Αποστολέας Θέμα: Ταινίες: παλιές ή καινούργιες;  (Αναγνώστηκε 12021 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« στις: Φεβρουάριος 09, 2006, 05:12:35 μμ »

Είναι σαφές ότι ο κόσμος (και δεν εννοώ μόνο τον "πολύ" κόσμο), ενδιαφέρεται και συζητά κυρίως για τις ταινίες που κυκλοφόρησαν τώρα, που βγήκαν τώρα σε σινεμά κτλ. Και είναι φυσικά λογικό...

Ακόμα και στις πιο άσχετες παρέες μια από τις προσφιλείς συζητήσεις είναι η αξιολόγηση σχετικά με τις τρέχουσες ταινίες που παίζουν τα σινεμά. Προσωπικά δεν πολυ-πηγαίνω σινεμά. Βασικός λόγος είναι το ότι θέλω να αποφασίζω εγώ για την ώρα έναρξης της προβολής, την ώρα διακοπής για κατούρημα (λογικό, ε; ) και ότι δε χρειάζεται να ξεσηκωθείς και να βγαίνεις - κοινώς θεωρώ την ταινιοθέαση μια πιο προσωπική διαδικασία, από την άλλη προτιμώ να βλέπω ταινία με 1-2 άτομα ακόμα. Ούτως ή άλλως η πολυπόθητη (για μένα) συζήτηση ΓΙΑ την ταινία, ΜΕΤΑ την ταινία ποτέ δεν τραβάει και πολύ σε μάκρος, μάλλον γιατί δεν έχουνε όλοι τη δική μου πόρωση - άσε που μπορεί να γίνει και με τον ίδιο κλειστό κύκλο σε μια ιδιωτική προβολή, δηλαδή δε χρειάζεται να συνδυαστεί η ταινιοθέαση με την έξοδο & την "κοινωνικότητα" του VESO MARE (πολυ-σινεμά της Πάτρας).

[Για όποιον δε το ξέρει, όλα τα σινεμά της Πάτρας έχουν κλείσει εκτός από το Πάνθεον που απέκτησε και δεύτερη αίθουσα και μετονομάστηκε σε Village Πάνθεον (τρομάρα τους!) και τον ιδιοκτησίας μεγάλης αθηναϊκής εταιρίας πολυσινεμά VESO MARE. Ευτυχώς για τους κινμηματογραφόφιλους, η κινηματογραφική λέσχη διοργανώνει προβολές παλιών αλλά και νέων άγνωστων ταινιών στο Πάνθεον, με ύποπτα όμως ακριβό εισητήριο. ]

Φυσικά θα μου πείτε για τα ασύγκρητα πλεονεκτήματα της μεγάλης οθόνης του καλου ήχου κτλ. Φυσικά και έχετε δίκιο. Για το λόγο αυτό θα ήθελα κάποια στιγμή να αποκτήσω μαζί με φιλαράκια ένα μικρό "συνεταιρικό" προτζέκτορα....

Και έρχομαι στις παλιές ταινίες....

Υπάρχουν τόσο πολλά διαμάντια πίσω στο χρόνο, τόσο που θεωρώ επαναστατική πράξη (αχαχαχα, ναι τι μας λες   ) το να σνομπάρει κανείς τη σημερινή αγορά, όχι επειδή δεν αξίζουν οι ταινίες, απλά και μόνο επειδή οι καλές ταινίες του σήμερα θα επιζήσουν και αύριο ως καλές, ενώ οι πολύ παλιότερες (και δεν εννοώ το Φελίνι και το Φασμπίντερ) ίσως χαθούν μέσα στη λήθη της υπερ-παραγωγικότητας των ευρωπαϊκών και αμερικανικών στούντιο.

Ξέρω ότι η τάση του να σνομπάρουμε ότι είναι γνωστό ανήκει στην εφηβική ηλικία και εγώ την έχω αφήσει πίσω προ πολλού (ή μήπως ακόμα τη διανύω; ) αλλά πραγματικά, η αίσθηση που έχω αποκομίσει ανακαλύπτοντας κάθε ξεχασμένο αριστούργημα του παρελθόντος είναι πολλαπλάσια από την ικανοποίηση που μου έδωσε π.χ. το Sin City, που ήξερα από πριν άλλωστε ότι θα ήταν καλό....

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.....
doesitmatter
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2006, 05:40:22 μμ »

Εμένα παρόλο που μου αρέσει το σινεμά, πηγαίνω πολύ σπάνια. Όπως είπε και ο KGB ακόμα και αγαπημένου μου σκηνοθέτη ταινία να παίζεται ή ταινία που περίμενα πως και πως, το πιθανότερο είναι πως δεν θα πάω να την δω.

Για τα υπόλοιπα, το μεγάλο πρόβλημα είναι πως οι περισσότερες παλιές ταινίες είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεθούν στα video clubs. Ειδικά τώρα που τα video clubs έγιναν dvd clubs όλες οι παλιές ταινίες πήγαν περίπατο. Και εγώ πέρασα κάποια χρόνια που έψαχνα για ώρες το imdb για να βρω ξεχασμένα underground “διαμάντια” που συνήθως μετά δεν ήξερα τον ελληνικό τίτλο και η αναζήτηση τους γινόταν ακόμα πιο δύσκολη. Επίσης διασκεδαστικό ήταν όταν έψαχνα στα υπόγεια ή στα πατάρια των video clubs, εκεί που είχαν καταχωνιάσει δηλαδή τις παλιές βιντεοκασέτες (ναι, αν δεν το ξέρατε, τα πίσω δωματιάκια και τα υπόγεια δεν έχουν μόνο τις τσόντες ) για να βρω κάτι από αυτά που είχα μπανίσει στο imdb τις περισσότερες φορές χωρίς επιτυχία!

Αλλά όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν, πλέον βλέπω μόνο ταινίες με πολλές εκρήξεις και effects και μικρούς διαλόγους!!

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2006, 08:38:52 μμ »

Προτιμώ κι εγώ τις κατ' οίκον προβολές, τόσο για τα όσα είπε ο KGB, αλλά κι επειδή κανείς δεν ουρλιάζει μέσα στ' αυτί μου (μου έχει συμβεί!), κι επειδή η παρεούλα έχει πάνω-κάτω την ίδια αίσθηση του χιούμορ (μετάφραση: κανείς δεν θα αρχίζει να γελάει υστερικά την ώρα που δεν υπάρχει τίποτα το αστείο εμποδίζοντας τους υπόλοιπους να παρακολουθήσουν), και τα λοιπα και τα λοιπά... Επίσης, δεν πληρώνω 7 ευρώ, οι περισσότερες ταινίες είναι είτε αντιγραμμένες είτε δανεισμένες -- δωρεάν ή 2 ευρώπουλα, μεγάλη διαφορά από τα 7. Παρ' το κι έτσι, ας πάνε τα λεφτά στον Μπάμπη που έχει το videoclub και είναι και γαμώ τα παιδιά, δε χρειάζεται να πάνε στην Universal ή κι εγώ δε ξέρω που...

Τώρα, βλέπω ΚΑΙ παλιές αλλά ΚΑΙ καινούριες. Απλά βαριέμαι ορισμένα είδη ταινιών, δεν κρίνω ανά παλαιότητα αλλά ανά είδος...  

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 04:36:22 μμ »

dim>>> Μπορεί τα βίντεο-κλάμπ να γίναν dvd-club, αλλά πάρα πολλές αξιόλογες ταινίες του παρελθόντος (οι πιο γνωστές φυσικά) έχουν επανεκδοθεί σε dvd, παράδειγμα οι ταινίες του Παζολίνι. Επίσης, είχα την τύχη να εντοπίσω καταπληκτικό συνοικιακό βίντεο-κλάμπ στην Κυψέλη, όπου διέμεινα για 3 μήνες το οποίο είχε άπειρες παλιές ταινίες και μάλιστα ο συμπαθέστατος ηλικιωμένος ιδιοκτήτης ήταν πλήρως ενημερωμένος ταινιόφιλος με άποψη που ήξερε τι είχε στο μαγαζί του και τους σκηνοθέτες κτλ. Από εκεί πήρα πολλές και καλές ταίνίες. Οπότε, αν ψάξεις αρκετά, κάτι κάνεις. Τι να πούν και οι δύσμοιροι της επαρχίας; Η Πάτρα ήταν ένα δράμα, μέχρι που άνοιξαν τα seven, δυστυχώς. Και τώρα τα λεφτά πάνε σε μια μεγαλοεταιρεία. Αυτά έχει η ζωή!

ΥΓ1: Αν ψάχνετε να βρείτε κάποιο τίτλο ξένης ταινίας στα ελληνικά ρωτήστε με, μιας και διαθέτω το κατάλληλο βιβλίο (λεξικό σκηνοθετών) το οποίο παρεπιπτόντως το βούτηξα από ένα φυλάκιο όσο ήμουν φαντάρος (?!). Δεν έχω ιδέα τι έκανε εκεί, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω να μένει ανεκμετάλευτο.

sino>>>>
Παράθεση
αλλά κι επειδή κανείς δεν ουρλιάζει μέσα στ' αυτί μου (μου έχει συμβεί!), κι επειδή η παρεούλα έχει πάνω-κάτω την ίδια αίσθηση του χιούμορ (μετάφραση: κανείς δεν θα αρχίζει να γελάει υστερικά την ώρα που δεν υπάρχει τίποτα το αστείο εμποδίζοντας τους υπόλοιπους να παρακολουθήσουν), και τα λοιπα και τα λοιπά...

Πολύ βασικά και αυτά!! Σε καταλαβαίνω! Ως προς το παλιό-καινούργιο, ίσως έδωσα λάθος εντύπωση ότι είμαι κολλημένος στις παλιές. Όχι. Απλά προσπάθησα σε αυτό το thread να δώσω "φόρο τιμής" στις ΠΑΜΠΟΛΕΣ εξαιρετικές παλιές ταινίες που παραμένουν άγνωστες και ανεξερεύνητες. Παρεπιπτόντως, κάπου εδώ, πάρτε ένα Link με 150 περίπου reviews, οι περισσότερες αρκετά "άγνωστες", γραμμένες από μένα, στα αγγλικά. (έχει και αρκετά σπλάττερ-τρόμου, συγγνώμη για αυτό   )

http://www.imdb.com/user/ur1356389/comments
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 12:24:00 μμ »

Τελικά σε αυτά τα φυλάκια βρίσκει κανείς τα πιό περίεργα πράγματα... Από δίσκους των Aeternus μέχρι λεξικά σκηνοθετών. Δεν θα εκπλαγώ αν βρεθεί στο Ορμένιο το Άγιο Δισκοπότηρο (Pythons, τρέμετε! )...

Όχι, όχι, δεν είπα ούτε υπέθεσα οτιδήποτε για κολλήματα. Το πώς διαλέγω εγώ τι θα δω είπα! Χεχε!

Ρε συ, εδώ έχεις κάνει πραγματικά καλή δουλειά... Με βάση αυτό θα νοικιάσω σίγουρα αρκετές... Όχι τίποτα άλλο, προτιμότερη η δική σου δουλειά από αυτήν οποιαδήποτε κριτικού, μιά που ξέρω πάνω-κάτω τι βλέπεις και γιατί...  

-Sino.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 01:12:33 μμ »

Εγώ δυστυχώς έχω ένα μικρό κόλλημα που αφορά την ποιότητα της εικόνας και των φίλτρων που χρησιμοποιούνε πλέον σε σχέση με παλιά. Προτιμώ τις καινούριες ταινίες γιατί η εικόνα πλέον είναι φιλτραρισμένη πανέμορφα (κατά την ταπεινή μου άποψη) και επειδή αντιμετωπίζω τα πράγματα και με πιο σκηνοθετικό κόλλημα τσεκάρω πολύ την ποιότητα εικόνας, την φωτογραφία, την εναλλαγή των καμερών..πραγμα που σε παλιοτερες ταινίες ήταν υποτυπώδες.
Υπάρχουν παλιά διαμάντια όπως "η φωλιά του κούκου", " ο εξορκιστής", "Σινεμά ο παράδεισος" , "Ο χρυσοθήρας / Μοντέρνοι καιροί" , "Δεν βλεπω τίποτα ,δεν ακούω τίποτα", "στην σκιά των τεσσάρων γιγάντων"...και πολλά αλλα αλλά γενικώς θα κάτσω πολύ πιο ευκολα να δω κάτι καινούριο παρά κάτι παλιό..
Οσο για το σινεμά, θα πάω στο σινεμά μόνον για εργο με πολλά εφέ και ήχο που πραγματικά θα έχανε να το δω αλλού. Κι αυτό μόνο αφου μου βγει η κάρτα που μπορώ να πηγαίνω με 5,5 ευρώ.χοχο...!

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 03:44:54 μμ »

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δοκίμασε (αν δε το είδες ήδη) την επιλογή expanded στο Imdb... Μερικά από τα reviews μου είναι κάπως αφελή πλέον, ειδικά τα παλιότερα & μικρότερα (παλιά το imdb δε σου έβαζε minimum γραμμές για ένα review - έγραφες όσο ήθελες, τώρα πρέπει να γράψει τουλάχιστον 10 γραμμές...) - αλλά εν πάσει περιπτώσει.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι περισσότεροι σκέφτονται σαν τον TUG, προτιμώντας το πιο "γυαλιστερό" και εύκολο στο μάτι (και στη σκέψη!!!).

Είμαστε εδώ για να κάνουμε τη διαφορά!!!    
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 04:05:59 μμ »

Στις κριτικές του IMDb προσέχω λίγο, γιατί πάσχει από αυτό που πάσχει όλο το Internet πλέον: υπερπληροφόρηση. Εξ' ου και το "καλύτερα να ξέρω ποιός είναι αυτός που το γράφει". Ξέρεις πάνω-κάτω τι βλέπει, πώς εννοεί αυτά που γράφει κτλπ. Διαβάζεις και λίγο ανάμεσα στις γραμμές ρε αδερφέ...

-Sino.
after the massacre
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 06:23:41 μμ »

εγω παντως γουσταρω πολυ τις παλιες σπλατεραδικες
ταινιες τυπου ''re-animator'',two thousand maniacs'',evil dead'',streetrash''
ενταξει σκηνοθεσια του κωλου και σχεδον ανυπαρκτα
σεναρια τα εφφε ψιλοαθλια αλλα πραγματικα underground ταινιες

αμα βρειτε πουθενα το''streetrash'' τσιμπιστε στο αν μη τι αλλο οι διαλογοι
κωλολενε    :shock:

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 07:29:32 μμ »

KGB, όντως πολύ καλό

όταν βρω χρόνο θα λιώσω στο διάβασμα...

akuma no uta
napalmdeathgr
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2006, 07:21:01 μμ »

Παράθεση από: "after the massacre"
''re-animator''

υπερπαραγωγή !!!! Επιτέλεσε έμπνευση για την μιση + gore grind deathmetal σκηνή !!!!

οld rock Sucks cock!!
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2006, 12:13:40 πμ »

Παράθεση
Αν ψάχνετε να βρείτε κάποιο τίτλο ξένης ταινίας στα ελληνικά ρωτήστε με, μιας και διαθέτω το κατάλληλο βιβλίο (λεξικό σκηνοθετών) το οποίο παρεπιπτόντως το βούτηξα από ένα φυλάκιο όσο ήμουν φαντάρος (?!). Δεν έχω ιδέα τι έκανε εκεί, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω να μένει ανεκμετάλευτο.

KGB (η οποιοσδηποτε/οποιαδηποτε αλλος-η ξερει), πρωτη "παραγγελια"  :twisted: :

οποιαδηποτε μπορειτε να βρειτε από αυτά

Barfly, (1987) σκηνοθετης:  Barbet Schroeder. παιζουν:  Mickey Rourke,  Faye Dunaway

Crazy Love, (1987) σκηνοθετης: Dominique Deruddere

Mulholland Drive (EDIT: άκυρο αυτό, τον βρηκα τον ελληνικό τίτλο - λέγεται "οδος μαλχολαντ -ή όπως σκατα γραφεται - το είδα κι όλας, πολύ καλό!!)

La Jetée ή The Jetty ή The Pier,(1962) ασπρομαυρο 28λεπτο φιλμ από τον  Chris Marker.

επίσης, αν ξέρει κανεις πληροφορίες για τα κατωθι

Twin Peaks,τηλεοπτική σειρα του David Lynch. υπάρχει σε dvd η τπτ τετοιο?? :?

Hotel Room, τηλεοπτική σειρά, 4 επεισόδια από τα οποία τα 2 είχε σκηνοθετήσει ο... D. Lynch πάλι

ΥΓ: νομίζω ότι το θέμα "αναζήτηση πληροφοριών για ταινιες σηκώνει ξεχωριστό τόπικ.

akuma no uta
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2006, 05:29:46 μμ »

'Αντε ρε KGB, ακόμα περιμένω τους ελληνικούς τιτλους! το είδες το παραπάνω? :!:

akuma no uta
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2006, 05:43:57 μμ »

Barfly, (1987) σκηνοθετης:  Barbet Schroeder. παιζουν:  Mickey Rourke,  Faye Dunaway
δεν έχει ελληνικό τίτλο, όπως το ακούς

Twin Peaks,τηλεοπτική σειρα του David Lynch. υπάρχει σε dvd η τπτ τετοιο?? :?
Ναι υπάρχει, υπάρχει σε video clubs, δεν έχει ελληνικό τίτλο, όπως το ακούς

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2006, 10:49:41 μμ »

Σόρρυ για την καθυστέρηση, αλλά δεν έχω τόσο χρόνο πλέον...

Βarfly=μπαρφλάι, όπως λέει ο DIM.
Η μικρού μήκους του Μάρκερ σιγά μην έχει ελληνικό τίτλο! Ελάχιστες αυτουνού έχουν ελλην. τίτλο.
ΤΟ Crazy love δε το βρήκα στο βιβλίο...

Το Twin Peaks υπάρχει και σαν ταινία, επίσης του Lynch, η ταινία ακολούθησε η σειρά προηγήθηκε...

To Mullholland drive γαμάτο, αλλά εξακολουθώ να θεωρώ το Eraserhead το αγαπημένο μου με μεγάλη διαφορά... Ο Lynch είναι κορυφαίος όπως και να έχει....

SPLATTER: Τα Re-animator όντως κορυφαία - και το πρώτο και το δεύτερο. Τα evil dead ασφαλώς είναι και αυτά στο hall of fame - το street trash είναι στα άμεσα σχέδια, δεν το έχω δει ακόμα, έχω δει όμως το Toxic avenger Το two-thousand maniacs είναι του H.G.Lewis? Ντρέπομαι αλλά νομίζω δεν έχω δει κανένα του, ξέρω, ότι ότι χάνω και πολλά, αλλά πρέπει... ε;;

ΥΓ: Είδα το ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ από το ΔΕΚΑΛΟΓΟ του Κισλόφσκι ( τα είχε δώσει μια εφημερίδα) καλή φάση... (άσχετο - μιας και είναι θέμα για oldies)
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: