Αποστολέας Θέμα: Η μαγική δύναμη της σημαίας  (Αναγνώστηκε 10816 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούνιος 23, 2011, 04:25:35 μμ »

Και λέμε τώρα να γράψουμε η θα μας πούνε γραφικούς οι γραφικοί;

Είναι μια καθημερινότητα γέννημα θρέμμα μιας σάπιας κοινωνίας που εκκολάπτονταν εδώ και πολλά χρονια. Απόγονοι μιας ταπεινωμένης ηθικής που έχει χάσει τον αυτοπροσδιορισμο της.

Έχει μπουρδουκλωθεί στο κάθε τις βήμα από όσους είχαν την "τιμητική" να ορίζονται προστάτες της. Και αυτοί αντί να διαφυλάξουν τα ιδανικά που υποτίθεται πως εκπροσωπούσαν κοιτάνε ακόμα πως να σώσουν το τομάρι τους. Τα πράγματα όμως άρχισαν να αποκλίνουν δραματικά με την πραγματικότητα και οδήγησαν σε ένα τεραστιων διαστάσεων οικονομικό αδιέξοδο, παγκόσμιας πρωτιάς! πολύ ποιο μακριά από τους μέχρι τώρα γνωστούς μικροκομματισμούς και την εσωστρέφεια και με ίσος ακόμα και τώρα άγνωστες συνέπειες για το μέλλον.

Ο περισσότερος κόσμος άρχισε να αναρωτιέται γιατί άραγε φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Μήπως είναι η αλαζονεία των τελεταίων χρόνον,  η αδιαφορία σε θέματα μελλοντικής σημασίας για τον τόπο. Μήπως οι πολιτικές σκοπιμότητες και οι έντονες πολιτικές διαφοροποιήσεις όλων τον κομματικών φορέων μεταξύ τους;

Μια κοινωνία που εδώ και 30 χρονια είχε κάνει επιστήμη τις απάτες και τα σκάνδαλα τέχνη το βόλεμα, την αλαζονεία και φυσικά όσοι δεν ήτανε μέρος του παιχνιδιού ήτανε πάντα μια μικρή μειοψηφία περιθωριοποιημένη και υποτιμητικά δακτυλοδεικτούμενη από όλους αυτούς που υποτίθεται κατείχαν την τιμητική σε αυτο το χάλι.

Και ξαφνικά... όταν είδαν ότι απειλούνται.. τα αντανακλαστικά τους έφεραν όλους μαζί, να πολεμήσουμε γιά αυτά που οι ίδιοι τόσα χρονια είχαμε αποδεχτεί, μερικοι κανοντας τα στραβά μάτια, αλοι οχι... ταπεινωμένοι αλλα έχοντας ξαναβρεί το χαμένο νόημα που είχαμε χάσει εδώ και πολλά χρονια.

Είναι μαγική αυτή η δύναμη της σημαίας! όσο και αν την τσαλαπατάς, την λερώνεις και της σκίζεις αυτή ανασχηματίζεται καθαρίζεται αναδιπλώνεται και ανεμίζει χαρούμενη. Όσο και αν την χρησιμοποιούσες σαν στουπί όλα αυτά τα χρονια, σου δίνει την δύναμη να την  κρατάς περήφανα, να βγαίνεις έχω και ανεμίζοντας την να παίρνεις συγχωροχάρτι για όλες τις αμαρτίες και όλα τα λάθη που σε έφεραν ως εδώ. γιατί στην τελική δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν τα φάγαμε όλοι μαζί, και αν όλα αυτά τα χρονια κάναμε τα στραβά ματια, η σημαία μας βάζει πάντα τα γυαλιά...

Εύχομαι μέσα από την καρδια μου πραγματικά η κρίση να θάψει στο πέρασμα τις και τον σάπιο νεοελληνισμό!

Φιλόσοφε πες αλεύρι!

υ.γ. Αυτό το κείμενο δεν είναι απόπειρα κακιας κριτικής. Και γω με τους αγανακτισμένους αν ήμουνα αγανακτισμένος. Είναι ομως αστείο να βλέπεις μεταξύ αγανακτισμένων και κάποιους οι οποιοι το μονο που ενδιαφέρονται ακόμα είναι το τομάρι τους, η αυτοπροβολη, τα hits και πάει λέγοντας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2011, 06:51:27 μμ από kthulu »

love is the basis of our revolution
theodor
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:09:17 μμ »

]Eίναι μαγική αυτή η δύναμη της σημαίας! όσο και αν την τσαλαπατάς, την λερώνεις και της σκίζεις αυτή ανασχηματίζεται καθαρίζεται αναδιπλώνεται και ανεμίζει χαρούμενη. Όσο και αν την χρησιμοποιούσες σαν στουπί όλα αυτά τα χρονια, σου δίνει την δύναμη να την  κρατάς περήφανα, να βγαίνεις έχω και ανεμίζοντας την να παίρνεις συγχωροχάρτι για όλες τις αμαρτίες και όλα τα λάθη που σε έφεραν ως εδώ. γιατί στην τελική δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν τα φάγαμε όλοι μαζί, και αν όλα αυτά τα χρονια κάναμε τα στραβά ματια, η σημαία μας βάζει πάντα τα γυαλιά...

Εύχομαι μέσα από την καρδια μου πραγματικά η κρίση να θάψει στο πέρασμα τις και τον σάπιο νεοελληνισμό!
υ.γ. Αυτό το κείμενο δεν είναι απόπειρα κακιας κριτικής. Και γω με τους αγανακτισμένους αν ήμουνα αγανακτισμένος. Είναι ομως αστείο να βλέπεις μεταξύ αγανακτισμένων και κάποιους οι οποιοι το μονο που ενδιαφέρονται ακόμα είναι το τομάρι τους, η αυτοπροβολη, τα hits και πάει λέγοντας...

αυτό ευχόμαστε όλοι αδερφέ...όσο για το τελευταίο έχω ακούσει άτομα να πηγαίνουν να διαμαρτυρηθούν για να το παίξουν μάγκες στους φίλους τους και για να τους δείξει η τηλεόραση..(!!)...έλεος

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
gapoint
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:36:51 μμ »

Στη δύναμη ποιάς σημαίας αναφέρεσαι φίλε; Της ελληνικής;

Στο μυαλό είναι ο στόχος, το νου σου, ε;
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:49:46 μμ »

ναι καθώς και τα ιδανικά  που υποτίθεται πως συμβολίζει.

love is the basis of our revolution
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2011, 07:52:52 μμ »

περι σημαιων οπως τα αντιλαμβανομαι εγω...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OaIl1pZJxzg&feature=related[/youtube]

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:01:33 μμ »

οσο υπαρχουν συνορα-χαρακιες στον πλανητη απόρρεια σημαιών, διαωνιζεται ο ρατσισμος, ο εθνικισμός και ενα σωρο κακα στον πλανητη, γνωμη μου. οι σημαιες χωριζουν ΔΕΝ ενώνουν τους ανθρώπους...

theodor
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:04:15 μμ »

περι σημαιων οπως τα αντιλαμβανομαι εγω...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OaIl1pZJxzg&feature=related[/youtube]
πολύ ωραίο το τραγούδι.....ειδικά όταν μιλάει η γιαγιά..οι "ανθέλληνες''..

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
theodor
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:05:10 μμ »

οσο υπαρχουν συνορα-χαρακιες στον πλανητη απόρρεια σημαιών, διαωνιζεται ο ρατσισμος, ο εθνικισμός και ενα σωρο κακα στον πλανητη, γνωμη μου. οι σημαιες χωριζουν ΔΕΝ ενώνουν τους ανθρώπους...
συμφωνώ απόλυτα αδερφέ...

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:17:01 μμ »

Ναι η γιαγια ας take-the-poulo όπως και όλοι οι ομοϊδεάτες της. Αυτές οι γαμημένες και πολλές άλλες αντιλήψεις πολλών κωλόγερων που συνεχίζουν να ψηφίζουν τους γαμημένους "από συναισθηματικό δέσιμο" (πφφφφτττ) είναι επικίνδυνες...

μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:19:59 μμ »

-με ολο το σεβασμο στους υπερηλικες ανθρωπους- αλλα ρε φιλε οταν δηλωνει μια σκατογρια "πως θα την βγαλει ο καυμενος ο γιωργακης?" ε δε γινεται να μη γυρισει το αιμα στο κεφαλι. αυτη η δηλωση υπηρξε. ο ποιοςςςςςςςςςς? ο "καυμενος" ο ποιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςς??? θελουν κρεμασμα ολοι αυτοι οι μπασταρδοι και οσοι τους ψηφιζουν γιατι εικονα των ψηφοφορων τους ειναι.

theodor
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:32:09 μμ »

ναί όντως..οι γριές είναι πολύ σπαστικές..το παίζουν και θεούσες και όλο βρίζουν μετανάστες..γαμώ το χριστό τους...

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
theodor
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:35:14 μμ »

-με ολο το σεβασμο στους υπερηλικες ανθρωπους- αλλα ρε φιλε οταν δηλωνει μια σκατογρια "πως θα την βγαλει ο καυμενος ο γιωργακης?" ε δε γινεται να μη γυρισει το αιμα στο κεφαλι. αυτη η δηλωση υπηρξε. ο ποιοςςςςςςςςςς? ο "καυμενος" ο ποιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςς??? θελουν κρεμασμα ολοι αυτοι οι μπασταρδοι και οσοι τους ψηφιζουν γιατι εικονα των ψηφοφορων τους ειναι.
άσε είχα ακούσει κάτι γιαγιές να λένε πως ευτυχώς που έχουμε κράτος και μας προστατεύει γιατί αλλιώς θα είχαμε πνιγεί...λες και τώρα δεν πνιγόμαστε από τις εξουσίες και τα κωλοαφεντικά... 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2011, 10:37:04 μμ από theodor »

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:45:37 μμ »

ναί όντως..οι γριές είναι πολύ σπαστικές..το παίζουν και θεούσες και όλο βρίζουν μετανάστες..γαμώ το χριστό τους...

τα σπασα με το τελευταιο!!! αχαχαχαχαχαχα!!! ετσι! 

theodor
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:57:33 μμ »

πο θυμήθηκα κάτι πολύ αστείο που συνέβη σήμερα..
είχα πάει μία βολτίτσα και γυρνώντας περνάω δίπλα από ένα καφενείο καί ήταν κάτι παππούδες που παίζανε χαρτιά..και ακούω ξαφνικά έναν παππού να λέει: ΡΗΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ.. πο ρε φίλε είχα λιώσει στο γέλιο...με βλέπανε αυτοί και απορούσαν..δεν ήξεραν ότι τους άκουσα..τό'πε μ'ένα τρόπο όμως ο γέρος..

Πατρίδα μου η γή
και θρησκεία μου η ζωή
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:24:44 μμ »

Και λέμε τώρα να γράψουμε η θα μας πούνε γραφικούς οι γραφικοί;

Είναι μια καθημερινότητα γέννημα θρέμμα μιας σάπιας κοινωνίας που εκκολάπτονταν εδώ και πολλά χρονια. Απόγονοι μιας ταπεινωμένης ηθικής που έχει χάσει τον αυτοπροσδιορισμο της.

Έχει μπουρδουκλωθεί στο κάθε τις βήμα από όσους είχαν την "τιμητική" να ορίζονται προστάτες της. Και αυτοί αντί να διαφυλάξουν τα ιδανικά που υποτίθεται πως εκπροσωπούσαν κοιτάνε ακόμα πως να σώσουν το τομάρι τους. Τα πράγματα όμως άρχισαν να αποκλίνουν δραματικά με την πραγματικότητα και οδήγησαν σε ένα τεραστιων διαστάσεων οικονομικό αδιέξοδο, παγκόσμιας πρωτιάς! πολύ ποιο μακριά από τους μέχρι τώρα γνωστούς μικροκομματισμούς και την εσωστρέφεια και με ίσος ακόμα και τώρα άγνωστες συνέπειες για το μέλλον.

Ο περισσότερος κόσμος άρχισε να αναρωτιέται γιατί άραγε φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Μήπως είναι η αλαζονεία των τελεταίων χρόνον,  η αδιαφορία σε θέματα μελλοντικής σημασίας για τον τόπο. Μήπως οι πολιτικές σκοπιμότητες και οι έντονες πολιτικές διαφοροποιήσεις όλων τον κομματικών φορέων μεταξύ τους;

Μια κοινωνία που εδώ και 30 χρονια είχε κάνει επιστήμη τις απάτες και τα σκάνδαλα τέχνη το βόλεμα, την αλαζονεία και φυσικά όσοι δεν ήτανε μέρος του παιχνιδιού ήτανε πάντα μια μικρή μειοψηφία περιθωριοποιημένη και υποτιμητικά δακτυλοδεικτούμενη από όλους αυτούς που υποτίθεται κατείχαν την τιμητική σε αυτο το χάλι.

Και ξαφνικά... όταν είδαν ότι απειλούνται.. τα αντανακλαστικά τους έφεραν όλους μαζί, να πολεμήσουμε γιά αυτά που οι ίδιοι τόσα χρονια είχαμε αποδεχτεί, μερικοι κανοντας τα στραβά μάτια, αλοι οχι... ταπεινωμένοι αλλα έχοντας ξαναβρεί το χαμένο νόημα που είχαμε χάσει εδώ και πολλά χρονια.

Είναι μαγική αυτή η δύναμη της σημαίας! όσο και αν την τσαλαπατάς, την λερώνεις και της σκίζεις αυτή ανασχηματίζεται καθαρίζεται αναδιπλώνεται και ανεμίζει χαρούμενη. Όσο και αν την χρησιμοποιούσες σαν στουπί όλα αυτά τα χρονια, σου δίνει την δύναμη να την  κρατάς περήφανα, να βγαίνεις έχω και ανεμίζοντας την να παίρνεις συγχωροχάρτι για όλες τις αμαρτίες και όλα τα λάθη που σε έφεραν ως εδώ. γιατί στην τελική δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν τα φάγαμε όλοι μαζί, και αν όλα αυτά τα χρονια κάναμε τα στραβά ματια, η σημαία μας βάζει πάντα τα γυαλιά...

Φιλόσοφε πες αλεύρι!

εγω τους αποκαλω ,αγουροξυπνημενους γιατι μολις τωρα ξυπνησαν οπως γραφουν και τα πανω τους. σαν ζαλισμενα κοτοπουλα με τις κομματικες τους τσιμπλες ακομη στα ματια τρεχουν στις πλατειες. por que?
o συρφετος που εκανε ονειρο ζωης να μπει στο δημοσιο,που πηγαινε καθε 4 χρονια να ριξει το κωλοχαρτο στην καλπη ,που πηγαινε σε γιορτες και πανυγηρια που εμαθε να καταναλωνει .χεσμενους τους εχω και τους αγανακτισμενους και τους καθε λογης καιροσκοπους που περιτρυγιρυζουν το πτωμα του νεοελληνα γυρω απο τις πλατειες.ετσι σκατα που τα κανανε ας τα φανε τωρα

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: