Αποστολέας Θέμα: p.p.pasolini "120 μερες στα Σοδομα"  (Αναγνώστηκε 9905 φορές)
luben
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 11:08:24 πμ »

αυτη η ταινια δε μου αρεσε καθολου!

αναφερεται στην ιταλια,εποχη 1944-45,ο φασισμος στην εξαρση του.μια ομαδα επιφαανων προσωπικοτητων της εποχης φυλακιζει σε μια βιλλα γυρω στα 20 παιδια 15-18 χρονων και των δυο φυλων καιτα αναγκαζει επι καθημερινης βασεως να επιδιδονται μαζι τους σε παντος τυπου διαστροφες.
περιγραφει δηλαδη διαστροφες οπως η παιδοφιλια,ο σοδομισμος, και η κοπρολαγνεια.

ειχα ακουσει απο πολυ κοσμο και ειχα διαβασει οτι προκειται περι αριστουργηματος.εμενα μου φανηκε απλα ως μια παραθεση διεστραμμενων σεξουαλικων προτιμησεων που ευτυχως δεν ειχε πορνογραφικο χαρακτηρα.
ανν κανεις την εχει δει μπορει να μου πει κι εμενα που εγγυται το καλλιτεχνικο στοιχειο σε αυτη την ταινια για να καταλαβω κι εγω?
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 12:02:29 μμ »

Δεν μπορω απλα να συμφωνησω μαζι σου...Και εγω ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα το μονο που ειδα στην ταινια ειναι αυτο που λες..Απο εκει και περα τι να πω...Kgb Εσυ την ειδες??

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 01:20:33 μμ »

... κ εγω προβληματιστηκα σφοδρα ( sic! ) οταν ειδα τη συγκεκριμενη ταινια..

luben εγραψε :
Παράθεση
ειχα ακουσει απο πολυ κοσμο και ειχα διαβασει οτι προκειται περι αριστουργηματος.εμενα μου φανηκε απλα ως μια παραθεση διεστραμμενων σεξουαλικων προτιμησεων που ευτυχως δεν ειχε πορνογραφικο χαρακτηρα.

H πρωτη αποψη που σχηματισα ηταν παρομοια με του/της luben..Ενω περιμενα στην ουσια να εστιαζει κ να τονιζει το γεγονος οτι οι φασιστες ηταν εκεινοι που ειχαν εφαρμοσει ολη αυτη τη σειρα των αρρωστων φαντασιωσεων τους σε νεαρους/νεαρες φτωχων οικογενειων της Ιταλιας ( περαν της παρανοιας του (α)πολιτικου ιδεολογηματος τους ) , μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι ο Παζολινι , απλα εκανε καποιες αναφορες στην αρχη για να δωσει το i.d. των ανωμαλων φασιστοειδων ενω τελικα η ταινια καταντησε να αναλωνεται απλα σε σκηνες ανωμαλιας χωρις καποιο περιεχομενο ή καποια παραπανω προεκταση...   :?

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 04:26:03 μμ »

Ασφαλώς και την έχω δει. Αρχικά, όποιος την είδε και χαλάστηκε, πρέπει να πούμε ότι τα ήθελε ο κώλος του! Δε νομίζω ότι είναι και πολύ πιθανόν να την δει κανείς "ανυποψίαστος", μιας και η φήμη της συγκεκριμένης ταινίας είναι τεράστια.

Έρχομαι στο υποτιθέμενο "πολιτικό" / αντιφασιστικό μήνυμα της ταινίας. Έχοντας διαβάσει (όπως και εσείς, φαντάζομαι) βαρύγδουπες αναλύσεις για τις αλληγορίες της ταινίας, εγώ αντιθέτως δεν είδα τίποτα σχετικό με τις φιλοσοφίες που οι ψαγμένοι κουλτουριάρηδες εντόπισαν. Εντάξει, όχι τίποτα, αλλά ελάχιστα στοιχεία που φανερώνουν μια "πολιτικοποιημένη" ταινία. Όχι ότι ο Παζολίνι είναι απολιτικος σκηνοθέτης - κάθε άλλο! Έτσι όπως παρουσιάζεται το πράγμα, ελάχιστη σημασία έχει για το θεατή αν "αυτοί οι κακοί" που βασανίζουν τα παιδάκια είναι φασίστες - μαθαίνουμε βέβαια κάποια πράγματα για αυτούς και τους χαρακτήρες τους, αλλά, ας μη γελιόμαστε, το 120 μέρες στα Σοδομα δεν περνιέται για πολιτική ταινία, κι ας λένε οι κριτικοί του σινεμά ότι μπαρούφα θέλουν. Όποιος θέλει κάτι ψαγμένο, ας δει τις άλλες ταινίες του Παζολίνι, ειδικά τις καταπληκτικές κωμωδίες (Δεκαήμερο, Ιστορίες του Καντέρμπουρι, Αραβικές νύχτες). Αν επιμένετε να ερμηνεύσετε την ταινία αυτή, μάλλον πρέπει να διαβάσετε Μαρκήσιο Ντε Σαντ (δεν έχω διαβάσει - έχω δει 3 ταινίες για αυτόν όμως) και φυσικά να δείτε κι άλλες του Παζολίνι. Προσωπικά τον θεωρώ μεγάλο σκηνοθέτη.

Η ταινία ικανοποιεί τη δίψα του ακροατή για το ακραίο, για βία και αηδία. Η ταινία καταφέρνει να είναι δυνατή 30 χρόνια μετά - ακόμα κι αν περιμένετε τα χειρότερα, δύσκολα θα μείνετε ασυγκίνητοι από τις τελευταίες σκηνές. Μη γελιέστε λοιπόν. Τα 'Σόδομα' είναι μια ταινία για το σαδισμό με ελάχιστες αντι-φασιστικές μπηχτές, τόσο ελάχιστες που περνάν απαρατήρητες μπροστά στις φρίκες που θα αντικρύσετε. Μια ταινία που πρέπει να δουν αυτοί που ... ΠΡΕΠΕΙ να τη δουν. Οι ευαίσθητοι να μη τη δείτε.
luben
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 05:13:00 μμ »

γενικοτερα ειχα ακουσει πλλες αντιφατικες αποψεις για αυτη την ταινια,και ηθελα να αποκτησω μια πιο αντικειμενικη αποψη.
ετσι κ αλλοιως δε μπορω να κρινω ενα σκηνοθετη μο0νο απο ενα εργο του.εχω παρει 4-5 ταινιες του και τις βλεπω αυτεςτις μερες σταδιακα.

το μονο μηνυμα ισως που ηθελε να αποδωσει ηταν στην τελευταια σκηνη(αν θυμαστε) που δειχνει την απαθεια δυο νεαρων μπροστα σε οσα συνεβαιναν γυρω τους και οχι τοσο να θιξει καποια ιδιαιτερη κοινωνικη προεκταση...
harisson
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 06:49:43 μμ »

και εγω εχω ακουσει πολλα(καλα) για αυτη την ταινια και ανυπομονω αν την δω. και μην ξεχνατε οτι τον παζολινι μετα απο αυτην την ταινια τον δολοφονησαν. . .

..united to win
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 07:17:09 μμ »

Μάλλον δε στέκει η σύνδεση της δολοφονίας του με την ταινία. Μάλλον συμπτωματικό ήταν (όχι ότι δεν είχε άπειρες αντιπάθειες ο Παζολίνι). Πάντως ο τύπος σκοτώθηκε πριν η ταινία προλάβει να βγεί στους σινεμάδες.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 07:53:37 μμ »

Το δεκαημερο παντως ηταν πολυ καλη ταινια..Τωρα θελω να δω και τα αλλα 2 μερη της τριλογιας...Ρε kgb ποσες ταινιες την μερα βλεπεις?? :lol:

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 07:54:41 μμ »

...μια επισης καλη ταινια του Παζολινι ειναι το "Κατα Ματθαιον ευαγγελιο" οπου ο σκηνοθετης κανει μια αποπειρα να παρουσιασει το Χριστο μακρια απο το υπερφυσικο χαρακτηρα που του εχει προσδωθει απο εκκλησια κ γενικα ( κ που φυσικα τις ημερες του Πασχα τρωμε στη μαπα με τις γνωστες "υπερπαραγωγες" που προβαλλονται ασταματητα εδω κ χρονια.. ) , κ να αναδειξει τον χαρακτηρα ενος κοινωνικου επαναστατη που ξεκιναει σαν ενας οργισμενος χωρικος , αντιδρωντας στις τοτε εξουσιες κ στο παπαδαριο ...
Βεβαια , γι' αυτη την ταινια μαλλον θα πρεπει να ανοιξει αλλο post...
 :roll:

-------
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 08:44:39 μμ »

παράκληση: όταν μιλάτε για μια ταινία, ή όταν την προτείνετε να λέτε κ ελληνικό τίτλο (για να ξεκινήσουν οι έρευνες στα βιντεοκλαμπ) και αγγλικο (για "κατεβάσματα" :wink: )

akuma no uta
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 09:29:39 μμ »

Καλα το ειπε ο Kgb.Οποιος ξερει πριν δει τη ταινια περι τινος προκειται προφανως τον τρωει ο κωλος του!Εγω ας πουμε δε το εχω δει και ουτε προκειται γιατι απλουστατα δε με τρωει! :lol: Το εργο το ξερω απ'εξω και ανακατωτα,χωρις να το εχω δει,απο τις περιγραφες φιλών και γνωστων.Δε χρειαζεται καν να το δω εφοσον εχω ενημερωθει.Η προθεση του φιλμ απ'οτι ξερω ηταν αντιφασιστικη αλλα σιγουρα οταν κατανταει να ειναι ενα ακραιο σαδομαζοχιστικο θεαμα ξεχνιεται η ουσια.Ειναι τοσο αποκρουστικο που το μονο που σου μενει ειναι μια αηδια και οχι καποιο μηνυμα!

Χμ!Θα το τσεκαρω το "Κατα Ματθαιον".Αν το βρω ευκολα βεβαια.

Εχοντας διαβασει τη βιογραφια του Παζολινι,εμαθα πως ηταν αριστερων πεποιθησεων και πως οντως τον δολοφονησαν φασιστες.Δε ξερω βεβαια αν ειχε να κανει με το εργο.

his society sucks!
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 11:06:17 πμ »

Zao έγραψε :
Παράθεση
παράκληση: όταν μιλάτε για μια ταινία, ή όταν την προτείνετε να λέτε κ ελληνικό τίτλο (για να ξεκινήσουν οι έρευνες στα βιντεοκλαμπ) και αγγλικο (για "κατεβάσματα" )

Ο πλήρης τίτλος της ταινίας είναι "Σαλό : 120 μέρες στα Σόδομα" . Στα αγγλικά πρέπει να είναι σκέτο "Salo". ( το Salo ήταν η περιοχή της βορείου Ιταλίας στην οποία συνέβησαν όλα αυτά... )

Dontfall έγραψε :
Παράθεση
Εχοντας διαβασει τη βιογραφια του Παζολινι,εμαθα πως ηταν αριστερων πεποιθησεων και πως οντως τον δολοφονησαν φασιστες.

Ήταν όντως αριστερός κ οργανωμένος , τουλάχιστον για αρκετά χρόνια , στο ΚΚ Ιταλίας ( έχοντας δεχτεί πολλές φορές επιθέσεις από "συντρόφους" του για τις καλλιτεχνικές του αναφορές )...Ο πατέρας του ήταν φασίστας. Η δολοφονία δεν ξέρω αν σχετίζεται με τις πεποιθήσεις του γιατί έχουν ακουστεί διάφορες εικασίες...

-------
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 05:09:03 μμ »

Παράθεση
Ρε kgb ποσες ταινιες την μερα βλεπεις??  
χεχεχε, τον τελευταίο καιρό σχεδόν καθόλου, με πιάνει κατά καιρούς - αλλά έχω φάει πολλές ώρες στο imdb.com στο παρελθόν, οπότε ξέρω και μερικές λεπτομέρειες πέρα από την ταινία την ίδια...    . Είπα "ασφαλώς" στη συγκεκριμένη ταινία γιατί είναι περιβόητη και ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν και πολλά ακραία κινηματογραφικά δημιουργήματα που να μου έχουν ξεφύγει!

Ο Παζολίνι ήταν δηλωμένος μαρξιστής, ομοφυλόφυλος και άθεος. Αυτό βέβαια είναι εμφανές και σε όλες τις ταινίες του. Παρόλα αυτά βέβαια, νομίζω πως η επικρατούσα άποψη για τη δολοφονία του είναι ότι δολοφονήθηκε από ένα μουρλαμένο πρωην εραστή και θαυμαστή του, απο ζήλεια... πράγμα άσχετο με την ταινία... και τις απόψεις του.... ο Παζολίνι έζησε περίεργη ζωή και είχε πολλές επαφές με τον υπόκοσμο.... who knows?

ΥΓ: Οι περισσότερες ταινίες του υπάρχουν πλέον στα ενημερωμένα βίντεοκλαμπ, γιατί επανεκδόθηκαν τα περισσότερα... Πάλι καλα!
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 05:12:25 μμ »

Παράθεση από: "negro_zine"
Zao έγραψε :
Παράθεση
παράκληση: όταν μιλάτε για μια ταινία, ή όταν την προτείνετε να λέτε κ ελληνικό τίτλο (για να ξεκινήσουν οι έρευνες στα βιντεοκλαμπ) και αγγλικο (για "κατεβάσματα" )

Ο πλήρης τίτλος της ταινίας είναι "Σαλό : 120 μέρες στα Σόδομα" . Στα αγγλικά πρέπει να είναι σκέτο "Salo". ( το Salo ήταν η περιοχή της βορείου Ιταλίας στην οποία συνέβησαν όλα αυτά... )

thanx
AlmaRoots
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 06:09:53 μμ »

"Σάλο" είναι πολύ δυνατή ταινία στην οποια "αντικατροπτριζεται" η βία k η διαστροφή του φασισμού μιας k όπως είδατε για οποιον την έχει δει :) τα πρόσωπα οι πρωταγωνιστές είναι του κλήρου k τις πολιτικής.όπως k ότι οι ταινία χωρίζεται σε ενότητες παρμένες από την κόλαση του Δάντη.Σάλο δεν ήταν μέρος της βόρειας ιταλίας αλλα η ονομαζόμενη από τους φασίστες Ρεπούμπλικα di Σάλο μέρος νοητό από τους φασίστες όπου εκεί αποτραβήχτηκαν για να γλυτώσουν όταν πλησίαζε η πτώση του φασισμού(βόρεια ιταλία) προσωπικά την τίερς ταινία σταθμό μιας k ο P.Pasolini λέγεται ότι δολοφονήθηκε για την συγκεκριμένη ταινία του αλλα k γιατί ακόμα k μετά από 30 χρονια σου φέρνει ρίγος!!

Xωρίς Βενζίνη Χωρίς Αλλοτρίωση
RaVe iS n0t a cRiMe - ReSpEkt tHe UnDeRgRoUnD tEkN0 MoVeMeNt aNd SuPp0rt fReE PaRtY
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: