+ 
|-+  θέματα του DIYMUSIC» Πληροφορίες ανανέωσης diymusic.org» ZINES
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ZINES  (Αναγνώστηκε 17376 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2006, 02:25:26 μμ »

Πολλά καινούρια zines προστεθήκαν στο site...
ψηεψκ ιτ οθτ (check it out)

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2006, 10:44:43 μμ »

Πολλά καινούργια zines, indeed, προστέθηκαν... Μερικές αναγκαίες διορθώσεις / διευκρινίσεις που πρέπει να γίνουν..... (καλό είναι να διορθωθούν στο "i" του κάθε pdf....

Σχετικά με το pdf που λανθασμένα ονομάζεται ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑΣ: Εϊναι ίσως και δικό μου λάθος, διότι δεν έδωσα διευκρινίσεις στον TUG σχετικά με το υλικό που είχα σκανάρει και του έδωσα... Το "φανζινάκι" αυτό μου το έστειλε ο κιθαρίστας & φωνή των Π.Ο.Α. - δεν ήταν μαζί με κάποια κυκλοφορία του σχήματος και φτιάχτηκε από κάποια άτομα που είχαν ασχοληθεί με την DIY φάση στη Θεσσαλονίκη. Το έντυπο είχε εντελώς λευκό εξώφυλλο και οπισθόφυλλο, δεν είχε τίτλο, ούτε διευθυνσεις επικοινωνίας, αλλά το θεωρώ τρομερά ενδιαφέρον, γιαυτό και το σκάναρα. Διευκρινιστικά να πούμε ότι πρόκειται περίπου για το 1998 (λίγο πριν ή λίγο μετά από τη διάλυση των ΠΟΑ), και αρκετά μετά από το κλείσιμο της VILLA VARVARAS.

Σχετικά με το "Μ'ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΟΛΕ #3 & #6: Κανένα δε συνοδευόταν από συλλογή. Ο TUG μπερδεύτηκε με την κασετοσυλλογή που βγήκε ξεχωριστά όμως, περίπου την ίδια εποχή με το #6, με το ίδιο όνομα (Μ'ακούει κανείς διάολε) με τέλειο χειροποίητο artwork σε χάρτινο σακουλάκι και DIY συγκροτήματα. Ενώ το #3 είναι καθαρά newletter, το #6 (δεν ξέρω αν βγήκε άλλο μετά από το #6) είχε σχεδόν πάρει μορφή φανζιν.

Σχετικά με το ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ τέλος, που συμμετέχω και εγώ, απλά σας παρακαλώ να δείξετε επιείκια, διότι είμασταν όλοι 17 χρονών όταν το βγάλαμε (1997) και τα μυαλά μας δεν είχαν πήξει ακόμα.

ΥΓ: Γιατί βγάζει μόνο 5 πδφ (pdf ) / σελίδα; Δε μεγαλώνει ο αριθμός;
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 01:35:53 μμ »

Καλά ρε σεις, τόσο καιρό που ρωτάω (όχι εδώ είναι η αλήθεια αλλά στο punk.gr πολλές φορές), αν ξέρει κανείς τίποτα για καινούργιο zine από τον chris δεν έλεγε κανείς τίποτα! Και τώρα κατεβάζω το Αgitate από το site και βλέπω πως είναι ακριβώς το ίδιο με το Aversion, γιατί φυσικά το κάνει ο ίδιος!!!
Το Aversion ήταν το προηγούμενο zine του chris ακριβώς στο ίδιο στυλ με τεύχη από το 94 έως το 97. Γαμάτω αναρχό-crust zine που μόλις έχω πάλι access σε scanner θα στείλω τα τεύχη να ανέβουν!

υγ. Αν έχει κάποιος και τα προηγούμενα τεύχη ας τα στείλει στα παιδιά να ανέβουν please

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 03:36:27 μμ »

Ανεβασα εδω ενα τευχος του ποθου (ενα απο τα περιοδικα που ασχολουνταν με ομοφυλοφιλικα θεματα στη θεσσαλονικη) που υπηρχε παλια στο δικτυο. Οι συντηρητες της σελιδας ας αποφασισουν αν θα ανεβει στα zines ή οχι - δεν κολλαει πολυ αλλα ειναι αξιολογο (γι'αυτο & το ανεβασα εδω ωστε ολοι οι επισκεπτες της σελιδας να μπορεσουν να το κατεβασουν, ανεξαρτητα απο το αν ανεβει στα zines ή οχι).
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 03:08:32 πμ »

To agitate φίλε μου μόλις μου έφτασε στα χέρια μου από ενα παιδί που μου το πρόσφερε απλόχερα και το ανέβασα αμέσως. Αν βρω κι αλλα θα τα ανεβάσω εννοείται!
Οσο για το αλλο zine το ομοφυλλοφυλικό που δίνεις λινκ, θα το τσεκάρω, αν δεν ειναι εμπορικό εννοείτε οτι θα το βάλουμε! Αν εχεις και τίποτα περί θρησκείας πολύ ενδιαφέρον θα ήταν..εχω ακούσει ότι υπήρχε κάποιο καθαρά αφιερωμένο στο να χώνει στην θρησκεία αλλά και αντικειμενικά... πάντως στανταρντ περιμένουμε να βγαλει κι ο kgb κατι τέτοιο

:roll:

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #20 στις: Μάιος 02, 2006, 03:11:27 μμ »

Λοιπόν ανέβασα στο site τα immigrant #1 και #2 σε τέλεια ποιότητα και πολύ μικρό μέγεθος. Κατεβάστε τα αμέσως!
Αλήθεια το negro#2 πότε θα το λάβω στα χέρια μου;το έχει κανείς;;;

negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #21 στις: Μάιος 02, 2006, 05:36:56 μμ »

Παράθεση από: "tug"
Αλήθεια το negro#2 πότε θα το λάβω στα χέρια μου;το έχει κανείς;;;

Τug αν εισαι Πατρα , περνα μια βολτα απο τις "εκδοσεις Χαραμαδα" ( τον εκδοτικο οικο του Νεκταριου του fanzinesnet ) . Εχω στειλει εκει καποια αντιτυπα εδω κ λιγες μερες .
Το pdf ειναι ετοιμο κ μαλιστα σε 2 μορφες : 1) μια καθαρα για αναγνωση
2) μια για εκτυπωση κ συρραφη( δλδ με τις σελιδες στη σωστη σειρα κτλ. , για να ασκησει οποιος θελει το δικο του right to copy χε χε !! ).
Ομως , το pdf θα ανεβει μετα τις 15 Μαη ( δηλ. αφου δωθουν αντιτυπα σε στεκια,κλπ. κ μετα τη Φανζινοεκθεση στα Εξαρχεια )...Για περισσοτερα , φυσικα , θα ενημερωσω οταν ειναι η ωρα...
 :wink:

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 01:49:51 πμ »

Λοιπον πλέον το upload στο site στα zines λειτουργεί κανονικά για όποιον θέλει. Απλά οταν ανεβαίνει ενα αρχείο πρέπει να το κάνουμε publish εμείς. Ανεβάστε φανζινς όλοι! Απλά πείτε μας να τα ενεργοποιούμε άμεσα...
Αναμένω υλικό!
Ειδικά παιδιά αν έχει κάποιος τα τερηδόνα ας κάνει το καλό...

doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 04:32:23 πμ »

Για αρχή πρόσθεσα το "Nyktofobia #7"
Sounds like a black metal zine, but for sure it is not!!
Grind/Hardcore/Noise zine από την Φιλανδία. Τεύχος του '94

και απ'ότι βλέπω και ο Tug το "Kick Magazine_Τεύχος 1"
Πρόκειται για πολύ γνωστό αμερικάνικο αν δεν απατώμαι Online Diy fanzine που ασχολείται με την χορευτική ηλεκτρονική μουσική. Γενικώς δείχνει μια τάση να λειτουργήσει καθαρά ως περιοδικό και εχει και κάποιου είδους "διαφημίσεις" αλλά σαν εγχείρημα ειναι καλό. Σίγουρα σύντομα μάλλον θα ακολουθήσει άλλους δρόμους οπότε προς το παρόν κατεβάστε το free...

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 07:38:14 μμ »

Παρμένο από το εκπληκτικό site http://www.blackout.gr στο οποίο θα βρείτε πολύ υλικό και ενδιαφέροντα άρθρα. Τα μάτια του πλήθους αποτελούν μια σειρά που έχει πολλά να πει..

Προστέθηκαν στον τομέα zines τα εξής
#1 Κατανονωντας το ενεργειακό ζήτημα (Ιούνιος 2005)
#2 Ο εργατίστικος φεμινισμός στην Ιταλία του '70 (Οκτώβριος 2005)
#3 Μια νύχτα με τον Sergio στη Ρώμη (Νοέμβριος 2005)
#4 Επισφάλεια; (Απρίλιος 2006)
ολα από την σειρά φανζιν ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ

bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 09:37:18 μμ »

Παράθεση από: "tug"
Παρμένο από το εκπληκτικό site http://www.blackout.gr στο οποίο θα βρείτε πολύ υλικό και ενδιαφέροντα άρθρα. Τα μάτια του πλήθους αποτελούν μια σειρά που έχει πολλά να πει..

Προστέθηκαν στον τομέα zines τα εξής
#1 Κατανονωντας το ενεργειακό ζήτημα (Ιούνιος 2005)
#2 Ο εργατίστικος φεμινισμός στην Ιταλία του '70 (Οκτώβριος 2005)
#3 Μια νύχτα με τον Sergio στη Ρώμη (Νοέμβριος 2005)
#4 Επισφάλεια; (Απρίλιος 2006)
ολα από την σειρά φανζιν ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ

Όντως εκπληκτικό έντυπο δρόμου,όπως συνθίζεται πλέον να λέγονται τέτοια έντυπα. Στην Αθήνα ψιλοκυκλοφορεί...

Πάντως δε θα τα ονόμαζα φανζίν τις πιο πάνω εκδόσεις,πιο πολύ σε μπροσούρες ίσως.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
humanfly
Forum Normal

« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 03:11:56 πμ »

Κυκλοφόρησε και το 6ο τεύχος του Keep It Real! fanzine για όποιον ενδιαφέρεται...
36 Α4 σελίδες τυπωμένες σε ανακυκλωμένο χαρτί.
Γραμμένο στην αγγλική γλώσσα.
Περιέχει συνεντεύξεις με Strike First και A Step Apart (Ολλανδία),
Countdown Records (Ιταλία), Mute The Silence, Bootstroke και Τοξικά Απόβλητα (Ελλάδα) και Struggle Against (Δανία).
Επίσης πολλές κριτικές, άρθρα από special guests, φωτογραφίες και 2 κόμικ.
Όλα αυτά στην εξωφρενική τιμή των 1.5 ευρώ.
Για πληροφορίες: hxf_prodaxionz@yahoo.com

consciousness = freedom
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 11:51:26 πμ »

Μια διευκρίνιση: η θεματική αυτή είναι για zines που έχουν ανέβει σε ηλεκτρονική μορφή στο site. To 6ο τεύχος του Keep It Real (δες το από πάνω post) είναι φρεσκότατο, οπότε υπάρχει σε κανονική μορφή (τυπωμένο) και το βρίσκετε στέλνοντας e-mail στον humanfly.

Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: