+ 
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» ΓΙΟΓΚΑ
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ΓΙΟΓΚΑ  (Αναγνώστηκε 5988 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 15, 2006, 02:20:00 μμ »

Εδώ στην Πάτρα έχω γνωρίσει αρκετούς που ασχολούνται με την γιογκα και όχι μόνο. Εχω παρατηρήσει και από συζητήσεις μου γενικώς και με άλλους σε ολόκληρη στην Ελλάδα ότι υπάρχει μια κίνηση προς την γιόγκα και γενικά προς της ασκήσεις "ψυχής" όπως λέγονται και λιγότερο προς τα γυμναστήρια και όλα αυτά τα πανάκριβα και καλοστημένα συστήματα.
Υπάρχουν και ομάδες χορού που οργανώνουν διάφορα ,τα περισσότερα σε diy λογικές. Αυτό υπάρχει γενικά και καλλιεργείται. Δεν θα κρίνω αν είναι καλό ή όχι, πάντως προσωπικά μου αρέσει το γεγονός ότι πίσω από την ταφόπλακα των μεγαλουπόλεων κρύβεται ζωή μέσα από χορό, γιόγκα ,αυτοδιαχειριζόμενα στέκια που οργανώνουν θεατρικά και γενικά πολλές ελεύθερες ψυχαγωγίες και πρωσοπικές ευτυχίες...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
RELATIVEX
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2006, 06:01:11 μμ »

γενικα κανει καλο η γυμναστικη.
Anarchy
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2006, 04:51:23 μμ »

χαχα RELATIVEX πολύ παραστατικός είσαι!!!  :lol:

Πράγματι οι τεχνικές τύπου yoga, pillates, siatsou και reflexολογία βοηθούν στην εκτόνωση της έντασης που συσσωρεύεται στον καθένα μας ως αποτέλεσμα της ζωής στη μεγαλούπολη.

Παρ'όλ'αυτά υπάρχει η υπόνοια ότι η εξουσία προωθεί σε γενικά πλαίσια τν ανατολική νοοτροπία στη Δύση και θα εξηγήσω το γιατί. Η πρακτική φιλοσοφία των κατοίκων των ασιατικών κρατών (βλέπε Βουδισμός, Ινδουισμός κ.α.) επικεντρώνεται στον ασκητικό τρόπο ζωής, όπου ο διαλογισμός απελευθερώνει το άτομο από τα πάθη της σάρκας και του υλικού κόσμου. Οι άνθρωποι εκεί είναι πράοι, γαλήνιοι, εναρμονισμένοι με τον ψυχικό τους εαυτό καθώς και με την ιδέα ότι τα βάσανα του σώματος οδηγούν στη σωτηρία της ψυχής (γι' αυτό, αν και οι περισσότεροι δεν είναι ιδιαίτερα πολιτισμένοι, έιναι καλοκάγαθοι. Μπορεί να σκοτώνουν τις γυναίκες τους στο ξύλο λόγω έλλειψης παιδείας, αλλά ελαχιστότατοι κλέβουν ή σκοτώνουν κάποιον εν βρασμώ ψυχής)

Η σωτηρία όμως επέρχεται μέσω της καθαρά προσωπικής προσπάθειας του καθένα, σε αντίθεση με μαζοποιητικές θρησκείες. όπως ο Χριστιανισμός και ο Βουδισμός. Έτσι ορισμένοι πιστεύουν ότι αυτός ο τρόπος σκέψης προωθείται με σκοπό την περαιτέρω διάλυση της συλλογικής-ενοποιητικής νοοτροπίας, συνεπώς και δράσης.

Οπότε λοιπόν κάντε yoga όσο θέλετε, αρκεί να είστε με παρέα ή σε group\ομάδα (και να έχετε αρθρώσεις από λάστιχο!!!)

Και μια κατακραυγή: ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΜΟΙΡΑΙΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΑΣΚΗΘΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΕΤΕ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ, ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ.

Φίλοι του Rousseau

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2006, 11:40:05 μμ »

Παράθεση από: "mAnarchy"
Οι άνθρωποι εκεί είναι πράοι, γαλήνιοι, εναρμονισμένοι με τον ψυχικό τους εαυτό καθώς και με την ιδέα ότι τα βάσανα του σώματος οδηγούν στη σωτηρία της ψυχής (γι' αυτό, αν και οι περισσότεροι δεν είναι ιδιαίτερα πολιτισμένοι, έιναι καλοκάγαθοι. Μπορεί να σκοτώνουν τις γυναίκες τους στο ξύλο λόγω έλλειψης παιδείας, αλλά ελαχιστότατοι κλέβουν ή σκοτώνουν κάποιον εν βρασμώ ψυχής)

Ως διακεκριμένος επί στήμονας και πρώτος προφήτης του Τσουκιντουκισμού, θρησκείας που έχει σοβαρότατη σχέση με τη yoνγκα να πω κι εγώ μιά γνώμη, ναι;

Στο τελευταίο μου ταξίδι προς τας ανατολάς, διαπίστωσα όντως αυτό που περιγράφεις -- πως οι άνθρωπόι όι δηλαδή δεν είναι ιδαίτερα πολιτισμένοι, σε σημείο που διάφορες κοινωνικές τους συνάξεις μου φέρανε στο νου πάνκηδες να συζητάνε για την ποιότητα της χαλασμένης μπύρας, ή ακόμα και αναρχικό συμπόσιο. Σπάνια μεν, αλλά όχι αρκετά ωστέ να αντιμετωπίζονται ως "ακραία" υπήρξαν και περιστατικά που είδα εκνευρισμένους ανατολίτες να φωνάζουν "ΠΑΡΤΑ ΜΩΡΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΩ!!!!" και να πετάνε καρέκλες από παράθυρα.

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2006, 11:39:26 πμ »

Ακούστε τον Anarchy , έχει δίκιο. Κι όσοι κάθεστε πολύ στον υπολογιστή να φροντίσετε να έχετε ένα σωστό εργονομικό γραφείο και να φροντίσετε να έχετε καλή σταση... [ασχετο]

Όσο, για γιόγκες και λοιπά ανατολίτικα τερτίπια, έχω να πω (πάλι) think globally, act locally. Εμένα στη γειτονιά μου τρώνε αγελάδες με τη ντουζίνα, βρίζουν τα θεία (και όχι μονο!) & γλεντάνε τη ζωή, ακόμα κι όταν δεν έχουν να πληρώσουν για τις δόσεις του new αυτοκινήτου μερικές φορές!

Έχει βέβαια αποδειχθεί ότι διάφορες ανορθόδοξες ή ξενικές μέθοδοι (ειδικά αυτές που έχουν τεσταριστεί από αιώνες τώρα) είναι αποτελεσματικές σε κάποιους, ακόμα κι αν δεν έχουν ΚΑΜΙΑ επαφή με την εν λόγω ξενική/ανανατολίτικη κουλτούρα. Όπως και να έχει, προσωπικώς, αισθάνομαι λίγο δυτικός τύπος, και όχι επίδοξος γκουρού του βουδισμού. Νοσταλγία για τα παγάνια της προμεσαιωνικής ευρώπης με μετάλλαξη cyborg, cyberpunk, powerelectronix & σύγχρονης αστικής οργής, ίσως ναι! Ήρεμος & νηφάλιος ασιατικο-whatever, μάλλον όχι... Και άποψή μου είναι πως ο δυτικόθρεφτος Καστανιέντα ήταν βλάκας που προσπάθησε να γίνει σαμάνος...

Περιμένοντας τη βροχή.....
ΑΗΓΙΑΝΝΗΣ
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2006, 03:34:53 μμ »

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΩ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΕΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΛΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΑ Κ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΩΜΑΝΕ ΣΑΝ ΒΟΘΡΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΥΛΙΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...  :twisted:  :twisted:  :twisted:

YOU DONT LIKE US BUT WE DONT CARE!!!
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2006, 10:17:32 μμ »

Παπάρας ήταν ο Καστανιέντας, αποδεδειγμένα άσχετος. Εντάξει, ωραία κανά δυό από αυτά που έγραψε, αν τα διαβάσεις σα παραμυθάκια, αλλά όχι και να τον πάρουμε στα σοβαρά, τον παπάρα. Παπάρα, Ε παπάρα!

-Sino.
BeerBomber
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2006, 11:23:43 μμ »

Ε παπάρα :lol:

παναστάτες από την πρώτη στιγμή που είδαμε το καλό μέσα μας...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: