Αποστολέας Θέμα: Peter Jackson  (Αναγνώστηκε 2220 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 20, 2006, 05:39:06 μμ »

Κάτω τα χέρια από τον Peter Jackson!!! Ο άνθρωπος είναι αυτοδημιούργητος και τρομερά ταλαντούχος και μόνο χάρις στο ταλέντο του κατάφερε αυτά που κατάφερε!

Φιλμογραφία (κάποιος ρώτησε σε άλλο ποστ)

THE VALLEY (1976) - μικρού μήκους, δε το έχω δει

BAD TASTE (1987) - κωμωδία σπλαττερ, κατ' εμέ ισάξιο (και όχι καλύτερο) από το BRAINDEAD. Ένας χαρακτηρισμός μόνο: must-see

MEET THE FEEBLES (1989) - όχι σπλαττερ, όπως λάθος αναφέρθηκε, αλλά κάτι σαν διεστραμμένη εκδοχή του Muppet show - ναι είναι με κούκλες και είναι γαμάτο!

BRAINDEAD (1992) - τα ίδια με bad taste: must-see . κορυφαία εφφέ

ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ (1994) - μυστηρίου - θρίλλερ, αξιόλογο, κατ' εμέ όχι κάτι το αριστουργηματικό

ΤΗΕ FRIGHTENERS (1996 - με Μαικλ Φοξ) - κωμωδία τρόμου, ευχάριστη και καλοφτιαγμένη, αλλά με παραγωγό το Ζεμέκις, καταλαβαίνει κανείς ότι  "Jackson goes Hollywood"

και μετά φυσικά τριλογία LORD OF THE RING, Οσκαρ κτλ κτλ...

και μετά King Kong, το οποίο δεν έχω δει ακόμα

Σημείωση: φυσικά αγαπώ το Jackson για τις 3 πρώτες του ταινίες τις οποίες τις θεωρώ (χωρίς πλάκα) αριστουργήματα. ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ θριλεράς/splatterάς που να μην έχει δει bad taste & braindead. Σημειωτέον ότι μερικοί που δε τους αρέσει η μίξη κωμωδίας & τρόμου δεν πολυενθουσιάζονται...

Σημ2: Έχει κάνει και μια τηλεταινία το 1995, επίσης δε την έχω δει.
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2006, 05:42:41 μμ »

Σαφώς και είναι θεός..ίσως ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης μαζί με τον Αλεξ Πρόγιας (κοράκι, σκοτεινή πόλη)...
Γενικά το κορυφαίο με τον τζάκσον είναι ότι έχει συνδιάσει απίστευτα το ταλέντο του με χιούμορ και σπλάτερ και γράφει ο ίδιος κια κάνει τα πάντα... ακόμα και στον αρχοντα έχει τις πινελιές του και σκηνοθετική οπτική που ελάχιστοι έχουν..ίσως κανείς..
το κινγκ κονγκ πάλι μην το σχολιάσω.. αναμένω την επόμενη ταινία του. Τι τέλειο που θα ήταν ένα braindead2 ε;;;

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: