Αποστολέας Θέμα: Matchpoint - Γούντυ Αλεν  (Αναγνώστηκε 2842 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 05:59:00 μμ »

Ενα έργο που πήγα και είδα γιατί είναι του Γ.Αλεν και παρόλο που δεν παίζει αυτός περίμενα να είναι γανμάτο όπως πάντα.
Μιλάμε για την μεγαλυτερη ίσως φόλα που έχω δει φέτος και δεν έχω μόνο εγώ αυτή την άποψη. Ενα θέμα ηλίθιο και μηδαμινός ενδιαφέρον εξαρχής με εναν που μπλέκει σε πλούσιους κύκλους και παίζει ανάμεσα σε δυο γυναίκες και το τι προκαλούν τα λεφτά..πωπω..τι ωραίο!!! Δεν γαμιόμαστε λέω εγώ. Βαρετοί και οι διάλογοι και ίσως οι χειρότεροι του Γούντυ Αλλεν. Ουτε ίχνος χιουμορ αλλα παταγώδη αποτυχία και στον σοβαρό τομέα καθώς οι καταστάσεις είναι μαλλον αδέξιες και καθόλου ρεαλιστικές...
Κρατήστε τα λεφτά στην τσέπη σας ή κατεβάσετ το από torrent και δείτε το...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 07:34:17 μμ »

Βασικα οταν διαβασα κριτικες για αυτο το εργο ειχα μεινει!Ολοι το περιεγραφαν με τα καλυτερα λογια!Ωσπου διαβασα το θεμα που πραγματευεται. :shock: Sorry αλλα κατι τετοιο,ασχετα πως το προσεγγιζει ο Γουντυ Αλλεν,μπορουμε να το δουμε και(απειρες φορες)σε σηριαλ της ελληνικης τηλεορασης νομιζω!Και αναρωτηθηκα κατα ποσο μας δουλευουν ολες αυτες οι κριτικατζες του κιν/φου!Iδιως οταν οι υποψιες μου ισχυροποιηθηκαν και με τη γνωμη της Alma Roots(ειχε ανοιξει εκεινη topic για το φιλμ πριν καιρο φιλε Tug αν δεις)!Τωρα με διαφωτισες και εσυ.
 Φιλτατε οχι μονο απο torrent(oυτε ξερω τι ειναι αυτο! )δε προκειται να το δω αλλα ουτε και σε dvd! :lol:

his society sucks!
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 02:56:20 πμ »

Συμφωνώ, δεν ήταν απλώς απογοητευτικό, αλλά σχεδόν εμετικό...

Δεν περίμενα να δω κάτι τρομερά βαθυστόχαστο, αλλά έστω μια έξυπνη σάτιρα πάνω στα "ήθη" του σύγχρονου γιάππη. Έστω μια καυστική ψυχαναλυτική προσέγγιση του φαινομένου του νεογιαππισμού και της πλουτοκρατίας.

Αντ'αυτού είδα μια νερόβραστη χολυγουντιανή πατάτα που, εν ολίγοις, αντί να κράζει, εξυμνούσε το φρόνημα του σύγχρονου wanna-be νεόπλουτου:

αντί να περάσει ένα μήνυμα του στυλ: "φάτους τα λεφτά, κάψτα, και μετά κάψε κι αυτούς", η  γεύση που σου αφήνει εν τέλει είναι "φάτους τα λεφτά , σκότωσε για τα λεφτά, και γίνε χειρότερος απ'αυτούς".

Πόσο θλιβερά γνώριμη εικόνα στη σημερινή νεοελληνική πραγματικότητα!  :|

Άσχετο μεν, σχετικό δε: αντιπροτείνω το "Οι Μέρες της Αφθονίας σας είναι Μετρημένες", για μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση του φαινομένου και τους τρόπους αντιμετώπισής του :wink:

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
AlmaRoots
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 10:34:45 μμ »

EEEEEE!!!!K egw eixa anoiksei post gia tin idia tainia!!

Xωρίς Βενζίνη Χωρίς Αλλοτρίωση
RaVe iS n0t a cRiMe - ReSpEkt tHe UnDeRgRoUnD tEkN0 MoVeMeNt aNd SuPp0rt fReE PaRtY
Distaros
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2006, 01:30:20 πμ »

Εγώ έχω να πω τα εξής για τον Γούντυ Άλλεν(και είναι και ο λόγος που πλέον δεν βλέπω ταινίες του).
1.Στην συναυλία του στην Αθήνα,το φτηνότερο εισητήριο είχε 120 ευρά.
2.Έχει δηλώσει σε συνεντεύξεις του πως στο Παλαιστινιακό ζήτημα,είναι καθαρά και φανατικά με το μέρος της Ισραηλινής κυβέρνησης(λόγω καταγωγής).
3.Βγάζει τουλάχιστον μια ταινία τον χρόνο.Και επαναλαμβάνεται(κοίτα το 4)
4.Εκτός άπο τις καθαρά κωμωδίες του(πχ "Μπανάνες","Η κατάρα του Πράσινου Σκορπιού" και άλλες πολλές υπέροχες),οι υπόλοιπες ταινίες του είναι απλή επανάληψη του "πως ζει την μικροαστική μιζέρια η καλλιτεχνική ελίτ του Μανχάταν και γενικά της Νέας Υόρκης".Οι απόψεις του είναι αμφιλεγόμενες,τα στοιχεία κάθε τέτοιας ταινίας ίδια και απαράλλαχτα με την προηγούμενη και γενικά νομίζω πως έχει δει πως η ψύχωση του πουλάει και μας την πλασάρει κάθε χρόνο με άλλο περιτύλιγμα.
KGBkatiginetai
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2006, 09:39:01 πμ »

Γενικά, παρότι δεν είδα ακόμα την ταινία....

1) Αλήθεια έχει πάρει θέση υπέρ των Ισραηλιτών; Δώσε κανα link, πολύ εντύπωση μου κάνει....
2) Επαναλαμβάνεται ναι (το έχουμε ξαναπει) αλλά γενικά κάνει ωραία αυτό που κάνει
3) Διόρθωση: είναι ο "σκηνοθέτης των νευρώσεων", όχι των ψυχώσεων, χαχα, και οι νευρώσεις είναι το θέμα του σχεδόν πάντα και αυτό που κάνει καλα.
4) Διάβασε την συνέντευξή του για τη συναυλία στην Αθήνα.
5) Είναι άθεος παρά την εβραίικη καταγωγή του. Έχει πει και γαμώ τις ατάκες για το θέμα...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: