+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» επιδομα ανεργιας
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: επιδομα ανεργιας  (Αναγνώστηκε 4098 φορές)
giannhs
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 10, 2006, 10:43:12 μμ »

μπορει καποιος μαλλον απο εξωτερικο να μου εξηγησει τι παιζει εκει με το επιδομα ανεργιας?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2010, 03:20:33 μμ από giannhs »
after the massacre
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 11:04:43 μμ »

εγω φιλε μου μπορω να σου πω για αγγλια που μενω μονιμα....
εδω χρειαζεται να εισαι μονιμος κατοικος δεν χρειαζεται να εχεις δουλεψει για να το παρεις.Δηλαδη κανεις την αιτηση και σου δινουν ενα βιβλιαρακι το οποιο λεει επανω τα στοιχεια σου(χωρις φωτογραφια)το national insurance number και καθε ποτε πρεπει να πας να υπογραψεις(καθε δυο εβδομαδες)αν δεν πας αυτοματα σταματας να το παιρνεις εκτος και αν παρουσιασεις δικαιολογητικα απο γιατρο,νοσοκομειο κ.λ.Επισης υποτιθεται οτι ψαχνεις για δουλεια δλδ παρουσιαζεις καποια στοιχεια σχετικα με κινησεις που κανεις για να βρεις αιτησεις που εχεις κανει κ.λ.Εγω προσωπικα το παιρνω πανω απο ενα χρονο.Αμα δουλευεις παρακατω απο 16 ωρες την εβδομαδα συνεχιζεις να το παιρνεις(ετσι το εχω κανει εγω)Ειναι 340ευρα(225λιρες)το μηνα.Ακομα μπορεις να παρεις και δανειο π.χ.κανεις αιτηση και ζητας 350 λιρες για να παρεις επιπλα(λεμε τωρα)αν εγκριθει(πραγμα πολυ πιθανο)παιρνεις τα φραγκα και σου κοβουν 8 λιρες απο το επιδομα παιρνεις 95 λιρες περιπου καθε 2 εβδομαδες αντι για 110 και το ξεχρεωνεις ετσι σιγα-σιγα.....

με λιγα λογια 150 χρονια μπροστα σε σχεση με κατω :roll:  :roll:

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: