Αποστολέας Θέμα: απόσπασμα συνεντεύξεις guts pie earshot  (Αναγνώστηκε 5051 φορές)
p.....s
Επισκέπτης
« στις: Μάρτιος 04, 2006, 08:56:08 μμ »

οποιος θέλει  και μπορεί ας το διαβάσει.....automaton sorry αλλα δεν μπορώ να κάνω μετάφραση.....αν θέλετε σβήστε το....

> - can you tell about German underground scene some years ago, when GPE were taking the first steps? what did change during these years?

aspazomai tin katastasi pou perigrafoun pos paizei ston topo tous......

in the beginning, for me, for many people in the " scene" it was totally clear who is bad , evil and wrong. we were a family with many differences of course, but we were all in the same situation of believing in something really good, and we were thinking, we are the right side to be...

after and after you see more the background, and what goes wrong also in your scene, and the scene became more and more little, because there were so many people doing the "wrong things", and because the establishement had new plans how to destroy us...

every time a squat was destroyed there was a little scene with a history destroyed- the place becomes smaller and smaller- in the beginning everyone hade a little island, but after the people are fighting each other because it has become such a little place, and everyone has an other idee how to organize it...

and so after a while we have the situation that everyone is alone again...

-no, it´s not really like this, but a little bit...

the other thing is that many people are so conservative to think that "their revolution " is the right one, so suddenly punk rock is getting an ugly mainstream of a little scene, and only a copy of itself, because they don´t accept something else than the people do since now 20 or 30 (!!) years!!!

they think they are very revolutionair to copy old dead men like sid vicious or other commercial stuff, and are shouting after tecno or drum´n bass because they don´t know it and have fear ...to get their illusion destroyed.

when we started, there where many places to play, many young peopole doing and organizing concerts- mainly for "good things". i think that 90 percent of the buildings doesen´t exist any more, 99 percent of the people neither...

it´s a sad situation, that every 2 years all the people in a place change, and the "old" people are away -mostly doing completely other things because they are fucked up or something like that...

so you meet completely new people who are telling you the same things you heard 10 years before...and you think:ok, it´s nice, they are ok, but i´m a little bit bored to get no new aspects of life, new interesting spirits, music, ideas in the scene, but always the same problems and illusions of people who think they are so cool...

--> nowadays some people say that politics (in general) are the must part of music, while others think music should be apart politics and serve entertainment needs only. what music is for you?

i think, that culture is created by politic, and politic is influenced by culture, and music is only one part of a culture.

if there are no squads, if there is no possibility to meet each other in a way we want, so the culture get poorer because there is no place to make new experiences, to develop alternatives to the mainstream of life, communication and politics.

on the other hand this makes, that people search for every little freedom they can get, and this makes them creative and hopefully.
so i think music is a mirror of feelings, and if my feeling are motivated by a political conscience, everybody can hear and feel it in the music, and i believe music can open minds for politic feelings and is in the end a politic action. 

there is no "unpolitical music"- every music is a statement, and you cannot separate it from each other!!!
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2006, 06:31:55 πμ »

Σωστός φιλε, υπέοχη μουσική. Bravo!!! θα συνιστούσα σε όλους να μπούνε στον κόπο να κατεβάσουν να ακούσουνε, εμενα μου φάνηκαν άψογοι.

http://www.gutspieearshot.de/

love is the basis of our revolution
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2006, 11:42:09 πμ »

Παράθεση από: "p.....s"
aspazomai tin katastasi pou perigrafoun pos paizei ston topo tous......

Ωραία την διάβασα. Και; Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να μας πεις με αυτό το απόσπασμα. Και προσωπικά δεν θα κρίνω όλη την σκηνή/χώρο/whatever ενός τόπου από το 1/5 μιας συνέντευξης μιας μπάντας. Αν θες κάντο πιο λιανά. Τι είναι αυτό που θα να καταλάβουμε από αυτό το απόσπασμα;

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2006, 04:22:36 μμ »

Οι guts pie earshot αποτελούν μια ιστορική diy μπάντα την οποία εμείς οι πατρινοί ,όσοι ξέρω ,την έχουμε λατρέψει όλοι και ανα εποχές έχουν γίνει και κονέ μπας και έρθουν να παίξουν. Δεν θυμάμαι αν είχαν παίξει κάποτε αλλά θα αξιζε να παίξουν. Θα κοιτάξω για καμια επαφή. Επίσης εντάξει μια συνεντευξη κομμένη μπορεί να μην λέει πολλά αλλά η μπάντα έχει μια στάση που είναι αν μην τι άλλο άξια σεβασμού από όσο γνωρίζω.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2006, 04:34:04 μμ »

tug την γνωρίζω την μπάντα και την στάση τους αλλά ότι και να λένε δεν μπορούμε να το δεχτούμε δογματικά, πως αυτή είναι η απόλυτη αλήθεια. Μακάρι να είχαμε και άλλες πηγές και άλλες απόψεις. Απλά δεν καταλαβαίνω τι θα έπρεπε να καταλάβουμε από 2 ερωτοαπαντήσεις από μια συνέντευξη. Από μισή και ούτε δηλαδή συνέντευξη θα βγάλουμε συμπέρασμα για μια ολόκληρη σκηνή; Και στο κάτω κάτω στο συγκεκριμένο απόσπασμα δεν βλέπω να λένε και τίποτα το τρομερό που δεν ξέραμε δηλαδή και που δεν συμβαίνει παντού. Η απορία μου προς των pounks είναι τι ακριβώς ήθελε να μας πει με αυτό το απόσπασμα. Ίσως εγώ μόνο να μην κατάλαβα οπότε ζητάω να μου πείτε.

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2006, 04:38:08 μμ »

Ναι φίλε μου,ούτε εγώ κατάλαβα, συμφωνώ απολυτα μαζί σου. Επίσης δεν πολυκολλάει πολύ εδώ, ίσως να κόλλαγε στον τομέα πληροφορίες συγκροτημάτων αν απλά ήθελε να μας δείξει δυο πράματα για τους guts pie earshot. Ποιος ξέρει;;; ΡΕΕΕΕΕΕΕ pounks φώτισε μας!!!

:shock:

ΥΓ. υποθέτω ότι απλά τους καραγουσταρει και ηθελε να μοιραστεί δυο τους λόγια μαζί μας..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2006, 04:45:32 μμ »

Εγώ πιστεύω, από την εισαγωγή του και για να το βάλει εδώ, ήθελε να μας πει κάτι για την diy σκηνή της Γερμανίας. Γιατί το απόσπασμα αυτό δεν λέει κάτι για την ίδια την μπάντα, πέρα από κάποιες λίγες απόψεις τους για την σκηνή. Ας περιμένουμε λοιπόν των pounks να μας διαφωτίσει!!  

p.....s
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2006, 05:48:13 μμ »

vazontas auto to apospasma tis sinenteuksis proton ithela na metapidiso apo to topic pou episis eixa anoiksei (d.i.y. against state control?) kai na apantiso me kapoio tropo gia to poia einai i logiki mou kai me ti mati vlepo to d.i.y. stin ellada  kai sto eksoteriko (stin sigkekrimeni periptosi stis "eupores" xores tis europis me tin ditikoaneptigmeni koultoura).....

den ksero an me auto ton tropo sozo tin katastasi pou exo erthei kai to poso exo pareksigithei....hehehe....alla etsi kai allios oi guts pie earshot einai orea mpanta kai auta pou lene simfonoume ή oxi einai endiaferonta ...... kai nai gia mena auta talogia mazi kai me alla pou exo akousei exo diavasei exo sizitisei antikatoprizoun tin katastasi ekei ekso se ena megalo vathmo....i esto einai to kommati tou puzzle kai oxi kati ksexorist apokommeno apo tin pragamtiki katastasi

kai o deuteros kai pio xarmosinos logos einai oti : iparxei epikoinonia me ton en logo sigrotima....(pou distixos exoun meinei mono ta 2/5 apo to arxiko sigrotima) kai kanonizete na erthoun......mias kai to theloun kai oi idioi....

eidomen
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: