Αποστολέας Θέμα: Αριστεροί, αριστεριστές & αναρχικοί  (Αναγνώστηκε 14102 φορές)
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 09:04:38 μμ »

παντου σκατα KGB με δυο λεξεις
sxizofrenis
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 18, 2006, 09:06:47 μμ »

τελικά εγω τι να κανω να παω στον ψυχιατρο ;
Absinthe
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 02:13:39 πμ »

Παράθεση από: "sxizofrenis"
Εγώ είμαι αριστερόs ,oι αριστεροί φίλοι μου με χαρακτηρίζουν αναρχικό,οι αναρχικοί ωs αριστεριστή και εγώ ακούω αναρχοπανκ.
Πέστε μου τώρα χρειάζομαι ψυχίατρο; :?

Επειγόντως!! Επικοινώνησε μαζί μου για λεπτομέρειες!  :lol:

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
xaotikos
Forum Normal

« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 10:26:01 πμ »

egw poy eimai apokentromenos den me phrazei kanenas...
kai oloi oi noimoi einai gia thn athina kai gia oloys poy einai politikopoihmenoi..

DEN PISTEYW SE KAMIA EXOYSIA GIA NA ZW SAN ANTHRWPOS KI EGW...

mporei epifaniaka na eimaste apo katw kathe exoysiasth san monada mpoeis na ton gamhseis..arkei na breis ton swsto tropo..

DEN EXW XRONO GIA ALLA LATHI..

MISOS GIA OLOYS KAI GIA OLA

GIA OLA
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 05:06:11 μμ »

"Παντού σκατά"; Συγγνώμη, αλλά δεν ακούω dark-wave

Τίποτα πιο θετικό; Όπως το να κρατάμε ότι γουστάρουμε από κάθε ιδεολογία χωρις να την υιοθετούμε, ζώντας στο τώρα όπως θα θέλαμε να ζούμε το αύριο; Όπως ένα ποίημα ή μια καφρίλα 30δευτερολέπτων που σου φτιάχνει τη διάθεση το πρωί και σου δίνει τη δύναμη να πάς στη δουλειά; Όπως ότι ο "ταξικός πόλεμος" είναι έννοια ξεπερασμένη που χρειάζεται επαναπροσδιορισμό;

Αυτά τα λίγα για το διαχωρισμό μεταξύ της μοιρολατρικής 'dark' απαισιοδοξίας από τη ρεαλιστική αλλά ακόμα ζωντανή φιλοσοφική ματιά που ονειρεύεται ακόμα την ουτοπία, αν και ξέρει ότι όλα είναι εναντίον της....

Παράθεση
Εγώ είμαι αριστερόs ,oι αριστεροί φίλοι μου με χαρακτηρίζουν αναρχικό,οι αναρχικοί ωs αριστεριστή και εγώ ακούω αναρχοπανκ.

Εμένα όλα αυτά μου ακούγονται πολύ φυσιολογικά. Σε συμπάθησα ήδη  
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 12:10:45 μμ »

Εγώ και το δολοφονικό μπλε μπουζούκι μου σας αγνοούμε και ξεκινάμε μόνοι μας την επανάσταση μας.

"Είμαστε η πρώτη γενιά που πραγματικά τα θέλει όλα και τα θέλει τώρα. Δώστε μας πίσω τον εαυτό μας".

-Sino.
SKAX
Junior forumist

« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 12:36:21 μμ »

λιγα σκορπια με αφορμη τα παραπανω σχόλια

θυμαμε παλιοτερα σε μια πορεια εναν αναρχικο με υφος 10καρδιναλιων να γραφει σε εναν τοιχο :ηδια ειναι τα αφεντικα δεξια -αριστερα
(το ιδια το εγραψε ηδια ) ποιος να τον παρει σοβαρα μετα και δικιο να ειχε...

ενα παντως εχω να πω ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΔΕΞΙΑ -ΑΡΙΣΤΕΡΑ- ΑΝΑΡΧΙΚΑ
αμα εισαι αφεντικο δε πα να εισαι και ο ποιο σουπερ αντιεξουσιαστης
αφεντικο θα παραμεινεις
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 27, 2006, 04:28:33 πμ »

Παράθεση
ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΔΕΞΙΑ -ΑΡΙΣΤΕΡΑ- ΑΝΑΡΧΙΚΑ

sostos skax ki ego mazi sou, giati distihws ektos apo ekmetaleftes deksious,ergatopateres (kinovouleftikous ki eksokinovouleftikous) ehoume ki ena neo kinima anarhopaterwn pou ekmetalevontai to kseneroma pollwn apo tin genikoteri katastasi tou hwrou me skopo na ginoun ntabades tou kinimatos.opios katalave katalave...
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 27, 2006, 05:15:31 μμ »

Δυστυχως υπηρχαν ανεκαθεν αναρχομπαμπαδες στο χωρο φιλε!Δεν ειναι τωρινο φαινομενο.Να μη μιλαμε μονο για αριστερους εργατοπατερες,δεξιους κλπ.Ακομα και στον @χωρο,οπως και σε ολη τη κοινωνια,υπαρχουν ατομα με ιεραρχικη ταση και εξουσιαστικη συμπεριφορα.Οπως λεει και ο Skax,παραπανω,δε πας να δηλωνεις οτι θες!Αν εισαι αφεντικο παραμενεις αφεντικο!Ετσι λοιπον και εγω προσωπικα αν καποιος εχει εντονα τα παραπανω καταλοιπα δε παει να μου λεει οτι ειναι αναρχικος!Εγω μια φορα να κανω διαλογο η πραγματα μαζι του δε γινεται.Και εν τω μεταξυ αυτο λειτουργει και αλλιως.Δεν υπαρχουν μονο οι γηγενεις αναρχομπαμπαδες αλλα υπαρχουν και παιδια που μπαινουν στο χωρο με τις αγνοτερες προυποθεσεις και αργοτερα οταν λαμβανουν μια αποδοχη και εκτιμηση την βλεπουν σουπερ και υιοθετουν παραλληλα και αυτοι ενα εξουσιαστικο υφακι.

"Δεν υπαρχουν μονο οι ανθρωποι που αλλαζουν τη φυση της εξουσιας αλλα και αυτη αλλαζει εκεινους."
                                       Νico Berti(ιταλος αντιεξουσιαστης)

his society sucks!
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 27, 2006, 06:09:40 μμ »

Παράθεση από: "Apolitistos"
πρώτα απόλα αναρχισμός είναι ο ελευθεριακός κομμουνισμός και για το ποσο συνδέεται με τον κομμουνισμό που υπάρχει στις μέρες μας είναι ηλιου φαεινότερο ότι δεν έχει καμια σχέση.Είναι αυτός ο κομμουνισμός που ώθησε τους εργάτες στην ισπανία να φτιάξουν CNT και FΑΊ εργατικές και όχι "εργατιστικες" κολεκτίβες για τους φίλους αριστερούς(βλέπε propaganda στους έλληνες εργάτες για τους αναρχικούς την στιγμή που οι μεν προσπαθούσαν να τους αφυπνίσουν οι δε τους βαράγανε).

Όχι ο αναρχισμός---->ο ελευθεριακός κομμουνισμός, διότι υπάρχει κι ο ατομίκιστικος ή ο "αλληλοβοηθητικός" Προυντονικός αναρχισμός.
Κομμουνισμός στις μέρες μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Εκτός κι αν βρεις κανά παλαβό να σου πει ότι η Β.Κορέα είναι "κομμουνιστική"...

Αυτό πάλι με τον όρο "εργατίστικος" τί είναι;;;  :shock:

Αν θες επξήγησε, όχι τίποτ' άλλο αλλά θα 'χεις ακουστά περί της "ιταλικής αυτονομίας" ή "εργατισμού" (Βλέπε -και- εκδόσεις ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)...

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 27, 2006, 07:31:03 μμ »

bhoy : Μιλησα για ελευ8εριακο κομμουνισμο ετσι οπως τον εννοουσε ο Κροποτκιν ναι κομμουνισμος  δεν υπαρχει δεν αντιλεγω.Οσο για το εργατιστικο μιλαω περι της προπαγανδας που δεχοντε τα εργατικα κινηματα μετετρεπωντας τα απο εργατικα σε εργατιστικα(υποτιμητικος ορος).

Αν δεν εγινα κατανοητος feel free και ξαναρωτα.

ω ρεβουαρ
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 28, 2006, 06:49:06 πμ »

Ρε παιδιά εγώ γιατί δεν έχω βρει στον αναρχικό χώρο κανέναν "αναρχομπαμπά"? Στο χώρο που δραστηριοποιούμαι πάντως όλα με συνδιαμόρδωση αποφασίζονται/γίνονται... Και λίγο που έχω δει παραέξω ίδια τακτική υπάρχει.
Είναι περίεγο να λέτε ότι ανρχικός έχει εξουσιαστικές τάσεις. Αλήθεια, πως τις εκφράζει? Λέγοντας π.χ.: Ε, θα βγάλουμε την τάδε αφίσα και θα είναι έτσι.
Και οι υπόλοιποι θα σκύψουν το κεφάλι και θα πουν: Εντάξει...

Δεν καταλαβαίνω :cry:
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 28, 2006, 11:50:52 πμ »

Δηλαδή οι αναρχικοί είναι οι τέλειοι, οι χωρίς ελαττώματα, αυτοί που δε γλυκαίνονται από την αποδοχή και το "ρέυμα" ή την "αναγνώριση"; Πάθη δεν έχουν; Θεωρώ ότι ισχύουν αυτά που είπαν οι προηγούμενοι, γιατί η τάση για αναγνώριση δε θέλει και πολλά για να γίνει μια τάση για μια ιδιότυπη, ανεπαίσθητη επιβολή.

Βέβαια μπορεί να έτυχες φίλε στην "ιδανική" περίπτωση ή να θες να τα βλέπεις όλα ρόδινα...
sxizofrenis
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 28, 2006, 03:17:10 μμ »

Η μη ύπαρξη τυπικήs ιεραρχίαs δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ιεραρχία στουs χώρουs που λένε ότι δεν την αποδέχονται.
Μετά τόσα χρόνια αυτό έχω καταλάβει.
Η ηρωοποίηση κάποιων ατόμων,η προώθηση κάποιων σαν  πιο επαναστάτεs από όλουs τουs άλλουs, η έλλειψη θεωρητικήs κατάρτισηs,ο διαχωρισμόs σε παλιούs και νέουs προωθούν άτυπεs μορφέs ιεραρχίαs.
Ti μου είχε τύχει παλιά...  (πραγματικό περιστατικό)

1 παιδί κάνει μια ερώτηση σε γνωστό αναρχομπαμπά
Ο μπαμπάs του βάζει τιs φωνέs μούγκα ο γιόs

"NA ΣΚΟΤΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ"   :wink:

Kαι φίλε καλά τα λέει ο ιταλόs @ που λεs και ο Λένιν είχε πει κάτι αντίστοιχο δεν θυμάμαι το τσιτάτο καλά   πάντωs έλεγε πωs αν δώσειs εξουσία στον καλύτερο επαναστάτη αυτόs θα διαφθαρεί
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: