ύπαρξη τους τα αίτια της δημιουργίας τους. Javaspa προβολή σε σχολείο?  σαν εμετός ακούστηκε..

Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:40:29 μμ »

Ενταξει αν ο javaspa δεν ειναι συμφωνος σε αυτο.. Απλα γνωμη μ ειναι οτι δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να καταργηθει κατι αν δεν εχουμε προσπαθησει να το αλλαξουμε.. Και γενικα τουλαχιστον στο δικο μου σχολειο καταβάλλονται τεραστιες προσπαθειες για να ξεφυγουμε οσο μπορουμε απο το καθως πρεπει σχολειο.. προσπαθειες γινονται απο καθηγητες και παιδια. :/

.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:46:59 μμ »

ο ρόλος του κάθε σχολείου είναι συγκεκριμένος. Γνώμη μου είναι πως δεν αλλάζει κάτι μέσα από ένα σάπιο σύστημα εκπαίδευσης. Το κάθε σχολείο ακολουθεί μια γενική γραμμή που πηγάζει από την εκάστοτε κυβέρνηση όπως και να χει. Και η αυτομόρφωση όπως και η αντικουλτούρα απέχει πολύ από το πιπίλισμα αυτών που θέλουν να περάσουν μέσω των καθηγητών, θρησκευτικά, ελληνική ιστορία (κομμένα και ραμένα όπως τους βολεύει) κλπ κλπ.. θα ήθελα να δω σε αυτό το θέμα και τη τοποθέτηση του Javaspa για να βγουν κάποια συμπεράσματα και να ακουστούν αρκετές γνώμες.

Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:51:36 μμ »

Nαι συμφωνω μαζι σου στο τελευταιο, και στο πρωτο συμφωνω δηλαδη, απλα εγω εχω την αισθηση οτι πολλοί εφηβοι θα σκεφτονταν διαφορετικα αν ειχαν καποια αλλα ερεθισματα, που δύστυχος δεν βρισκονται στα σχολεία . Και ο λογος π εκανα αυτη την προταση ας πουμε, ηταν μηπως σε κατι βοηθήσει  !
Όπως και χει εγω καλοπροαίρετα πρότεινα ο,τι πρότεινα 

.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:13:01 μμ »

κοίτα, για να μην παρεξηγηθώ, εντελώς φιλικά σου είπα οτι είπα!  σε κάποια πράγματα πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν οι συνθήκες μέσα από τις οποίες δημιουργήθηκαν όπως και ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκαν. 

αυτό που θα λειτουργούσε καλύτερα κατά τη γνώμη μου εφόσον θες να αλλάξεις κάτι σχετικά με το λόγο που θελες να γινει η προβολη - και είναι περισσότερο αλληλεγγυο -, θες να διαδοθεί κάτι? πχ η ταινία πέρα από το γκρίζο, μίλα γι αυτήν σε φίλους/ες σου, δειξτην ή κάνε κόπιες αν εχεις τη δυνατοτητα και μοιρασε τες, η δανεισε την, στη τελική πάτε σε ένα πάρκο, μια πλατεία βάλε τους κομμάτια του javaspa. μπορεί έστω και ένα άτομο να δει και να σκεφτεί κάποια πράγματα. αλλά όχι σαν μέρος του συστήματος, όχι μέσα σε αίθουσες "διδασκαλίας". πιστεύω με πιάνεις τι θέλω να πω!

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:21:25 μμ »

και κατι ακομα, ακομα και τον ιδιο τον javaspa να ρωτησεις, η να διαβασεις καποιες προκυρηξεις απο cds του, δε θεωρει τον εαυτο του καλλιτεχνη. ηταν λιγο καπως να συνδεσεις το ονομα του με μαθημα καλλιτεχνικων.

αυτομορφωση-αυτοοργανωση-αλληλεγγυη

Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:26:05 μμ »

ωραιες ιδεες! ομολογω πως δεν ειχα σκεφτει κατι τετοιο!
και σχετικα με το δευτερο, η ταινια αναλύει το γκραφιτι ομως, οχι τον javaspa, βεβαια και αν το γκραφιτι θεωρειται τεχνη δεν ειναι κατι το σιγουρο,αλλα ειναι κοντα σε αυτο.

.
Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:30:37 μμ »

να στο θέσω και λιγο αλλιως, αν η ταινια προβαλλοταν π.χ μονο σε στεκια κ καταλήψεις θα ταν σαν να ενημερωνες τους ενημερωμενους.. αλλα αν προβαλλεται ακομα και σε σχολεια (και ας εισαι τοσο αντιθετος) πετυχαίνεις μια πιο μαζικη ενημερωση -δεν μιλαω πλεον αναγκαστικα για την συγκεκριμενη ταινια- τοτε βλεπεις κατι να κινειται...

Επειδη ειναι σχολειο θα πρεπει να προβάλλονται μονο βιογραφιες ζωγραφων ετσι? χωρις να περνανε τιποτα? μια d.i.y ταινια και γενικα τετοιου ειδους που πιθανών να ειχε κατι παραπανω να δειξει θα ηταν πιο χρησιμη και θα αποτελούσε καλυτερη τροφη για τον εγκεφαλο ενος εφηβου ! εκτος βεβαια αν δεν συμφωνουν τα μελη της ομαδας που την δημιούργησαν εννοείται  -στην συγκεκριμένη περίπτωση javaspa- 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:36:56 μμ από Nantiawaldschnepfe »

.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:48:00 μμ »

με τη λογική αυτού που λες, σε λίγο θα ηταν και οκ αν προβαλλοταν και στο σινεμα η στη τηλεοραση για ακομα πιο μαζικη "ενημερωση". οχι, προσωπικα διαφωνω. οπως επισης διαφωνω με το να γινει κομματι μιας σαπιας διδασκαλιας. δεν εχει διαφορα. σαπια και η τηλεοραση, σαπια και η διδασκαλια, ολα μεσα υποταγης και ελεγχου του ανθρωπου. καποια πραγματα δεν ειναι να διδασκονται σε αιθουσες, γιατι απλα αποτελουν καποιες αξιες...

Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:49:34 μμ »

Οκ, σεβαστη η αποψη σου 

.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:51:25 μμ »

οπως και η δικη σου. 

Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:54:47 μμ »

Περα των σχολειων λοιπον, καμια καλη ιδεα πως να περασω κατι ενδιαφερον, εχεις?

.
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:00:42 μμ »

βεβαια, εχω. το θεμα ειναι να υπαρχει επικοινωνια. κατι που στις μερες μας δυστυχως τεινει να χαθει με την ολοενα κ μεγαλυτερη απομονωση του ανθρωπου μεσα σε 4 τοιχους. το facebook και ολα τα συναφη σταδιακά έχουν οδηγήσει σε μια ψηφιακή πραγματικότητα που εννοειται πως απέχει πολύ απ αυτό που είναι η πραγματική ζωή.

θα προτεινα, πλατείες όπως κάναμε κάποτε, συζητήσεις ώστε να υπαρχει ανταλλαγη απόψεων, ζύμωση, και γιατί όχι? ανταλλαγή/διανομή υλικού που να αντιπληροφορεί, αυτομορφώνει. τα πιο ομορφα πραγματα στη ζωη ειναι τα απλα, εννοώ, φύση, κάνε μια βόλτα, μια εκδρομή αν μπορείς με τη παρέα σου, συζητήστε. κάντε μια προβολή δικιά σας και βγάλτε τα συμπεράσματα σας. και γιατί όχι? πάρτε και ένα σπρέι και δημιουργήστε εσείς το κόσμο όπως θα θέλατε να είναι και όχι όπως τον πλασάρουν μέσα από "εκτροφεία υπηρετών του συστήματος".  

Nantiawaldschnepfe
Junior forumist

.

« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:08:05 μμ »

εχεις τρελο δικιο ρε συ! αλλα στην ηλικία που ειμαι (15) δυσκολα βρισκω καποιον που να θελει να συζητησει κατι καλο. και να μην σνομπαρει τις ιδεες π δεν εχει ξανακουσει, γενικα...!

.
Σελίδες: [1] 2 3 ... 11   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: