+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Indymedia - η προσφορά του και άλλα
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Indymedia - η προσφορά του και άλλα  (Αναγνώστηκε 4523 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 26, 2006, 11:52:00 μμ »

Παράθεση
μην πάτε να υποκαταστήσετε το ΙΝΤΥ

άκυρο, πολύ άκυρο, ΠΑΡΑ πολύ άκυρο. Καταρχάς αν το Indy είναι αναντικατάστατο, τότε γιατί γράφεις και εδώ φίλε; Το site αυτό έχει τεράστιες διαφορές (και ως προς το σκοπό αλλά και από τα άτομα που το συνδιαμορφώνουν, και το indy είναι κατα κάποιο τρόπο {διαρθώστε με αν κάνω λάθος} αναρχοκρατούμενο - ενώ εδώ δεν υπάρχει σαφής - συγκεκριμένη πολιτική ταυτότητα - παρόλα αυτά το indy είναι μια έντιμη και αρκετά δυνατή φωνή αντιπληροφόρησης και χώρος διαδικτυακής συζήτησης , για πολιτικά κυρίως θέματα.

Μήπως και αυτό εδω πρέπει να παει σε διαφορετική συζήτηση; ναι ναι, θα το κάνω όταν δε βαριέμαι ή αν δε το κάνει κάποιος άλλος
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2006, 02:15:34 πμ »

Το indy αποτελεί εξαιρετική προσπάθεια. το παρακολουθώ σε καθημερινή βάση. "αδιαμεσολάβητη αντιπληροφόρηση" power! Τις πολιτικές αναλύσεις σεντόνια τις βρίσκω κουραστικές. Τι να κaνούμε δεν είμαστε όλοι της έκθεσης και της πολιτικής. Πάντως το ότι έχει προκαλέσει αϋπνίες σε μερικούς είναι ξεκάθαρο. θα το ξέρουν καλά όσοι το παρακολουθούν. καληνύχτα πάω για ύπνο.

love is the basis of our revolution
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2006, 12:39:22 μμ »

Το indy είναι ο Ιντιάνα τζόουνς και το diymusic είναι ο μισή μεριδα (το παιδάκι από το ιντιάνα τζόουνς 2). Ρε θα μας τρελάνετε;;; Ακυρο σαφώς το σχόλιο του bhoy, αλλά αν μην τι άλλο είναι πολύ ευχάριστo το ότι υπάρχουν πολιτικές ανησυχίες παντού! They fear of the freedom in your mind... TUG

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2006, 05:58:20 μμ »

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως θεωρώ το Indymedia πολύτιμο και εν τέλει αναντικατάστατο, μιας και είναι η μόνη αντίστοιχη προσπάθεια πληροφόρησης με αρκετά ακραίες και ριζοσπαστικές κοινωικοπολιτικές τοποθετήσεις... Δεν ήθελα να  φανεί κάτι λάθος από το ποστ μου. Απλά τίποτε δεν είναι τέλειο και έχει και αυτό ελαττώματα. Που ίσως και να προκύπτουν μερικές φορές από στην υπερακραία εμμονή κάποιων σε "αμετακίνητα" ιδεολογικά σχήματα - χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού είναι η κλασική κόντρα-βρισίδι μεταξύ αναρχικών και ΚΚΕδων.

Εγώ πάντως, ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ψάχνεις για παλιά θέματα.... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Τεσπά, ανοίγω νεό θέμα...
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2006, 06:57:05 μμ »

Tο γεγονος οτι θα υπαρχουν και θεματα πολιτικα σε ενα φορουμ το οποιο ειναι ομως πολυ διαφορετικης φυσης απο το indymedia σε καμια περιπτωση δεν το υποκαθιστα..

Απο εκει και περα το indy μου φαινεται πολυ καλο σαν site μιας και σου δινει την δυνατοτητα να διαβασεις ειδησεις που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα της μαθεις ποτε..Απο εκει και περα το τι γραφει ο καθενας εκει μεσα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 01:32:03 πμ »

Το indy αδιαμφισβητητα ειναι ενα πολυ καλο μεσο πληροφορησης.Ενα πολυτιμο εργαλειο θα ελεγε κανεις μπροστα στην αυτοκρατορια και το μονοπωλιο των αυτων εγκαθιδρυμενων media!Eνημερωνεσαι,περα απ'τα γνωστα τεκταινομενα,και για πραγματα που αλλου ουτε καν θα τα ακουγες η θα τα διαβαζες!Σωστα το ειπε το παιδι παραπανω.Πολυ σημαντικο επισης που εχει και δημοσιευμενα εντυπα,προκυρηξεις κλπ για να διαβαζει καποιος.
 Το κακο ειναι ομως οτι εμπεριεχει καποια επικινδυνοτητα αυτο το μεσο.Περιττο να πουμε γιατι και για ποιους νομιζω!Και αυτο συμβαινει απο καποιες επιπολαιες εως τελειως απροσεχτες δημοσιευσεις,απο τη χρηση ορισμενων φωτο και απ'το διαλογο ορισμενων στη κοινοτητα του φορουμ.Αυτο προκυπτει απ'το οτι ειναι ανοιχτο.Ετσι καποια πραγματα γυρνανε μπουμερανγκ!Εμπεριεχεται κατα τη γνωμη μου σε ενα(αν οχι το μονο)απ'τα ελλατωματα που ειπε και ο Κgb.

Tωρα το φορουμ του indy ειναι πραγματικα αλλη υποθεση.Σιγουρα εχει καποιες καλες στιγμες αλλα τις περισσοτερες φορες το ξεκατινιασμα(γιατι περι ξεκατινιασματος προκειται)που γινεται θα το ζηλευαν και καποιες εκπομπες οπως αυτη της Στεφανιδου!Και πολλες φορες γινεται μεταξυ αντιεξουσιαστων και οχι μονο με το κκε να προσθεσω φιλτατε Kgb!

his society sucks!
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 02:21:13 πμ »

ΟΚ,θα κάτσω στον πάγκο για 2 λεπτά αποβολή...     :mrgreen:
Από 'κει και πέρα,ανάλογες συζητήσεις θα βρει κανείς στο παλιό ΙΝΤΥ,στο αρχειακό (αυτό που δεν έχει γίνει,ακόμη,με το punk.gr).Κατα τ' άλλα,οκ αν υπάρχει ο χρόνος για διδύκτιο μπορούμε να ορίσουμε και μεταβατική μετεπαναστατική κυβέρνηση του βουνού.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 12:10:24 μμ »

Αν τα ατομα που μπαινουν σε ενα φορουμ ειναι εκεινοι οι γνωστοι ανευθυνοι καραγκιοζηδες που εκμεταλλευονται την ανωνυμια τους για να κανουν διαφορες επιθετικες κριτικες , να βρισουν , να το παιξουν οτιδηποτε , αναπαραγωντας τη μιζερια τους πισω απο το γυαλι ενος Η/Υ , τοτε ρε παιδια δε φταιει , νομιζω , το φορουμ αλλα αυτοι...
Εχω δεχτει κ εγω παλαιοτερα επιθεσεις απο μαλακες ( μα τί μαλακες! ) για τους οποιους αναγκαζομουν να χαλαω τα νευρα μου κ τις ωρες μου για να τους απαντησω ( κακως βεβαια )..Κ παλι ομως αυτο δεν ωφειλεται στους σκοπους κ τις αρχες του indy το οποιο ειναι οντως ενα μεσο αντιπληροφορησης μεσα στην καθημερινοτητα της ρουφιανιας κ του ψεμματος που πλασαρουν τα ΜΜΕ...

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2006, 06:43:25 μμ »

χα καλο θέμα αυτό.
Οι απόψεις διίστανται.Εντάξει δεν λέω μπορείς να βρείς πληροφορίες που δεν μπορείς να βρείς .Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει όμως και από επίσημο ΜΜΕ.λίγες φορες έχουν βγάλει αποκαλυπτικά στοιχεια?
Δεν είμαι κακεντρεχείς για να μειώσω καμια προσπάθεια δημοκρατικής αντιπληροφόρησης απλά πέρα από τις βλακείες που γίνονται εκεί και δεν είναι φυσικά οι κόντρες αναρχικών-κκε να σημειώσω την ειρωνική και απαξιωτική συμπεριφορά τον αυθεντιών που είναι πίσω από τα πληκτρολόγια του indy όπου η αδιαμεσολάβητη πληροφόρηση τους περνάει μέσα από τα φίλτρα του ελληνικού κοινωνικού φόρουμ,του συνασπισμού και του δικτύου με επακόλουθα το ΚΌΨΙΜΟ ότι δεν τους αρέσει
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: