+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Στρατιωτικα» ΔΕΝ θέλω ΝΑ ΠAΩ ΣΤΡΑΤΌ!
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ΔΕΝ θέλω ΝΑ ΠAΩ ΣΤΡΑΤΌ!  (Αναγνώστηκε 45523 φορές)
PuNk43veR
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 07:57:51 μμ »

επειδή ξέρω από προσωπική πείρα(η μάνα μου δουλεύει στην ψυχιατρική κάποιας πόλης) το Ι5 δεν είναι καθόλου καλό να το πέρνεις γιατί στα χαρτιά όλα λένε ότι πλέον δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά στην πραγματικότητα έχεισ γιατί η αντίληψη των στρατιωτικών δεν τρέχει με τον ρυθμό όλων των άλλων. Επίσης υπάρχει πρόβλημα και στο δημόσιο και στον ιδιοτικό τομέα στην εύρεση δουλειάς γιατί όπως είπα και πριν η γαμημένη η αντίληψη της κοινωνίας μας είναι πού πίσω απ' όλα όσα γίνονται αλλού. Το καλύτερο είναι η κατάργηση του στρατού

οι άρχοντες χαμογελούν κι ακονίζουν τα νύχια και τα δόντια τους σίγουροι ότι όλοι κοιμούνται
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 11:30:01 μμ »

Φιλε δεν ισχύει αυτό. καταρχήν ποτέ δεν θα σου ζητήσει κανείς χαρτί να δει στον ιδωτικό τομέα. Δευτερον το χαρτί το έχουν πάρει πολλοί και πάνω δεν γράφει τίποτα παρά το εχει εκπληρώσει νόμιμα τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις. Τρίτον και στο site του KEΠ αν θες να κοιτάξεις ή στον ΟΑΕΔ τις αιτήσεις για διορισμό σε δημόσιο και πάει λέγοντας ζητάνε "εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα". Τέταρτον πολλές περιπτωσεις στο omhroi.gr από εκπαιδευτικούς δημόσιου τομέα αναφέρουν ότι δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα ενώ μερικοί αναφέρουν ότι περάσαν από επιτροπή που ουσιαστικά ήθελε να δει αν ειναι πλέον καλά και ήταν περισσότερο τυπικο. Θα βρεις και περιπτώσεις που όντως υπήρξε πρόβλημα και αυτό αφορούσε κάποια βύσματα και απαρχαιωμένα στρατολογικά γραφεία που δίναν χαρτιά άλλα ντάλον και πάει λέγοντας.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
PuNk43veR
Newbie
*

« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 12:47:15 πμ »

Μπορεί να είναι όπως τα λες φίλε μου tug άλλα απ' όσο έχω μιλήσει με άτομα (ψυχίατρους & ψυχολόγους), μου είπαν ότι τυπικά δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά όλοι και κάποιοι "κολλημένοι" με το που μαθαίνουν ότι δεν πήγες στρατό για οποιονδήποτε λόγο, σε περιφρονούν. Το καλύτερο θα ήταν να μπορείς να κάνεις ότι γίνεται και στην υπόλοιπη ΕΥΡΩΠΗ, γιατί το να πούμε ότι είμαστε ευρωπαϊκή χώρα το βρίσκω λίγο ακραίο με όλα αυτά που γίνονται και με το πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, θα ήταν να μπορούμε να πούμε το εξής: "Δεν θέλω να κρατήσω όπλο και γι'αυτό δεν θέλω να πάω στρατό". Βέβαια αυτό στην ευρώπη σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κοινωνική εργασία(νοσοκομεία κλπ) με κανονικό μισθό για έναν ολόκληρο χρόνο αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από το να σε αναγκάζουν να πας στρατό   :!:

οι άρχοντες χαμογελούν κι ακονίζουν τα νύχια και τα δόντια τους σίγουροι ότι όλοι κοιμούνται
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 05:57:06 μμ »

Καλα ο τυπος που πουλαει το βιβλιο ειχε τρελο γελιο..Ειχε πλακα που λεει με οτι οποιος αγοραει το βιβλιο θα εχει ακομα ενα βιβλιο δωρο..Εχετε προβληματα με την κοπελα σας,λεει?? Τσουκ..να η λυση..Και βγαζει και μας δειχνει βιβλιο με συμβουλες πανω στο μακιγιαζ...Μιλαμε για τρελο γελιο...

Βραδυ,σκοπια και να ακουγεται στα αυτια μου:

ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΗΜΑΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
 ΜΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΑ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ... :lol:

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 09:53:26 μμ »

:oops:  :oops:  :oops:  :wink:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
¶κης Μ
Newbie
*

« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 28, 2010, 10:53:03 μμ »

Χαιρετώ παιδιά, αναρωτιόμουν αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε γύρω από το θέμα "Όρκος Ιπποκρατή" και Ι3..
Βρίσκομαι στη Κτηνιατρική (1ο έτος) αλλά παρ'ολα αυτά δε μπήκα στο κόπο να ρωτήσω τι παίζει με το στρατό και εαν παρουσιάζομαι ως ένοπλος ή όχι.. Έριξα αρκετό ψάξιμο στο γούγλε αλλά δε βρήκα τίποτα και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσε κανείς να μου λύσει την απορία.. Καθώς το σκέφτομαι μιας και άμα δε παίρνω Όρκο, να τσιμπήσω και εγώ Ι5 (ασχέτως που σήκωσα 10χρονη αναβολή)...

Φίλη μου η σκέψη...
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 02, 2010, 04:19:24 μμ »

Με άλλα λόγια κατάφερε και πηρες 10 χρόνια αναβολη ? Αψογος
Οι ιδιωτικές σχολές πάντα δίνουν και αυτές αναβολές, αλλά δυστηχώς δεν γνωρίζω  όταν έχεις πάρει είδη τόσα χρόνια αν μπορούν να καλύψουν και νέα.
Πάντως αν πηγαίνεις για ι5, με τοσα χρόνια αναβολής ειναι πολυ ευκολο να το πάρεις 
Nik
Newbie
*

« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 03, 2010, 11:21:04 πμ »

Ανετα θελω να παρω ι5,και με αυτο που λες με τις αναβολες ,με συμφερη να παρω και αλλη μια αναβολη.?
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 03, 2010, 02:54:01 μμ »

εστειλα προσωπικό μυνημα bro
Σελίδες: 1 2 3 [4]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: