Αποστολέας Θέμα: τρια κλικ αριστερα-κατερινα γωγου  (Αναγνώστηκε 8643 φορές)
luben
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 05, 2006, 02:31:44 μμ »

προκειται για μια ποιητικη συλλογη που διαβασα προσφατα και μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα θλιψης,απογοητευσης και θυμου.αυτη η γυναικα,αριστερων αντιληψεων και ατομο ουσιαστικα ψυχωτικο,ειχε μια σπανια ικανοτητα.μπορουσε να δει τα πραγματα με μια εντελως διαφορετικη οπτικη γωνια απο τον θπολοιπο κοσμο αλλα και απο αλλους ποιητες.ειχε το -προνομιο για μερικους-να αντιλαμβανεται την πραγματικη ουσια οποιασδηποτε καταστασης και ουσα απο μονη της καταθλιπτικο ατομο την παρεσυρε σε μια πτωτικη-αυτοκαταστροφικη πορεια.
παντοτε εστιαζε στην σαπιλα που υπεφωσκε κατω απ το οτιδηποτε σε αλλους φαινοταν  ακινδυνο.εβλεπε τη γενικοτερη μιζερια που υπαρχει σ αυτον τον κοσμο και παραλληλα συνειδητοποιουσε οτι δεν ηταν δυνατο να επιφερει καμια αλλαγη μεσα στη γενικοτερη αδιαφορια και υποκρισια του κοσμου.
μεσα απ τα ποιηματα της προεβαλε παντοτε την καταντια αυτης της κοινωνιας,τον ηθικο ξεπεσμο των ανθρωπων και τα πληγματα που ειχε δεχτει η ιδια απ αυτη την κατασταση.και κυριως την αηδια που της προκαλουσαν "συντροφοι" της που αναλωνονταν σε κομματικα συμφεροντα,χανοντας την ουσια.
προτεινω ανεπιφυλαχτα να διαβασετε αυτη τη ποιητικη συλλογη,ακομα κ αν εχετε διαφορετικες πολιτικες αντιληψεις,γιατι κρυβεται τοσο μεγαλη αληθεια πισω απ τα χοντροκομμενα για μερικους λογια τηςστο τελος,απογοητευμενη απ τη ματαιοτητα αυτου του κοσμου αυτοκτονησε παιρνοντας χαπια το( 1993)
δε νομιζω οτι χρειαζεται να πω περισσοτερα,γινονται ολα σαφεστατα μεσα απ το εργο της.

"η ζωη μας ειναι σουγιαδες
σε βρωμικα αδιεξοδα
σαπια δοντια ξεθωριασμενα συνθηματα
μπασσο βεστιαριο
μυρουδιες απο κατουρα αντισηπτικα και χαλασμενα σπερματα.
ξεσκισμενες αφισσες.
πανω-κατω,πανω-κατω,η πατησιων.
το ROL που δε ρυπαινει τη θαλασσα
και ο μητροπανος που μπηκε στη ζωη μας
μας τον εφαγε η Δεξαμενη κι αυτον
σαν τις ψηλοκωλες.
εμεις εκει.
μια ζωη λιγουρια ταξιδευουμε την ιδια διαδρομη.
ξευτιλα-μοναξια-απελπισια.κι αναποδα.
ενταξει,δεν κλαιμε,μεγαλωσαμε.
μοναχα οταν βρεχει βυζαινουμε κρυφα το δαχτυλο μας.
και καπνιζουμε.
η ζωη μας ειναι ασκοπα λαχανητα σε κανονισμενες απεργιες
πουφιανους και περιπολικα.
γι αφτο σου λεω.
την αλλη φορα που θα μας πιξουνε να μην την κοπανησουμε.
να ζυγιαστουμε.
μην ξεπουλησουμε φτηνα το τομαρι μας ρε.
μη.βρεχει.δοσμου τσιγαρο.
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2006, 08:16:54 μμ »

Το καλυτερο της Γωγου κατα τη γνωμη μου απο αυτα που εχω διαβασει.Επισης το συγκεκριμενο ποιημα ειναι ενα απ'τα καλυτερα(αν οχι το καλυτερο)του βιβλιου.Ανεπιφυλακτα συνιστω και το "Ιδιωνυμο" οποιος δε το εχει τσεκαρει απο την ιδια.
 Επισης θελω να κανω μια διευκρινιση.Η Κατερινα Γωγου ηταν ατομο αναρχικων αντιληψεων και οχι αριστερων.Αριστεριστρια ηταν στο ξεκινημα της πολιτικα.Οντως αργοτερα αηδιασμενη απο την αριστερα που φαινεται,οπως ειπες φιλτατη Luben,στο "Τρια κλικ αριστερα" αναθεωρησε και αλλαξε πολιτικο σκεπτικο.

his society sucks!
luben
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2006, 09:37:32 μμ »

το εχω διαβασει το ιδιωνυμο.
ξερεις μηπως αν ισχυει οτι ειχε σχεσεισ με τον ασημο?
το εχω ακουσει απο πολυ κοσμο...
αν ναι παιζει και να αλληλοεπηρεαστηκαν σε πολλα σημεια
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2006, 11:13:18 μμ »

συντομο βιογραφικο και καποια ποιηματα της βρισκονται εδω:
http://www.e-missos.gr/poetry/gogou/index.htm
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 03:52:10 πμ »

Well said, luben... Εγώ πάλι έχω διαβάσει μόνο το "3 κλικ", το οποίο το βρήκα καταπληκτικό. Είναι μάλλον που έχω και εγώ κι αυτή τη μανία να βλέπω (=διακρίνω) αυτήν την υποβόσκουσα σαπίλα και παρακμή (που είναι όμως η ίδια η αλήθεια!) κάτω από κάθε πέπλο, κάθε φανταχτερή & ψεύτικη μορφή της πραγματικότητας. Ίσως στους ανθρώπους αρέσει να παραμυθιάζονται - είναι προφανές ότι στην Κατερίνα δεν άρεσε! Συνήθως δε πολυ-γουστάρω ποίηση, ίσως γιατί μου αρέσουν τα σταράτα λόγια. Και για αυτό η Γώγου αποτελεί για μένα κάτι διαφορετικό και αξιοπερίεργο.

Επειδή λέμε για ποίηση, συνιστώ επίσης το "Ποτέ & τίποτα" του Ηλία Πετρόπουλου, μια άλλη ποιητική συλλογή που λάτρεψα. Σε κάποια φάση θα ανοίξω ένα θέμα περί Πετρόπουλου. Προς το παρόν τον μελετώ προσεκτικά...

Υπάρχει σαφώς η φήμη ότι η Γώγου και ο ¶σιμος τα είχανε. Ποιός ξέρει;

Επίσης, σε περίπτωση που δεν το ξέρετε, υπάρχει και μια ηχογράφηση (μουσική: Κυριάκος Σφέτσας - στίχοι, φωνή: Κ. Γώγου) που έχει και κάποια από τα ποιήματα του "3 κλικ". Η ήχος είναι ατμοσφαιρικός, μουντός, μίνιμαλ ηλεκτρονικός, ότι πρέπει!

ΥΓ: Γιατί όμως ψυχωτική; Μπορεί να έχεις δίκιο, ποιά όμως εντοπίζεις ως ψύχωσή της; Το ότι έβλεπε τα πράγματα όπως ήταν; Ίσως ήταν καταθλιπτική, ίσως όχι... Και ίσως πρέπει να τα ψάξουμε λίγο παραπάνω για να είμαστε σε θέση να πούμε κάτι τέτοιο...

ΥΓ2: Αριστερή, αναρχικιά, whatever... στο δικό μου σύμπαν, οι αναρχικοί ανήκουν στην ευρύτερη αριστερά, αν με πιάνεις dont fall  :wink:
luben
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 12:30:33 μμ »

το εθεσα λαθος φιλτατε KGB.απλα ειχε κατα καιρους καποιες κρισεις που κατα πασα πιθανοτητα ωφειλονταν στις καταχρησεις,στις οποιες πολυ συχνα επιδιδοταν.
οσο για το περι αναρχισμου κ αριστερας,μια πολυ προχειρη προσεγγιση ειναι οτι εχουμε τον ιδιο στοχο -αταξικη κοινωνια- αλλα μεταχειριζομαστε διαφορετικα μεσα για να το πετυχουμε...
αν και αυτη η συζητηση πρεπει ν ανοιξει αλλου.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 04:55:05 μμ »

Παράθεση από: "luben"
οσο για το περι αναρχισμου κ αριστερας,μια πολυ προχειρη προσεγγιση ειναι οτι εχουμε τον ιδιο στοχο -αταξικη κοινωνια- αλλα μεταχειριζομαστε διαφορετικα μεσα για να το πετυχουμε...αν και αυτη η συζητηση πρεπει ν ανοιξει αλλου.

σωστή! και φυσικά θα πρέπει να ανοίξει ένα τέτοιο θέμα (TUG άστο, θα το κάνω εγώ!), όπως είχε ανοίξει και στο punk.gr. Απλά δε χάνω ευκαιρία να πετάξω τη μπηχτή μου  :wink:

Όσο για την λεγάμενη (τη Γώγου ντε!) , επιφυλάσσομαι...
Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 08:12:34 μμ »

Oχι φιλη Luben δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Η αριστερα αποτελειται απο πολλες τασεις.Υπαρχουν αριστερα ρευματα που μαχονται για μια αλλου ειδους κοινωνια.Για μια πιο δικαιη ας πουμε απ'την υπαρχουσα αλλα σιγουρα οχι για ενα κοσμο απαλλαγμενο απ'τις ταξεις.Φυσικα υπαρχουν και αριστεριστες που προσεγγιζουν τα περι αταξικου.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μη βαζουμε την αριστερα σε ενα καλουπι.
 Οι διαφορες επισης με τους αναρχικους στο περι κοινωνιας δε παιζει μονο στις μεθοδους που θα χρησιμοπιησει η καθε μερια αλλα και στα χαρακτηριστικα που θα ηθελαν να εχει η ανθρωπινη κοινωνια.Ενα παραδειγμα(ισως το κεντρικοτερο)ειναι η υπαρξη/εφαρμογη η οχι της εξουσιας.Μεσα στους κολπους,μονο,του αριστερου κινηματος θα δεις διαφορετικες αποψεις και θεματικες για τον ορο "εξουσια".
 Δε ξερω αν σε επιασα Κgb.Παντως αν ειναι ετσι οπως φαινεται οτι εννοεις διαφωνω πολυ.
 Η ηχογραφηση που λες με τη Γωγου ειναι αυτη με τα τραγουδια που υπαρχουν και στο φιλμ "Παραγγελια"?

his society sucks!
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2011, 03:03:02 πμ »

Και το 3 κλικ και το ιδιωνυμο ειναι αριστουργηματικα βιβλια, ποσο μπροστα εβλεπε αυτη η απιστευτη γυναικα ρε... φανταζομαι ποσο περισσοτερο δυστηχισμενη θα ηταν αν ζουσε τωρα... (αστο) Δε μασαγε τα λογια της και μαζι με τη βαθια ματια της στα τεκταινομενα ειδε ακριβως τι παιζει... respect Κατερινα Γωγου. Δειχνεις ακομα το φως. ανεπιφυλακτα πρεπει να τα τσεκαρει ολος ο κοσμος αυτα τα βιβλια (ακομα και η γενια που εχει χαθει στο facebook...)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2019, 02:30:27 μμ από μαύρο_άλφα »

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: