+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Στρατιωτικα» ΔΕΝ θέλω ΝΑ ΠAΩ ΣΤΡΑΤΌ!
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ΔΕΝ θέλω ΝΑ ΠAΩ ΣΤΡΑΤΌ!  (Αναγνώστηκε 46698 φορές)
PunkS_N_SkinS
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 29, 2006, 02:25:37 πμ »

θα ήθελα να συζητήσουμε αυτό το θέμα...αν k είναι πολυσυζητημένο θα ήθελα κάποιος να με πληροφόρηση για μερικά πράγματα....πριν 1week πέρασα περιοδεύων...εγώ σε λίγους μήνες τελειώνω το mpourdelosxoleio k θα γραφτώ σε μια σχολη(είναι τρίχρονη)...θα πάρω άνναν 4χρονάκια...σκέφτομαι το εξής...να πάρω Η5 μόλις τελειώσω την σχολη k να φύγω για αγγλία(είναι το σχέδιο m) και λέω για κάποιον λόγο που δη πάω αγγλία σκέφτομαι να πάρω Η5 πάλι(αλλα αυτό επιβαρύνει στο θέμα κάποιας δουλειάς μετά?)or να μην πάρω Η5 και να περνώ αναβολές συνεχεια(γραφόμενος συνεχεια σε σχολες κλπ...)....please κάποιος να μου πει τι k πως..gt θα κάνω το pan να μην πάω εκεί μέσα...
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 12:02:56 πμ »

νομίζω Ι5 δυσκολεύει σημαντικά τα πράγματα στο να βρεις δουλειά... :?

γιατί όμως δε παίρνεις πιο μεγάλη αναβολή?

akuma no uta
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 12:11:58 πμ »

To I5 δεν εχει κυρώσεις. Μπορεις να δουλεψεις και στο δημόσιο και παντού κανονικά. Πέρνεις χαρτί που λέει ότι έχεις απαλλαγεί νόμιμα από τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Κάποιος που έχει πάρει ι5 παθολογικό (λόγο αναπηρίας πχ.) και κάποιος που έχει ι5 ψυχολογικό έχει το ίδιο χαρτί ακριβώς. Χαρτί εκπλήρωσης των στρατιωτικών υποχρεώσεων. Μπορείς να ρωτήσεις ακόμα και στην στρατολογία ή να επισκεφτείς τις σελίδες του κράτους. Είναι προσωπικά δεδομένα και απαγορεύεται πλέον η διαφορετική αντιμετώπιση όσων έχουν απαλλαγή από τον στρατό.
Αυτά είναι βεβαιωμένα και από στρατολογία και από παντού και κάτι που μετράει πιο πολυ.. είναι επιβεβαιωμένα και από εμπειρίες πραγματικές γνωστών μου...
εγώ θα σου πρότεινα αν δεν αντέχεις να πας να πας από τώρα για ι5 ώστε σε 2-3 χρόνια να έχεις τελειώσει. Επίσης μπορείς να πέρνεις αναβολές ώσπου στο μέλλον να γίνει μισθοφορικός αλλά αυτό θια αργήσει πολύ, ίσως και ποτέ....
σκέψου το..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
nagoh
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2006, 05:46:43 μμ »

Ο φίλτατος TUG μιλάει σωστά το Ι5 πλέων δεν χαρακτηρίζεται λόγω του νόμου περί πρωσοπικών δεδομένων (σε μερικά μηνάκια θα δείτε το Ι5 μου εδω σε αυτή τη σέλιδα για να δείτε οτι δεν γράφει ΤΙΠΟΤΑ). Λοιπόν φίλε PNS αν το κάνεις καντο σωστά δηλαδή: βρές συνοδό προτιμότερο γονείς ή κάποιο συγγενη που να σε υποστηρίζει και να μην το κανει αγγαρία (προτιμότερο και οι δύο γονεις απο πρωσοπική εμπειρία, η μάνα να μιλάει με όλους και στα δύσκολα ο πατέρας να τσαμπουκαλεύεται)μετά βρίσκεις ενα ψυχίατρο να σου δώσει ενα χαρτί, με το αζημίωτο φυσικά, το οποίο θα σε βγάζει άρρωστο καλή περίπτωση ειναι η δυσπροσαρμοστικότητα σε συνδιασμό με καταθληπτικές τάσεις ή αγοραφοβία. Αυτά στην περίπτωσή μου ήταν τα πιο δύσκολα γιατί έπρεπε να πείσω τους γονείς μου και τους 2 και μετά πολλές ώρες ψαξιμο για το γιατρό των τρελών που θα του έλεγα την αλήθεια και θα με βοηθούσε. Τα ιδεολογικά τα ξεχνάς έχεις χάσει το παιχνίδι αν δηλώσεις αντιρρησίας γιατί στις περρισότερες γνωστές μου υποθέσεις τα παλικάρια δεν είχαν παρά προβλήματα (μέσα στα ιδεολογικά είναι και η ενδυμασία αν πας ντυμένος PUNK με μοϊκάνες και τα συναφή ΕΧΑΣΕΣ γιαυτό προτίμησε κατι σε πιο παρακμιακό όπως ποθκαμισάκι με πουλόβερ απο πάνς και ας κάνει 40 κελσίου και κάτω φόρμα με λουστρίνι του πατέρα σου ή κάτι τέτοιο χρησιμοποίησε την φαντασία σου). Τώρα με τις παραπάνω προϋποθέσεις εκπληρωμένες φτάνεις στο "εύκολο" σημείο και λέω εύκολο γιατί μπαίνοντας στο στρατόπαιδο και αντικρίζοντας όλη αυτή την παράνοια του στρατού δεν χρειάζεται να είσαι ο Robert De Niro για να υποκριθείς το φοβισμένο άνθρωπο εγώ είχα κλάσει merenda χεχε. Εκεί καλό θα ήταν οταν τους μιλάς να μην σε ακούνε εγώ κάποια πράγματα έπρεπε να τα λέω μέχρι και 5 φορές μέχρι να τα ακούσουν. Και ακόμα καλύτερα να μιλάς λιγοστά και όλα τα αλλα να τα κάνει ο συνοδός σου. Αν πέσεις σε δύσκολη περίπτωση και σου αρνηθούν το Ι5 και αναφέρουν Ι4 ή κάτι τέτοιο ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ επειγώντος και ξανά και ξανά αν χρειαστεί. Αυτά τα ολίγα φιλε PNS για την δοκιμασία αυτή εγώ κατάφερα να πάρω 2 χρονάκια τώρα ειμαι εν'αναμονή της τελευταίας εξέτασης για να γίνω και πάλι πολίτης.

απολύομαι φανταροι
και θα γίνω ρασταφαρι
darkangel000039
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2006, 06:25:58 μμ »

Παράθεση από: "tug"
To I5 δεν εχει κυρώσεις. Μπορεις να δουλεψεις και στο δημόσιο και παντού κανονικά. Πέρνεις χαρτί που λέει ότι έχεις απαλλαγεί νόμιμα από τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Κάποιος που έχει πάρει ι5 παθολογικό (λόγο αναπηρίας πχ.) και κάποιος που έχει ι5 ψυχολογικό έχει το ίδιο χαρτί ακριβώς. Χαρτί εκπλήρωσης των στρατιωτικών υποχρεώσεων.

αυτο που θα σου πουν οι περισσοτεροι ειναι
ναι αλλα αν σου ζητησουν να τους παρουσιασεις τα δικαιολογητικα με το προσχημα οτι μπορει να εχεις μια βαρια ψυχικη ασθενεια-με λιγα λογια αν φοβηθουν οτι εισαι τρελος-τοτε τι κανεις?

και ενταξει στο δημοσιο ξερω οτι δε μπορουν.
στον ιδιωτικο τομεα ομως που οι νομοι δε μετρανε υπαρχει λυση?

ενας φιλος μου σπουδαζει γιατρος και μου ειπε οτι ακομη και αν αναγκαστεις να τους δειξεις χαρτια γιατι πηρες Ι5 μπορεις απλα εξ αρχης να βρεις αρρωστια που να περναει με το χρονο-δε θυμαμαι ποιες(υπαρχουν αρκετες) αλλα σιγουρα οχι του στυλ κατατονιακος
1a
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2006, 09:36:39 πμ »

Εγω που το πειρα παθολογικο ηταν όλα μια χαρά αλλά μία απο τις φορές που πηγα συνοδος στην τριπολη για έναν φίλο με είχαν και περίμενα 9 και κάτι ώρες μέσα στο στρατοπαιδο.Στο τέλος βρίστικα άσχημα με κάτι στρατονόμους.
Όποιος θέλει συμβουλές για συνοδος σε μενα :twisted:
nagoh
Newbie
*

« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2006, 10:03:24 μμ »

Ρε darkangel το οτι εισαι αρρωστος (ψυχολογικά) τωρα δε σημαίνει οτι θα είσαι για πάντα γιαυτό και μετά απο κάποια χρόνια μπορεί να σε καλέσουν πάλι να πας οπου βέβαια πάλι θα εξεταστείς αλλά να ξέρεις οτι ψάχνοντας για δουλειά θα αντιμετοπίσεις οτι παράνοια ΔΕΝ μπορεις να σκεφτείς εγώ πάντως και στην προηγούμενη δουλειά μου το είχα ξεκαθαρίσει αυτό αλλα και στην καινουρια μου (είμαι τωρα 2 μήνες) το είπα από την αρχή, το εξήγησα με δικά μου λόγια απλά και κατανοητά μπορεί να είμαι τυχερός σε αυτό το θέμα αυτό το δέχομαι μόνο για την πρώτη γιατί στην 2η το αφεντικό που έχω είναι στρατόκαυλος αντίτουρκος (και κωλόγαυρος χεχε)
αλλά του κάνω για την δουλειά του οπότε μάθετε να φοβάστε για τα προσόντα σας και όχι για το παρελθόν σας, από πρωσοπική μου πείρα αυτό εχω καταλάβει ετσι και αλλιώς πάει η εποχή που υπέγραφες προσωπικά φρονήματα, αυτά εμεις δε τα προλάβαμε. Αυτά τα ολίγα για τώρα φιλε darkangel.
darkangel000039
Newbie
*

« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2006, 10:36:01 μμ »

Παράθεση από: "nagoh"
Ρε darkangel το οτι εισαι αρρωστος (ψυχολογικά) τωρα δε σημαίνει οτι θα είσαι για πάντα γιαυτό και μετά απο κάποια χρόνια μπορεί να σε καλέσουν πάλι να πας οπου βέβαια πάλι θα εξεταστείς αλλά να ξέρεις οτι ψάχνοντας για δουλειά θα αντιμετοπίσεις οτι παράνοια ΔΕΝ μπορεις να σκεφτείς εγώ πάντως και στην προηγούμενη δουλειά μου το είχα ξεκαθαρίσει αυτό αλλα και στην καινουρια μου (είμαι τωρα 2 μήνες) το είπα από την αρχή, το εξήγησα με δικά μου λόγια απλά και κατανοητά μπορεί να είμαι τυχερός σε αυτό το θέμα αυτό το δέχομαι μόνο για την πρώτη γιατί στην 2η το αφεντικό που έχω είναι στρατόκαυλος αντίτουρκος (και κωλόγαυρος χεχε)
αλλά του κάνω για την δουλειά του οπότε μάθετε να φοβάστε για τα προσόντα σας και όχι για το παρελθόν σας, από πρωσοπική μου πείρα αυτό εχω καταλάβει ετσι και αλλιώς πάει η εποχή που υπέγραφες προσωπικά φρονήματα, αυτά εμεις δε τα προλάβαμε. Αυτά τα ολίγα για τώρα φιλε darkangel.

πω τετοια θελω να ακουω!
καλα εγω θελω 3-4χρονακια στη καλυτερη για στρατο απλα με ειχαν προβληματισει πολυ οι διαφοροι μυθοι του στυλ δε βρισκεις δουλεια/θα σε θεωρουν τρελο-αρρωστο και τις λοιπες μαλακιες που σου λενε.
παντως το να ακους απο ατομα με προσωπικη πραγματικη εμπειρια(σαν εσενα) το οτι δεν εχεις κανενα προβλημα ειναι πολυ αισιοδοξο. :wink:
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2006, 03:12:15 πμ »

Σε όσες δουλειές έχω παρουσιαστεί για συνέντευξη έχω δηλώσει ξεκάθαρα ότι έχω ολοκληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις (παρόλο που δνε έχω ξεμπερδέψει ακόμα). Κανείς δεν μου ζήτησε χαρτί. Απλά χαρήκαν που έχω ξεμπερδέψει  :wink:
Το να σου ζητήσουν χαρτί απαγορεύεται από τον νόμο, στο κάτω κάτω πες το έχω χάσει. Τελεία και πάυλα,ούτε έχουν δικαίωμα να ρωτήσουν στον στρατό για σένα.
Τρίτη περίπτωση να θέλουν οπωσδήποτε, το χαρτί σου λέει εκπλήρωση με νόμιμο τρόπο και μπορείς απλά να πεις ότι είχες μια σπάνια πάθηση ή ότι παθολογικό γουστάρεις.
Αν παρόλα αυτά σε φάει το φιλότιμο και θες να πεις αλήθειες πες πήγα αλλά δεν με δεχτήκαν λόγω φοβίας ή αγοραφοβίας... απλούστατο.
Κανείς δεν θα σε απορίψει φίλε μου.

stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2006, 03:41:27 πμ »

Οτι δεν παιζει φοβος ειδικα για δημοσιο ειναι σιγουρο..απλα για ιδωτικο οντως καμια ο νομος δεν ισχυει..Απλα γιατι ο εργοδοτης αν του πας ενα χαρτι οτι εχεις τελιωσει απο φανταρικο να κατσει να ψαξει αν πηρες Ι5..Αλλα τον νοιαζουν αυτον..αν του κανεις για την δουλεια..

Το μονο αρνητικο ισως ειναι οτι τελευταια αρχισαν να ελεγχουν πολλα Ι5 που πηραν ατομα τα τελευταια χρονια..αν ξερει κανεις παραπανω ας πει...

Γαμιεται ο στρατος..γαμωοο απο αυγουστο θα ειμαι μεσα... :evil:

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2006, 01:23:04 μμ »

πολύ ωραίο Post παιδιά μπράβο που απαντήσατε απόλυτα τεκμηριωμένα..
Μακάρι να το διαβάσουνε και άλλοι αυτό για να καταλάβουν ότι το "τρελόχαρτο" είναι μια απλή και σωτήρια (και ιδεολογική) διαδικασία..
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2006, 06:22:28 μμ »

Μη τρελαίνεστε ρε!!!

Δε μπορώ να προτρέψω ή να συμβουλέψω κανέναν, απλά να πω ότι ΕΓΩ έκανα αρκετές κουβέντες μέσα και δε βγήκα χαμένος...

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
KGB&SICKNESS=LFE
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2006, 07:06:50 μμ »

Stavrosav, υπάρχει μια ατάκα που κολλάει κουτί στο στρατό: "αν δε μπορείς να αποφύγεις το βιασμό, απόλαυσέ τον". Είναι μια καλή στάση για να κρατήσεις... Γενικά, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.

Γενικά πάντως, αν το σκέφτεστε πάρα πολύ, αν φοβάστε ότι δε θα αντέξετε "εκεί μέσα" δεν είναι κακή ιδέα να πάτε για Ι5. Έχω την αίσθηση ότι η καλύτερη στάση αν τελικά αποφασίσει κάποιος να πάει είναι να πάει αποφασισμένος και συνειδητοποιημενος... Ο φόβος & το άγχος είναι δικαιολογημένα, αλλά μη τα αφήσετε να σας πάρουνε από κάτω...

Εγώ είδα κολλητούς μου να αλλάζουν προς το καλύτερο, μετά το στρατό και μάλιστα με 18μηνη θητεία. Το 'προς το καλύτερο' βέβαια είναι δική μου εκτίμηση, με την οποία είναι όμως και οι ίδιοι σύμφωνοι...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2006, 02:03:58 πμ »

bhoy και kgb ,το τόπικ είναι "δεν θέλω να πάω στρατό", Τώρα το αν κάποιος πάει και περάσει μια χαρά είναι πιθανόν. Συγκαταβατικό θα είναι όπως και να χει. Υπάρχουν πράγματα από αυτά που κάνεις με το ζόρι (όπως το να πας στον γάμο του αδερφού σου) τα οποία μπορεί να περάσεις και καλά. Απλά δεν είναι αυτό το θέμα σε αυτό το τόπικ. Το θέμα είναι για όσους δεν θέλουν να κάνουν τίποτα με το ζόρι ποντάρωντας μετά στο αν θα τύχει να περάσουν καλά στα 200 τους τετραγωνικά "παιδικής κατασκήνωσης" (διαβάζωντας βιβλία, καθαρίζωντας πατάτες, βγαίνοντας σε μπουρδελότσαρκες και σεξομπαρα και ακούγωντας tug στην σκοπιά). Ιδίως το τελευταίο είναι αρκετός λόγος ώστε να μην πας!

:wink:

ps. το "μην τρελένεστε" ρε bhoy άκυρο εντελώς. Τρελενόμαστε! Είναι ο μόνος τρόπος να την σκαπουλάρουμε.
ps2. playstation 2
ps3. Τί είπε η αγελάδα στο αρνί πριν το πασχα; Παίξτο κι εσύ τρελός να γλιτώσεις..

panicline
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2006, 09:50:27 πμ »

Σωστος ο Tug! Ακριβως ετσι είναι!   ο στρατος ειναι μια υποχρεωση ,μια αγγαρεια..δεν πας για να διασκεδασεις.

Και αυτο που λετε δεν νομιζω οτι ισχυει.Απλα επειδη ισως περασατε ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΧΑΛΙΑ απ`οτι αλλοι η απ`οτι περιμενατε σας εχει μεινει μια καλη αναμνηση.

Επισης πιστευω οτι το Ι5 δεν ειναι και η πιο καλη λυση.ΑΝΥΠΟΤΑΞΙΑ ειναι η καλυτερη. Να ενημερωσω οτι οι ανυποτακτοι εσωτερικου ειναι 40.000.

Βεβαια και το Ι5 δεν το κατηγορω.Οτι να κανει ο καθενας για να μην παει στρατο να καθαριζει τουαλετες και πατατες,να κανει σκοπιες και να λεει ΥΕΣ SIR σε καθε καραγκιοζη κομπλεξικο ανωτερο του για 12 μηνες ,`ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ` για μενα.

Εγω ακομα δεν ξερω ποιον δρομο θα διαλεξω.Ακομα και με το ζορι να παω στρατο ,ειναι σιγουρο οτι με το που που κανει μαγκιες καποιος διοικητης,λοχιας η πως διαολο τους λενε ,θα τον πλακωσω στα κλωτσομπουνιδια ,οποτε η θα παω φυλακη η θα με απαλλαξουν σαν τρελο.

Αλλα κατα 90% δεν παιζει να πατησω καθολου..Εχω και αναβολη μεχρυ το 2009 αλλωστε ...Ερχονται και οι εκλογες και υποψιαζομαι καταργηση.Ειδη εχει αρχησει η αναλογη συζητηση ακομα και απο βουλευτες.Μια,μια απο τις εναπομειναντες χωρες αλλωστε ου εχουν υποχρεωτικη στρατευση, την καταργουνε.

www.omhroi.gr

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: