+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Σπάσανε λυόμενο στη Θεσσαλονίκη
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Σπάσανε λυόμενο στη Θεσσαλονίκη  (Αναγνώστηκε 27566 φορές)
sapillas
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2006, 09:54:06 μμ »

1. η επιθεση απο τα πανκς-χουλιγκανια ηταν απανθρωπη και κατακριτεα απο ΟΛΟΥΣ.

2. το πεσιμο στην street attack ηταν οτι πιο τραμπουκιστικο και δειλο
μπορουσαν να κανουνε. (ειμαι Κατα της βιας, αλλα αμα μου διελυαν το σπιτι μου οταν ελειπα,θα τους διελυα και γω το δικο τους.)

3. το οτι η καταληψη "ανεχοταν" τους "χαοτικους", αυτο δεν τους κανει συνενοχους. (ασχετο, αν δεν πρεπει να τους κανει ανεκτους στο χωρο της)

4. αυτοι που τα εκαννα γυαλια καρφια στην καταληψη, αν ηταν τοσο αντρες οσο εδειξαν στα σιδερα και τα κσυλα οταν τα χτυπουσαν, ασ πηγαιναν να εβρισκαν τους Πραγματικους υπαιτιους ΠΟΥ ξερουνε πολυ καλα ποιοι ειναι. (ξερουν οτι με το να τα βαλουν με ατομα που ΔΕΝ εχουν να χασουν τιποτα και δεν νοιαζονται για τη ζωη τους, ΜΟΝΟ η δικια τους ζωη κινδυνευει, οποτε πηγαν και αρχισαν να χτυπανε αντικειμενα.) ουαου μαγκες!!

5. Για τις κλοπες, δεν ξερω και δεν μιλαω.

6. Αυτο το βια στη βια, στην  συγκεκριμενη περιπτωση, ΕΙΝΑΙ ηλιθιο, γιατι τωρα θα "χτυπησουν" οι αλλοι (-και με το δικιο τους-), μετα παλι "οι αλλοι"... και θα συνεχιστει ΟΛΟ αυτο εις βαρος ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ, αθωων και του ασυλου κλπ...

7. Κλεισιμο της καταληψης εμενα, μονο ασχημα μου ακουγετε στα αυτια μου, οτι και αν λεγετε για αυτην.

8. και ΤΕΛΟΣ αν πηστευει κανεις οτι τα "χαοτικα" στοιχεια ηταν ΜΕΛΗ της καταληψης, το θεωρω ΑΚΡΟΣ ακυρο, καθοτι αυτοι δεν μπορουν να διαχειριστουν τη ζωη τους,.. θα διαχειριστουν μια καταληψη?

:roll:

'sapilla pantou''
Salonikios-
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2006, 10:16:12 μμ »

Η ιστορία δεν έχει να κάνει με Αναρχικούς εναντίον Αντιεξουσιαστών αλλά με Αναρχικούς κ Αριστεριστές από τη μια, και από την άλλη Απολιτικους Κάφρους μέχρι χτες, κ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ από το προηγούμενο Σάββατο  που χρησιμοποιούν επαναστατική κ καλά φρασεολογία για να αιτιολογήσουν τις μαλακίες τους. Όσο για τον επίδοξο υπερασπιστή της steet attack, όποιος είναι από Θεσσαλονίκη ξέρει το ποιον κ τα πεπραγμένα των ατόμων εκεί κ τα ηρωικά τους κατορθώματα, ακόμα κ οι πιο άσχετοι ξέρουν τι γίνεται. όλοι εσείς από υπόλοιπη Ελλάδα μη βγαζετε ευκολα συμπερασματα, ριξτε μια ματιά στα λινκ του Ιντυ,προφανώς πολλά έχουν σβηστεί εκεί, όμως είναι αρκετα για να  πάρετε χαμπάρι τι παίζει εκεί πάνω με άτομα που κάνουν δολοφονικές ενέργειες κ σα να μη τρέχει τίποτα παραπονιούνται που τους χάλασαν την κατάληψη όπου είχαν στοιβάξει μηχανήματα αλλων,απο "απαλλοτριώσεις" που το κόστος το είχαν φάει άλλοι στη μάπα.
Κ το ότι η ανακοινωσάρα τους στο Ιντυ λέει ότι ούτε οι Χρυσαυγήτες δεν τους την είχαν πέσει έχει να κάνει με το ότι τους θεωρούν μαστούρια κ τελειωμένους παρά "Αναρχικους".η μόνη σχέση τους με την Αναρχία είναι η επίκληση τσιτάτων για δικαιολόγηση της μαλακίας τους,κ μιλάνε κ για εκδίκηση κλπ,δεν παν να γραφτούν στη Χρυσή Αυγή καλητερα?στα σκατα στο μυαλό ίδιοι είναι
Για την ιστορία,το παιδί δυστυχώς είναι ακόμα στην εντατική, υπάρχει μια μικρή βελτιώση αλλα δεν έχει ξεφύγει ακόμη απο τον κίνδυνο,
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 02, 2006, 12:00:58 πμ »

Νομιζω μιλησε αρκετος κοσμος & μαθευτηκαν αρκετα πραγματα. Να πω μονο επιγραμματικα μονο πως

- (αντι-μανιφεστο) αυτο που εγραψες, το

Παράθεση από: "Anti-Manifesto"
Και αφού ο κύριος είναι πιο πιστός στην Αναρχία και απ'τον Μπακούνιν, γιατί δουλεύει, όπως αναφέρει, και έχει και αμάξι; (Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία απ'τις δύο ιδιότητες, ούτε αυτήν του εργαζόμενου, αλλά ούτε και του ιδιοκτήτη αυτοκινήτου. Βέβαια εγώ δεν το παίζω και αναρχικός, έτσι; ).

ειναι ανιστορητο. πολλες "εικονες" αναρχικων δεν ειναι εγγενεις στο κινημα (μαλιστα πολλες ειναι αποτελεσμα οργανωμενης προπαγανδας, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο), αναμεσα τους & το οτι οι αναρχικοι δεν δουλευουν & καλα. καταλαβαινω τις αντιρρησεις πολυ κοσμου που δεν δουλευει & το αχω ξαναπει, αλλα υπαρχουν πολλοι σημαντικες μορφες στο κινημα που ηταν, πολυ απλα, προλεταριοι. αλλωστε, η συνδεση με τα εργατικα στρωματα  ειναι ευκολοτερη ετσι... (δεν θελω να στην πω επ'ουδενι, απλα να μη δημιοθργουνται & εντυπωσεις!)

- (γεια σου panicline!) ΟΚ, το ηξερα οτι ειναι ηλιθιο το παραδειγμα, κακως το εγραψα... η ουσια παντως δεν αλλαζει, δεν συμφωνουν ολοι εκ των μεν με τις πρακτικες των δε (& δικαια).

- σαπιλλα, σε καποιες ευρωπαικες πολεις (ανατολικη γερμανια νομιζω αλλα & αλλου) εχουν υπαρξει μεχρι & καταληψεις φασιστων (οχι, δεν το βγαζω απο το μυαλο μου αυτο). δεν λεω οτι οι συγκεκριμενοι ειναι φασιστες, απλα το οτι οι γενικευσεις ειταν & παραμενουν απατηλες... κατα τ'αλλα καταλαβαινω τι λες, αλλα οσο & αν δεν κανει συνυπευθυνα τα παιδια το οτι συγχρωτιζονταν με τετοιου ειδους "απαλλοτριωτες," τα κανει τουλαχιστον αφελη. &, για να μη τρελλαθουμε κιολας, αυτο δεν ειταν η πρωτη προστριβη της street attack με αλλες ομαδες του πανεπιστημιου, δηλαδη δεν εγιναν ολα & καλα απο μια παρεξηγηση...
sapillas
Junior forumist

« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 02, 2006, 12:23:35 πμ »

Παράθεση από: "automaton3"

- σαπιλλα, σε καποιες ευρωπαικες πολεις (ανατολικη γερμανια νομιζω αλλα & αλλου) εχουν υπαρξει μεχρι & καταληψεις φασιστων (οχι, δεν το βγαζω απο το μυαλο μου αυτο). δεν λεω οτι οι συγκεκριμενοι ειναι φασιστες, απλα το οτι οι γενικευσεις ειταν & παραμενουν απατηλες... κατα τ'αλλα καταλαβαινω τι λες, αλλα οσο & αν δεν κανει συνυπευθυνα τα παιδια το οτι συγχρωτιζονταν με τετοιου ειδους "απαλλοτριωτες," τα κανει τουλαχιστον αφελη.

Για τις καταληψεις, γαμησετα, και στη ρωμη εχουν οι φασιστες.
οσο για το οτι ειναι ΤΟ λιγοτερο αφελης, το ειπαμε.

'sapilla pantou''
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 02, 2006, 12:25:33 πμ »

Με λιγα λογια εχω να πω:

Για αυτους που κανανε την επιθεση στον φοιτητη..Μονο φτυσιμο τους αξιζει...

Για αυτους που κανανε την επιθεση στην καταληψη..Μαλακια τους να πεφτουν στο ιδιο επιπεδο με τους πρωτους..

Εχω να ρωτησω κατι..Το οτι εγινε η επιθεση στην καταληψη απο την Α.Κ. ειναι σιγουρο? Το ειπαν οι ιδιοι? Απλα ρωταω γιατι δεν ξερω..

Υ.Γ. Παντως χαιρομαι που τα περισσοτερα ατομα που υπαρχουν εδω μεσα ειναι μη κολλημενα...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 02, 2006, 12:32:53 πμ »

ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑN ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ.
ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ (ΕΙΧΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕ ΜΠΙΤΟΝΙΑ)

Ε, αν ποτε πω τπτ τετοιο, ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΜΕ      

Ειναι σιγουρο stavrosav, μου το ειπε ατομο που τα γιγνωσκει (ειναι μεσα στα κολπα)..

Βασικα αυτο ( η επιθεση στα λυομενα) ηταν αλλο ενα πατημα στην κυερνηση που εχει ξεκινησει συζητηση για την καταργηση του ασυλου. Και φυσικα θα φερει "βεντετα" οπως ειπαν καποιοι

Η βια φερνει Βια
αλλα και η Βια φερνει ΒΙΑ
αλλα και η ΒΙΑ φερνει ΒιΑ
αλλα και η ΒιΑ φερνει βιΑ
αλλα και η βιΑ φερνει ΒΙα
αλλα και...
αλλα μετα δεν ζει κανεις  

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 02, 2006, 01:23:35 πμ »

To σχέδιο για κατάλυση του ασύλου (ή πιο σωστά) για απαξίωση από την κοινωνία κάθε ριζοσπαστικού κομματιού που χρησιμοποιεί το άσυλο ήδη έχει τεθεί σ'εφαρμογή...
Εγώ δε τοποθετούμαι, καθότι ίσως και να θεωρώ το χαρακτήρα της ιστοσελίδας αυτής διαφορετικής από το ΙΝΤΥ- απλά αναφέρω πως πιο πολλά κοινά έχω με όσους δέχτηακν επίθεση στο πάρτυ τους, παρά με τους υπόλοιπους παρότι στην street attack υπήρχε ένα άτομο που το θεωρούσα οκ...

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 02, 2006, 10:14:53 πμ »

Το να δηλώνεις απολιτικός, και να το υπερασπίζεσαι με τόσο πάθος, σε μια κοινωνία που όλα κρίνονται μέσα από πολιτικές διαδικασίες, και τα πάντα έχουν πολιτικο χαρακτήρα... Μονο κακές διαθέσεις μου προκαλεί.

"H άσφαλτος αντεπιτίθεται."

love is the basis of our revolution
SinoSinoXaiXaiXai
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 02, 2006, 10:19:03 πμ »

Σαν κλασσικός εγώ, δε θα πάρω μέρος στη συζήτηση για το τί είναι τι, το ποιός είναι (ή ήταν) ποιός και το γιατί έγινε ό,τι έγινε. Πάνω-κάτω τα πράγματα είναι γνωστά κι αναμενόμενα...

Αυτό που θα πω όμως, είναι το εξής: την επόμενη φορά που κάποιος θα έρθει να μ' αποκαλέσει "μετριοπαθή" ή "αναποφάσιστο" επειδή δε γουστάρω να πάρω στα σοβαρά οποιαδήποτε οργάνωση, οποιαδήποτε νεολαία ή ομάδα στηριγμένη στη πολιτική, την επόμενη φορά που κάποιος θα μου την πει για την "αν δε γουστάρεις τον φασισμό ή τον ολοκληρωτισμό ή τον ρατσισμό (ή οποιαδήποτε άλλη ωραία λεξούλα σου μάθανε) τότε μάθε να κρατάς τα μάτια σου πάντα ανοιχτά και να δέχεσαι τι βλέπεις πριν προσπαθήσεις να το αλλάξεις" συμπεριφορά/νοοτροπία μου, τότε...

Τότε θα πάρω έναν λοστό και θα του ανοίξω τη κεφάλα στα δύο του κερατά. Ή θα του σπάσω τη κατάληψη. Ή το αυτοκίνητο. Ή το ρετσινομπούκαλο.

[Δεν ξέρω αν καταλάβατε την ειρωνία. Είναι πίκρα και χούμορ, δύο σε ένα, βιντάλ σασούν... Χάι χάι...]

-Sino.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 02, 2006, 10:25:30 πμ »

Συγγνώμη αλλα για να είμαι ειλικρινής ενώ εν μέρει καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν καταλαβαίνω την τοποθέτηση σου ούτε τον χαρακτήρα της.
Και αν θέλετε να γίνω πιο συγκεκριμένος. Πως γίνετε να ζεις σε μια καλάλυψη μέσα σε πανεπιστημιακό άσυλο και η μονη σου λογική είναι, απολιτικ και τους γαμώ όλους και όλα. κλέβω, σκοτώνω, καίω. ?

love is the basis of our revolution
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 02, 2006, 10:46:31 πμ »

Kthulu, λογικά... δεν γίνεται.

-Sino.
after the massacre
Forum Normal

« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 02, 2006, 05:31:39 μμ »

θα ηθελα να μιλησω λιγο γι'αυτο το θεμα αν και ειμαι αρκετα μακρια
και η μονη πληροφορηση που εχω περι σκηνικων στην ελλαδα
ειναι μονο μεσω νετ και τηλεφωνου....

το βρισκω περα για περα αθλιο αυτο που εγινε και απ'τις
δυο πλευρες....καποιοι πηγαν να ''σηκωσουν''εξοπλισμο απο το
πανεπιστημιο για τον α' η β' λογο επειδη ετσι την ''ειδαν'' οτι θα κλεψουν
απο το κρατος ενω στην ουσια δημιουργησαν μια κατασταση που καθε αλλο
παρα θετικη ειναι....αποτελεσμα ενας στο νοσοκομειο σε κρισιμη κατασταση
(απο οτι λεγεται)τσαμπουκαδες,διαχωρισμοι και κατα την αποψη μου
μια κατασταση που μοιαζει πιο πολυ με πολεμο συμμοριων(γι'αυτο οι αλλοι
πηγαν και σπασανε την καταληψη)δλδ αντι να υπαρχει μια ενωμενη(κατα
καποιο τροπο)αντιδραση σκοτωνονται(στην κυριολεξια)μεταξυ τους...ετσι
θα υπαρξει ομοψυχια?ετσι θα υπαρξει αντισταση?αυτο που καταλαβα εγω ειναι μια μιζερη εικονα πολεμου οχι εναντια σε ενα κοινο εχθρο αλλα μεταξυ τους/μας....κατι τετοια βλεπουν οι φασιστες και το κρατος και παιρνουν θαρρος...ας μη τους κανουμε τη χαρη...

οποιος ειναι να διαχωριστει και να κανει τη ''φαση'' του ας μην καπηλευεται ορους και εννοιες που εχουν οικοδομηθει με αιμα....\

ισως ακουγεται λιγο κιτς και συνηθισμενο αλλα ετσι ειναι :!:  :!:

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
Salonikios-
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 02, 2006, 11:32:13 μμ »

H ουσία όλη είναι τα δυο ερωτήματα του Dontfall...δυστυχώς αρκετά πράγματα στο Ιντυ σβηστήκανε αν κ είναι αληθειες.καταλαβαινω το σάστισμα κάποιων,(αναρχικοί εναντίων πανκς?? !!!!) αλλά αφήστε κατά μέρος την όποια συμπαθή εικόνα που πιθανόν έχετε μόνο κ μόνο επειδή είναι πανκηδες, κάνοντας την τρίχα τριχιά.το να κάθεσαι πίσω από ένα κομπιούτερ κ να λες κακοί οι μεν κακοί κ οι δε, είναι πολύ μακριά από το τι συνεβαινε  εδώ κ χρόνια γενικά κ ειδικά τις τελευταίες μέρες.
αν φταίνε οι ΑΚ κ λοιποί με ότι κάνανε για το άσυλο, τότε για τα κλεμμένα μηχανήματα  που βρέθηκαν στην καταληψη,για τον κόσμο που "γίνονταν ανεκτός"(έχουν ανοχή κ οι  κάφροι τώρα) εκει,για ένα σωρό σπασιματα,καψηματα,ξυλοδαρμους κ ανάλογες καταστάσεις  που γίνονταν με την πρώτη ευκαιρία κ τέλος για ένα άνθρωπο που χαροπαλεύει ποιος  φταιει? μήπως όλα αυτά δεν ήταν λόγοι για κουβέντες περί ασυλου?,τωρα θυμηθήκαν το  άσυλο οι κάφροι όμως τα γεγονότα χρονιά τώρα μιλούν από μονά τους κ για να τα  απαριθμήσει κάποιος θα πάρει ωρες.οταν κάποιος στρώνει το χαλί σαν παρακρατικός με τις  πράξεις του για να καταργηθεί το ασυλο,πρεπει να χει πολύ θράσος ή ηλιθιότητα ή να  νομίζει ότι απευθύνεται σε παντελώς άσχετους k να επικαλείται κατάρρευση του ασύλου κ  απαλλοτριώσεις(μη χεσω).
Δεν εγκρινω ότι εγινε από την μια ή την άλλη πλευρα , μακαρι να μη έχουν συνέχεια όλα αυτα,κανενας δεν είναι αυτόκλητος  μπάτσος αλλαι όσοι  έχουν αντίθετη γνώμη για την αντιδραση στους καφρους
ας προτείνουν άλλη λύση και τα διαφορά "ναι μεν  αλλα"","με το δίκιο τους να στείλουν στο νοσοκομείο κ άλλους¨ κλπ μόνο εφηβικά  φιλοπανκ κολλήματα είναι ή λογω άγνοιας του τι γινεται
μια μικρή λεπτομέρεια που δε γράφτηκε πουθενα,ουτε καν την αναφέρει ο ανωνυμος παραπανω,που αντίθετα φουσκώνει διάφορα αλλα:το βραδύ που έγινε το  κακο,τα μαλακισμενα ήταν σε άλλο παρτυ στα πανεπιστήμια σε χώρο με τον οποίο δεν έχουν  καμία σχέση κ όποτε πάνε μόνο μαλακιες κανουν.οταν είναι λιώμα τότε τους έρχεται η  θεία φώτιση για απαλλοτριώσεις κ λοιπές ματάκιες.(κ να υπάρχουν κ κάποιοι άλλοι για να φορτωθούν τη μαλακια τους
πριν από ένα χρόνο περιπου,χρυσαυγητες  είχαν χτυπήσει και  είχαν στείλει ένα παιδί στο νοσοκομειο.αυτη η πράξη δεν διαφέρει σε τίποτα με αυτό που  έκαναν οι κάφροι πριν λίγες μέρες,αφου τα σκάτα στα μυαλά τους είναι ιδία.

υγ:το Nazi punks fuck off για κάτι τέτοια άτομα γράφτηκε

http://athens.indymedia.org/display.php?articleId=8852
http://athens.indymedia.org/display.php?articleId=8855
http://athens.indymedia.org/display.php?articleId=8831
http://athens.indymedia.org/thread.php?forumId=2&comments_parentId=56522
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 03, 2006, 02:06:12 μμ »

ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ
pounks
Junior forumist

« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 03, 2006, 02:10:46 μμ »

polla les psile.....

pes tin gnomi me epixeirimata opos poli orea kaneis....alla auta peri nazi punks prezopanks kai alla loipa afise ta.....

oxi tipote allo...gia na kratithei kai i kouventa se ena epipedo....

kai an thes na ta poume kai apo konta kai na gnoriseis tous prezopunks, foniades ton laon kai ton foititon, fasiston ela to savvato sto live stin steert attack.....

auto isxiei kai gia osous speusane na aspastoun tis toso emperistatomenes apopseis ton loipon foititon, aristeron, anarhikon kai iperaspiston tou asilou kai ton ipologiston.....

"...obey adapt shut up and die..."
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: