Αποστολέας Θέμα: συμμετέχουνε στο forum και μη εγγεγραμένοι(guests);  (Αναγνώστηκε 17289 φορές)
doesitmatter
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2006, 02:11:35 πμ »

kthulu δεν σου είπα ούτε να γίνεις μπάτσος του forum, ούτε να κάνουμε ιερά εξέταση. Αλλά τις προβοκάτσιες που μπορεί να κάνουν κάποιοι με διπλά ονόματα τα βρίσκω πολύ πιο επικίνδυνα από τον οποιοδήποτε "κακόβουλο επισκέπτη". Και αν τους διπλούς χρήστες μπορούν να τους εντοπίσουν (ή έστω να έχουν υποψίες) τα ίδια τα μέλη από τον τρόπο που γράφουν (ακόμα και αν προσπαθούν να το κρύψουν) πόσο μάλλον οι mods.

Παράθεση
Και για να τελειώσω αν κάποιος έχει τόση όρεξη να γραφει σαν A αλλα και σαν B τότε ας το αφήσουμε στην κρίση όλων μας ποιος είναι ποιος και όχι να αρχίσουμε να σβήνουμε accounts εστί για πλακα.

Ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό τότε ας αφήσουμε στην κρίση μας και ποια posts εγγεγραμμένων ή μη θα παίρνουμε σοβαρά.
Και εγώ δεν το θεωρώ καθόλου "έτσι για πλάκα".

Και επιμένω να πιστεύω πως δεν υπάρχει χρησιμότητα του να υπάρχουν μέλη που δεν έχουν ξαναμπεί από την μέρα που γράφτηκαν 5 μήνες πριν. Στο κάτω κάτω το πιθανότερο είναι πως αν ποτέ αποφασίσουν να επιστρέψουν, θα έχουν ξεχάσει το όνομα και το κωδικό τους. Και κάτι ακόμα. Το ποίοι κάνουν log-in στο forum, μπορούμε να το δούμε και εμείς οι απλοί χρήστες. Και τόσο καιρό δεν έχω δει συνδεδεμένα περισσότερα από 40-50 διαφορετικά άτομα. Δεν λέω απαραίτητα πως πρέπει να κάνετε εσείς κάτι γι'αυτό αλλά είναι το λιγότερο θλιβερό να βλέπεις σε ένα φόρουμ με 800++ μέλη να συμμετέχουν τα 30.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2006, 10:41:52 πμ »

Βασικα ο μεγαλος αριθμος εγγεγραμμενων ατομων πρεπει να προηλθε απο την αποχη που για να κατεβασεις mp3 επρεπε να κανεις register..Εκτος αν κανω λαθος...

Παντως εχουν συμεττασχει σε συζητησεις μη register ατομα που και κανανε ωραιες συζητησεις αλλα βαζανε και ενα nick ωστε να μπορει να γινει διαλογος..Εμενα μου τη δινει που μπαινουν διαφοροι ως επισκεπτες και ετσι ακομα και καλα να τα λενε μπερδευεσαι..Πας να απαντησεις και πρεπει να γραψεις..Προς επισκεπτη νο1 που μπηκε στις 12.32...Προς επισκεπτη νο2 που κτλ κτλ...

Τελος παντων ας το αφησουμε ετσι και το μελλον θα δειξει..

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2006, 11:23:30 πμ »

Και γω εχω να πω οτι την κουβεντα οσο την χαλανε τα members αλλο τοσο την χαλανε και οι guests.Το να εισαι member δηλαδη σου δινει το καπελο της ωριμοτητας της σκεψης?Αν καποιος 8ελει να κανει "μπαχαλα" στο φορουμ 8α το κανει ειτε ειναι μελος ειτε οχι και στην τελικη δεν εχει γινει τιποτα εδωπερα.Και στην ακομα πιο τελικη αυτη δεν ειναι η ουσια?Να μιλαμε ολοι ελευθερα.Τωρα αν καποιοι απο μας το κουραζουν μερικες φορες σεβαστο ειναι και αυτο νταξει τι να κανουμε.Εγω ειμαι υπερ να συνεχισουμε ετσι οπως ειμαστε.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2006, 05:40:45 μμ »

Λοιπόν να πω και εγώ την γνώμη μου...

Καταρχάς δεν αλλάζει τίποτα και δεν είναι καθόλου κακό να πρέπει να είσαι registered user για να μιλήσεις. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι κάποιος που μπαίνει και γράφει μια αρχιδιά απλά για να γαμεί κουβέντες, πράγαμ που εχει παρατηρηθεί ουκ ολίγες φορές και εμένα προσωπικά με χαλάει, δεν θα το κάνει γιατί θα είναι πλέον με ονομα, θα μπορεί να φάει ban και επίσης θα ΒΑΡΙΕΤΑΙ!
Δευτερον, ας μείνει έτσι και βλέπουμε, εγώ πάντως δήλωσα υπέρ του registered πολύ απλά για να υπάρχει καλύτερη επικοινωνία. Ούτε μπάτσος θα νιώσω άμα γίνει μόνο για registered ούτε βρίσκω το μηδαμινό ίχνος "εξουσίας" και κακού. Μην πλάθουμε εξουσίες εκεί που δεν υπάρχουν. Μην βάζουμε κακό εκεί που δεν υπάρχει. Είμαστε όλοι ίσοι αλλά ειλικρινά όταν κάποιος μπαίνει σαν αγνωστος και γαμά μια κουβέντα απλά μας θεωρεί κατώτερους. Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω.
Τρίτον, δεν ξέρω αν υπάρχουν χρήστες με τριπλά accounts, νομίζω πως είναι ελάχιστοι γιατί έχετε ξεχάσει κάτι ή ίσως δεν το ξέρετε. Οι χρήστες δεν είναι του φόρουμ. Εϊναι του site. Η είσοδος είναι κοινή, δεν έχει αλλο username για το φορουμ και αλλο για το site. Κάποιος που έπρεπε να έχει login μέχρι και πρόσφατα για τα mp3 έπρεπε να γραφτεί. Αυτός αριθμείτε και σαν χρήστης του φόρουμ. Επίσης το ίδιο ισχύει για αρκετούς οι οποίοι έχουν γραφτεί απλά για να βάζουν κείμενα στο site, νέα ή άλλα πράγματα ασχέτως αν η συμμετοχή τους δεν είναι μεγάλη ή είναι ελάχιστη. Το site λοιπόν έχει κάμποσους τομείς που απαιτούν login αλλά οι χρήστες του κάθε τομέα καταγράφονται παντου, και στο φόρουμ και στο site.
Αυτα περί τεχνικών ζητημάτων. Και είναι αυτονόητο ότι από 800 users που 100 μπορεί να είναι fake, 300 γράφονται έτσι και οι υπόλοιποι επειδή τους αρέσει το φόρουμ ή θέλαν παλιότερα mp3... Μακαρι να συμεμτέχουν περισσότεροι πάντως και 30 να συμμετέχουν εγώ το θεωρώ γαμάτο.. Είναι λίγο περισσότεροι από όσοι είναι στις συνελεύσεις των στεκιών πανελλαδικώς ε???χιχ.λέμε τώρα. Πάντως κομπλέ είναι..
φιλιάαααααααααα
 :wink:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
BeerBomber
Junior forumist

« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2006, 12:56:51 πμ »

Με τα χίλια πρέπει να συμμετέχουν και guests! Αν κάποιος δεν γουστάρει  να γραφτεί για οποιονδήποτε λόγο γιατί να του στερήσεις το δικαίωμα να εκφέρει γνώμη?
Όσον αφορά το ότι χαλάνε τις συζητήσεις δεν είναι και πολύ δύσκολο να τους αγνοήσεις...
Αν γράφονται και λένε μαλακίες και αρχίσουν τα ban τότε ασ' τα να πάνε.

παναστάτες από την πρώτη στιγμή που είδαμε το καλό μέσα μας...
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 14, 2006, 01:13:57 πμ »

Και εγώ είμαι υπέρ του να γράφουν επισκέπτες και ως ένδειξη διαμαρτυρίας σε αυτό το θέμα  δε γράφω ως μέλος αλλά ως επισκέπτης  :lol:
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 14, 2006, 02:03:40 πμ »

Λοιπόν, παραθέτω τις απόψεις μου με βάση την λογική μου. Λετε ότι σας σπάνε τα .. με μερικούς anonymous. Παρόλα αυτά φαίνεται όλοι να συμφωνείτε ότι αν κάποιος μπει ως registered επίσης μπορεί να γαμήσει μια συζήτηση. Ο tug φαίνεται να είναι υπέρ της άποψης registered only. Ενώ ο doesitmatter θέτει κάτι διαφορετικό, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι προτείνει.

Φίλε doesitmatter δεν καταλαβαίνω τι θα αλλάξει αν υπάρχουν 500 registered και όχι 800? Όσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρεις, ότι δηλαδή πάντα υπάρχουν κακόβουλοι users, μην ξεχνάμε ότι όπου υπάρχουν άνθρωποι υπάρχουν και διαφορετικές σκέψεις, αντιδράσεις και γενικώς ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά.

Να είσαι σίγουρος πως όταν πέφτει στην αντίληψη μας και όταν ΠΡEΠΕΙ να σβήσουμε κάτι το κάνουμε και θα το κάνουμε. Και σε αυτό το θέμα ζητάμε και την υποστήριξη όλων. Είτε με απευθείας παρεμβάσεις, η ακόμα καλύτερα με PM όταν κρίνε αναγκαίο.

Stavrosav συμφωνώ είναι αρκετοί πιστεύω αυτοί που το μόνο που ενδιαφέρονται είναι download και τίποτα παραπάνω. Θυμηθείτε λίγο μόνο τι είχαμε ακούσει από πόλους που λέγανε ότι δεν δουλεύει το log-in και το log-out κτλ. Που είναι κάτι που πολλοί φαίνεται να το αγνοούν. Και είναι λογικό. Γιατί είναι τεχνικό το θέμα. Θυμηθείτε λίγο πόσες φορές έχετε ακούσει άτομα να λένε για προβλήματα που παρουσιάζονται. Θέματα που ακόμα δεν έχουμε βρει λύση. Και είναι θέματα πιστεύω αρκετά εξίσου σημαντικά.

Δεν έχω κάτι με κανένα σας και μένα με απασχολούν αυτά τα προβλήματα.

Με το να κλειδώσουμε το forum (η ακόμα και κομμάτια του που είναι και αυτό μια επιλογή) ίσως να μας βγάλει οπτόν μπελά του να χρειάζεται να παρατηρούμε όλες τις συζητήσεις και να παίζουμε με τα νεύρα μας ώρες στο αν πρέπει η όχι να σβήσουμε κάτι. Αλλά μην υποτιμάμε κάποια αλλά προβλήματα που είναι όπως λεω δυστυχώς υπαρκτά.

Εντάξει θα μου πεις πόσοι είμαστε, 40 άτομα. Σιγά τα ωά λες και δεν ξέρουμε ποιοι γράφουν και ποιοι όχι. Απτήν άλλη όμως γιατί να δεσμεύουμε από μόνοι μας το δυναμικό ενός site και την μελλοντική του εξέλιξη. Σκεφτείτε λιγάκι και αυτούς που δεν έτυχε, να μιλάνε ελληνικά, αυτούς που τους γαμ... ο browser με 100 spywares, και δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτά. Αυτούς που δεν ξέρουν τίποτα από pc. και ίσως να μην έχουν την όρεξη να μπουν στον κόπο να κάνουν register για τον A η B λόγο. Και δεν είμαι μόνο αυτοί.

Λοιπόν θέλω να κλείσω όλους αυτούς μου τους προβληματισμούς, προτείνοντας κάτι. και θα χαρώ να ακούσω προτάσεις και από άλλους και όχι μόνο προβληματισμούς.
Που σίγουρα είναι πολλοί.

Εγώ προσωπικά θέλω όπως λεει και το manifesto του site, να είναι ένα μέρος για ΌΛΟΥΣ. Ακόμα και για αυτούς που απλά θέλουν να πουν τον πόνο τους και ας μας χαλάει εμάς. Τι σκατά ελεύθερη αλληλεπίδραση γίνετε όταν πρέπει να είσαι registered. Είμαι ο κθούλου, είμαι ο bhoy, είμαι ο tug. και τι έγινε? άλλαξε μήπως κάτι?

Γιατί να τους βλέπουμε όλους τους anonymous με κακό μάτι. κατευθείαν διαχωρισμούς και έλεγχο εναντίων κάποιων οι οποίοι είναι αποδεδειγμένο ότι δεν γίνετε να είναι πάντα κακόβουλοι. Tο Internet αποτελείται από ανθρώπους και όχι από μη μηχανές.

Προτείνω ότι αν βλέπουμε ότι κάποιο post είναι ξεκάρφωτο και αποτελεί σχετική σύγχυση, απλώς αγνοήστε το. Αν αυτό το σχόλιο αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, και ίσως να μην έτυχε να έχει πέσει στην αντίληψη μας εγκαίρως στείλτε ένα γαμημένο p.m επιτόπου και το και αν κριθεί αναγκαίο το κρύβουμε.

Απτήν άλλη σας το έχω πει ότι ουδέποτε είχαμε πρόβλημα με τους mods. Αλλά ελάχιστοι φάνηκαν θετικοί.

Τέλος σε αυτό που λεει ο bhoy στο κλείδωμα μερικών forums μόνο για registered. γίνετε αν και την θεωρώ ως την τελευταία επιλογή (με προσωπικά κριτήρια).

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Περιμένω προτάσεις.

love is the basis of our revolution
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2006, 10:25:44 πμ »

Ας μείνουν τα πράγματα όπως είναι.

-Sino.
KGBrage
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 14, 2006, 11:08:23 πμ »

Ξαναθέτω και πάλι το παράδειγμα της WIKIPEDIA: Μπορεί να αλλάξει τις σελίδες της οποιοσδήποτε unregistered χρήστης. Και πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα sites - φορείς της σύγχρονης ιστορίας, γνώσης, πληροφόρησης κτλ στο internet.

Η ποιότητα της επικοιωνίας (όπως είπε και άλλος) είναι ανεξάρτητη από το αν ο χρήστης είναι registered ή όχι. Ένα επιπόλαιο ποστ κάποιου registered χρήστη πηγαίνει την επικοινωνία πίσω απείρως περισσότερο από ένα χύμα "ανώνυμο" σχολιάκι.

Ο ελευθεριακός άνθρωπος πρέπει να αντιμάχεται τις "ανελεύθερες" καταστάσεις και όχι να τις αναπαράγει. Θέλω να πιστεύω ότι το site και μεγάλο μέρος των τακτικών χρηστών του βλέπει το DIY πιο ανοιχτά, με έμφαση στην πολυμορφία και τον πλουραλισμο (για μένα βασικά στοιχεία της εξέλιξης και της ελευθερίας της σκέψης) - ε, το κλείδωμα του φόρουμ σε κάποιους θα βγάζει την εικόνα άλλης μιας "κλειστής ομάδας", ακόμα κι αν στην ουσία δε θα ισχύει κάτι τέτοιο. Θεωρώ την κίνηση αυτή μεγάλο στρατηγικό λάθος, πέρα από την προσωπική μου οπτική.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #24 στις: Μάιος 08, 2006, 01:03:56 πμ »

Προστέθηκε η δυνατότηα να δούμε πόσοι εγγεγραμμένοι χρηστες είναι συνολικά όσοι έχουν γράψει έστω και μια φορα στο forum. Που ήταν κάτι από αυτά που ζήτησε ο doesitmatter. Πιστεύω ότι δίνει μια πιο αντικειμενική εικόνα στο πόσοι εγγεγραμμένοι χρηστες έχουν γράψει στο forum. Θα βρείτε το συνολικό αριθμό παρέα με τα αλλα στατιστικά στοιχεια κάτω κάτω στην κεντρική σελίδα του forum.

love is the basis of our revolution
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 17, 2006, 03:33:24 πμ »

Πηγα να κανω ποστ ως επισκεπτης & μου εβγαλε τη σελιδα του log in - αλλαξε κατι στο site ή κανουν τα πουλακια μου ματια ?
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 17, 2006, 12:28:39 μμ »

ρε συ το έκανες registered only. δε μπορείς να κανεις τώρα ποτ ως guest!
onealpha
Forum Normal

« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 19, 2006, 02:11:17 μμ »

λοιπόν παιδιά εχει ξαχεστεί το θέμα μα τους unregisters users.τι θα γίνει?
παρατηρείστε μόνο το ότι΄σχεδόν όποιος μπαίνει ανώνυμα γράφει χωρίς σεβασμό προς όλους τους άλλους

Σκατά στους σκατοκέφαλους ανωνυμους users

arguing in the internet is like special olympics,
even if you win you are still a retard
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 19, 2006, 02:23:46 μμ »

Προς το παρόν δεν έχουμε πει κάτι. Ακόμα μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα ότι δεχόμαστε πυκνά συχνά spam από εταιρίες, πχ την προηγούμενη βδομάδα το guestbook κάποιος είχε βάλει διαφημίσεις 7 σελίδες!!!! Θα δείξει.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 19, 2006, 06:47:19 μμ »

Να ρωτήσω δύο πράγματα. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν, θα μας πει ο kthulu αλλά θα μπορούσαν νομίζω να βοηθήσουν.
1. Όταν κάνει δημοσίευση ένας επισκέπτης, να μην επιτρέπεται να αφήνει κενό το όνομα αλλά να πρέπει να γράψει κάτι οπωσδήποτε. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα χρησιμοποιεί πάντα το ίδιο αλλά τουλάχιστον θα μπορούμε να απευθυνόμαστε σε αυτόν που θέλουμε και ίσως και κάποιοι να "πειστούν" έτσι να χρησιμοποιούν το ίδιο όνομα.

2. Να μπει το συστηματάκι αυτό με τον κωδικό σε εικόνα που πρέπει ο χρήστης να το γράψει στο κουτάκι για να πραγματοποιηθεί η δημοσίευση. Έτσι θα σταματήσουν οι διαφημίσεις από τα διάφορα bots.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: