Αποστολέας Θέμα: συμμετέχουνε στο forum και μη εγγεγραμένοι(guests);  (Αναγνώστηκε 16720 φορές)
bhoy
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: ’ντρας

« στις: Ιανουάριος 19, 2006, 11:43:16 μμ »

τουλάχιστον σε κάποια συγκριμένες Θεματικές,π.χ. τις κριτικές και τους σχολιασμούς για τις συναυλίες,ταινίες και σε διάφορα πολιτικά/φιλοσοφικά ζητήματα.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2006, 04:42:34 πμ »

Λοιπόν...όποιος κάνει login στο φορουμ θα παρατηρήσει ότι αριστερά εμφανίζεται ένα menu (user menu)...
εκεί μπορεί να κάνει νέα post σχεδόν σε όλους τους τομείς...
αυτά όσον αφορά το site...
όσο για το φόρουμ..και χωρίς login απλά πατάς εκεί που θες ,σε όποιο θέμα του φόρουμ θες και κάνεις ποστ...απλά και ξάστερα...απλά στερήσε της δυνατότητας να κάνεις στο μέλλον αλλαγές στα ποστ σου και μερικά άλλα πράματα...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
bhoy
Forum Normal

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2006, 11:13:00 μμ »

Επιτρέπεται να διαφωνήσω;
Είχα προσπαθήσει να το κάνω και poll,αλλά δε βγήκε.Έχω την άποψη πως τουλάχιστον,για τα θέματα που προανέφερα,δε λέει με τίποτα να 'μιλάς' με guests...
Ρωτήστε και κάποιους moderators του punk.gr/forum για ότι είχε συμβεί Απρίλη-Μάη σε συγκεκριμένο θέμα.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2006, 11:26:00 μμ »

Γιατί να το γρουσουζέψουμε ρε bhoy; Προς το παρόν δεν έχει γίνει τέτοια μανούρα. Εγώ είμαι πολύ υπέρ να μπορούνε να γράφουνε και guests στο φόρουμ.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2006, 09:06:29 μμ »

Παιδια εγω βλεπω οτι τελευταια υπαρχει προβλημα με τους διαφορους επισκεπτες η ειναι γεγονος?Εγω προσωπικα βλεπω οτι πολλες συζητησεις που ξεκινησαν ομορφα γινονται μπαχαλο απο διαφορες παρεμβασεις μη μελων με αποτελεσμα η συζητηση να ξεφευγει τελειως απο το αρχικο ποστ αλλα και να πεφτει μερικες φορες το επιπεδο στο πατωμα...

Και δεν με ενοχλει φυσικα οτι πολλες φορες οι επισκεπτες εκφραζουν διαφορετικη γνωμη (αυτο φυσικα ειναι και ωραιο), αλλα οτι φαινεται οτι παρεμβαινουν ισα ισα για να κανουν την συζητηση μπουρδελο...

Εγω πιστευω οτι πρεπει να γινει εδω μια συζητηση και να πουμε ολοι μας τι πιστευουμε για αυτο το θεμα και τι προτεινουμε...

Εγω προτεινω να μην μπορουν να κανουν δημοσιευσεις οι μη register...

Περιμενω γνωμες..ΠΑΡΤΕ ΘΕΣΗ ΤΩΡΑ!!!! :lol:

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2006, 09:07:33 μμ »

Μετα απο καποιους μηνες και να που ο φιλος Βhoy βγηκε αληθινος!Μετα απ'τη τελευταια παπατζα(:wink:  οπως λεει και ο φιλος Κgb )που πεταχτηκε στις "ταινιες" προτεινω να ξαναρχισουμε μια συζητηση για registered και unregistered.Και αυτο δε το προτεινω μονο εγω αν δουμε σε διαφορα σημεια της σελιδας.
 Το τελευταιο καιρο νομιζω οτι εχει γινει λιγο πανικος σε καποια θεματα με καποιους "ανωνυμους"!Που μπαινουν απο τη μια στιγμη στην αλλη και πετανε οτι τους καπνισει!Μονο και μονο για να βγαλουν τη χολη τους απ'οτι ειδα και οχι για να προσφερουν κατι επικοδομητικο στις συζητησεις ειτε σε επιπεδο συμφωνιας ειτε σε επιπεδο διαφωνιας η διαφορετικοτητας εννοειται!
 Η αποψη μου,τελος παντων,ειναι και τη λεω ξεκαθαρα να μη μπορουν να μπαινουν οι μη εγγεγραμμενοι στο φορουμ.Οι περισσοτεροι,sorry,μπαινουν για τη στιγμη,τη μερα(αντε το πολυ 2 μερες)πετανε το πυροτεχνημα τους και φευγουν!Πετανε οτι θελουν αφοβα,βριζουν πισω απο την ανωνυμια τους γιατι απλουστατα σημερα θα μπουν και αυριο θα εχουν εξαφανιστει!Γιατι δε τους ενδιαφερει!Δε τους ενδιαφερει η σελιδα!Και μενουν τα παιδια που ειναι registered(εμεις δηλαδη)να μαζεψουν τα αμαζευτα!Ποια τα συν της ολης υποθεσης δηλαδη να γραφουν?Θα ρωτησει καποιος το τι θα γινει με τα παιδια που ειναι ενταξει και ειναι unregistered.Ναι αυτο σιγουρα.Αλλα και εγω ρωταω γιατι δε "γραφονται".Και ας μιλανε 5(η και μια)φορες το χρονο ρε αδερφε!Δε τους δεσμευει η τους υποχρεωνει καποιος η κατι να ειναι απικο στη σελιδα!Αυτο ελειπε κιολας!
 Αλλη ερωτηση που μπορει να τεθει ειναι ποια ειναι η διαφορα με το οταν το κανουν κωλος το θεμα οι registered!Νομιζω 1.οτι καποιος με την ανωνυμια του(εννοειται)εχει την ανεση να μιλαει με μεγαλυτερη ανεση και να λεει το μακρυ του και το κοντο του!Γιατι δεν ειναι υπολογος σε κανεναν και δε τον νοιαζει δυστυχως!2.Οταν η φαση στις κουβεντες παει στο πεδιο της κακης λεκτικης αντιπαραθεσης οι registered εχουν την επιλογη μεσω pm να τα λυσουν(η και οχι)μεταξυ τους.Απλο.
 Αληθεια κατι αλλο.Εχετε παρατηρησει οτι οι περισσοτεροι επισκεπτες εχουν ενα χαρακτηρα επιθετικο γενικως προς τη σελιδα και σε αυτους που γραφουν?Και οχι σε συγκεκριμενα προσωπα.Σιγουρα καποιους θα τους παρει πιο πολυ η μπαλα βεβαια.Κανω λαθος?Γιατι αραγε?Συγνωμη παιδια αλλα δε με ενδιαφερουν αυτοι οι τυποι!
 Αυτα και ας τοποθετηθουν και λοιποι.

Και κατι αλλο.Εχετε παρατηρησει οτι οι registered εχουν μειωθει αρκετα?Μηπως εχει να κανει και το παραπανω(δε λεω οτι ειναι ο μονος λογος βεβαια)?Τι λετε οτι μπορει να φταιει?

his society sucks!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2006, 10:49:27 μμ »

Παιδιά συμφωνώ απόλυτα και μόλις χτες μιλούσα και με τον kthulu! Είμαστε και οι δύο της άποψης ότι πρέπει να υπάρχει ελευθερία αλλά επειδή όντως έχει πλέον δημιουργηθεί πρόβλημα γιατί μπαίνει ο κάθε επισκέπτης ,πετάει μια αρχιδιά (δεν μιλάω για όλους αλλά έχει γίνει πολλές φορές) και γαμεί ολόκληρη κουβέντα. Το θέμα θα λυθεί πιστεύω αυτές τις μέρες, ας πούνε κι άλλοι τις απόψεις τους. Εγώ είμαι υπέρ του login, ώστε κάποιος να σκέφτεται και λίγο πριν γράψει την αρχιδιά του και χαλάσει μια κουβέντα...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2006, 12:52:49 πμ »

Εγώ είπα και στον tug ότι αρχικά διαφωνούσα. Μέχρι που είδα αυτό το post και άρχισα πάλι να το σκέφτομαι. Επειδή τίθεται ένα θέμα ίσως αρκετά ευαίσθητο, και επειδή στην τελική το site στηρίζεται μονο από registered άτομα, είτε μέσο mail, είναι εύκολο να πούμε ότι συμφωνούμε σε μια τέτοια απόφαση. Πάντως έχω ενδοιασμούς ως προς την ελεύθερη πληροφόρηση κάποιων που ίσως να ήθελαν να χρησιμοποιήσουν αυτήν την δυνατότητα όχι κακόβουλα, αλλα με βάση κάποια άλη δυσκολία που ίσως να έπαιξε.

θα με ενδιέφερε πάντως να ακουστούν και άλλες γνώμες και αν είναι βλέπουμε και πράττουμε.

love is the basis of our revolution
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2006, 12:59:22 πμ »

Εγώ προτείνω να μπορούν να γράφουν,  τουλάχιστον για λίγο ακόμα και unregistered χρήστες. Δε μπορώ παρά να παραδεχτώ πως έχετε αρκετό δίκιο, αλλά προτείνω αυτό , έστω για τους λίγους , που λέτε και σεις, ότι είναι "κομπλέ".

Παραδέχομαι οτι δεν παρακολουθώ και από πολυ κοντά τις συζητήσεις τις τελευταίες μέρες οπότε η γνώμη μου είναι μικρότερης σημασίας.

Πάντως προτρέπω όσους θέλουν να κάνουν συζήτηση ή/και ενδιαφέρονται για το φόρουμ και το site να γραφτούν.

Προτείνω να περιμένουμε λίγο. Εξάλλου μπορούμε να το περιορίσουμε στους εγγεγραμμένους ανα πάσα στιγμή. Προσωπικά , είμαι σαφέστατα υπέρ του να έχουμε ένα φόρουμ ανοιχτό, ακόμα και στο wikipedia γράφεις και διορθώνεις την εγκυκλοπαίδεια χωρίς να έχεις κάνει register. Κοινώς, δε χρειάζεται να είσαι dedicated για να προσφέρεις μια γνώμη, ένα χρώμα, μια πινελιά.

Υπάρχει και η λύση του να κλειδωθούν επι μέρους ενότητες, αλλά και πάλι είμαι κατά μιας τέτοιας κίνησης, προς το παρόν...
luben
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2006, 01:02:53 πμ »

κι εγω με τη σειρα μου εχω να πω πως ειμαι υπερ του να συμετεχουν στο φορουμ μονο εγγεγραμμενα μελη γιατι εχουν ηδη χαωθει πολλες συζητησεις.επιπλεονδεν εχει το δικδιωμα ο οποιοσδηποτε κακοβουλος να καταστρεφει μια συζητηση και μεσω της ανωνυμιας του να αποτρεπει τη διεξαγωγη μιας παραγωγικης κουβεντας.

στην τελικη,αν δισταζει κανεις να γινει μελος φοβουμενος μην χρησιμοποιηθουν τα στοιχεια του (ειμαστε σοβαροι τωρα???σιγα τα στοιχεια που δινει!!!!) απο κανεναν κρυφοασφαλιτη του site,τι να πω...
:?
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2006, 01:06:24 πμ »

Εγώ διαφωνώ στο να έχουν μόνο οι εγγεγραμμένοι την δυνατότητα να γράφουν. Κάποιος μπορεί να μην θέλει να κάνει εγγραφή, να δώσει το e-mail του ή οτιδήποτε άλλο αλλά τον ενδιαφέρει πραγματικά να συζητήσει για κάτι. Επίσης ναι ίσως κάποιοι να είναι ‘πυροτέχνημα’ στο φόρουμ αλλά η συμμετοχή τους (έστω και μικρή) μπορεί να είναι σημαντική. Ενώ υπάρχουν εγγεγραμμένοι που δεν έχουν γράψει ποτέ σε κάποιο θέμα πέρα από τα ανέκδοτα (και καλά κάνουν αν αυτό τους ενδιαφέρει πιο πολύ, αλλά εγώ περισσότερο εκτιμώ έναν επισκέπτη που θα πει την άποψη του σε ένα ‘σοβαρό’ θέμα και ας διαφωνώ μαζί του).
Για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι όταν τα μέλη του φόρουμ χρησιμοποιούν περισσότερα από ένα accounts. Δεν νομίζω πως είμαι ο μόνος που το’χω καταλάβει, ε; Και εκεί πιστεύω θα έπρεπε να επικεντρωθούν οι mods. Εκτός και αν αυτούς δεν τους ενοχλεί.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2006, 01:28:48 πμ »

Επειδή τώρα είδα τις απαντήσεις των KGB και Luben συνεχίζω για να τους απαντήσω. Αυτή τη στιγμή στο φόρουμ υπάρχουν 820 (μα καλά υπάρχουν τόσοι diysters στην ελλάδα; Οι οποίοι έχουν και internet και παρακολουθούν forum; Είμαστε σοβαροί, που βρέθηκαν; ) εκ των οποίων έχουν έστω και μια δημοσίευση οι 94 (αυτό είναι το 11,5 %) και αυτοί που έχουν πάνω από 20 (για να πεις πως είναι σταθεροί και όχι πυροτέχνημα) οι 48 (5-6% είναι αυτό)!! Δηλαδή τι έχουμε αυτή τη στιγμή; Ένα φόρουμ που απαριθμεί 100άδες μέλη που συμμετέχουν ελάχιστοι (και όχι όλοι γιατί από τους 48 κάποιοι έχουν και μήνες να γράψουν) στις συζητήσεις. Και ας μην πω πάλι για αυτούς που δεν έχουν ‘σοβαρά’ posts γιατί αυτή είναι δική μου παραξενιά. Οπότε αν μπει αυτός ο κανόνας α)κάποιοι επισκέπτες δεν θα πουν την γνώμη τους γιατί δεν θα κάνουν register, β) θα γίνουν 500 εγγραφές που μπορεί και να μην πει κανείς τίποτα.
Και σιγά τα μπάχαλα που έγιναν! Αν δεν μπορούμε να αγνοήσουμε έναν μαλάκα τότε καλά να πάθουμε, το πρόβλημα είναι δικό μας. Να σας θυμίσω τι ωραία περνούσαμε τότε με τον hippie στο άλλο φόρουμ; Και τις κουβέντες δεν τις καταστρέφουν μόνο οι κακόβουλοι επισκέπτες αλλά και πολλοί καλόβουλοι εγγεγραμμένοι. Και μάλιστα πολύ περισσότερο. Και ναι είναι δικαίωμα καθενός να μην θέλει να δώσει ούτε καν το e-mail του αλλά να μπορεί να συμμετέχει σε μια συζήτηση!
Αρχίστε να βλέπετε το φόρουμ όχι σαν μια συζήτηση από τα pc αλλά σαν μια ανοιχτή συνέλευση και θα γίνει πολύ καλύτερο.
Αυτά είχα να πω.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2006, 01:39:59 πμ »

συμφωνώ απόλυτα (κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε ) με το Dim, τουλάχιστον στα θέματα που αφορούν την ουσία, δηλαδή τη συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων, πληροφοριών και , γιατί όχι; , γνώσης που είναι η ουσία ενός φόρουμ.

Παράθεση
Για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι όταν τα μέλη του φόρουμ χρησιμοποιούν περισσότερα από ένα accounts. Δεν νομίζω πως είμαι ο μόνος που το’χω καταλάβει, ε; Και εκεί πιστεύω θα έπρεπε να επικεντρωθούν οι mods. Εκτός και αν αυτούς δεν τους ενοχλεί.
? PM  στους αρμόδιους! δεν έπεσε τίποτα τέτοιο στην αντίληψή μου, εκτός αν εννοείς εκείνο τον άθλιο που μπαίνει με κάτι ονόματα KGBxyma , KGBkafes κτλ. Λυπάμαι για την αναστάτωση, αλλά αυτός είμαι εγώ!  :roll:
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2006, 01:42:46 πμ »

ναι οντως εχουν μπει ατομα που χωναν σε προσωπικο επιπεδο ανωνυμα αλλα πιστευω πως οι υπολοιποι εχουν αρκετο μυαλο σε τετοιες περιπτωσεις να καταλαβουν τη κακοβουλη διαθεση καποιου ή οταν εχει σκοπο μονο να μαλακιστει,αλλα εχουν υπαρξει ανωνυμα ποστ που δεν ειχα τετοιες προθεσεις.
θα προτιμουσα να μη υπηρχε η προυποθεση του registed member για τους λογους που λεει o doesitmatter αλλα αν αποφασιστει σαν απαραιτητο το regist,νταξ,κανενα προβλημα.
μελη με διπλα acounts?χμμ..

υγ ο Χιππης ηταν κορυφαια μορφη :lol:  :lol:  :lol:
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2006, 01:47:16 πμ »

Λοιπόν φιλε doesitmatter αυτό που λες δεν γίνετε, γιατί απλούστατα δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την όρεξη να αρχίσω να ψάχνω ένα ένα όλα τα posts και να αρχίσω να κρίνω εγώ ποιος είναι ποιος, και ποσα posts έχει κάνει κάποιος και τα posts αυτά είναι εποικοδομητικά η όχι. Καταλαβαίνεις τι λες? Αυτό που λες δεν γίνετε εκτος και αν φτιαχτεί ομάδα συλλογικά κάτι σαν το "ιερά εξέταση του forum" χάχα. Sorry για το χιούμορ αλλα κάπως έτσι μονο γίνετε αυτό που λες. Το μονο που μπορούμε να κάνουμε πάνω σε αυτό που θέτεις είναι να σβήσουμε account που δεν έχουνε χρησιμοποιηθεί ποτε και που δεν έχουν κάνει login ποτε. Πράγμα που δεν νομίζω να επιλύει κάποια απτά προβλήματα που θέτεις.

Και για να τελειώσω αν κάποιος έχει τόση όρεξη να γραφει σαν A αλλα και σαν B τότε ας το αφήσουμε στην κρίση όλων μας ποιος είναι ποιος και όχι να αρχίσουμε να σβήνουμε accounts εστί για πλακα.

Γιατί πως θα σου φαινότανε να γινότανε κάνα λάθος και να έσβηνα το δικό σου account. Κάποιος πίστεψε με θα ξενέρωνε και ίσως να μην έμπαινε στον κόπο να ξανά επικοινωνήσει.

love is the basis of our revolution
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: