+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Αγαπημένα συγκροτήματα» Einsturzende Neubauten
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Einsturzende Neubauten  (Αναγνώστηκε 4504 φορές)
Sino
Επισκέπτης
« στις: Φεβρουάριος 03, 2006, 02:21:12 μμ »

Δεύτερο "κουλό" topic μου για αγαπημένες μου μουσικές... Γουστάρει κανείς άλλος τους Einsturzende Neubauten εκτός από εμένα;

Λίγο background: ξεκίνησαν στα 80's από το Βερολίνο ως συγκρότημα, πειραματιζόμενοι με οτιδήποτε μπορεί να παράγει ήχο, από μπάσο ως... κομπρεσέρ και τσεκούρια και gongs! Με τον καιρό η μουσική τους "ελάφρυνε" κάπως σε ήχο, αλλά κράτησε τον πειραματικό της χαρακτήρα. Τώρα τελευταία κυκλοφόρησαν δίσκο. Προσωπικά, η μουσική τους μου βγάζει ένα τρελό συναίσθημα ελευθερίας, με τα πολλά και διαφορετικά κρουστά, τους περίεργους θορύβους, τον πειραματισμό με οτιδήποτε (τα παληκάρια έχουν βγάλει μέχρι και κομμάτι στηριγμένο στις παραμορφώσεις που βγάζει το μικρόφωνο ανάλογα το πόσο κοντά σ' αυτό έρχεται ένα κινητό!).

Στιχουργικώς επίσης γαμέουν/εγαμούν.

Καμιά άλλη γνώμη;

-Sino.
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2006, 02:51:17 μμ »

εντάξει, στο είδος τους κλασικοί. σε κάποια εφημερίδα είχα δει ανακοίνωση για εμφάνιση τους πριν κάτι μήνες αλλά πουθενα αλλού δεν διάβασα/άκουσα κάτι τέτοιο. τελικά τι έγινε?

akuma no uta
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2006, 03:06:24 μμ »

Ήμουν στη Χαλκιδική και δούλευα ρε γαμώτο, δεν μπορούσα να τους δω... Και κρίμα, γιατί άκουσα πολύ καλά λόγια για το live...

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2006, 06:46:49 μμ »

Γουστάρω πολύ, αλλά δεν έχω ακούσει και πολλά πράγματα...
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2006, 07:11:46 μμ »

Σύμπτωση ή κάποιο από εσάς τα καλόπαιδα ανέβασε ένα torrent με κάποιους δίσκους τους σε γνωστό ελληνικό tracker;

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
napalmdeathgr
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2006, 12:35:20 πμ »

Έχει στο emule δισκογραφία !! Μόλις την κατεβάσω , οποιος την θέλει μπορώ να την κάνω σε mp3 και να κάνουμε καμια ανταλαγουλα!!  

οld rock Sucks cock!!
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2006, 04:14:02 πμ »

Μην νομίζειs πωs είσαι ο μοναδικόs .
Δύσκολη μπάντα να την ακουσειs .Παρ'όλα αυτά φανατικόs  "οπαδόs" τουs.
Toυλάχιστον μέχρι το 1990.To αλλα nick cave ύφοs που υιοθέτησαν αργότερα με χάλασε πολύ.
Ολα βρίσκονται στο soulseek για κατέβασμα.
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2006, 03:57:47 πμ »

apla theoi. apo ta agapimena mou sigrotimata (oi prwtes tous doulies toulahiston) . diskoi san to kollaps diskola vgenoun. an kanis psinete gia trade eho orismena se mp3 kathws ki ena dvd.
p.s.plaka plaka mehri kai to mtv tous promotari pleon.
p.s.2 stin sinavlia persi itan kanis? gamisan leme! ihe pehti kai ntou apo oti thimame.
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2006, 01:30:20 μμ »

Εγώ τους είχα δει live στο Λυκαβηττό το 2000 (?) -δε τα πάω καλά με τις ημερομηνίες- μόλις είχε κυκλοφορήσει το "Silence is Sexy".

Ομολογουμένως, εξεπλάγην πολύ ευχάριστα. Πήγα με μισή καρδιά γιατί δε μου πολυ αρέσει η Nick Cave-άδικη στροφή που έχουν κάνει στα τελευταία άλμπουμς, όπως είπε ένας από πάνω. Όμως, έπαιξαν τελικά πολλά απ τα παλιά τους κομμάτια, με αποκορύφωμα το Haus der Luege που είναι από τα αγαπημένα μου και μόλις άκουσα τις πρώτες νότες κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό..  

Το αγαπημένο κομμάτι-θρησκεία της εφηβικής μου παρέας ήταν ανέκαθεν το Tanz Debil..όποιος δε το έχει ακούσει να το κατεβάσει. Cult!  

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: