Αποστολέας Θέμα: H στάση του diymusic  (Αναγνώστηκε 27851 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 10:58:04 μμ »

To diymusic είναι ένα site που αν μην τι άλλο σιχένεται να αναπαράγει τις καταστάσεις που συναντάμε και έξω στην καθημερινότητά μας. Καταστάσεις όπως έλειψη σεβασμού, έλειψη ισότητας, αδιαφορία για επικοινωνία, ρατσισμό, φασισμό, εμπορικοποίηση των πάντων και όλα αυτά τα μεγάλα μικροπράγματα που λιγοστεύουν το χαμόγελό μας. Θέλουμε ελευθερία και σεβασμό.
Πανω σε αυτά θελουμε να λειτουργήσει το φόρουμ, να εξελιχτεί το site και να επικοινωνήσει ο κόσμος αυτου του online xωριού.
Αυτοί είναι οι άτυποι κανόνες του site. Δεν υπάρχουν κανόνες, όλα θα πάνε καλά αν λειτουργούμε με όπλο την ελπίδα κι όχι την μιζέρια.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 07:00:57 μμ »

Προτείνω να ανοίξει ενότητα για μη-diy εκδηλώσεις. Διαφωνώ καθέτως με το ότι σβήστηκαν κάποια πραγματα, κι αν ήταν να σβηστούν, θεωρώ ότι θα έπρεπε να μείνει η συζήτηση που οδήγησε εκεί. Στα αρχίδια μου ο Αγγελάκας και η συναυλία του - αλλά και εκεί ακούστηκαν απόψεις και από τις δυο πλευρές και άξιζε τουλάχιστον να μείνουν ή να μεταφερθούν στην ενότητα που προτείνω. Συμφωνα με τη λογική αυτή, πρεπει να σβηστούν πολλά thread - π.χ. η έκθεση στα πλάισια της πολιτιστικής πρωτεύουσαν Πάτρας που έγραψα μόλις πριν. Όπως και να έχει, ξέρω ότι αυτό που προτείνω αντιτίθεται στην απόφαση που πήρατε (περί στάσης του diymusic) - απλά δε χώρανε όλα στο DIY. Η περσυνή συναυλία των ΕΧ στο ΑΝ π.χ. θα κόλλαγε εδώ;;;
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 11:21:49 μμ »

Τί έχει συμβεί;Κάτι μου είπανε...
Πάντως,το καλύτερο και δικαιότερο θα 'ταν ν'ανοίξει μια θεματική όπως την έγραψε ο KGB.

Υ.Γ.οι ΕΧ έπαιξαν στο BIOS κι όποιος/α δε πήγε λόγω καταληψιακού πανκ,απλά δε ξέρει την ιστορία και τις ρίζες του.¶σε που έγινε και ντου!Έχουνε ξαναγραφεί αυτά εξάλλου.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
pounks
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 11:43:08 μμ »

από την στιγμή που το site δεν διαφημίζει τέτοιες εκδηλώσεις...επειδή έτσι γουστάρει....και καλά κάνει κατά την άποψη μου....δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να ανοίγονται συζητήσεις μέσα στο forum....

άλλωστε οι συζητήσεις που προκύπτουν μέσα από τις ανακοινώσεις τέτοιον εκδηλώσεων πολλές φορες δεν έχουν να κάνουν με το θέμα τους(μουσική,έκθεση k.t.l)  αυτό καθ' αυτό......καλός ή κακός.....

και αν κάποιοι θέλω να εισχωρήσουν στην νοοτροπία του d.i.y. θα ήθελα  αυτό να γίνει αποκτώντας μια σφαιρική/ολοκληρωμένη εικόνα για το τι γίνετε γύρο τους και ποίες είναι οι ουσιαστικές διαφορες (θετικά αρνητικά κάθε φάσης) και στοιχεια που στην τελική tha ton proselkisoun stin "fasi"

"...obey adapt shut up and die..."
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 02:16:37 μμ »

Οι συζητησεις σβηστήκαν γιατί είχαν παρεκτραπεί και απλά γράφανε αρχιδιές (μιλάω για τα σχόλια,όχι για τις δημοσιεύσεις περι αγγελάκα).
Εγώ συμφωνώ με την γνώμη σας,όπως και ο kthulu από όσο ξέρω και ίσως θα έπρεπε να δημιουργηθεί ενας τομέας στο ΜΟΥΣΙΚΗ (kgb you know the way,φτιάξε γιατί εγώ εχω μετακομίσεις πάλι!) ο οποίος να λέει για ex η για τέτοιες πολιτικαλ μπάντες-φάσεις. Ομως παραμένω κατα και δεν θα ήθελα να εμφανιστουν αγγελάκες, βανδη, μουσικά θέατρα ,χάραμα, και πράματα καθαρά εμπορικά. Anyway, συζειτήται κι αυτό..απλά την γνώμη μου λέω.
Επίσης για το θέμα με τον αγγελάκα κι αυτά υπήρχε συζήτηση αρκετές μέρες αλλά η συμμετοχή μηδαμινή. Γενικά γουστάρω και ΘΕΛΩ να συζητάμε και να σκεφτόμαστε και να βλέπουμε κάποια πράματα και τι θα ήταν καλύτεορ, όπως και τώρα...
Αναμένω νέα! Kgb αν θες φτιάξε τον τομέα..

RELATIVEX
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:01:01 μμ »

Τελικά δεν άντεξα........
η γνώμη μου ήταν και είναι ότι δεν θα πρέπει σε ένα χώρο ο οποίος λέγεται και θέλει να είναι diy να ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ εμπορικές καταστάσεις που θα οδηγήσουν αργά ή γρήγορα σε διαφήμιση. ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΙ ΜΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ Η ΕΝΑΣ ΔΙΣΚΟΣ Η ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ... και γιαυτό υπάρχει το φόρουμ. Αλλά ρε παιδιά άλλο ειναι να λεει κανείς "ελατε στο Αν να δούμε τους Εχ για τόσα ευρώ"και άλλο ειναι να λεει κανείς  "πήγα στους εχ στο Αν και γαμαγανε ή μου άρεσε ο δίσκος των Τάδε" ...αν πω δηλαδή ότι οι Εχ ειναι καλοι και ακούστε τους τότε ο άλλος το σκέφτεται και κρίνει και τη μουσική και την σταση τους, αλλά αν αρχίσω να ενημερώνω για συναυλίες που με ενδιαφέρουν και για το που θα γίνουν και πόσο κοστίζει κλπ τότε δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο κατάλληλος χώρος για κάτι τέτοιο. Βέβαια όλα αυτά τα είπα σε ένα παλαιότερο ποστ μου αλλά με πολύ πιο έντονο τρόπο και ίσως (καλώς ή κακώς) παρεξηγήθηκα αλλά αυτή είναι η αποψή μου και δεν αλλάζει...Μπορεί να μη ζώ μέσα στο diy ταγμένος ούτε να είμαι "πατερούλης" της φάσης αλλά αφού υπάρχει ένας και μόνο diy δικτυακός χώρος στην Ελλάδα ..ας προστατευθεί η ιδιότητά του...αυτά τα ολίγα...και φυσικά χωρίς ίχνος μομφής απέναντι σε αυτούς που δεν συμφωνούν ή σε αυτούς που έχουν άλλη γνώμη!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:09:30 μμ »

Φϊλτατεεεεε

Εγώ συμφωνώ και γενικώς έχει γίνει μια κουβέντα, καταλήξαμε στην κατηγορία underground η οποία δεν εσωκλείει φυσικά ούτε μεγάλες μπάντες ούτε την βανδή. Εσωκλείει μπάντες της σκηνής ,αφορά το φόρουμ και δεν στεκεται στα πιο εξειδικευμε΄να όρια του diy. Γενικώς πιστεύω όλα μια χαρά θα πάνε, τώρα αν υπάρξει πρόβλημα και φτάσουμε σε επίπεδα διαφήμισης χωρίς νόημα που λες κι εσυ θα τεθεί ένα ζήτημα να αλλάξει ,να σβηστούν ή να γίνει κάτι άλλο...

Γενικώς σημασία έχει να λέμε γνώμες και να συζητάμε.. Χαίρομαι όταν συμμετέχουμε όλοι.

:wink:

humanfly
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:09:43 μμ »

Συγνώμη φίλε μου, αλλά είναι κάπως υποκριτικό να πηγαίνουμε στο κάθε ΑΝ και να βλέπουμε την Χ μπάντα που μας αρέσει και απλά να μην ανακοινώνουμε την συναυλία πριν γίνει.
Όποιος δεν γουστάρει το ΑΝ γιατί πιστεύει ότι εκεί παίζουν οι εμπορικές μπάντες ή γιατί πιστεύει ότι "εμπορευματοποιεί" την μουσική, όχι μόνο δεν ανακοινώνει τις συναυλίες που γίνονται εκεί ή δεν παίζει εκεί (αν έχει group), αλλά δεν πηγαίνει και εκεί καθόλου. Αυτό θα ήταν πιο αξιοπρεπές πιστεύω. Αλλιώς φάσκει και αντιφάσκει...

consciousness = freedom
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:32:22 μμ »

Ρε συ θα με τρελάνετε, είπε κανείς ότι δεν παω στο αν ή ότι δεν μου αρέσουν μπάντες που παίζουν στο Αν??Απλά είπα ότι δεν θα ήθελα σε έναν diy χώρο να προβάλλονται συναυλίες σε μαγαζιά γιατί τελικά θα καταλήξει να γίνεται διαφήμιση μέσα από το φόρουμ??? Δηλαδή φοβάμαι ότι σε λίγο θα μπαίνει στο φόρουμ ο κάθε μαγκας που έχει το Αν και κάνει τζάμπα διαφήμιση σε έναν χώρο που ξέρει ότι έχει κοινο?? Γιαυτό και μόνο! Και βέβαια φίλε μου κινούμαστε σε έναν εμπορικό πλανήτη όπου και κάποια από τα πράγματα που μας αρέσει να βλέπουμε και να ακούμε ίσως είναι ενταγμένα σε εμπορικό σύστημα, και όπως είπα δεν είμαι κανένος είδους "πατερούλης του diy". Αν νομίζεις πως ξέρεις κάτι άλλο, μόνο νομίζεις πως ξέρεις κάτι άλλο.
RELATIVEX
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:35:54 μμ »

Εγώ ήμουν πάνω...

Γεια σου κι εσένα Ταγκ και γαμώ τις εφημερίδες τους!
humanfly
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:42:04 μμ »

Απλά είναι πολύ αντιφατικό να μπαίνουμε όλοι εδώ μέσα και να μιλάμε για DIY, να αποκηρύσσουμε lives σε μαγαζιά (δεν αναφέρομαι σε σένα) και μετά να βγαίνουμε από το net και να πηγαίνουμε σε τέτοια lives. Γιατί καλώς ή κακώς οι περισσότεροι σε live σε μαγαζιά πηγαίνουν και ας ανήκουν και στον DIY χώρο.
¶σε που και live στα μαγαζιά μπορούν να γίνονται σε DIY πλαίσια και με τέτοια νοοτροπία. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που δεν θα τ'ανοίξω τώρα γιατί βαριέμαι να διαβάζω τον καθέ politically correct...
Συγνώμη πάντως αν σε παρεξήγησα.

consciousness = freedom
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 11:14:34 μμ »

Σύμφωνο και εγώ με την πρώτη πρόταση του humanfly αλλα από κει και πέρα δεν σύμφωνο με το ότι οι περισσότεροι πάνε σε μαγαζιά για lives.Δηλαδή παραδείγματος χάρι πάει κάποιος στο αν καιρό ξέρω γω  και σε κάθε live πχ.iggy pop cypress hill παίζει ξύλο με τους πορτιέρηδες που την προηγουμενη είχε πληρώσει?Ξέρεις κάπως υποκριτικό.Δε με χαλάει στην τελική να "διαφημίζονται" τέτοια lives από την στιγμή που αυτός που είναι να πάει θα πάει και αυτός που δεν είναι δε θα πάει.Αυτά από μένα.

Καλύτερα με αρντάν παρα στο αν.
pseytoKGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 09:22:39 πμ »

Το να "προστατευτεί" ο χώρος από τα 'μιάσματα', τις εμπορικές δηλαδή συναυλιες και τις κουβέντες σχετικά με αυτές, σημαίνει δηλαδή να το "αποστειρώσουμε" από ανακοινώσεις για πιο εμπορικά live ;

Προσωπικά, αν και δεκάρα δε δίνω για εμπορικές συναυλίες και για εμπορικά "εναλλακτικά" live, θεωρώ ότι ένα τέτοιο απομονωτικό στυλ θα έκανε κακό στο site. Αυτό που θα είχε μεγαλύτερη αξία π.χ. θα ήταν να μείνει η κουβέντα για τον Αγγελάκα όπως ήτανε, με την κριτική που έγινε αλλά και τον αντίλογο. Δηλαδή, forum είναι, και η DIY οπτική για τα πράγματα πρέπει να "κάνει διάλογο" με την άλλη πλευρά και όχι να ταμπουρωθεί στο site της όπως πράττουν οι διάφορες κλίκες.

Αυτή είναι η δική μου άποψη εν ολίγοις....
onealpha
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 12:21:04 μμ »

Εγώ λοιπόν που δεν πηγένω σε live στο ΑΝ μπορώ να κράζω όσο θελω?

arguing in the internet is like special olympics,
even if you win you are still a retard
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 01:24:07 μμ »

Παράθεση από: "onealpha"
Εγώ λοιπόν που δεν πηγένω σε live στο ΑΝ μπορώ να κράζω όσο θελω?

τώρα με το krazodaneio onealpha μπορείς και εσύ να κράζεις όσο θες.Με ελευθέρας για όλα τα μαγαζιά πίνεις το ποττάκη σου και κράζεις παράλληλα.
1000 ενωμένες τράπεζες "σινιστουν" krazodaneio.

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: