Αποστολέας Θέμα: Ερρίκο Μαλατέσατα - προς μια ελεύθερη κοινωνία  (Αναγνώστηκε 3835 φορές)
liveashero
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:16:11 μμ »

τί γνώμη έχετα για αυτό το βιβλίο?
το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε είχε καλες ιδέες

όποιος θέλει μπορεί να το βρεί εδώ
http://www.scribd.com/doc/4941250/-

θα με ενδιέφερε και η γνώμη των πιο έμπειρων αναρχικών μιας και κάνω τα πρώτα μου βήματα στον χώρο της αναρχίας

Ο άνθρωπος μπορεί να φτιάξει μια φυλακή,η φυλακή όμως δεν μπορεί ποτέ να φτιάξει έναν άνθρωπο

javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:46:34 μμ »

o Malatesta ήταν από τους λίγους που είχαν μιλήσει και για τις γυναίκες
(νομίζω ήταν και ο πρώτος αναρχικός θεωρητικός που το έκανε αυτό αλλά δεν είμαι 10% σίγουρος). Προσωπικά είναι απο τους αγαπημένους μου
Απλά τα βιβλία του είναι πολύ παλιά με ότι συνεπάγετε αυτό
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:40:32 μμ »

πολλα βιβλια εχουν γραφτει παλια, προσωπικα μιας και τα μοντελα των κοινωνιων εχουν αλλαξει απο τοτε και η ζωη/τεχνολογια/εμφανιση ιντερνετ (γαμησεεε τα το τελευταιο...) κλπ που τοτε ηταν ανυπαρκτα (αλλος κοσμος ουσιαστικα) αντλω την ουσια. το αν θα εφαρμοζονταν καποια πραγματα, πιστευω μονο αν καταστραφει αυτος ο σαπιος κοσμος μπορουν να αναπτυχθουν. το σιγουρο ειναι πως ο καπιταλισμος πλεον οδευει ολοενα προς την απολυτη εξαθλιωση του ανθρωπου σε παγκοσμιο επιπεδο. εχει αποτυχει. οπως εχει αποτυχει κ το ανθρωπινο ειδος (ΚΑΙ λογω της τεχνολογιας). αντε πεισε το 2020 ξερω γω τον πιτσιρικο και την πιτσιρικα που θα χουν γεννηθει μεσα στο fb (!!!) και θα χουν περασει ολη την εφηβεια τους μπροστα σε μια οθονη μεσα σε 4 τοιχους για εννοιες οπως αλληλοβοηθεια αυτα που ελεγε ο κροποτκιν πχ κλπ, θα σε κοιτανε σαν να σαι εξωγηινος. ουτε φυση θα χουν γνωρισει ουτε καν θα χουν μεγαλωσει σε πλατειες.. 

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:47:02 μμ »

(ασχετο! παιδια ανοιξε δευτερο θεμα ο liveashero!!!)  θα πεσει το νετ, ολοι μεσα! the end comes! 

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:49:40 μμ »

Ξέχασα να βάλω το βιβλίο που ήθελα
Ριξτο και αυτό μια ματιά

Ερρίκο Μαλατέστα - Στον δρόμο για την αναρχία (εκδόσεις Κατσάνος)

http://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=141637
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 09:57:09 πμ »

επανερχομαι στο θεμα μετα απο αρκετο καιρο, βασικα εχω υπογραμμισει εδω και καιρο καποια πραγματα στη κοπια που χω σπιτι μου που τα θεωρω πολυ βασικα - παντα επικαιρα, πλεον περισσοτερο απο ποτε - αλλα δυστυχως λογω περιορισμενου χρονου δεν προλαβαινω να τα αντιγραψω, ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να τα μεταφερω εδω, μιας κ μπαινω για λιγο απο ιντερνετ καφε. για το προς μια ελευθερη κοινωνια ειμαι συμφωνος με αυτα που λεει σε ενα ποσοστο 95%. οι μοναδικες ενστασεις μου ειναι στο σημειο που αναφερει για την κοκαινη (ειμαι καθετα αντιθετος στην υπαρξη κ μονο των ναρκωτικων..) οπως κ καποιες ενστασεις εχω στο τελευταιο κεφαλαιο υπερασπιση της επαναστασης εκει που λεει για τις αγχονες στην κεντρικη πλατεια κλπ μιας κ ειμαι υπερ της βιας σε συγκεκριμενες καστες. μονο θανατος αξιζει σε πολιτικους και στα σωματα καταστολης κ τιποτα λιγοτερο. κατα τ αλλα αυτο που θεμελιωνει και οπως το θεμελιωνει ειναι σιγουρα το επιθυμητο  μεγαλη βαση θα προτεινα να δωθει στο κεφαλαιο εξεγερση.

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 09:59:43 πμ »

ασχετο, μιας κ πιασαμε συζητηση για βιβλια, javaspa ηθελα απο καιρο να σε ρωτησω και τωρα το θυμηθηκα. στο τελευταιο αλμπουμ στο κομματι 6 μερες - αν θυμαμαι καλα τον τιτλο του - που λες σε παρενθεση δικαιωμα στην τεμπελια ειναι επηρεασμενο απο το ομοτιτλο του πωλ λαφαργκ? επισης παρα πολυ ωραιο βιβλιο που αξιζει να διαβαστει απο τον κοσμο.

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 04:21:45 μμ »

ναι αδερφέ !! το έπιασες 
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: