Αποστολέας Θέμα: Funny Games  (Αναγνώστηκε 2691 φορές)
doesitmatter
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 04:43:48 μμ »

Αφού λοιπόν η luben αποφάσισε να ανοίξει κουβέντα για τέτοιου είδους ταινίες (120 μέρες στα Σόδομα) έρχομαι και εγώ να σας ρωτήσω για το Funny Games! Προσωπικά την βρίσκω κορυφαία ταινία και πιστεύω πως ο Haneke έκανε καταπληκτική δουλεία που μόνο διεστραμμένη δεν είναι όπως πολλοί έχουν πει. Αλλά πολύ θα ήθελα να ακούσω διαφωνίες!!  :twisted:

υγ. μα που το έχω βάλει αυτό το τηλεκοντρόλ επιτέλους;!;  :wink:

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 05:01:08 μμ »

Από μένα δε θα ακούσεις άσχημα λόγια για αυτήν την ταινία! Τη λατρεύω! Είναι καταπληκτική, τέλεια! Σημειώνω ότι η μουσικάρα του soundtrack ανήκει στους θρυλικούς Naked city.

Τo Funny games (1997) το είχα δει σινεμά, σε προβολή κάποιας λέσχης, μετά από προτροπή ενός φίλου. Είχαμε μείνει κόκαλο στο σινεμά! προσωπικώς, ενθουσιάστηκα (και έμαθα και τους Naked city τους οποίους λάτρεψα εξίσου). Έκτοτε έχω δει κι άλλες του Χάνεκε (71 συμπτώσεις - 1994 [ενδιαφέρουσα και διαφορετική, αλλά πολύ 'άχρωμη'],  Code inconnu - 2000[γαλλόφωνη, κατά κάποιο τρόπο μια πολύ συνατότερη εκδοχή του '71 συμπτώσεις], Δασκάλα του Πιάνου - 2001). Όλες είναι από ενδιαφέρουσες έως τρομερές, αλλά καμία δε μου έκανε την εντύπωση του Funny Games.

Μια ταινία που, δίκαια, θα μείνει στην ιστορία. Είναι αρκετά ακραίο θρίλλερ, αλλά μην πιστεύετε και πολύ στα "δείτε την αν τολμάτε!" κτλ που κυκλοφορούν - πάντως δεν είναι ούτε ευχάριστη, ούτε χαλαρή ταινία.

ΥΓ: Έχει δει κανείς τις 2 τελευταίες του ταινίες, μια το 2003 και μια το 2005??? - για το τελευταίο διάβασα πολύ καλά λόγια και ανυπομονώ! Καλό πρέπει να είναι και το Κάστρο, επίσης 1997.
bhoy
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 11:41:59 μμ »

Μεγάλη ταινιάρα!!! Η 1η (καθηστερημένη) επαφή με το φεστιβάλ του περιοδικού 'ΣΙΝΕΜΑ'.ήΤανε η τελευταία προβολή που έκλεινε το φεστιβάλ!!!

Στη τσ;iτα μονίμως με κράτησε η ταινεία, ενώ το σκηνοθετικό κολπάκι που κάνει τη στιγμή που βγάζουμε το "ουφ" από το στόμα μας, είναι όλα τα λεφτά...
Από τους πιο αντιπαθείς ηθοποιούς ever οι 2 μαλάκες :twisted: .Αυτό είναι το κόλπο του Haneke.

------------------------------------------------------------------------------------------
Tην Πέμπτη που μας πέρασε η ΕΤ1 έδειξε τη αμέσως επόμενη ταινεία του το "Μυστικός Κώδικας"...Ήτανε λίγο χαοτικό το σενάριο(το ποιο; ) πιστεύω,κατά τ' άλλα έπρεπε να εστιάσει σε 1-2 θέματα,ενώ εστίασε σχεδόν στα πάντα...

Το προτελευταίο "Η Δασκάλα του Πιάνου" ,με την Ιζαμπέλ Ιπέρ - ή κάνω λάθος; - σε κάνει και σιχαίνεσαι στιγμές το ανθρώπινο γένος,ναούμ...

Ο άνθρωπος είναι respect ως προς το ζήτημα της βίας...
Άντε να βιαστουμε να δούμε το 'Κρυμμένος',γιατί έτσι έκανα εγώ κι οι ταινείες του ξαφνικά μια ωραία πρωία είχανε κατέβει από τα σινεμά.

------------------------------------------------------------------------------------
Ο John Zorn,δεν είναι στο soundtrack;

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
KGBheyBonehead!
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2006, 07:22:58 μμ »

O John Zorn είναι ο σαξοφωνίστας και μάλλον και ο mastermind των Naked city. Στην ταινία ακούγεται το Bonehead & Ηellraiser των Naked city...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: