Αποστολέας Θέμα: Chat Room - Why not?  (Αναγνώστηκε 8287 φορές)
Anarchy
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Ιανουάριος 05, 2006, 07:34:51 μμ »

Hey γιατί δε φτιάχνετε στα γρήγορα ένα chatάκι;

Θα σκίζει, θα το χρησιμοποιούν όλοι και θα είναι και πρόκληση για τους Admins και τους Mods.

Απλά θα διευκολύνει και θα επιταχύνει την επικοινωνία ανάμεσα στους users. Βέβαια τα chat rooms είναι μία από τις μάστιγες τις εποχής μας, αλλά ένα diy chat room περισσότερο καλό θα κάνει παρά κακό, και σε εμάς, και στην γαμοκοινωνία.

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 03:33:31 πμ »

κοιτούσα προχτές να βρω κάποιο component σχετικό ,απλά θα το ψάξουμε και περισσότερο σε λίγο καιρό αφού γίνουν και κάποιες σημαντικές αλλαγές ίσως στο site...
Ενοείται πάντως ότι είναι καλή ιδέα και χρήσιμη...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 04:14:35 πμ »

Προσωρινά θα μπορούσαμε-εφόοσν χρησιμοποιούμε το slsk-να μπαίνουμε όλοι σ' ένα κοινό room!Το ίδιο είχε προταθεί βέβαια κι εν καιρώ punk.gr αλλά το πολύ 4 άτομα είχα 'συναντήσει'...

Δίχως να θέλω να 'προσβάλω' το diymusic,θα μπορούσαμε να συνεχίζουμε στο room---> punk.gr

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 02:00:02 μμ »

εγώ πάντως το punk.gr room ποτέ δε το βρήκα...

akuma no uta
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2006, 06:20:34 μμ »

μόλις το ανοίγω...

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 10:28:07 πμ »

Αν και διαφωνώ με την ύπαρξη ενός chat μέσα από το site, λόγο του ότι υπάρχουν αλλα πιο ευπρόσδεκτα εργαλεία "γιαυτο" (mirc), ο provider του χορού του "διυμουσικ" απαγορεύει την ύπαρξη chat μέσα από το policy που έχουμε υπογράψει για την παροχή του χώρου.

Δηλαδή άπαξ και βάλουμε chat είναι ζήτημα χρόνο το termination του site.

αυτά ελπίζω να καταλάβατε τι ενός.

love is the basis of our revolution
Anarchy
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2006, 06:41:01 μμ »

Τελικά τι θα γίνει;

Θα υπάρξει ένας χώρος όπου θα μπορούμε να ανταλλάζουμε απόψεις LIVE;

(Έστω και σε κάποιο chat site βρε παιδί μου!)

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2006, 10:52:46 μμ »

Πρώτα θα πρέπει να συμφωνήσουνε μερικοί. Και να ορίσουμε ένα χώρο: MIRC ή SOULSEEK? Πάντως ένα φεγγάρι κάποια παιδιά είχανε ένα δωμάτιο (room) μέσω soulseek και τα λέγανε. Εγώ δεν είχα μπει. Εγώ μάλλον ψηφίζω soulseek. Αν και αυτή τη στιγμή δεν κατεβάζω, από βδομάδα λέω να χτυπήσω ένα πακετάκι DSL. Οπότε...

Φυσικά δε σημαίνει ότι θα περπατήσει σώνει και καλά, αλλά λέμε...
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 12:50:18 πμ »

εγω παντως ακομα να βρω το punk.gr room στο σλσκ που λέτε...

μπορουμε πάντως να ανταλάξουμε και usernmes στο σλσκ. έστω και μέσω πμς.

akuma no uta
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 01:10:31 πμ »

Το δωμάτιο punk.gr δεν το βρίσκεις, το δημιουργείς. Κάνεις δεξί κλικ πάνω σε οποιοδήποτε δωμάτιο που βλέπεις στην λίστα με τα δωμάτια και επιλέγεις create room. Στο παραθυράκι που σου ανοίγει γράφεις punk.gr και πατάς ok. Και έτσι μπαίνεις στο δωμάτιο. Ίσως εκείνη τη στιγμή να μην είναι κανείς μέσα. Αυτή τη στιγμή πχ είμαι μόνος μου μέσα!

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 03:21:17 πμ »

το room επειδη προφανωs δεν εχει πολλουs χρηστεs πρεπει να παs στο chat room να κανεισ refresh,να στα βγαλει ολα και μετα πατωνταs πανω σε οποιοδηποτε room κανωνταs το μπλε,με το πληκτρολογιο παταμε το 1ο γραμμα τηs λεξηs οπου εχουμε ονομασει το room και το βρισκουμε.
πχ το room ειναι punk.gr ; παταμε  το p μεχρι να βρουmε το room
ειναι diymusic.gr; παταμε το d.
Το γραφω εδω οχι απο παραξενια αλλα για να μην υπαρχει κανενα μπερδεμα και εμφανιστουν καμια 15αρια rooms.
Παντωs τωρα που ειμαι μεσα δεν ειναι κανειs.
Noμιζω παντωs  οτι ειναι πολη καλη ιδεα.
Μπορουμε να συμφωνησουμε εδω σε καποιο ονομα;
Mπορουμε να κανουμε εδω ενα δημοψηφισμα για 2 λογουs:
α) να επιλεξουμε το ονομα
β)ειναι 1αs τροποs ωστε να γινει ευρυτερα γνωστο οτι υπαρχει 1 τετοιο room ωστε με τη μια να μπουνε πολλοι users μεσα σε αυτο...τι λετε;
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 03:54:53 πμ »

εαν συμφωνουν και αλλοι με αυτη τη προταση που εκανα πριν αs συζητηθει και αν ειναι οι διαχειριστεs ή οι συντονιστεs (δεν ξερω τελοs παντων ποιεs οι διαφορεs ή οι αρμοδιοτητεs αυτων των 2 καθοτι ασχετοs απο pc.... ) υπ'ευθuνη τουs να ανοιξουν το δημοψηφισμα ωστε να βγαλουμε καποια ακρη στα σιγουρα
chri-chri
Newbie
*

« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 12:20:08 μμ »

re palikaria,egw symfwnw gia slsk!alla den nomizete oti prepei na kanonisoume mia sygkekrimenh mera k wra wste na mpoume oloi mazi!ta upoloipa ta vrhskoume meta!to onoma pisteuw einai standar punk.gr h diymusic.gr,swsta?twra eimai gw mesa(manga323).tha eimai mesa gia kamposes akoma wres!ta leme mesa
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 02:33:15 μμ »

Παράθεση από: "Anonymous"
το room επειδη προφανωs δεν εχει πολλουs χρηστεs πρεπει να παs στο chat room να κανεισ refresh,να στα βγαλει ολα και μετα πατωνταs πανω σε οποιοδηποτε room κανωνταs το μπλε,με το πληκτρολογιο παταμε το 1ο γραμμα τηs λεξηs οπου εχουμε ονομασει το room και το βρισκουμε.

Απλά με αυτό τον τρόπο, σε εμένα τουλάχιστον, όταν προσπαθεί να βρει όλη την λίστα με τα δωμάτια, κρεμάει. Γι'αυτό προτιμώ την μέθοδο "create room".

Παράθεση
re palikaria,egw symfwnw gia slsk!alla den nomizete oti prepei na kanonisoume mia sygkekrimenh mera k wra wste na mpoume oloi mazi!ta upoloipa ta vrhskoume meta

Εδώ και 6 μήνες περίπου (παραπάνω?!?) που μπαίνουμε κάποιοι στο punk.gr room, συναντιόμαστε συνήθως μετά τις 10 το βράδυ που είναι και το τηλέφωνο πιο φτηνό και έχουμε τελειώσει οι περισσότεροι με τις δουλειές μας. Αν τώρα θέλετε να κανονίσετε εσείς κάποια συγκεκριμένη μέρα και ώρα δεν νομίζω πως είναι κακή ιδέα.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 03:35:58 μμ »

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι το φόρουμ έχει κόσμο
α) μεσημεριανές ώρες
β) βραδυνές, μετά τις 10 που λέει και ο DIM
γ) η κίνηση πέφτει το σαββατοκύριακο

[ας πούνε όμως και οι mods που παρακολουθούν statistics]

παρόλα αυτά, θα γίνει μπάχαλο αν  προσπαθήσουμε να συμφωνήσουμε μια συγκεκριμένη ώρα, για τον απλούστατο λόγο ότι δε θα βρούμε κοινή για όλους .

Το άλλο θέμα είναι το όνομα του room. Να χρησιμοποιήσουμε το Punk.gr (πειτε εσείς ρε παιδιά) ή να το κάνουμε diymusic.org ? Προσωπικώς κλίνω προς το 2ο.

ΥΓ: Όποιο παιδάκι δε το ξέρει, το προγραμματάκι του soulseek to κατεβάζουμε από εδώ http://www.slsknet.org/ - δεν έχει adware spyware & διαφημίσεις και είναι μικρο (1ΜΒ περίπου)
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: