+  Diymusic.org
|-+  ΓΕΝΙΚA ΘEΜΑΤΑ» Ταξίδι - Τοπογνωσία» Κοπεγχάγη-Δανία
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Κοπεγχάγη-Δανία  (Αναγνώστηκε 10015 φορές)
xaos
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 02:19:36 μμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα πόλη. Ωραία κτίρια, απέραντα πάρκα, πολλά μουσεία, καθαρή πόλη  και εντυπωσιακά διαδεδομένη η χρήση ποδηλάτου. Απο την άλλη κρύοι και απόμακροι άνθρωποι, αγενείς μπάτσοι σε κάθε γωνία και πολλοί άστεγοι. Παρά το υψηλό επίπεδο ζωής το γαμημένο κράτος αφήνει κόσμο να πεθαίνει στην ψάθα. Υπάρχει επίσης και μια αυτοδιαχειριζόμενη κοινότητα μέσα στην Κοπεγχάγη, η  Κριστιάνια. Τοπική κουζίνα μηδέν και φαγητό σε εστιατόριο μετά τις 22.00 δεν παίζει. Όσον αφορά τις τιμές, κυμαίνονται περίπου όσο εδώ. Εντύπωση μου έκανε το μουσείο σύγχρονης τέχνης, Lousiana. Και όσοι έχουν διάθεση για παιχνίδια, αξίζει να επισκεφτούν το τεράστιο πολυπάρκο Tivoli.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:03:34 μμ από xaos »

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 02:26:12 μμ »

καλα ξερεις πουθενα να ειναι ευγενικοι οι μπατσοι?    τα ποδηλατα γενικα ειναι διαδεδομενα σε αρκετες χωρες της ευρωπης!  αυτο που λες για το ωραριο ισχυει κ αλλου. σε πολλες χωρες υπαρχουν ολοκληρα παρκινγκ για ποδηλατα, τι πιο γαμω για το περιβαλλον δλδ! το τρελο ειναι πως πιο ευκολο ειναι να σε "φαει" ποδηλατης παρα οδηγος ΙΧ 

xaos
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:09:09 μμ »

Ρε αυτοί μπορούσαν να βγάλουν γκλοπ επειδή καθόσουνα 10 εκατοστά πιο μπροστά από κει που σου είπαν επειδή περνούσε η φρουρά! Εκεί ρε συ υπήρχαν ποδήλατα στη μέση της πόλης  που τα νοίκιαζες και μετά από ώρες τα επέστρεφες. Ε υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και να μην τα κλέψουν όλα? Το ωράριο γαμιέται. Κι αν πεινάς στις 12 και δε γουστάρεις burger king τι κάνεις? Α στα διάλα, τα θυμάμαι και εκνευρίζομαι! Τώρα για το αν θα σε φάει ποδηλάτης, δεν παίζει. Εδώ εμείς ανεβήκαμε τα ποδήλατα λίγο στο πεζοδρόμιο για να αποφύγουμε την πολλή κίνηση και μόνο που δεν μας έδειραν οι πεζοί!

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:10:39 μμ »

ετσι ρε να μαθεις που δε γουσταρεις τα μυρμηγκια!!!!!!!!!!!!!!!!

MiaMauriPetalouda
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 02:48:57 μμ »

Επειδή η Δανία, δεν είναι πόλη, αλλά χώρα, μήπως θα ήταν πιο σώφρον να αλλάξεις το τίτλο σε "Κοπενχάγη" - στην όποια και αναφέρεσαι κιόλας;

Η Δανία,ως εντελώς επίπεδη χώρα (σε πολλαπλά επίπεδα...), και δη η Κοπενχάγη, ενδείκνυται για άπειρη ποδηλασία, μπυροποσία,σκατοφαγία και ενατένιση περι του μηδενός.
Στη Κοπενχάγη, εκτός απ'την -ψιλοξευτιλισμένη κατ'εμέ - Κριστιάνια, υπάρχει και η πρων Ungdomshuset που μεταφέρθηκε σε νέο κτίριο (http://www.ungdomshuset.dk/), όπου γίνονται συχνά συναυλίες και διαφορα πολιτικοπολιτιστικα δρώμενα.

Η Δανία επίσης είναι ενας ιδανικό μέρος για αναποφάσιστους αυτόχειρες: πηγαίνεις και χάνεις κάθε ενδοιασμό περί της ορθότητας της απόφασης σου...

Στα ντόπια τοπικά προϊόντα προς εξαγωγή συγκαταλέγονται εκτός άλλων και μικρές ποσότητες σκεπτόμενων ανθρώπων, οι οποίοι προσπαθούν να καταδείξουν τη γενικευμένη σαπίλλα αυτού του λαού και της όποιας κουλτούρας του.

Κάτι σάπιο συμβαίνει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας, τα 'χε πεί ο Σαιξπηρ....

τα σκυλάδικα δε σβήνουν αναμνήσεις
AristeroSkin
Newbie
*

Σαπίλα και μπάχαλα

« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:12:48 μμ »

Πραγματικα μεσα στα σχεδια μου ειναι να παω γ διακοπες δανια...και γενικα σκανδιναβια αλλα επειδη χρημα γιοκ,αν ξερεις πες καμια καλη προταση γ ταξιδι,πχ εγω τν εψαξα για interail αλλα εβγαινε παλι ακριβουτσικο
xaos
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 07:55:59 μμ »

Επειδή η Δανία, δεν είναι πόλη, αλλά χώρα, μήπως θα ήταν πιο σώφρον να αλλάξεις το τίτλο σε "Κοπενχάγη" - στην όποια και αναφέρεσαι κιόλας;

Η Δανία,ως εντελώς επίπεδη χώρα (σε πολλαπλά επίπεδα...), και δη η Κοπενχάγη, ενδείκνυται για άπειρη ποδηλασία, μπυροποσία,σκατοφαγία και ενατένιση περι του μηδενός.
Στη Κοπενχάγη, εκτός απ'την -ψιλοξευτιλισμένη κατ'εμέ - Κριστιάνια, υπάρχει και η πρων Ungdomshuset που μεταφέρθηκε σε νέο κτίριο (http://www.ungdomshuset.dk/), όπου γίνονται συχνά συναυλίες και διαφορα πολιτικοπολιτιστικα δρώμενα.

Η Δανία επίσης είναι ενας ιδανικό μέρος για αναποφάσιστους αυτόχειρες: πηγαίνεις και χάνεις κάθε ενδοιασμό περί της ορθότητας της απόφασης σου...

Στα ντόπια τοπικά προϊόντα προς εξαγωγή συγκαταλέγονται εκτός άλλων και μικρές ποσότητες σκεπτόμενων ανθρώπων, οι οποίοι προσπαθούν να καταδείξουν τη γενικευμένη σαπίλλα αυτού του λαού και της όποιας κουλτούρας του.

Κάτι σάπιο συμβαίνει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας, τα 'χε πεί ο Σαιξπηρ....

Σωστά σωτά, έχεις δίκιο!
Η Κριστιάνια είναι αυτοδιαχειριζόμενη κοινότητα, ενώ για την Ungdomshuset δεν ξέρω  κάτι, ούτε την είδα δηλαδή.
Να σου πω την αλήθεια, δεν συναναστράφηκα καθόλου σχεδόν με Δανούς οπότε δεν έχω άποψη σχετικά με αυτό. Την πόλη την είδα πιο πολύ δυχτυχώς ως τουρίστρια και δεν κατάφερα να την ζήσω σε βάθος.  Την σαπίλα βέβαια κατάφερα να την εντοπίσω σε αρκετούς τομείς της ζωής. Παρ'όλα αυτά δε μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το υψηλό επίπεδο ζωής και τις ευκαιρίες που σου δίνει αυτή η πόλη.

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
xaos
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:02:08 μμ »

Πραγματικα μεσα στα σχεδια μου ειναι να παω γ διακοπες δανια...και γενικα σκανδιναβια αλλα επειδη χρημα γιοκ,αν ξερεις πες καμια καλη προταση γ ταξιδι,πχ εγω τν εψαξα για interail αλλα εβγαινε παλι ακριβουτσικο

Είναι ακριβή πόλη η Κοπεγχάγη, κακά τα ψέματα. Σκανδιναβία θέλω και γω πολύ, πιο πολύ Φινλανδία και Σουηδία.
Θα σου πρότεινα Ελβετία, στη Γενεύη. Πρέπει να είναι μαγική. (Είναι όνειρο να επισκευτώ το CERN).  Στα σχέδιά μου επίσης υπάρχει και η Ολλανδία, για τα φοβερά μουσεία που έχει. Αυτά προς το παρόν Για ό,τι νεότερο έχω θα σου πω.

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
AristeroSkin
Newbie
*

Σαπίλα και μπάχαλα

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:05:48 μμ »

Καλη η ιδεα γ γενεβη(και γω θελω να δω τ cern)...θα τo ψαξω!!
Για Ολλανδια να σ πω οτι πολυ ωραια πολη ειναι τ ροτερνταμ(εχει παει και φιλος μ) η χαγη και τ αμστερνταμ(επισης εχει παει φιλος μ) αν βεβαια θελεις ηρεμια να αποφυγεις τον τελευταιο προορισμο,ψαξε για τν ryan airs εχει πολυ φτηνα εισητηρια,φιλος μου πληρωσε για θεσ/νικη αμστερνταμ μετ-επιστροφης(5 μερες) 110ε...το θεμα ειναι να ψαχτεις για απο εδω για φτηνο ξενοδοχειο!!!!!
xaos
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:53:12 μμ »

Πώς και πώς θέλω να πάω. Αλλά το σπασιμο είναι ότι δεν σου κάνουν πλήρη ξενάγηση.

Για το Άμστερνταμ ξέρω, πήγε ο αδερφός μου. Την ξέρω αυτή την αεροπορική που λες, σχετικά καινούργια είναι,  αλλά δεν γνωρίζω την αξιοπιστία της. Άντε ρε, απευθείας πτήση και μόνο 110ε? Ο αδερφός μου που πήγε με την Malev ( δηλ. Θεσ/νικη-Βουδαπέστη, Βουδαπέστη-Αμστερνταμ) πλήρωσε γύρω στα 220 νομίζω. Πράγματι πρέπει να ψαχτείς από εδώ επειδή ο αδερφός μου (πωπω πολύ τον ανέφερω :Ρ) δεν έκλεισε τίποτα απο εδώ, και πήγε στα τυφλά. Ε βρήκε ένα τετράκλινο άθ-λι-ο, 160ε τη μέρα.

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
jungle_bass
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2013, 05:36:13 μμ »

Genika Dania gamw!
ένα 6μινακι είχα κάτσει εγώ και πέρασα φίνα!
γενικά ναι ακριβή αλλα καπνός και μπύρες είναι πιο φθηνά οποτε επιβιώνεις..
κατά τα αλλα όχι υπερβολικά ακριβή όπως: σουηδία, νορβηγία, φιλανδία και παίζουν δουλίτσες με τις οποιες μπορείς εύκολα να βγάζεις ένα 1000κι το μηνα και να είσαι άρχοντας..
Ο κόσμος δεν είναι και πολύ συνεννοήσιμος αλλα μέσα στην Κριστιανια κάτι γίνεται, αν και από περισι που έχασαν οι κάτοικοι το δικαστήριο και τώρα πρέπει να πληρώνουν φόρους κτλ δεν είναι το ίδιο... 
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: