Αποστολέας Θέμα: όλοι μαζί δυνατά με καθαρό νου k συλλογική συνείδηση  (Αναγνώστηκε 9517 φορές)
mamie1983
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 16, 2006, 06:07:30 πμ »

θα δημοσιεύσω σε μερικές μέρες τις σκέψεις μου σχετικά με το
ποσο καθαρό πρέπει να είναι το μυαλό μας σε μια εποχή που τα media προσπαθούν να περάσουν τον αναρχικό ως κάτι κακό μίζερο
και προς αποφυγή.
θέλω απλά με αυτό το post να δω πόσοι από εμάς
συμφωνείτε με το sXe (straight edge).
προσωπικά να αναφέρω πως θεωρώ τη φιλοσοφία του "drunk punk" μη σύμφωνη με τη φιλοσοφία ενός αναρχικού.
αθώς δεν επιτρέπει,κατά τη γνώμη μου πάντα,
διαύγεια πνεύματος και καθαρή σκέψη.
πράγματα που είναι απαραίτητα "όπλα" για έναν αγωνιστή.

w8ing answers ty
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 03:45:11 μμ »

Η καθαρή σκέψη δεν εξασφαλίζεται από την αποχή από ουσίες όπως το οινόπνευμα που αναφέρεις. Η καθαρή σκέψη και η αντικειμενική κρίση, επίσης, δεν αποτελούν προϋποθέσεις για την ανάπτυξη του όποιου κινήματος. Μπορεί οι φανατικοί/σκληροπυρηνικοί πολιτικοί ακτιβιστές να υιοθετούν συνήθως αυτό που λες, δηλαδή να απέχουν από ουσίες, αλλά ντοπάρονται από κάτι άλλο πολύ ισχυρότερο: την ιδεολογία και, επί τοις προκειμένοις, την αναρχική. Μέχρι λοιπόν να καταφέρει η κάθε κλίκα να δει παραπέρα από τα 3 μέτρα, καλύτερα να μη μιλάς για καθαρή σκέψη και διαύγεια πνεύματος.

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, θα αναφέρω ότι οι δράσεις στις οποίες αναφέρεσαι σχετίζονται με τρεξίματα, χτυπήματα, σωματική βία, ανάγκη για λήψη γρήγορων αποφάσεων και αντοχή στο σωματικό πόνο και σωματική αντοχή. Ε, λοιπόν, υπάρχουν ουσίες που τα χαρίζουν όλα αυτά, χωρίς να "θολώνουν" το μυαλό.

Αλλά μιας και άνοιξες το θέμα, τι άποψη έχεις για αυτά που ακούγονται για το black-block στη Θεσσαλονίκη των G8;

ΥΓ: Καλό θα ήταν να γράφουμε στα ελληνικά, αντί για greeklish
ΥΓ2: Για την άσχημη εικόνα των αναρχικών δε φταίνε μόνο οι άθλιοι δημοσιογράφοι (κυρίως) της τηλεόρασης, αλλά και οι ίδιοι οι αναρχικοί με τη στάση τους.
mamie1983
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 04:34:27 μμ »

το sXe(straight edge) δεν είναι μονο αποχη από το οινόπνευμα αλλα και από τα drugs.
αυτό μην το ξεχνάμε.
σίγουρα η καθαρή σκέψη δεν είναι η k μονη προϋπόθεση
για την ανάπτυξη ενός κινήματος αλλα πιστεύω πως είναι
πολύ σημαντικό ένας άνθρωπος που θέλει να καλείται το λιγότερο αριστερός να έχει καθαρό νου.
σκέψου φιλε μου να γίνει ξαφνικά εκείνη η επανάσταση που όλοι οραματιζόμαστε(είτε αυτό αποκαλούμαστε κομμουνιστές είτε αναρχικοί είτε δεν ξέρω εγώ τι άλλο)
και να είμαστε μαστουρωμένοι και μεθυσμένοι.
όλη η θεωρεία και οι αγώνες των παλιότερων θα πάνε χαμένα

το να "ντοπάρεσαι" με ιδέες δεν είναι κακό.
ποσο μάλλον φιλε μου να "ντοπάρεσαι"
με ιδεολογία που μιλάει για ανεξαρτησία αλληλεγγύη ισότητα ελευθερια και αγάπη.
γιατί η αναρχία αυτό είναι
και όχι μπάχαλα στους δρόμους και ξύλο με τους μπάτσους "συλλησπεις" κτλ.
απλά είναι μια πολύ παρεξηγημένη έννοια  λόγω κατά της δικης μου άποψης
των media και του υπάρχοντος καπιταλιστικού συστήματος.
τώρα αν καταλαβαίνω καλά με τον ορο κλίκα
εννοείς τα στέκια?
αν ναι, μάλλον φιλε μου δεν έχεις βρεθεί ποτε σε κάποια από τα στέκια
να δεις posh δουλειά γίνεται και ποσα ανοιχτά μυαλά υπάρχουν εκεί που βλέπουν
χρονια μπροστά και όχι μονο 3 μετρα.
αναφορικά και μονο ψάξε να μάθεις τη δράση των στεκιών
της καλλιδρομίου το στέκι ten χημικών στο εμπ το στέκι της "αρχιτεκτονιλης",το "νοσοτρος".
αν πάλι εγώ δεν κατάλαβα καλά,με το τι εννοείς κλίκες, σου ζητω "συγμωμη"

πάλι αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι σε αναβολικές ουσίες που χαρίζουν αξιοσημείωτη σωματική
αντοχή δύναμη κτλ κτλ.
φιλε μου όμως αυτές οι ουσίες ούτε κατά διάνοια χαρίζουν πνευματική
διαύγεια ποσο μάλλον σε μετατρέπουν σε μηχανή και μάλιστα σε μηχανή μιας ταχύτητας
αφού προγραμματίζεσαι να κανεις μονο μια δουλειά.
px να τρέχεις η να πηδάς ψηλά κτλ.γιατί μη μου πεις για παράδειγμα πως τα μοσχάρια του νβα μπορούν να πουν σωστά μια πρόταση 10 λέξεων.όσο για τον αν ντοπάρονται αυτό το απέδειξαν στους ολυμπιακούς αγώνες όταν αρνήθηκαν να υποβληθούν σε dope test.και με απειλές υποχώρησης από τους αγώνες τελικά τα κατάφεραν και δεν εξετάστηκαν.

επίσης δεν σε καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις μια ιδεολογία με πρακτικές που εφαρμόζουν μερικοί
στενόμυαλοι και ούτε κατά διάνοια αναρχικοί?
το να σπάω αμάξια δε με εκφράζει το να κατεβάζω τζαμαρίες
δεν είμαι εγώ.
εγώ είμαι οι ιδέες μου και τα πιστεύω μου.
τρέχω για να γλυτώσω από
το ξύλο που θα φάω από κείνους που εμείς οι ίδιοι πληρώνουμε με ta λεφτά μας.
σωματική βία σε ποιον?εννοείς ότι οι αναρχικοί τρώνε ξύλο?η ότι ρίχνουν?
γενικά φιλε μου όλα αυτά που περιέγραψες δεν είναι ο αναρχικός αλλα μάλλον ο HOOLIGAN ΤΩΝ ΓΗΠΈΔΩΝ
φιλε μου χωρίς ίχνος κακιας πιστεύω πως μάλλον τα έχεις mperdespei κάπου.

για το black block εξήγησε μου τι θες να syzhthsoume.th δράση του κατά τη διάρκεια της g8?

σε ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις και σκέψεις σου.

sorry για τα greeklish αλλα είναι συνήθεια και με βολεύει στο γράψιμο.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 04:59:58 μμ »

Αν γίνει η επανασταση ξαφνικά (τώρα κοντά δηλαδή), δε θα κρατήσει μερικές ώρες μόνο, οπότε προλαβαίνουν οι μέθυσοι και οι μαστούρηδες να ξενερώσουν από τα κρασιά της προηγούμενης βραδιάς και να πάνε την επομένη. Οι μόνοι που δεν προλαβαίνουν με τίποτα να απεξαρτηθούν για να κατέβουν στην επανάσταση είναι οι πρεζάκηδες. (μεταξύ σοβαρού κι αστείου) Χωρίς πλάκα τώρα, το κλασικότατο αυτό επιχείρημα που χρησιμοποίησες στέκει μόνο για τις πραγματικά καταστροφικές ουσίες όπως είναι η πρέζα.

Η ντόπα της ιδεολογίας είναι κάτι κακό κατά τη γνώμη μου. Όλοι αυτοί που ανήκουν στην "ευρύτερη αριστερή σκέψη" (βάζω και τους αναρχικούς μέσα) έχουμε περάσει και επηρεαστεί από διάφορες ιδεολογίες. Το κίνημα χρειάζεται περισσότερο από ποτέ ενότητα και συσπείρωση - από ιδεολογίες χόρτασε. Από τη στιγμή που ανήκουμε στην ίδια ιδεολογία, αλλά βριζόμαστε π.χ. για τις μικροδιαφορες στην πρακτική, κάτι δεν πάει καλά. Το κίνημα πρέπει να αφουγκραστεί την κοινωνία. Οι ιδεολογίες πρέπει να ξαναγραφτούν και να είναι διαρκώς υπο αμφισβήτηση. (Υπάρχει και η συζήτηση "αριστεροί, αριστεριστές & αναρχικοί" στην ίδια ενότητα, εδώ στο "Πολιτική").

Τι εννοώ κλίκες: εννοώ τις διαφορετικές πολιτικές ομάδες (ενίοτε και τα στέκια), που ενώ θα έπρεπε να συνυπάρχουν και να συνεργάζονται και να προωθούν ενωμένες το κοινό τους όραμα, αναλώνονται στο να προωθούν μόνο τη δική τους "δράση", να τσακώνονται για το ποιός έτρεξε περισσότερο μια πορεία και γενικά να κουτσομπολεύουν τους "άλλους". Ξέρεις φαντάζομαι πως κρισιμοποιείται η λέξη κλίκα ή μήπως προτιμάς τον όρο φράξια; Σημειωτέον ότι στις ομάδες αυτές συμπεριλαμβάνω και τις πιο αριστερίστικες/αναρχοκομμουνιστικές ομάδες που στην καλύτερη περίπτωση σνομπάρονται άγρια από τις σκληροπυρηνικές αναρχικές. Ξέρω τις δράσεις των διαφόρων στεκιών, κι όσο κι αν κατά καιρούς ασκώ κριτική, εκτιμώ αφάνταστα την προσφορτά τους. Απλά όποιος δεν ανέχεται την κριτική, να πάει να γαμηθεί, έτσι απλά  

Όσο για το δικηγορίστικο που είπα για τις ουσίες, όχι δεν εννοώ (μόνο) τα αναβολικά, που σωστά σημειώνεις ότι δεν προκαλούν καμία διέγερση στη σκέψη, αλλά ουσίες όπως οι αμφεταμίνες & η κοκαϊνη (που χρησιμοποιήθηκαν σε πολέμους ή από καμικάζι για να μεγιστοποιήσουν την αποτελεσματικότητα των στρατιωτών). Δεν κατάλαβα γιατί το πήγες στον αθλητισμό. Το ηλίθιο επιχείρημα μου κολλάει σε μια περίπτωση που πραγματικά χρειάζεται να τα δώσεις όλα, όπως η επανάσταση που ανέφερες. Εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε κατα συρροή χρήση. Όσο για τη βία & τον πόνο (μακρυά από μας) το είπα για την περίπτωση που κάποιος πιαστεί από τους μπάτσους. Επίσης, αν η αδρεναλίνη σου έχει βαρέσει τίλτ (βλέπε αναβολικά π.χ.) , κοπανάς καλύτερα τον όποιο εχθρό σου, άσε που μπορεί να του ξεφύγεις κι όλας (λέμε τώρα).

Δεν τα έχω μπερδέψει καθόλου. Ελπίζω να σε έπεισα τουλάχιστον περί αυτού. Εκτιμώ ιδιαίτερα το ότι ξέρεις να κάνεις διάλογο.  :wink:
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 05:32:25 μμ »

Φϊλε μου αν έχεις την καλή διάθεση άνοιγε όταν γράφεις παράλληλα σε ένα δεύτερο παράθυρο την διεύθυνση του μεταφραστή http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και κάνε την μετάφραση από τα greeklish στα ελληνικά γιατί αυτά τα τεράστια κατεβατά από greeklish δεν βοηθάνε. Αν θες φυσικά. Πάντως να ξέρεις ο μεταφραστής αυτός επειδή είναι demo μεταφράζει τρισήμιση γραμμές κάθε φορά (σε κάθε copy paste)...

Σόρρυ για την παρέμβαση...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 05:39:33 μμ »

Εγώ να πω ότι αυτό που ανεφέρθηκε ότι η αναρχία έχει πλέον μπερδευτεί με τον χουλιγκανισμό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνω και είναι κάτι άκρως ξενερωτικό και διώχνει και πολύ κόσμο από την φάση πιστεύω. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέτε και οι δύο, απλά πιστεύω ο πρώτος αναφέρεται περισσότερο στην καθαρότητα του νου με τον σωστό τρόπο και δεν μιλάει φυσικά για χουλιγκάνους. Το straight edge είναι ένα  άξιο αναφοράς κίνημα αφού θέλει πραγματική δύναμη και είναι ένα άλλο επίπεδο ψυχής. Μην τα καταδικάζουμε όλα επειδή δεν τα κάνουμε. Εγώ το θεωρώ γαμάτο κίνημα kgb, και θα μπορούσαμε να ανοίξουμε και κουβέντα περί αρνητικών θετικών, μέχρι και περί Γκάντι και παλιότερων ανθρώπων που επέβαλαν με την δυναμη του μυαλού τους πολλά πράγματα στην καθημερινή τους ζωή, όχι μόνο έλειψη κρέατος και γάλατος ,ούτε μόνο αποχή από το σεξ...
Γενικώς πάντως έχει δίκιο ο kgb στο ότι δεν νομίζω ότι επηρεάζει το ξύδι ή κάτι άλλο χαλαρό, σίγουρα επιρεάζει η πρέζα και όλα όσα ανοιγουν τρίτες πύλες της ενόρασης και άλλα τέτοια χαριτωμένα, πολύ απλά γιατί αυτοί δεν πατάνε καν στην γη ούτως ή άλλως...

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 03:13:26 πμ »

Η αλήθεια είναι ότι δεν αναφέρθηκα καθόλου στο straight edge (sXe) κίνημα, παρά μόνο με ότι έχει σχέση με τις ουσίες και την επανάσταση, γιατί εκεί το πήγαινε ο φίλος mamie. Δεν έχω καμία διάθεση να κριτικάρω το sXe κίνημα, γιατί οι επιλογές του καθενός είναι σεβαστές. Αλλά επειδή κριτικάρισες εμμέσως αυτούς που έχουν "ανοίξει το τρίτο μάτι και άλλα τέτοια χαριτωμένα", άρπα την:

Η φούντα, τα φύλλα κόκας, τα αυτοφυή παραισθησιογόνα κτλ βρίσκονταν στη γη εκατομύρια (λέμε τώρα)  χρόνια πριν από το sXe κίνημα. Το να απέχεις από το σεξ (τι ηλιθιότητα!) και το κρέας είναι πράγματα αφύσικα (με την έννοια ότι όλα τα ζώα γαμάνε και όλα τα παμφάγα ζώα όπως ο άνθρωπος τρώνε και κρεας).

Όσο για το τρίτο μάτι φίλτατε TUG, θα αφήσω τον Terrence McKenna (θρυλικός ερευνητής & φιλόσοφος) να μιλήσει: "Πιστεύω ακράδαντα ότι ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να έχει τουλάχιστον μια ψυχεδελική εμπειρία στη ζωή του, όπως ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να κάνει σεξ τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του"   [σ.σ. κάπως έτσι το είπε - δεν είναι τα ακριβή του λόγια]. Θεωρώ ότι για να έχει κάποιος άποψη για τα ψυχεδελικά, πρεπει να έχει προσωπική εμπειρία. Εκτός βέβαια αν τα βάζει όλα στο ίδιο τσουβάλι οπότε είναι εντελώς άσχετος...
mamie1983
Newbie
*

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 03:39:23 πμ »

προς φιλο kgb

σεβομαι τις αποψεις σου
διαβασε σε παρακαλω το ποστ για το sXe και
απαντησε μου οποτε μπορεις.
απλα να πω κατι που το εθιξα πολυ πλαγιως
στο αλλο ποστ.
το sXe δεν ειπε ποτε μην (σορρυ κιολας)
γαμας.αυτο που λεει ειναι οχι στις
περιστασιακες σχεσεις και οχι στα
one night stand.
επισης κατi ακομα αδερφε μου
συγχωρεσε με αλλα θελω να θεωρω τον εαυτο μου
ανωτερο απο ενα ζωο που απλα πρατει οπως πρατεi
λογω ενστικτου και οχι λογω σκεψης.
και τελος
οντως τα μαστουρωτικα και καθε ειδους οπιο
παραγωγα ναι ειναι κατα πολυ παλαιοτερα του
sXe αλλα θελω παλι να πιστευω πως ειμαι
πιο εξυπνος απο τους προγονους μου
και εχω καλυτερη σκεψη απο αυτους.αυτο το
στιριζω μονο και μονο στην εξελιξη της κοινωνιας
σκεπσου πως πριν 2 αιωνες ενας με γνωσεις σημερινου
δημοτικου ηταν καθηγητης πανεπιστημιου.
τωρα οσον αφορα τον mckenna ισως να σε στεναχωρησω
λιγο αλλα προσωπικα τον θεωρω "φιλοσοφο εκ του ασφαλους"

οσο για την ψυχεδελεια (θα δεις και στο αλλο ποστ μου αν
μου κανεις τη θυσια να το διαβασεις,ειναι λιγο μεγαλο)
θα δεις πως λεω πως το sXe δεν λεει οχι στην ψυχεδελεια
αλλα πιστευω πως και χωρις ναρκωτικα μπορεις να
ζησεις μια ψυχεδελεια.εγω προσωπικα ζω στον κοσμο μου
εδω και 22 χρονια και δεν εχω αναγκη απο drugs για να
βρεθω εκει χεχε...

ΥΓ.ειδα που δινεις location  πατρα
τυχαινει να σπουδαζω και εγω στην πατρα οποτε ισως
καποια στιγμη να αλλαξουμε αποψεις και απο κοντα
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 04:32:05 πμ »

McKenna: τι πάει να πει φιλόσοφος εκ του ασφαλούς; Ούτε τον έχω διαβάσει ιδιαιτέρως, ούτε του έχω καμιά ιδιαίτερη εκτίμηση. Είναι αρκετά αφελείς οι θεωρίες του. Αποδέχομαι σε ένα βαθμό όμως την ατάκα του που προανέφερα. Ο άνθρωπος μελέτησε όσο κανένας την ψυχεδελική εμπειρία.

Είναι δυνατόν να ζήσει κάποιος "ψυχεδελικές" εμπειρίες χωρίς τη χρήση ουσιών, αν και ο ορισμός της ψυχεδελικής εμπειρίας είναι  υποκειμενικό και περίπλοκο θέμα. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ούτε φαντάζεσαι καν τι είναι η ψυχεδελική εμπειρία. Επίσης θεωρώ αδύνατο για έναν άνθρωπο που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα να πετύχει κάτι τέτοιο χωρίς χρήση κάποιας ουσίας. Βασικά, οι μόνοι που το καταφέρνουν είναι οι ασιάτες γκουρού. Επίσης είμαι σίγουρος ότι έχεις παντελή άγνοια περι ψυχοτρόπων ουσιών, οπότε σε συγχωρώ.

Το αν είμαστε ανώτεροι από τα ζώα και το αν τα τόσα χρόνια πολιτισμού μας έκαναν "ανώτερους" από τους προγόνους μας, φαίνεται στην τηλεόρασή μας, τη θρησκεία μας, τη φτώχεια και γενικά στο κατάντημά μας ως ανθρωπότητα που πάει από το κακό στο χειρότερο...
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 05:23:41 πμ »

Παράθεση από: "KGB"
Δεν έχω καμία διάθεση να κριτικάρω το sXe κίνημα, γιατί οι επιλογές του καθενός είναι σεβαστές.

Παράθεση από: "KGB"
Το να απέχεις από το σεξ (τι ηλιθιότητα!)

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 02:44:47 μμ »

Προς kgb

Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά μερικά πράγματα είναι αλλιώς. Ο άνθρωπος έχει εξελιχτεί απίστευτα και έχει το ταλέντο να μπορεί να διαλέγει τι θα κάνει ,να αυτοεξελίσεται και να αλλάζει. Δεν ξέρω αν έχεις πάρει χαμπάρι ότι τα ζώα του πλανήτη σε τρελά ποσοστά κινδυνεύουν με αφανισμό. Δεν έχει σημασία. Πάντως μην αναφέρεις συνεχεια την προιστορία γιατι στην προιστορία του ανθρώπινου γενους ο άνθρωπος ήταν κάτι που λέγεται Ζωο. Και πλέον δεν είναι δυστυχώς ή ευτυχώς.
Δευτερον για την τριτη πύλη και τις σκέψεις που λες, καταλαβαίνω απόλυτα πως το βλέπεις αφου είσαι λάτρης του διαφορειτκού και της ψυχεδέλειας αλλά ακου και την οπτική ενός άλλου. Ειμαι 25, δεν εχω ανοίξει τις πύλες της ενόρασης γιατι δεν το ένιωσα,δεν το θέλησα,δεν εχει σημασία. Είμαι στο κρεβάτι με μια κοπελιά και ενώ όλα για μένα είναι ΤΕΛΕΙΑ,όταν λέμε τέλεια ενοούμαι ΤΕΛΕΙΑ η κοπελιά λέει και σκέφτεται τι τέλεια που θα ήταν αμα είχε πιει κιολας κανα χάπι τρίτης πύλης. Η κουβέντα συνεχίζεται και το θεωρεί ότι θα ηταν τέλεια επειδή τις έχει ανοίξει αρκετές φορες,τα όρια της έχουν διευρυνθεί τρομερά,πλέον ζει καταστάσεις που δεν μπορουμε να φανταστουμε και οοοοο θελει να φτάσει παλι στα ακρα αυτή την όμορφη στιγμή με μενα. Ε από την άλλη εγώ χαίρομαι που για μένα η τέλεια στιγμή ποτέ δεν θα προυποθέτει και κατι άλλο, για μενα οι πύλες μου είναι ανοιγμένες του θανατά και η τελειοτητα ερχεται σε αχνισμένα τζάμια από την βροχή και σε αγκαλιές ανθρώπων. Χαίρομαι που δεν διεύρυνα τα ορια μου και έτσι ζω τις ευτυχισμένες μου στιγμες στα όρια μου. Οπως φίλε μου ένα ουζο με την παρτυ σου και συζητησεις φιλοσοφικες. Ξερεις...απλά σκέψου κι αυτό..
Γενικώς πάντως συμφωνώ σε κάποια πράγματα για αυτό και αν παρατηρήσεις μίλησα για πράγματα γενικότερα στο προηγούμενο ποστ, ούτε εγώ είμαι χορτοφάγος, ούτε εγώ απέχω από τον ερωτα!απλά έκρινα από άλλη οπτικη...

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 04:03:16 μμ »

Δεν είμαι λάτρης της ψυχεδέλειας. Είμαι λάτρης του διαφορετικού. Έχει διαφορά. Πρόσεχε τις ψευδείς ειδήσεις που διασπείρεις. Είμαστε σε δημόσιο φόρουμ. Το ότι προστατεύω κάτι από τις ανακρίβειές σου δε σημαίνει ότι είμαι οπαδός του.

Οι ανακρίβειες γεμάτες άγνοια συνεχίζονται:

Δεν υπάρχουν χαπάκια που ανοίγουν τρίτα μάτια. Αυτά τα λένε οι καμμένοι χίππυδες. Αν θες να μάθεις για την ψυχεδέλεια & τα ψυχεδελικά διάβασε κανα βιβλίο και μην ακούς τον κάθε ηλίθιο.

Μην κάνεις τις όποιες προσωπικές σου (άσχημες) εμπειρίες ιδεολογίες και πολύ περισσότερο μην χρησιμοποιείς ένα μεμονωμένο περιστατικό που έτυχε σε σενα για να κατηγορήσεις κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα. Αυτό που σου είπε η εν λόγω κοπέλα δείχνει πραγματική αγάπη για σένα, το ότι δηλαδή ήθελε να έχει μια τέτοια εμπειρία μαζί σου. Απλά δε το καταλαβαίνεις γιατί έχεις άγνοια περί του θέματος.

Είναι δικαίωμά σου να θεωρείς ότι έχεις βρει την απόλυτη ευτυχία μέσα στο σπιτάκι σου και το να θέλεις να μείνεις εκεί, χωρίς να εξελιχτείς άλλο.

Περι ανθρώπου και ζώων
Είμαστε ανώτεροι από τα ζώα επειδή φτιάξαμε το τερατούργημα που λέγεται πόλη κι έχουμε εθιστεί τόσο σε αυτό που δε λέμε (ούτε και μπορούμε) να ξεκουμπιστούμε να πάμε μια βόλτα στον καθαρό αέρα, στο φυσικό μας περιβάλλον;

Ή είμαστε ανώτεροι από τα ζώα γιατί κάναμε τη γύμνια μας ντροπή και χάσαμε την επαφή με το σώμα μας, το φυσικό μας περιβάλλον και τις πραγματικές μας ανάγκες, καταλήγοντας στο pc για να επανακτήσουμε την χαμένη επικοινωνία μας;

Μήπως είμαστε ανώτεροι από τα ζώα, επειδή φτιάξαμε όπλα για να υποτάξουμε αυτούς που ήταν τόσο 'κατώτεροι' από μας , τόσο που δεν κατάφεραν (οι βλάκες!) να φτιάξουν όπλα;

Μήπως είμαστε κατώτεροι από τα ζώα επειδή πρέπει να μείνουμε υπό την προστασία των γονιών μας 15-25 χρόνια μέχρι να μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε, ακριβώς επειδή το περιβάλλον που χτίσαμε για μας είναι τόσο αφύσικο, επικίνδυνο & πολύπλοκο που πρέπει να περάσουμε το 1/4 της ζωής μας μαθαίνοντας το πως θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε σε αυτό;

Καταλήγοντας: ο λόγος που θεωρείτε ότι είμαστε ανώτεροι από τα ζώα είναι ότι έχουμε λογική. Αλλά μην κοιτάς εμάς. Κάθε άλλο παρά καλή χρήση έκανε ο άνθρωπος στο προνόμιο που του χάρισε η εξέλιξη των ειδών.

Αααα και κάτι άλλο: ο άνθρωπος εξακολουθεί και είναι ζώο, ότι και να λες. Και ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσεις και εσύ να δεις πόση σημασία έχει το να εντοπίσουμε τα στοιχεία του παρελθόντος & των προγόνων μας που θα μας βοθήσουμε να βρούμε τους χαμένους εαυτούς μας.
fakitifak
Newbie
*

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 24, 2011, 10:23:34 μμ »

Διάβασα αυτό το θέμα μετά από πολλά, πολλά χρόνια και συγκινήθηκα. Α ρε τσογλάνια, θα με κάνετε να ξαναρχίσω να ποστάρω σε ένα νεκρό forum...
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2011, 04:34:43 μμ »

Ποιός είσαι ρε σκυλί μαύρο;

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: