+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Αγαπημένα συγκροτήματα» JOY DIVISION
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: JOY DIVISION  (Αναγνώστηκε 8421 φορές)
Anonymous
Επισκέπτης
« στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 08:36:40 πμ »

Εντάξει προφανώs το καταλάβατε ότι μου αρέσουν.
Θα ήθελα απο περιέργεια να μάθω τιs απόψειs σαs μια που η συγκεκριμένη μπάντα δεν θεωρείται οτι ανήκει στο πανκ/hc χώρο και  και για πάρα πολλούs πολύ αμφιλεγόμενη.
go!
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 08:43:40 πμ »

Φιλε Επισκεπτη..Οι Joy Division για μενα ειναι μια απο τις καλυτερες μπαντες ολων των εποχων κ αυτο διοτι εχει συνδυασει με καταπληκτικο τροπο τη Rock με τη Punk και με τη Darkwave..Εχουν επηρεασει αμετρητες μπαντες και πιστευω πως αν συνεχιζαν για αλλα 2 χρονακια θα μιλαγαν ολοι γι'αυτους..Αυτα απο μενα.
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 10:32:47 πμ »

Γι αυτό το έβαλα κι εγώ για να ακουστούν και τα καλά και οι μαλακείεs.Εχει περάσει πάρα πολύs xρόνοs μα πάρα πολύs που είχα συζητήσει για αυτούs και είχα ακούσει διάφορα.Απλά αναρωτιόμουν εν έτη 2006 τη γνώμη έχει διαμορφωθει στον "πανκ χώρο" για τη συγκεκριμένη μπάντα
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 04:28:05 μμ »

Αν και ποτέ δε με τράβηξε ιδιαίτερα αυτό ξεψυχισμένο (and uh, so fuckin miserable, κομμένες φλέβες κτλ) στυλ μουσικής, υπάρχουν μερικά τραγούδια τόσο των Bauhaus όσο και των Joy division που γουστάρω. Ενδεικτικά αναφέρω το απλούστατο αλλά αγαπημένο Decades.

Κατά τα άλλα, και σόρρυ κι όλας, αλλά σιγά τη μουσικάρα που παίξανε. To darkwave επηρεάστηκε από το πανκ και το πανκ επηρρεάστηκε από το rock, τα 3 αυτά ήδη δεν είναι ανεξάρτητα, αντίθετα εχουν τις ίδιες ρίζες.... Άρα δεν έχει νόημα να μιλάμε για πρωτοπορια, μόνο μπορούμε να αποδώσουμε το dark/wave στους Joy division και αυτό είναι όλο.

Καλά, μόνο τη μουσική κοιτάτε ρε; Κανείς δεν είπε τιποτα για τους στίχους τους - εγώ δεν έχω ασχοληθεί, οπότε δεν έχω άποψη...

O Ian Curtis έχει κατηγορηθεί για εθνικο-πατριωτισμούς. Ξέρεις κανείς τίποτα άλλο;
themis
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 07:04:26 μμ »

JOY DIVISION ειναι πολυ καλη μπαντα ισως μια απο τις καλυτερες στο στυλ αυτο.....και στιχουργικα αλλα τους προτημω μουσηκα με αγγιζουν πιο πολυ....  

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
go!
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 09:30:59 πμ »

KGB παρε να δεις το "24 our party people"..να παρεις μια ιδεα..τιποτα αλλο.
after the massacre
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 09:45:59 πμ »

κι εμενα μ'αρεσουν πολυ οι JOY DIVISION
μολις περσυ καταφερα να συμπληρωσω ολα τους τα αλμπουμ
σε βινυλιο.....πολυ καλη μουσικη,ακρως καταθλιπτικη που πραγματικα
σε αγγιζει(αληθεια και ποιος δεν εχει τουλαχιστον ''συγκινηθει''
ακουγοντας το ''new dawn fades'' η το ''insight''..... :lol:  :lol:  
επισης γαματη ειναι και η πρωτη κασσετα που ειχαν κανει ως WARSAW
εκει ηταν που τους παρεξηγησαν για ναζι αλλα ουδεμια σχεση ουτε
στιχουργικα αλλα και γενικοτερα με την σταση τους τα 4-5 χρονια που
υπηρξαν δεν ειχαν δειξει κατι τετοιο
για μενα αποτελουν την καλυτερη μπαντα του ειδους
post punk/dark wave

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 03:30:28 μμ »

Το έχω δει. Συμπαθητικό.
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 04:40:47 μμ »

Πολυ καλη μπαντα!Βεβαια αυτος ο υπερβολικος πεσιμισμος που εχουν και αλλες παρεμφερεις μπαντες δε τον πολυγουσταρω αλλα παρ'αυτα γενικα τα ειδη post punk,dark τα γουσταρω αρκετα.
 Ναι ο Ian Curtis ειναι γνωστο οτι ηταν δεξιοσυντηρητικος.Και δυστυχως ηταν λατρης καποιων πραγματων απ'το ναζισμο!Δεν υπαρχει κατι ομως που να αποδεικνυει οτι ασπαζοταν και τις ιδεες.

his society sucks!
burnthecopper
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 02:28:34 πμ »

δεν είχα σκοπό να το αναφέρω αλλά επειδή ρώτησε ο KGB
και επειδή άκουγα πολύ dark wave στο λύκειο(δεν  είμαι άσχετη με τη φάση )
θα αναφέρω αυτά που έχω ακούσει από άτομα στο χώρο

ο Curtis δεν ήταν απλά έθνικο-πατριώτης αλλά δηλωμένος φασίστας oπως και άλλα μέλη του γκρουπ και δεν έχαναν ευκαιρία να υπονοήσουν και διάφορα στα τραγούδια τους
joy division ονομάστηκαν γιατί έτσι λέγονταν τότε τα ‘σπιτάκια της χαράς’ που είχαν φυλακισμένες κοπέλες στα στρατόπεδα για να ικανοποιούν τους ες ες
new order ονομάστηκαν μετά την αυτοκτονία του από την ΄καινούργια τάξη’ που ήθελε να δημιουργήσει ο χίτλερ (αρία φυλή)

είναι πολύ ακραία αυτά και δε ξέρω άμα τα πιστεύω αλλά η αλήθεια είναι πως στη dark φάση παίζουν πολλοί φασίστες (ιδιαίτερα στην industrial gothic  που είναι τα μισά συγκροτήματα)

ωραία κομματάκια έχουνε αλλά όχι και το καλύτερο συγκρότημα εξίσου καλοί είναι και οι Tuxedomoon ,Sounds ,Siouxsie ,Creatures ,Mission ,De/vision ,Christian death στο ίδιο στυλάκι….οι μόνοι που ξεχωρίζουν για μένα είναι οι Bauhaus
πάντως η dark εκτός από μερικά ωραία κομματάκια δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα άλλο….
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 09:27:57 πμ »

Ωραία ωραία καλά πάμε....βλέπω πωs υπάρχει ενδιαφέρον ακόμα για αυτή την μπάντα.
Λοιπόν πληροφοριακά αναφέρω πωs όντωs o curtis ψήφιζε συντηρητικούs(χα!!! εγγλέζοs ήταν το έκανε απο παράδοση-οχι βέβαια δεν τον δικαιολογώ) δεν είχε όμωs καμία σχέση με ναζισμό.Οι στίχοι του "walked in line" είναι χαρακτηριστικοί.
Οι joy division δεν μπορούν να θεωρηθούν πολιτικοποιημένη μπάντα οπωs τόσεs άλλεs  post punk μπάντεs τηs εποχήs τουs παρά το γεγονόs ότι μετείχαν και αυτοί όπωs τόσοι άλλοι στη κολλεκτίβα μουσικών του Μάντσεστερ απλά προσέγγιζαν κάποια πράματα με το δικό τουs τρόπο ( όπωs τα προσέγγιζε και η υπαρξιακή λογοτεχνία. "Η ΔΙΚΗ" του Κάφκα δηλαδή δεν μπορεί να θεωρηθεί πολιτικό έργο;Για μένα είναι.)
Το ίδιο και με τουs Βauhaus
Με τα ονόματα των συγκροτημάτωνμην κολλάμε τώρα ποσοι punkιδεs φοραγαν σβάστηκα για πρόκληση(siouxsie πχ που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιοs να τη κατηγορήσει ότι φλέρταρε κάποτε με το ναζισμό)
Οι new order βέβαια είναι άλλη φάση.Είναι αλήθεια ότι έγραψαν τον ύμνο τηs εθνικήs ομάδαs ποδοσφαίρου τηs M.Bρετανίαs.Kαι από όσο ξέρω υποστήριξαν τουs νατοικούs βομβαρδισμούs στη π.Γιουγκοσλαβία(όπωs άλλωστε και οι CHEMICAL BROTHERS)
Μπα όχι στην"dark" σκηνή δεν παίζουν φασίστεs.To αντίθετο μάλιστα.Όπωs και στη noise/industrial σκηνή.
Τώρα το gothic είναι άλλο πράμα.Εκεί ναι ίσωs αλλά και πάλι όμωs....
As το αφήσουμε καλύτερα.
Άν είναι αs αρχίσουμε να βρίζουμε το metal και το ροκαμπίλι που δεν είναι political correct και από κωλόπαιδα και φασίστεs άλλο τίποτα.
(christian death? mission ? μμπππρρρρρ αυτοί και εαν είναι gothic ψωνάρεs).
burnthecopper
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 01:40:56 μμ »

ίσως και να χεις δίκιο εγώ απλά είπα τα πιο ακραία που έχω ακούσει
πάντως μουσικά μου φαίνεται ότι δεν έχουν καμία σχέση με punk που ανάφεραν πολλοί
ποιό ακριβώς τραγούδι τους punkιζει?
KGBsxolaw
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 02:12:58 μμ »

"Πανκίζουν" με την έννοια της ρίζας της μουσικής. Δηλαδή απλά και λίγα ριφάκια, φωνή "μονόπαντη", καταγγελία, βραχνή, πεσιμιστική, απλές αλλά σχετικά ενεργητικές ρυθμικές δομές στα τύμπανα, μπάσο να ακολουθεί τις συγχορδίες αλλά λίγο πιο χρωματιστό από την υπεραπλούστευση του πανκ...

ΥΓ: Εννοείται ότι αυτά είναι αρκετά υποκειμενικά ζητήματα, ε;  
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 03:33:54 μμ »

Παράθεση από: "burnthecopper"
δεν είχα σκοπό να το αναφέρω αλλά επειδή ρώτησε ο KGB
και επειδή άκουγα πολύ dark wave στο λύκειο(δεν  είμαι άσχετη με τη φάση )
θα αναφέρω αυτά που έχω ακούσει από άτομα στο χώρο

ο Curtis δεν ήταν απλά έθνικο-πατριώτης αλλά δηλωμένος φασίστας oπως και άλλα μέλη του γκρουπ και δεν έχαναν ευκαιρία να υπονοήσουν και διάφορα στα τραγούδια τους
joy division ονομάστηκαν γιατί έτσι λέγονταν τότε τα ‘σπιτάκια της χαράς’ που είχαν φυλακισμένες κοπέλες στα στρατόπεδα για να ικανοποιούν τους ες ες

με πρόλαβες. με μονη διαφορά ότι τα "σπιτάκια της χαρας" δεν ειχαν φυλακισμένες αλλά νεκρες και "χαιρονταν" οι νεκροφιλοι αξιωματικοι :x

τωρα για τον curtis δεν ξερω αν ισχυουν οσα εχουν ακουστει για ναζι κλπ αλλα ηταν γνωστο εθνικι και καραδεξιος.

μουσικά πάντως και γω τους γουσταρω πολύ

akuma no uta
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 07:20:16 μμ »

burnthecopper,κοίτα πιο πανκ μπορείs να πειs οτι είναι οτι έβγαλαν σαν warsaw κυκλοφορεί και 1 cdάκι με ηχογραφήσειs τουs.
H post punk σκηνή κατά την άποψη μου έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα να πει από πολλέs πανκ μπάντεs τηs εποχήs εκείνηs.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: